EURO : 7.355
DOLAR : 6.26
STERLİN : 8.2924
AltınAlışSatış
Gram Altın243.60243.70
Cumhuriyet1600.001620.00
14 Ayar Bilezik138.38138.68
18 Ayar Bilezik177.23177.60
22 Ayar Bilezik221.41221.88
Ata Altın1602.321644.65
Beşli Altın7744.557906.96
Çeyrek Altın388.44397.78
Gremse Altın3884.423977.81
İki Buçuk Altın3884.423951.05
Yarım Altın774.46795.56
Ziynet Altın1553.771586.26
Kilo Altın (Dolar)38631.0038647.00
Has Altın242.38242.48
DövizAlışSatış
Euro7.34507.3550
Dolar6.25006.2600
B.A.E. Dirhemi1.70131.7116
Arjantin Pezosu0.16380.1648
Avustralya Doları4.56064.5834
Bahreyn Dinarı16.581016.6800
Brezilya Reali1.53271.5420
Kanada Doları4.84044.8696
İsviçre Frangı6.53856.5779
Çin Yuanı0.91310.9186
Kolombiya Pezosu0.00200.0020
Çek Korunası0.28820.2899
Danimarka Kronu0.98720.9932
Sterlin8.25108.2924
Gürcistan Larisi2.38582.4002
Hong Kong Doları0.79980.8046
Macar Forinti0.02270.0228
İsrail Şekeli1.74871.7592
Hint Rupisi0.08650.0870
Ürdün Dinarı8.80368.8566
Japon Yeni5.54265.5760
G.Kore Wonu0.00560.0056
Kuveyt Dinarı20.590520.7145
Kazak Tengesi0.01750.0176
Libya Dinarı4.53474.5620
Meksika Pezosu0.33100.3330
Norveç Kronu0.76750.7721
Y.Zelanda Doları4.18434.2095
Filipin Pezosu0.11540.1161
Polonya Zlotisi1.71621.7265
Rumen Leyi1.58151.5910
Rus Rublesi0.09410.0947
S.Arab Riyali1.66791.6763
İsveç Kronu0.71100.7153
Singapur Doları4.58324.6108
Suriye Poundu0.01210.0122
Tunus Dinarı2.25812.2718
Ukrayna Grivnası0.22200.2233
G.Afrika Randı0.43860.4412
CoinFiyat(USD)Piyasa Büyüklüğü
Bitcoin7136.22121,755,331,152
Ethereum519.7651,838,322,089
Ripple0.556921,332,541,155
Litecoin112.856,403,481,190
Monero152.042,444,547,847
Dash290.512,352,332,097
Ethereum Classic14.391,466,276,000
Stratis4.146143820
Nxt0.1265126,373,493
Dogecoin0.00318364,521,706
Bitcoin Cash895.9815,369,349,727
EOS11.1911,190,000,000
Stellar0.25184,678,070,338
Cardano0.18524,801,693,464
TRON0.059425,942,000,000
NEO48.513,153,150,000
Binance Coin11.853261422,311,054,892
Qtum12.231,223,000,000
Zcash231.86932,096,039
Lisk8.57911,763,774
Bitcoin Gold40.29690,322,256
Steem2.128734426212,218,061
Verge0.03612543,587,533
Siacoin0.01396462,052,220
BitShares0.1871116884470,015,789
Nano4.0669317780
Waves4.02402,000,000
DigiByte0.03064316,108,577
Waltonchain10.69005756748,304,029
MonaCoin3.289083798196,649,222
Syscoin0.3194172072170,572,535
PariteAlışSatış
USD/TRY6.27376.2773
EUR/TRY7.39387.3986
EUR/USD1.17791.1780
EUR/AED4.32464.3271
EUR/AUD1.61631.6165
EUR/BRL4.80314.8056
EUR/CAD1.52061.5208
EUR/CHF1.12601.1262
EUR/CLP785.6800785.9300
EUR/CNY8.06098.0657
EUR/CZK25.552025.5540
EUR/DKK7.45907.4592
EUR/GBP0.89290.8936
EUR/HUF323.4600323.6100
EUR/INR85.064385.0797
EUR/JPY132.8120132.8190
EUR/KRW1313.50001316.0000
EUR/KWD0.35750.3577
EUR/KZT419.1000419.3500
EUR/NOK9.59039.5923
EUR/NZD1.75951.7596
EUR/PLN4.28884.2894
EUR/RON4.65394.6590
EUR/RSD117.7818118.5818
EUR/RUB78.173078.2040
EUR/SAR4.41774.4181
EUR/SEK10.354810.3561
EUR/ZAR16.784016.7888
TRY/JPY17.931017.9560
USD/AED3.67293.6734
USD/ALL107.5800107.8300
USD/ARS38.156038.1610
USD/AZN1.69951.7005
USD/BAM1.66291.6654
USD/BHD0.37680.3770
USD/BRL4.07654.0779
USD/CAD1.29101.2911
USD/CHF0.95590.9561
USD/CLP666.7100667.2800
USD/CNH6.83666.8375
USD/CNY6.84376.8447
USD/COP3002.00003004.0000
USD/CRC575.6000585.6000
USD/CSK21.687021.6980
USD/DKK6.33206.3324
USD/DZD117.2290119.2290
USD/EGP17.870017.9350
USD/GEL2.60932.6293
USD/GHS4.74354.7635
USD/HKD7.81407.8150
USD/HRK6.30106.3110
USD/HUF274.6000274.8000
USD/IDR14813.000014820.0000
USD/ILS3.57263.5756
USD/INR72.217572.2275
USD/IQD1190.00001192.0000
USD/IRR42000.000042050.0000
USD/ISK110.3700110.8900
USD/JOD0.70910.7106
USD/JPY112.7450112.7470
USD/KRW1115.30001115.5000
USD/KWD0.30250.3045
USD/KZT355.9600356.0100
USD/LBP1508.00001515.0000
USD/LKR168.0000168.5000
USD/LYD1.37461.3816
USD/MAD9.33339.3433
USD/MDL16.705016.8050
USD/MKD51.990052.2900
USD/MXN18.870918.8802
USD/MYR4.12724.1310
USD/MZN60.290061.2900
USD/NOK8.14138.1435
USD/NZD1.49331.4943
USD/OMR0.38490.3851
USD/PEN3.29303.3030
USD/PHP54.080054.0900
USD/PKR124.0200124.0400
USD/PLN3.64093.6415
USD/QAR3.63983.6408
USD/RON3.95263.9541
USD/RSD100.0027100.6045
USD/RUB66.376966.3879
USD/SAR3.75023.7507
USD/SEK8.79018.7918
USD/SGD1.36351.3636
USD/SYP514.9800515.4800
USD/THB32.367032.3930
USD/TMT3.41003.6000
USD/TND2.76252.7645
USD/TWD30.608030.7080
USD/UAH28.030028.2800
USD/UYU32.820032.9200
USD/UZS8005.00008085.0000
USD/ZAR14.247514.2513
AUD/CAD0.94060.9409
AUD/CHF0.69660.6968
AUD/JPY82.162082.1690
AUD/NZD1.08851.0886
AUD/USD0.72870.7288
CAD/CHF0.74050.7406
CAD/JPY87.335087.3440
CAD/RON3.06203.0630
CHF/JPY117.9360117.9580
CHF/NOK8.51548.5189
CHF/RON4.13494.1374
CHF/TRY6.56436.5735
GBP/AUD1.80991.8102
GBP/CAD1.70281.7030
GBP/CHF1.26101.2612
GBP/EUR1.11961.1200
GBP/JPY148.7240148.7280
GBP/NZD1.97021.9705
GBP/RON5.21345.2159
GBP/TRY8.27808.2912
GBP/USD1.31891.3192
GBP/ZAR18.792018.8023
NOK/SEK1.07941.0799
NZD/CAD0.86420.8643
NZD/CHF0.63980.6403
NZD/EUR0.56820.5685
NZD/JPY75.474075.4820
NZD/USD0.66940.6695
GBP/CNY9.02159.0240
GBP/RUB87.541087.5710
EUR/SGD1.60611.6063
CHF/SEK9.19529.1960
DKK/JPY17.801017.8110
DKK/NOK1.28581.2859
DKK/SEK1.38591.3909
GBP/DKK8.35208.3540
GBP/KWD0.39910.4016
GBP/NOK10.738710.7417
GBP/SAR4.94114.9511
GBP/SEK11.594211.5977
CAD/NOK6.30376.3108
NOK/JPY13.846013.8490
SAR/JPY30.037030.0870
CAD/SEK6.80596.8130
