Analizler
Haberler
Takvim
Çevirici
Seanslar

cenk

@cenkerten
168 👍🏻
43 👎🏻
19 Yorum
0 Takip Edilen
5 Takipçi
kullanici_resmi
cenkerten USD/TRL

Şimdi bu sitenin bazı bit yavruları var (Halk arasında yavşak deniyor onlara) millete dövizi sat bittiniz halk tv izlerseniz tersten görürsünüz ve böyle ters köşe yaparlar gibi konuşanlar neredesiniz milletin üç kuruşuna göz dikmiş kansızlar vatandaşa satın diyorsunuz bugün doların hali ortada.

4
kullanici_resmi
cenkerten USD/TRL

Doların Eylül ayı içerisinde daha hızlı artışa geçeceği kanaatindeyim. Bunun yanı sıra yıl sonunda şuan hiç beklenmedik yüksek değerlere ulaşacağını düşünüyorum. Yatırım tavsiyesi değildir.

2
kullanici_resmi
cenkerten USD/TRL

Engin bey bütün yorumlarınıza baktığımda. 5.50\'li sevilerde çıkmaz. 5,65 - 5,70 aralığındayken daha çıkmaz. En son 5,82 direnç olmaz ve 5,85\'i görmez gibi sürekli artış olmayacağına dair yorumlarınız var. Bu yorumlarınız teknik bir veriye dayanıyor mu? Eğer dayanıyorsa neden hep tersi söz konusu oluyor? Yoksa bu yorumlarınız kişisel hissiyatlarınızdan mı oluşuyor?

0
kullanici_resmi
cenkerten USD/TRL

Aslında şuan kurun yükselmesinin sebebi 25 baz puanın satışı birkaç gündür gerçekleşti hatta 50 baz puan olur mu düşüncesiyle fazlası gerçekleşti şimdi aradaki fark alınıyor. Ancak herşeyi kenara koyarak şunu söylemek isterimki o da doların şuan olması gereken fiyatı 6,00TL ancak baskı ile burada tutulduğu gerçeğidir. Kısa zamanda (bu bikaç hafta değil) yükselme trendine gireceğini düşünüyorum. Yatırım tavsitesi değildir.

0
kullanici_resmi
cenkerten USD/TRL

13 saat önce birşey söylemiştim. Sanırım dediğim oluyor.

0
kullanici_resmi
cenkerten doviz

Milyar dolar parası olanda ufak birikimi olupta kenarda tutanda parası değerlensin diye dolar almıyor. Dolar alıyor olmasının en büyük etkeni parasının değer kaybını koruyabilmek. Kimsenin elinde dolar yokken bu dolar 3 küsürlerden önce 4 küsürlere oradan 7,00-7,20 gibi seviyelere çıktı. Parası dövizde olmayan gelen zamlarla birlikte zarara girdi. Şimdide aynı zararı yaşamamak için insanlar parasını dövizde tutmak istiyor. Çünkü ülke ekonomisinin istikrarı yok. Döviz 7,00TL\'ye çıkarken vatandaş dolar aldı diye çıkmadığına göre şimdi satarak düşürecek olanda vatandaş değil. İstikrarlı bir ekonomi üreten bir ekonomi sadece özelleştirme ile devam eden değil. Yatırım yapan bir ekonomiye sahip olursan paran dünya genelinde değer kazanırsa kimse parasını dövize yatırmaz. Ancak bizim yatırım yapacak kadar dahi paramız kalmadığı için ihtiyat akçesine kadar elimiz uzandı. Oradaki parayı alıp ne yapacağız yatırım mı yapacağız? Hayır yapmayacağız. Sonuç olarak vatandaş döviz almakta haklı. Şu ekonomik düzende düşünce kaybettim diye düşünüyor olması yanlış çünkü ülke tarihinde yokki döviz bundan 3 sene öncesine göre geride diyesin 5 sene öncesine göre geride diyesin. Sonuçta döviz her zaman öyle veya böyle Türk Lirası karşısında değer kazanıyor.