SEK/JPY12.822012.8310
AUD/TRY4.57274.5797
CAD/TRY4.85884.8637
EUR/HKD9.20509.2066
EmtiaAlışSatış
Ham Petrol70.17 $70.22 $
Bakır2.757 $2.758 $
Benzin2.014 $2.015 $
Kalorifer Yakıtı2.2282 $2.2289 $
Doğal Gaz2.957 $2.962 $
Paladyum1042.3 $1042.6 $
Platin835 $835.2 $
Gümüş14.36 $14.365 $
Kakao2201 $2211 $
Kahve99.25 $99.5 $
Mısır352.5 $352.5 $
Pamuk77.96 $78.96 $
Canlı Sığır112.65 $112.775 $
Portakal Suyu147.15 $148.15 $
Soya Yağı27.86 $27.86 $
Soya Fasulyesi845.25 $845.25 $
Şeker10.8 $10.84 $
Buğday521 $521 $
DövizAlışSatış
Euro (Efektif)7.33867.368
ABD Doları (Efektif)6.26746.2925
Euro / ABD Doları1.17091.1709
Euro7.34377.357
ABD Doları6.27186.2831
ABD Doları / Avusturayla Doları1.37571.3757
ABD Doları / Bulgar Levası1.67031.6703
ABD Doları / Kanada Doları1.2911.291
ABD Doları / İsviçre Frangı0.96550.9655
ABD Doları / Çin Yuanı6.85236.8523
ABD Doları / Danimarka Kronu6.37046.3704
ABD Doları / İran Riyali4200042000
ABD Doları / Japon Yeni112.21112.21
ABD Doları / Norveç Kronu8.17688.1768
ABD Doları / Pakistan Rupisi123.22123.22
ABD Doları / Rumen Leyi3.97243.9724
ABD Doları / Rus Rublesi66.4266.42
ABD Doları / Suudi Arabistan Riyali3.75053.7505
ABD Doları / İsveç Kronu8.84258.8425
Avustralya Doları4.54814.5778
BA BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ DİRHEMİ1.70911.7091
BA ARNAVUTLUK LEKİ0.058350.05835
BA ARJANTİN PESOSU0.159630.15963
BA AZERBAYCAN YENİ MANATI3.70023.7002
BA BOSNA HERSEK MARKI3.733.73
BA BAHREYN DİNARI16.650616.6506
BA BREZİLYA REALİ1.51941.5194
BA ÇEK KORUNASI0.288860.28886
BA MISIR LİRASI0.350450.35045
BA GÜRCİSTAN LARİSİ2.39782.3978
BA HONG KONG DOLARI0.800320.80032
BA HIRVATİSTAN KUNASI0.993790.99379
BA MACAR FORİNTİ0.02280.0228
BA ENDONEZYA RUPİSİ0.000420.00042
BA YENİ İSRAİL ŞEKELİ1.75611.7561
BA HİNDİSTAN RUPİSİ0.087170.08717
BA IRAK DİNARI0.005260.00526
BA İZLANDA KRONU0.056950.05695
BA ÜRDÜN DİNARI8.84468.8446
BA GÜNEY KORE WONU0.005610.00561
BA KAZAKİSTAN TENGESİ0.017620.01762
BA MAKEDONYA DİNARI0.119860.11986
BA MEKSİKA PESOSU0.334910.33491
BA MALEZYA RİNGGİTİ1.51721.5172
BA YENİ ZELANDA DOLARI4.18934.1893
BA PERU YENİ SOLU1.9011.901
BA FİLİPİN PESOSU0.116330.11633
BA POLONYA ZLOTİSİ1.71871.7187
BA KATAR RIYALİ00
BA SİNGAPUR DOLARI4.59774.5977
BA SURİYE LİRASI0.012180.01218
BA TAYLAND BAHTI0.194110.19411
BA TÜRKMENİSTAN MANATI1.79611.7961
BA UKRAYNA HRYVNASI0.223750.22375
BA ÖZBEKİSTAN SOMU0.000780.00078
BA GÜNEY AFRİKA RANDI0.434070.43407
Bulgar Levası3.73383.7826
Kanada Doları4.85174.8736
İsviçre Frangı6.48116.5227
ÇİN YUANI0.910150.92206
Danimarka Kronu0.9830.98782
Avustralya Doları (Efektif)4.52724.6053
Kanada Doları (Efektif)4.83384.8921
İsvicre Frangı (Efektif)6.47136.5325
Danimarka Kronu (Efektif)0.982310.9901
Sterlin (Efektif)8.26318.3245
100 Japon Yeni (Efektif)5.55555.6344
Kuveyt Dinarı (Efektif)20.293321.185
Norveç Kronu (Efektif)0.764610.77206
Suudi Arabistan Riyali (Efektif)1.65971.6878
İsveç Kronu (Efektif)0.705770.71522
Sterlin / ABD Doları1.32071.3207
Sterlin8.26898.312
100 İran Riyali0.014850.01504
100 Japon Yeni5.57615.613
Kuveyt Dinarı / ABD Doları3.30343.3034
Kuveyt Dinarı20.602420.8719
Norveç Kronu0.765140.77028
PAKİSTAN RUPİSİ0.050620.05128
Rumen Leyi1.571.5905
Rus Rublesi0.09390.09513
Suudi Arabistan Riyali1.67231.6753
İsveç Kronu0.706260.71358
investing
Goldman Sachs, Altın’da Yükseliş Bekliyor
bigpara
Euro Bölgesi imalat PMI beklentilerin altında
paratic
Goldman Sahcs 1209 Dolarda Seyreden Ons Altın için Kademeli Artış Bekliyor
bigpara
Gram altın kaç lira oldu?
investing
BONO&FX-Yeni Ekonomi Programı sonrası dün dalgalanan kur bu sabah 6.25 seviyesinin altında
investing
Altın Vadeli İşlemleri yükselişte
investing
YENİLEME 1-GLOBAL PİYASALAR - Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın
investing
Altın Vadeli İşlemleri ABD oturumu boyunca yükselişte
paratic
Gerilim Altında Düşen Çin İnternet Sektörü Alım Fırsatı Olabilir
investing
Forex – Dolar Baskı Altında; Euro ve Sterlin AB Zirvesi Öncesi Yüksek
bigpara
Çeyrek altın kaç lira?
paratic
Dolar Kuru OVP’yi 6,30 Liranın Altındaki Seyirle Bekliyor
investing
Altın Vadeli İşlemleri yükselişte
investing
Altın Vadeli İşlemleri ABD oturumu boyunca yükselişte
investing
Danimarka’daki Danske Bank Şüphe Altında: ‘Aklanan Paraları Biliyorlardı’
investing
Üçüncü havalimanındaki eylem ile ilgili gözaltına alınan 24 kişi tutuklandı-CNN Türk/DHA
bigpara
Çeyrek altın kaç lira?
investing
YENİLEME 1-GLOBAL PİYASALAR - Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın
investing
Altın Vadeli İşlemleri yükselişte
investing
Altın Vadeli İşlemleri ABD oturumu boyunca düşüşte
investing
Kripto Piyasasında Panik Havası Devam Ediyor – Toplam Piyasa Hacmi 200 Milyarın Altına İndi
investing
Hackerlar Hint Hükümeti Web Sitelerinde Altın Madeni Buldu!
bigpara
Gram altın kaç lira oldu?
investing
Altın Vadeli İşlemleri düşüşte
investing
Fiyatı 10 Centin Altında Kaçırılmayacak Kadar Değerli 10 Coin
investing
Altın Vadeli İşlemleri ABD oturumu boyunca yükselişte
investing
Ons Altın haftaya yükselişle başladı, ancak 1,200$ üzeri ataklar sınırlı kalabilir
investing
Altın Fiyatları, Yeni Vergiler Öncesi 1.200 Dolara Yükseldi
investing
Cumhuriyet Altını Üretimi Ağustos Sonu İtibariyle 6,290 Milyon Adet Oldu
uzmancoin
Bitcoin’deki büyük düşüşü bilen yazar: 2019’da 1,000 doların altına düşebilir
Yorum Yap
altaybilginaltin


yalnız şu an altın almak için tam vakit arkadaşlar. bu değer yıl sonu ciddi artar. ancak reis'in talimatı var diye ben paramı türk lirasında tutuyorum.

patnoslu sen bekle bekle daha cok kaybedecen bu gidisle


traderaltin


An itibari ile çeyrek altin 379 lira.. bi kac hafta once 420 liraydi.. bu fiyattan cok alinasi gibi duruyor bi kac tane alip yastik altina atmak lazim mi sizce? tekrar buyuk bir dusus yasanir mi?


doganturgutaltin


valla herkes elindeki altını satıp dolara geçti ama bence kötü etti. altın daha çok kazandıracak. dolar seçimlere bağlı, siyasi hamlelere bağlı hareket ediyor ancak altın düzenli yükseliyor. ben bu yönde yatırım yaptım ve arkasındayım millet.

cenker Altın aldım risk varmı sence
patnoslu altin alin


salimmaltin


dolar aldım iyimi ettim kötü ettim bilemedim

trader kactan aldiniz?


osman1995altin


secimlere az kaldı gram altını olan bozdurmasını altın cıkmaya devam edecek arkadaşlar benden söylemesi


doganturgutaltin


gram altın yükselişine devam edecekse almamız lazım, kafam çok karışık bu konuda. ons dolar karşısında galip görünüyor, bu tablo grama da yansıyabilir.


mehmetaslanaltin


@horozz 20 gram altın koptu gidiyor. şu an piyasalarda kaos var. ve bildiğiniz gibi altın kaos ortamında değerlenir. bu artış devam edecektir. varsa bozdurmayın, yoksa alın. benim önerim bu.


horozz 20altin


gram altın hakkında yorumu olan yok mu.


altaybilginaltin


gram altının yaptığı son hamleden sonra kripto piyasalarında ne kadar altcoin'im varsa satıp gram altın aldım. az kazandırsada uzun vadede istikrarlı kazanç sağladığı aşikar.


barikat55altin


@İbrahim Sevim BEN HER ZAMAN KÜLÇEDEN YANAYIM 24 AYAR


İbrahim Sevim altin


Arkadaşlar 8 bin liram var .Bu parayı altına yatırmak kârlı olurmu. Yardımcı olursanız sevinirim. Selamlar saygılar


çağrıaltin


tüm altınlar koptu gidiyor. yine en iyi yatırım altın.


barikat55altin


ALTUN CIKSIN YA CANDIR. :)


doganturgutaltin


herşey ons altına bağlı. onun yükselmesi gerek. orradaki değişime göre gram yatırımı yapılmalı. ben nisan başı altın fiyatlarının yükseleceğini düşünüyorum. güven hakim piyasalara döviz kurlarına hareket yaptırmıyorlar. bu yönde gram altın aldım bekliyorum.


çağrıaltin


altın piyasaları hiç olmadığı kadar sakin görünüyor.


GCM Forex Gram Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Önemli Seviye : 240,50 – 245,00

Gram altın fiyatı dün oluşan hareketlilik ardından tekrar 240,50 – 245,00 aralığında seyrediyor. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış sürecinde oluşabilecek fiyatlamalar takip edilebilir. Bu süreçte, 34 periyotluk Envelope’un desteklediği 240,50 – 245,00 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

Düşüş isteği 240,50 seviyesi altındaki seyir ve 4 saatlik kapanışlarla ağırlık kazanabilir. Bu durumda 236,80 ve 232,50 seviyeleri hedeflenebilir. Olası toparlanmalarda ise 245,00 seviyesinin aşılması ve bölgede gerçekleşebilecek 4 saatlik kapanışlar yükseliş isteğine ağırlık kazandırabilir. Bu durumda 249,00 ve 252,00 seviyeleri gündemimize gelebilir.