0
kullanici_resmi
cenkerten doviz

Yani diyorsunuz ki milyar dolar serveti olan Ülker grubu, BMC grubu, Cengiz Holding, Limak Holding, Çalık Holding gibi firmalar dövizlerini bozarak halka örnek olmalı ve halkta parasını dövizden TL\'ye çevirerek vatanını düşünmeli değil mi?

0
kullanici_resmi
cenkerten USD/TRL

MB\'nın yapmış olduğu faiz indirimi sonrası düşen dolar. ABD MB\'nın yapacağı faiz indiriminden sonra tam tersine yükselebilir mi?

6
kullanici_resmi
cenkerten USD/TRL

Matematiğin Ekonominin açıklayamadığı durumların tamamı küçük yatırımcının alehine planlanan süreçlerdir. Sonuçta herkesin bildiği bir şey vardı faizin düşeceği yönünde yanı sıra herkesin bildiği diğer bir şey ise faiz indirimi ile birlikte dövizin yükseleceği. Peki öyle olsaydı ne olurdu herkes kazanırdı. Herkesin kazandığı kimsenin kaybetmediği sistemde yabancı yatırımcı veya döviz üzerinden alım satımla para kazanan yerli yatırımcı nasıl para kazanacak? Kazanamaz. Haliyle birilerinin dövizini satmasını sağlamak lazım. O durumda da yükselecek derken düşürerek satış psikolojisi yaratılmaya çalışılıyor. Sen ben hepimiz satacağız ki onlar hem düşükten dövizi tekrar toplasın hemde yükselmesi durumunda düşükten satıp kaybedenlere döviz tekrar yükselecek psikolojisine sokup onlara yüksekten dövizi tekrar satmak. O nedenle daha öncede söylediğimi tekrarlıyorum. 5,62\'de de demiştimki alım için uygun fiyatlar. Tabiki bu yatırım tavsiyesi değil.

2
kullanici_resmi
cenkerten USD/TRL

Bu fiyatların kendi adıma Dolar satın almak için uygun fiyatlar olduğunu düşünüyorum. Sonuçta matematik şaşmaz faizler düşerse yabancı yatırımcı parasını dövize çevirir. Bu sadece zaman alabilir ama sonucu değiştirmeyecektir.

3
kullanici_resmi
cenkerten USD/TRL

Bence 6.00\'dan alanlarda bir sorun yok. Takip edipte bu fiyatlarda almayanlarda sorun var. Sonuçta merkez bankasının yıl sonu tahmini hala 6.30TL. :)

0
kullanici_resmi
cenkerten USD/TRL

Evet haklısın yıllardır deniz yoluna bu ülkede yatırım yapılmadı. Yöneticiler neden bunu yapmıyor? Araç satılmıyor yapılan ötv indirimleri kaldırılıyor. Bu vergilerle nasıl millet araç satın alsın? Yazık gerçekten.

0
kullanici_resmi
cenkerten USD/TRL

Doğru bu konuda haklılık payın yüksek. Ancak birincisi ABD parlamentosunun Türkiyenin savunma sistemi ile boing anlaşmasını aynı değerde tutup tutmayacağı önemli. Diğer taraftan aldığımız boingleri hangi para ile hangi zaman diliminde ödeyeceğimiz önemli. Yani uzun vadede olmayan 100 adet boing parasını bulmamız gerekli. Haliyle uzun vadede yine dövizin artacağı kanaatindeyim.

0
kullanici_resmi
cenkerten USD/TRL

Yarın dolar güne düşüş ile devam edecek. Ancak S400 konusu daha kapanmış değil. Tüm kararlar trump tarafından verilmiyor. Biz s400\'leri aldığımızda Amerikan parlamentosunda yaptırım kararı çıkabilir. Bana kalırsa aşağıda doğru gidişte her seviye alım için fırsat. Diğer ülke olarak bize ait dövizi düşürecek enstrümanlara sahip değiliz. Bunu da unutmamak gerekli. Haliyle kısa vade de Temmuz sonu uzun vade de yıl sonuna kadar dövizde artışın devam etmesi yüksek muhtemeller arasında. Al sat yapacak arkadaşlar için maalesef bu kadar dalgalı dönemde tavsiyem yok.