Özetle: Önümüzdeki süreçte 240,50 – 245,00 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

GCM Forex Ons Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Önemli Seviye : 1197,50 – 1203,00

Ons altın fiyatı Dolar endeksindeki kayıplara bağlı olarak 1208,00 bölgesini test etti. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış sürecinde oluşabilecek fiyatlamalar takip edilebilir. Bu süreçte fiyatlamalar, 75 periyotluk üssel hareketli ortalamanın desteklediği 1197,50 – 1203,00 bölgesi üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi bir adım önde olabilir.

Gerçekleşebilecek yükselişlerde 1214,00 ve 1220,00 seviyesi hedeflenebilir. Olası düşüşler 1197,50 – 1203,00 bölgesi üzerinde sınırlandığı müddetçe yeni yükseliş potansiyeli oluşabilir. Dolayısıyla düşüş isteğinin devamı için 1197,50 seviyesi altındaki seyri ve 4 saatlik kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 1192,00 seviyesi gündeme gelebilir.

Özetle:Önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 1197,50 – 1203,00 bölgesi üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi ön planda olabilir.

GCM Forex Euro Analizi Yorumu - 21/09/2018

Önemli Seviye : 7,2800 – 7,4100

EURTRY paritesi 4 saatlik kapanışlarına 4,2800 – 4,4100 aralığında devam ediyor. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış süreci takip edilebilir. Bu süreçte, 34 periyotluk Envelope’un desteklediği 7,2800 – 7,4100 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

Düşüş isteği 7,2800 seviyesi altındaki seyir ve 4 saatlik kapanışlarla ağırlık kazanabilir. Bu durumda 7,1800 ve 7,0600 seviyeleri hedeflenebilir. Olası toparlanmalarda ise 7,4100 seviyesinin aşılması ve bölgede gerçekleşebilecek 4 saatlik kapanışlar yükseliş isteğine ağırlık kazandırabilir. Bu durumda 7,5200 ve 7,6300 seviyeleri gündemimize gelebilir.

Özetle: Önümüzdeki süreçte 7,2800 – 7,4100 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

GCM Forex Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

Önemli Seviye : 6,26 – 6,31

Türk varlıklarının yol haritası için kritik olan yeni ekonomi programı açıklandı. YEP önceki dönemlere göre kıyaslandığında daha rasyonel ve yurt dışı dinamikler ile daha uyumlu olduğundan piyasa beklentilerini karşılamıştır. Yurt içi dinamiklerde TCMB ve YEP ile yapılacak proaktif eylemler yapıldığı dikkate alındığında ABD borsa endekslerinde devam eden yukarı yönlü hareket ve Dolar endeksinde gerileme pozitif etki olarak yansıyabilir.

Bu bağlamda Küresel piyasalarda Dolar temasında farklı bir fiyatlama davranışı dikkat çekmektedir. Ticaret savaşları temasında risk algısının iyileşmesi ile iyimserlik öne çıkarken Dolar endeksinde gerileme 94 seviyesi altında 93.38 seviyelerine kadar ulaşmıştır. Dolar’ın değer kaybetmesi sürecine karşın ABD 10 yıllık tahvil faizi yükselişi 3,0943% seviyesine kadar ulaşmıştır.

Mevcut durumda 3,0664% seviyesinde bulunması dikkate alındığında fiyatlamalar tarafında farklılaşma risk algısında soru işaretleri oluşturmaktadır. Bu noktada Dolar endeksi için Çin’in para biriminde devalüasyon yapmayacağı teması etkin oluyor olabilir. Dolar endeksinde yaşanan TRY için pozitif etkileri ABD 10 yıllık tahvil faizi yükseliş hareketi ile sınırlanması öne çıkıyor.
USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde, aşağı yönlü hareket öne çıkarken, fiyatlama davranışı 21 ve 89 periyotluk EMA bölgesi altında devam etmektedir. Parite, analizin hazırlandığı şu sıralarda 6,22 seviyelerinden işlem görmektedir.

Parite için 20/09/2018 tarihli akşam analizimizde beklentimizi karar aşaması olarak belirttik. Mevcut fiyatlama davranışlarında, 21 ve 89 periyotluk EMA bölgesi altında ki fiyatlama devam ettiği için beklentimizi karar aşamasında aşağı yön olarak değiştiriyoruz.

USDTRY paritesi 6,26 – 6,31 bölgesini temsil eden ilgili ortalamalar altında 4 saatlik kalıcılık ile aşağı yönlü hareket 6,15 başta olmak üzere 6,0750 ve 6,0200 seviyelerine doğru devam edebilir. Bu noktada kısa periyotlu olarak 144 periyotluk EMA seviyesi (6,22) altında kalıcılık durumunun devamı, aşağı yönlü fiyatlama davranışının devamını destekleyebilir ve 233 periyotluk EMA seviyesine (6,02)ulaşma potansiyelini yüksletebilir.

USDTRY paritesi için negatif beklentinin sona ermesi ve yukarı yönlü alternatif senaryonun devreye girmesi için, 6,26 – 6,31 bölgesi üzerinde 4 saatlik kalıcı hareketler gerekmektedir, yukarı yönlü olası senaryoda 6,41 başta olmak üzere 6,48 ve 6,53 seviyeleri takip edilebilir.

Özetle: 6,26 – 6,31 bölgesi altında aşağı yön öne çıkabilir.

Anadolu Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

6,10-6,38 bandını takip ediyoruz
Merkez Bankası’nın 625 bp’lık faiz artışı sonrasında dün OVP, yeni adıyla Yeni Ekonomik Program (YEP) açıklandı. Her ne kadar piyasa açıklanan yeni ekonomik programı gerçekçi olarak değerlendirse de uygulamayı görmek istiyor. Bunun dışında bankacılık sektörüne yönelik risklerin azaltıldığını görmek istiyor. Bakan Albayrak’ın bankacılık sektörüne yönelik mali durum tespiti yapıldıktan sonra gerekli adımların atılacağına yönelik sözlerini görüyoruz.

Bu anlamda bu konu önümüzdeki hafta için oldukça yakından izlenecektir. Teknik olarak 6,10-6,38 bandını ve bu bandın kırılımını kısa vadeli hareket için takip edeceğiz. Dün açıklanan yeni ekonomik programda 2018 yılı USDTRY kuru ortalaması 4,90 olarak alınırken, 2019 yılı 5,60, 2020 yılı 6,00, 2021 yılı 6,20 baz alınarak hazırlandığını görüyoruz.

Son Fiyat : 6,2326
Destekler : 6,1800-6,1300-6,0150
Dirençler : 6,2800-6,3300-6,3800

Gedik Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

Dolar/TL dün gün içerisinde 6,1311 ve 6,3739 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,1967 seviyesinden kapattı. Kurda aşağı yönlü hareketler görüldü. Bu sabah günlük grafikte 5 periyotluk üssel hareketli ortalaması altında hareket eden kur 6,2148 seviyelerinden işlem görüyor.

Teknik olarak kısa vadede en kuvvetli destek 6,1870 ve en kuvvetli direnç 6,2415 seviyelerinde bulunmaktadır. Gün içinde aşağı yönlü hareketlerde destek olarak 6,2040 – 6,1870 – 6,1470 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6,2415 – 6,2570 – 6,2760 seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Saatlik grafikte MACD negatif bölgede triggeri üzerinde yukarı yönlü hareket etmektedir. RSI kendi ortalaması üzerinde aşağı yönlü hareket etmektedir.

Tacirler Yatırım Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Dün öğle saatlerinde, Çin’in önümüzdeki ay itibariyle, ithalata uyguladığı gümrük vergilerini birçok ticaret ortağını kapsayacak şekilde düşüreceği ifade edildi. Bu haber akışı sonrasında euronun sert bir şekilde değer kazandığını ve gerek eurodaki yükseliş gerekse de güvenli liman talebindeki azalma ile birlikte dolar endeksinin de sert bir şekilde değer kaybettiğini gördük. Endeks 94 seviyesine altına inerek 93,82 seviyesine kadar geriledi.

Dolar endeksindeki gerileme ile birlikte altın fiyatları 1210 seviyesi üzerini test etti. Aşağıdaki grafik üzerinden de görebileceğimiz üzere, altın fiyatları düşüş kanalını yukarı yönlü kırmış ve bir yükseliş hareketi başlatmış durumda. Bu noktada altın fiyatlarındaki mevcut yükseliş eğilimini sürebileceğini ve altının ilk etapta 1225 ve daha sonrasında 1250 seviyesini sırasıyla hedef haline getirebileceğini düşünüyoruz. Bugün içerisinde ise altın fiyatlarının 1210 seviyesi üzerinde tutunma çabası içerisinde olmasını ve kısa vadede bu seviye üzerine yerleşmesini bekliyoruz.

Tacirler Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

USDTRY paritesi, dün sabahki bültenimizde de belirttiğimiz üzere, dolar endeksindeki erileme ve TL’deki güçlü görünüm ile birlikte sabah saatlerinde 6,20 seviyesi altına inerek 6,13’lere doğru geriledi. Ancak, yurt dışı piyasalardaki olumlu havaya rağmen, Yeni Ekonomik Programın açıklanması sonrasında oluşan yüksek volatilite nedeniyle Türk lirası kazançlarını geri vererek kurun yeniden yükselişe geçmesine neden oldu. USDTRY paritesi öğle saatlerinde 6,37 seviyesi üzerine çıktı.

Küresel piyasalardaki görünüm bu sabah saatleri itibariyle yapıcı olmaya devam ediyor. Dün Çin’in ithalata uyguladığı gümrük vergilerini indireceğine yönelik haber akışı sonrasında euronun sert bir şekilde değer kazandığını ve dolar endeksinin ise sert satış baskılarına maruz kalarak 93,80’lis eviyelere kadar indiğini gördük. Dolar endeksi bu sabah saatleri itibariyle 94 seviyesi altında seyrini sürdürüyor.

Gelişmekte olan ülke para birimlerinde ise pozitif bir seyir hakimken, Türk lirasının dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olarak negatif bir ayrışma içerisinde olduğu görülüyor. Bu noktada USDTRY paritesinin bugün içerisinde 6,20 – 6,25 seviyeleri arasında bir seyir izlemesini beklemekteyiz. Ancak, gerek dolar endeksindeki gerilemenin kur üzerinde henüz fiyatlanmamış olması, hem de TL varlıklarına yönelik olumlu risk algısının yeniden devreye girebileceği beklentimiz ile birlikte kurun önümüzdeki günlerde 6 seviyesi altını hedef alabileceğine yönelik beklentimizi koruyoruz.

Alan Yatırım Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Altın doların düşüşüne rağmen prim yapamadı
Dolar endeksindeki ciddi değer kaybına rağmen sarı metalde yukarı ataklar trend oluşturamıyor. Global hisse piyasalarındaki iyimser hava, ticaret savaşı gündeminin yumuşaması ve yaklaşan FED toplantısı altının baskı altında kalmasına neden oluyor.

Altının ons cinsi, günü 0.25% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli yükseliş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 1211.75'deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,207.00 ve 1,215.00'de, destek seviyeleri ise 1,200.00 ve 1,192.00'de bulunmaktadır.

Alan Yatırım Euro Analizi Yorumu - 21/09/2018

Göstergelerin aşağı yönlü hareketlere işaret ettiği EURTRY’de son iki gündür yaşanan satış baskıları sonrasında 20 günlük ortalaması olan 7.4460 seviyesinin altında kapanışlar gerçekleşti. Aşağı yönlü hareketlerin devamında kısa vadeli üçgen formasyonunun alt bandını oluşturan 7.1515 seviyesi destek noktası olarak dikkat çekiyor. Yukarı yönlü hareketlerin devamı durumunda ise üçgenin üst bandı olan 7.4085 seviyesi 7.4460 öncesindeki ilk direnç noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 7.2000 – 7.1515 – 6.9300
DİRENÇ : 7.4085 – 7.4460 – 7.5000

Alan Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

Kur yön bulma çabasını koruyor
Dün açıklanan YEP ile yüksek volatilitenin görüldüğü kur 6.12 ile 6.37 arasında dalgalandı ve günü %-0.86 düşüşle 6.1967 seviyesinden kapattı. FED toplantısına ilişkin faiz arttırım beklentileri korunurken gelişmekte olan ülkelerdeki iyimser hava ve dolar endeksindeki satıcılı seyir kuru desteklemeye devam ediyor.

Türk Lirası, Dolar karşısında günü 0.86% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Dolar karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 6.2400 ve 6.3600'de, destek seviyeleri ise 6.1100 ve 5.9900'de bulunmaktadır.

Deniz Yatırım Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Son bir aydır dar bantta hareket eden altın için göstergeler yukarı yöne işaret etmeye başladı. Dün dolarda yaşanan değer kayıplarına bağlı olara yükselişe geçen altın 50 günlük ortalamasını oluşturan 1206 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirdi.

Yukarı yönlü hareketlerin devanında 1215 seviyesi sırasıyla Nisan ayından itibaren görülen düşüş trendinin geçtiği 1220 ile 1236 seviyeleri öncesindeki direnç noktasını oluşturuyor. Aşağı yönlü hareketlerde ise 50 günlük ortalamasını oluşturan 1206 seviyesi 20 günlük ortalaması olan 1200 sırasıyla ve 1188 seviyeleri öncesindeki destek noktası olarak dikkat çekiyor.