3
kullanici_resmi
cenkerten USD/TRL

Ben dolarımı altınımı satmadığım halde acayip sinirliyim. Sırf kendi veya yalakalık yapacağım diye dövizini millete sattıran asalak tiplerden nefret ediyorum. Halk zaten ekonomik anlamda bitmişken cebindeki son parasına kadar soyalım zihniyetine prim vermeyin arkadaşlar. Ekonomik gelişmelere göre karar verin. Böyle magazinsel hareketlerle ekonomi düzelmez döviz düşmez vs vs. Ekonominin iyileştiğini gerçekten dünya genelinde Türk Lirasının değerini arttıracak yaklaşımlar sergilendiğini veya düşmesine neden olacak yaklaşımlar sergilendiğini gördüğünüzde satmak almak gibi kararlarınızı belirleyin. Sadece Türkiye ekonomisi ile olmaz dünya ekonomisinide takip edin. Eğer bunları yapamıyorsanız ve borcunuz yoksa paranızı dövize yatırmışsanız düşmüş çıkmış bunlara hiç bakmayın paranızı biriktirin ve gerisini umursamayın. Hatta bu sitelere bile giripte iyisi ile kötüsü ile yorumlara bile bakmayın. Yoksa sizin bilmediğiniz korkularınızla sizleri manipüle ederek zarar etmenize neden olurlar. Eğer borcunuzda varsa kısa zamanda çok kazanıcam diyerek elinizdeki parayı dövize borsaya yatırmayın. Faizde kalın günlük sabit getirili fonlarda kalın. Kazanacağım derken ihtiyacınız olduğunda düşecek olursa yada kazanacağım derken düşerse elinizdekini de panikle veya ihtiyaçla satacağınız için zarar edersiniz. Bu arada bir önceki mesajım gerçekten düşeceğine inanarak dövizini satan arkadaşlara değildi. Geçen seferde bu tiplerden dolayı 1 seneden fazla yorum yazmamıştım. Yine aynı siniri yaşadım. Herkese bol kazançlar.

kullanici_resmi
erryan

@fikiri Ben maaşlı çalışan ve kenarda üç beş kuruş parası olan bir bireyim. Hiç bir zaman derdim paradan para kazanmak olmadı tek derdim var olan üç beş kuruşumun değer kaybetmeden korumaya çalışmak. Bir gün aç gözlü olursam o gün kaybederim biliyorum. Onun için genel tavsiyem bu konuşmada olduğu gibi aç gözlü davranıp para kazanmaya değilde var olan paranızın değerini korumaya çalışırsanız kazanırsınız. Gerisi bana hikaye geliyor.

kullanici_resmi
fikiri

@erryan günlük al-satlardan kazanacağıma hiçbir zaman inanmadım. o yüzden param olduğu zaman hep alıcıym. sadece ihtiyacım olduğundan satarım. 2 liradan aldığım avro, 1.80 den aldığım usd. 50 tl den aldığım çeyreklik bile var. tabii çok değil, cüzi miktarlar. ama ben böyle yapıyorum. belki de o yüzden zengin olamadım bilmiyorum ama. bana göre doğrusu bu.kafam rahat. arkadaşın yazdığı çoğu şey doğruydu o yüzden ilave etmek istedim. insana kendi aklı mantığı yeter. bunlar sadece kişisel fikir.

kullanici_resmi
erryan

yüzde yüz katılıyorum dostum.