DESTEK : 1206 - 1200 - 1188
DİRENÇ : 1215 – 1220 -1236

Deniz Yatırım Euro Analizi Yorumu - 21/09/2018

Göstergelerin aşağı yönlü hareketlere işaret ettiği EURTRY’de son iki gündür yaşanan satış baskıları sonrasında 20 günlük ortalaması olan 7.4460 seviyesinin altında kapanışlar gerçekleşti. Aşağı yönlü hareketlerin devamında kısa vadeli üçgen formasyonunun alt bandını oluşturan 7.1515 seviyesi destek noktası olarak dikkat çekiyor. Yukarı yönlü hareketlerin devamı durumunda ise üçgenin üst bandı olan 7.4085 seviyesi 7.4460 öncesindeki ilk direnç noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 7.2000 – 7.1515 – 6.9300
DİRENÇ : 7.4085 – 7.4460 – 7.5000

Deniz Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

Dün birkez daha 20 günlük ortalamasını oluşturan 6.3850 seviyesini test ettikten sonra geri çekilen kur tarafında dün 6.2000 seviyesinin altında gerçekleşen kapanış dikkat çekti. Göstergelerin aşağı yöne işaret etmeye başladığı USDTRY için 20 günlük ortalamasını oluşturan 6.3850 seviyesinin altında gerçekleşen kapanışlar aşağı yönlü hareketleri destekliyor.

Aşağı yönlü hareketlerin devamı için kapanış bazında 6.2000 seviyesi takip edilmelidir. Bu seviyenin altındaki kapanışlar sonrasında 5.9750 seviyelerine doğru satış baskısı yeniden görülebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6.3850 seviyesi Ağustos ayından itibaren alçalan zirvelerin oluşturduğu düşüş trendinin geçtiği 6.4490 öncesindeki direnç noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 6.2000 – 6.1000 – 5.9750
DİRENÇ : 6.3850 - 6.4490 – 6.5000

Şeker Yatırım Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Dün gerçekleşen işlemlerde 1208 direncini test eden ons altın, bu seviyenin geçilememesiyle geri çekildi. Yeni günde 1208 üzerinde tutunması 1217 direncini gündeme getirebilir. Olası satış baskısında ise 1200 seviyesi test edilebilir. Bu seviyeden sonra ise 1192 desteğine kadar geri çekilmeler olabilir.

Şeker Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

Yurt içinde Orta Vadeli Program’ın açıklandığı dünkü işlem gününde Dolar/TL kuru volatil bir gün geçirdi. Dolar endeksindeki baskılanma da günün diğer önemli gelişmesiydi. Kur gün içerisinde 6.12-6.40 bandı arasında dalgalansa da gün sonuna doğru 6.20 bandının aşağısına çekildi. Bugün gerçekleşecek işlemlerde kurun 6.20 aşağısındaki fiyatlamalarında 6.12 ve 6.00 destek seviyeleri takip edilebilir. Öte yandan olası yukarı yönlü fiyatlamalarda ise 6.32 ve 6.47 direnç noktaları önem kazanabilir.

İntegral Yatırım Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Ons altın ABD'nin yaptırım kararlarının etkisi ile primlendi

ABD’nin Çin ve Rusya’ya yönelik almış olduğu yaptırım kararları küresel piyasalarda güvenli limanlara kaçışları destekledi. Ons altın bu sabah 1210.25$ seviyesine kadar yükseldi ve an itibariyle 1207$ üzerinde işlem gördüğü dikkat çekiyor. Haber bazlı yaşanan bu fiyatlamalarda olası gelişmelere karşı dikkatli olmakta fayda var. Bugünkü veri takviminde ise ABD kanadındaki PMI verileri takip edilecek. Ons altın 1207$ üzerindeki seyrini koruyabilirse 1212$ direncine doğru hamle yapmak isteyebilir. Aksi halde aşağıda 1207$ - 1200$ destek alanı hedeflenebilir.

Direnç: 1207 / 1212 / 1221
Destek: 1200 / 1190 / 1180

İntegral Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

DolarTL OVP sonrasında sıkışık alanda dalganıyor
DolarTL kuru bugün forex piyasalarında 6.2286 seviyesinde seyrediyor. USDTRY paritesi düne göre yüzde 0.55 yukarıda bulunurken, şu ana kadar yapılan işlemlerde en düşük 6.1840 ve en yüksek 6.2416 seviyelerini gördü. Dün açıklanan OVP sonrasında kurda gözlenen yükselişi kar realizasyonu olarak algılıyoruz. DolarTL kurunda olağanüstü bir gelişme yaşanmadıkça 6-6.50 arasında sıkışık bir alanda hareketin devamını bekliyoruz.

Kısa vadede USDTRY 6.17 seviyesini destek yaptı ve bu seviyeden sınırlı tepkiler gösteriyor. Şimdilik 6.30 seviyesi direnç olarak alınabilir. Bu seviyeyi geçmesi durumunda 6.40 bölgesine doğru yükselişler görebiliriz. Aşağıda ise 6.17 seviyesinin altına gerilemesi durumunda 6 desteği güçlü bir destek. Bu seviyenin kırılması durumunda aşağı yönlü seyir 5.70-5.80 bölgesine doğru devam edebilir. Günlük grafikte göstergeler güçlü değil ve herhangi bir yön vermiyor.

Destekler: 6.17 / 6.00 / 5.80
Dirençler: 6.30 / 6.40 / 6.50

AHL Forex Euro Analizi Yorumu - 21/09/2018

EURTRY’de yeni ekonomik programın açıklanmasının ardından bugün 7.22 seviyesi kritik öneme sahip olacak. Temmuz sonundan itibaren başlayan yükseliş hareketinin trend desteği olan bu seviye aşağı yönlü geçildiği takdirde düşüş ivmesi artarak 7.18 ve 7.07 seviyeleri hedef olabilir.

7.22 üstünde sürecek kalıcılıkta alış tarafında kalmak isteyen yatırımcılar ise gelebilecek tepki yükselişlerinde 7.3640 ilk direncini izlemeli. Bu seviye üstünde ise yükseliş hareketi 7.4265 kısa vadeli düşüş trend direnci geçilebilirse 7.5260 seviyesinin de test edilmesine neden olabilir. 7.22 altına olası geçişte ise 7.2070 ve 7.10 destekleri hedeflenebilir.

AHL Forex Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Dün, dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kayıpları ile birlikte sarı metalin 1208 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan yükseliş eğilimi sarı metal fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği gözlemleniyor.

Teknik olarak bakıldığında, sarı metalin 4 saatlik grafikte 200 periyotluk üssel hareketli ortalaması olan 1205 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1215, 1218 ve 1225 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1200, 1196 ve 1192 destek seviyeleri izlenebilir.

cevirici

ALTIN HAKKINDA BİLGİLER

Altın, ilk keşfedildiği zamanlardan günümüze kadar popülerliğini korumuştur. Gelecekte ise daha da değerli olacağı düşünülmektedir. Altının ilk keşfedildiği zamanlarda olduğu gibi azalan rezervler nedeniyle gelecekte de hücumların olacağı düşünülmektedir. Ülkeler eskiden egemenlikleri için altın rezervini arttırırken, günümüzde bu durum ekonomisinin gücü için yapılmaktadır. Çünkü bir ülkenin merkez bankasının sahip olduğu altın miktarı, izleyeceği politikalar üzerinde etkili olmaktadır.

Altın yatırımı yapmak, hem finans piyasası yatırımcıları hem de tüketiciler için önemli görülmektedir. Tüketiciler, yaptıkları tasarrufların değerinin koruması adına altın yatırımı yapmayı tercih etmektedir. Altın, uzun vadede güvenli bir yatırım aracı olarak görüldüğü için tasarrufların değerini koruma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda altın faiz getirisi olmayan bir yatırım aracı olduğu için ekonomik değişimlerden de etkilenmemektedir. Finans piyasalarında da güvenilir liman olma özelliği sayesinde piyasalarda karmaşa yaşanan dönemlerde öne çıkmaktadır.

Altın Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Altın; parlak sarı renkli, kolay tepkimeye girmeyen, yumuşak, paslanmayan ve doğada serbest halde bulunabilen bir elementtir. Kolayca dövülerek şekillendirilebilen altın, tarih boyunca birçok amaç için kullanılmıştır. Günümüzde de geniş bir kullanım alanına sahiptir. Uzay kıyafetlerinden uçak kokpitlerine kadar altın kullanımı söz konusudur. Eski zamanlarda para olarak kullanılan altın, günümüzde merkez bankalarının rezerv ürünlerindendir.

Altının özellikleri incelendiğinde ise yatırımcıları en çok ilgilendiren kısımlara bakmak da yarar vardır. Bu noktada ise kırat veya ayar olarak adlandırılan alaşım oranlarından bahsedilebilir. Altın yumuşak bir element olduğu için takı ve mücevher yapımında tek başına kullanılmamaktadır. Yanına gümüş, bakır, nikel, paladyum gibi diğer metaller katılmaktadır. Bu şekilde oluşturulan alaşımlar sayesinde de altının işlenmesi mümkün hale getirilmektedir. Alaşım içerisindeki altın miktarı ise bizlere ayar olarak belirtilmektedir. Yani altının saflığı hakkında bilgi veren kavram, ayardır.

Kuyumcularda ziynet eşyası olarak satılan altınlar, diğer metallerle oluşturulan alaşımlardır. Genellikle 22 ayardan 8 ayara kadar çeşit bulmak da mümkündür. Alaşımın içindeki altın miktarına göre ayar belirlenmektedir ve fiyatı buna göre değişiklik göstermektedir.

Altın Çeşitleri Nelerdir?

Altın dendiği zaman birçok kişinin aklına çeyrek, gram, Cumhuriyet altını gibi kavramlar gelmektedir. Bunların hepsi birer altın türüdür. Kuyumcularda denk geldiğimiz bu altın türleri, hem yatırım amaçlı hem de ziynet eşyası olarak kullanılmaktadır. Yatırım amaçlı kullanılan altın türlerinde, işçilik masrafı olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü bozdurma yani altını yeniden kuyumcuya satma sırasında bu işçilik masrafı düşülmektedir. Buna bağlı olarak da elde edilen kar azalmaktadır. Yatırım amacıyla genel olarak gram, çeyrek, tam, Cumhuriyet altın ve 22 ayar düz bilezikler tercih edilmektedir.

En çok tercik edilen altın çeşitleri şu şekilde sıralandırılabilir ve tanımlanabilir:

Gram Altın Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Piyasalarda birbirinden farklı gramajlarda altın bulmak mümkündür. Bunlar arasında İstanbul Altın Rafinerisi ürünü olan gram altınlar, dünyaca tescillenmişlerdir. 0,5 gramdan başlayarak 100 grama kadar altın çeşidi mevcuttur. Genellikle yatırım aracı olarak tercih edilirler. Çünkü gram altınlar, kolayca nakde çevrilebilirler. Aynı zamanda işçilik gibi masrafları da bulunmamaktadır. 22 ayar altından üretilirler ve sertifikalı bir şekilde satılırlar.

Çeyrek Altın Nedir? Özellikleri Nelerdir?

22 ayar altından yapılan çeyrek altın, 1,75 gramdır ve 18 milimetre çapındadır. Çeyreklikler, küçük altın ve hediyelik olarak da adlandırılmaktadır. Çeyrek altın hem yatırım hem de takı olarak en çok tercih edilen türlerdendir. Günümüzde 200 liraya ulaşan fiyatları ile yerini gram altına bırakmıştır. Çeyrek altın fiyatlarının hesaplaması ise 24 ayar altının gram fiyatı ile 1,6065 sayısının çarpımı üzerinden yapılmaktadır.

Yarım Altın Nedir? Özellikleri Nelerdir?

İki çeyrek altına eşit olan yarım altın, Cumhuriyet altının yarısıdır. Bundan dolayı da yarımlık ismiyle anılmaktadır. 22 ayardır ve 3,5 gram ağırlığındadır. 24 ayar bazında ise 3,21 gramdır. Çapı, 22 milimetredir ve ön yüzünde Türkiye Cumhuriyeti ibaresi bulunmaktadır. Arka tarafında ise yıldızlar içinde Atatürk portresi bulunmaktadır. Yıldızların çevresi ise nakışlarla süslenmiştir.

Tam Altın Nedir? Özellikleri Nelerdir?

4 adet çeyrek altına eşittir ve ziynet altın adıyla da bilinmektedir. Cumhuriyet altını ile birbirine karıştırılmaktadır. Ama tasarım ve görünüm özellikleri birbirinden farklıdır. 22 ayar olan tam altınlar, 7 gram ağırlığındadır. 24 ayar karşılığı ise 6,42 gramdır. Tam altın fiyatları hesaplaması ise 24 ayar gram altın fiyatının, 6,42 ile çarpımı ile bulunmaktadır. Tam altınların çapı, 30 milimetredir.

Cumhuriyet Altını Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ziynet ve sikke olarak iki gruba ayrılan Cumhuriyet altınları, toplamda 10 çeşitten oluşmaktadır. Yatırım amacıyla en çok tercih edilen altın türlerindendir. Cumhuriyet altınları, TBMM kararı ile üretilmiştir ve yalnızca Darphane tarafından basılmaktadır. 24 ayar standart külçe altından yapılırlar. Birlik sikke altınlar, 7,216 gramken; birlik ziynet altınlar 7,016 gramdır. Diğer sikke ve ziynet altınlar ise bu gramajlar üzerinden hesaplanmaktadır.