4
kullanici_resmi
cenkerten USD/TRL

Geçtiğimiz günlerde Bakanın yaptığı bir açıklama vardı "Biz dolarla ilgilenmiyoruz istediğimiz zaman düşürürüz" demişti. Hiç bir gelişmiş ülkede olmayacak şekilde bugün bu saat olmasına karşılık istifa teyit edilemedi edilemiyor. Acaba diyorum bir süre daha teyit edilemeyip doların düşmesi beklenip sonrada bakan çıkıp gördüğünüz gibi istediğimiz zaman düşürürüz demiştik diye bunu kendi hanelerine başarı olarak mı yazmaya çalışacaklar. Yani doları düşüren enstrümanlardan biri bakan istifası mı olacak. Şaka gibi bir hal!

kullanici_resmi
karabela78

@akif kanka o zaman bozdursana

kullanici_resmi
akif

korkayruuummm düşer diye halen

kullanici_resmi
karabela78

@akif bu gidişle en iyi 6 ya kadar düşer her 2 saate bir 10 krş gidiyo

kullanici_resmi
12aey12

@akif aksine yeni bakan ortaya çıkana kadar alma vakti,akp politikaları değişmez. merkez bankasına faiz silahını teslim etmez erdoğan.

kullanici_resmi
akif

@karabela78 demaa

kullanici_resmi
akif

@karabela78 220 tl zarar ettim knk sjjs bozdursam mı kii

1
kullanici_resmi
cenkerten USD/TRL

Berat Albayrak'ın istifasının teyit edildiği söyleniyor. Bir önceki mesajımda bu durumun gerçekleşmeyeceğini düşünüyordum. Eğer gerçekleşti ise yanıldım. Şuan doların düşmesinin nedeni mevcut istifa. Ekonomi bakanlığının iyi yönetilmediği zaten biliniyordu. Şuanda bakanın istifa etmesi ile TL değer kazanma sürecine girmiş gibi gözüküyor. Eğer MB faiz artırma kararı alırsa bu kararla birlikte 7.50 seviyelerine kadar gerileyebilir. Ancak genel tutum faiz arttırımı yapılmaması üzerine. MB mevcut bu düşüşü kendi adına fırsat bilip faiz arttırımına gitmezse yavaş yavaş tekrar döviz artacaktır. Tüm bunlar tabiki uzun vade bekleyecekler için yatırım fırsatıdır. Çünkü Ocak ayında Biden başkanlık koltuğuna oturacak. Ocak ayından sonra Türkiye için yaptırımların uygulanması söz konusu olacak mı? Aynı zamanda salgın nasıl bir seyir izleyecek ve ekonomiye yansıması ne olacak göreceğiz. Tüm bunların yanında gelecek olan Bakanın mevcut ekonomiyi düzeltebilmesi için çok ciddi yapısal reformları uygulaması gerekli. Peki buna izin verilecek mi? Gelecek olan kuş kondurabilecek mi? O nedenle ben uzun vadeli düşünen bir yatırımcı olarak kendi adıma her düşüş seviyesini alım fırsatı olarak değerlendiririm. (Yani 10.000 Dolar alacaksam şuanki seviyeden 4000 dolar alırım. Biraz bekler yine düştüyse 2000 dolar daha alırım sonra yine gibi) Tabi bu benim şahsi düşüncem. O nedenle kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

kullanici_resmi
cenkerten

Bu arada kendi yazdığıma bir parantez açayım. Hala daha istifanın gerçekleştiğine inanmıyorum. Eğer istifa gerçekleşmediyse dolar yükselişe geçecektir. Zaten üstteki mesajı yazdığımda 8.20'de olan dolar şuan 8.29 seviyesinde 9 kuruşluk artışın nasıl kazançlar sağladığını siz düşünün. Yatırım tavsiyesi değildir.

3
kullanici_resmi
cenkerten USD/TRL

Dolar birkaç gündür herkesin beklentisi olan yarınki faiz artışını fiyatlıyor. Şimdi konuyu özetleyecek olursak. Dolar düşme trendine girdi ise merkez bankasının faiz düşürmesine gerek yok demektir. Yok eğer Merkez Bankası faiz arttıracak ise o durumda bu doların düşmeyeceğini öngörüyor demektir. Peki merkez bankasının faiz arttırması ile dolar ne kadar düşer yada ne kadarlık bir vadede düşük seyreder bir önceki arttırma adımında bunu tecrübe ettik. Şuanda olan zaten yarınki faiz artırımını tahmin eden (Kesin olarak bilen) kesimin yüksek fiyattan dolarını satması olarak düşünebiliriz. Bu durumda ne olacak? Yarın faiz arttırımı söz konusu olacak ve döviz beklendiği kadar çok yada istendiği kadar çok düşmeyecek. Yani 7.40-7.50 seviyelerine inebilir. Bana kalırsa bu sevilere düşmesi durumunda ben bunu alım fırsatı olarak değerlendiririm. İkinci senaryo ise yarın faiz arttırımı söz konusu olmayacak. O durumda zaten döviz yukarıya doğru seyrine devam edecek ve bu defa çok rahat bir şekilde 8TL'yi geçecek ve 8.30-8.50 aralığına yerleşecektir. Tüm bunlar çerçevesinde MB'sının kararına göre pozisyon almak gerekir. Unutulmamalı ki her iki durumda da 3 Kasımda Amerikanın seçim süreci söz konusu. Burada seçim sonrası seçilen başkanın fiili olarak başkanlığa başlanması da yaklaşık 3 aylık bir süreci kapsamakta. Bu süreçte Biden'nın seçimi kazanması halinde Global ekonomide USD'nin değeri düşse dahi ülkemizde uygulanması muhtemel yaptırımlar nedeniyle doların artması söz konusu olabilir. Tüm bu anlattıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

kullanici_resmi
engin

yatırım tavsiyesi değildir...

kullanici_resmi
engin

doların yanında,otomobil ve gayrımenkul fiyatlarıda düşecek bilginiz olsun...

kullanici_resmi
cagri

güzel yorum 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻

kullanici_resmi
escobar

güzel bir özet olmuş, teşekkürler

2
kullanici_resmi
cenkerten USD/TRL

Amerika seçimi bitti ve beklenti sonuçlandı. Şimdi herkesin yükseliş beklediği bir sürece girdiğimize göre ne olmalı dolar güçlü yatırımcılar tarafından düşürülmeli ki küçük yatırımcının elindeki dolar alınabilsin. Ben kendi adıma pozisyonumu kpruyarak düşen her kademeyi alım fırsatı olarak değerlendireceğim. Sonuçta şuan doların ülkemizde düşmesi için hiç bir neden yok. Ülkemizdeki ekonomik gidişatın yanında global ekonomi yeni bir kriz içerisine girerken yabancı yatırımcı parasını güvenli limanlara götürmek üzere çekmeye devam edecek. Ayrıca Bakanın istifa ettiği falanda yok. Sadece bu hafta başını böyle bir gündemle oyalayalım taktikleri bunlar. Diğer taraftan MB başkanının değiştirilmesi ile faiz arttırımının gerçekleşmeyeceği düşüncesini sağlayarak yine vatandaşın ters köşeye düşürüleceğini ve 19’unda faiz arttırımının gerçekleştirileceğini düşünüyorum. Tüm bunlar yatırım tavsiyesi değildir. İyi geceler

kullanici_resmi
yonca

düşmüşken alalım mı yani doğru mu anladım ?

kullanici_resmi
hedey

@yonca Hayır bekle dahada düşecek diyor arkadas

8
✖️

Giriş yapmak için; lütfen aşağıdaki formu eksiksiz bir şekilde doldurup, Giriş butonu'na basın. Eğer daha önce kayıt olmadıysanız lütfen Kayıt butonu'na basıp kayıt işleminizi gerçekleştirin.

E-Posta Adresiniz :
Parolanız :
Üye Ol 👨🏻
Giriş ✅
Şifremi Unuttum
✖️

Kayıt olmak için lütfen aşağıdaki formu küçük harfle ve eksiksiz doldurunuz. Eğer daha önce kayıt olduysanız lütfen Giriş butonu'na basarak giriş yapınız.

E-Posta Adresiniz :
Kullanıcı Adınız :
Parolanız :
Giriş ✅
Üye Ol 👨🏻