Gremse Altın Nedir? Özellikleri Nelerdir?

2,5 tam altına eşit olan gremse altınlar, 22 ayardır ve 0,916 saflıktadırlar. Gremse altınlarda, diğerlerinden farklı olarak milyem kavramı ile karşılaşırız. Milyem ise alaşım içerisindeki altın miktarının 1000'lik oranda ifade edilmesidir. 40 milimetre çapındaki gremse altınlar, 17,54 gramdır. Gremse altınlar, kulplu ve kulpsuz çeşitlere sahiptir. Ön yüzlerinde Atatürk portresi, arka yüzlerinde ise Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi ibaresi ile üretim tarihi bulunmaktadır.

Reşat Altın Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Sultan 5. Mehmet Reşat döneminde bastırılan altın paralara, Reşat altın denmektedir. Eskiden Türk kadınlarının tasarruflu olup olmadıklarının belirlenmesi, sahip oldukları Reşat altınlara göre belirlenirmiş. Günümüzde ise yüksek fiyatları ile genellikle yatırım aracı olarak tercih edilmemektedirler. 22 ayar olan Reşat altınlar, 7,2 gram ağırlığındadır. Üzerinde defne yaprağı vardır ve çapraz duran iki meşale tasarımı bulunmaktadır. Reşat altınların da kulplu ve kulpsuz çeşitleri bulunmaktadır. Reşat altın almak istediğiniz zaman, güvenilir bir kuyumcudan almaya dikkat etmelisiniz.

Hamit Altın Nedir? Özellikleri Nelerdir?

II. Abdülhamid döneminde basılan Hamit altınlar, Reşat ile benzer özellikler göstermektedirler. Buna karşın farklılıkları bulunmaktadır. Örneğin Hamit altınların üzerinde Osmanlı Tuğrası bulunmaktadır. Reşat altınlarda ise tuğra yoktur. Hamit altınların üzerinde II. Abdülhamit'in imzası bulunmaktadır. 2,5'luk ve 5'lik türleri de bulunmaktadır. 2,5'luk Hamit altınlar 18 gramdır ve 35 milimetredir. 5'li Hamit altınlar ise 36 gramdır ve 45 milimetre çaplıdır.

En çok tercih edilen altın türlerini bu şekilde sıralandırabilir. Elbette daha fazla altın çeşidi bulunmaktadır. 22 ayar düz altın bilezikler de yatırım amacıyla tercih edilen türlerdendir. Buna karşın, işçilik masrafının yüksek olması nedeniyle genellikle en son tercihtirler.

Altın Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Altın fiyatları, hem yatırımcılar hem de tüketiciler tarafından sürekli takip edilmektedir. Üstelik altın fiyatlarında meydana gelen değişikliklere göre ülke ekonomisinin durumu hakkında da yorumlar yapılmaktadır. Altına talebin yüksek olduğu dönemlerde, faizlerin cazip olmadığını ve buna bağlı olarak dövizlerin tercih edilmediğini anlayabilirsiniz. Aynı zamanda belirsizlik ve güvensizlik ortamlarında da altına olan talep artmaktadır. Altının güvenli liman özelliği sayesinde yatırımcılar endişelerin arttığı dönemlerde portföylerini buna göre düzenlemektedir.

Altın fiyatları hesaplaması, 24 ayar saf altının gram fiyatı üzerinden yapılmaktadır. Altın türünün gramı, 24 ayar altında kaç grama denk geliyorsa çarpma işlemi yapılarak hesaplama gerçekleştirilir. Buna karşın günümüzde altın fiyatları, internet üzerinden 7/24 canlı tablolar ve grafikler üzerinden kolayca takip edilebilmektedir.

Canlı Altın Fiyatları Takibi ve Güncel Grafikler Nasıl Yorumlanır?

Altın fiyatları, belli zaman aralıklarına göre detaylı şekillerde grafiklendirilirler. Yatırımcılar ise bu grafikler üzerinde çeşitli analizler yaparak altın fiyatlarının gelecek trendleri üzerinden yorum yapabilirler. Özellikle finans piyasalarında işlem yapan yatırımcılar, anlık altın fiyatları takibi yapmaktadır ve bu değerler üzerinden analizler yaparak pozisyon oluşturmaktadır. Forex piyasası gibi yüksek işlem hacimli ve hareketli piyasalarda ise altın fiyatları anlık değişimleri saniye saniye izlenmelidir. Hem kısa vadeli hem de uzun vadeli fiyat grafikleri üzerinden altın fiyatları trendleri belirlenmeli ve buna göre gelecek öngörüleri oluşturulmalıdır.

Canlı altın fiyatları takibi yapmak için günümüzde interneti kolaylıkla kullanabiliyoruz. Özellikle mobil telefonlar üzerinden kullanılan aplikasyonlar sayesinde anlık değişimleri görebiliyoruz. Ek olarak istediğiniz yer ve zamanda yatırım işlemlerinizi gerçekleştirebilme imkanınız da bulunmaktadır. Çünkü günümüzde altın yatırımlarınızı internet üzerinden yapabiliyorsunuz. Yatırım yapma konusunda yatırımcıların sahip olduğu alternatifler ise kendi amaçlarına yönelik birikimlerini değerlendirme fırsatı vermektedir.

Güncel altın grafikleri üzerinden fiyatlarda meydana gelen değişiklikleri takip edebilir. Bu sayede de en uygun fiyat aralıkları üzerinden altın yatırımları gerçekleştirilebilmektedir. Buna karşın altın fiyatları değişimleri ve anlık grafikler üzerinde meydana gelen iniş – çıkışlar doğru bir şekilde yorumlanarak geleceğe yönelik işlemler gerçekleştirilebilir.

Altın Yatırım Yöntemleri Nelerdir?

Altın yatırımı yapmak için birkaç alternatife sahipsiniz. Eski zamanlardan beri, birikmiş para ile kuyumcudan altın alınmakta ve kötü günler için saklanmaktadır. Bu yatırım şekline yastık altı veya fiziki yatırım denmektedir. Aynı zamanda günümüz koşullarında bu yatırım, pek güvenli bir yöntem olarak görülmemektedir. Çalınma ve kaybolma riskinin bulunması nedeniyle yastık altı yatırım önerilmemektedir. Ayrıca finansal sisteme kazandırılamayan altın için ülkemizde banka altın hesapları ile vadeli piyasalar tavsiye edilmektedir.

Kuyumcuda yapılan yatırımlar dışında bankalarda da altın yatırımı yapılabilmektedir. Bankada açtıracağınız altın hesabı üzerinden birikimlerinizi güvenli şekillerde değerlendirebiliyorsunuz. Elinizdeki fiziki altınları, bankaya götürerek bir hesap açtırabilirsiniz. Götürdüğünüz altınlar, 24 ayar gram altın üzerinden hesaplanırlar ve hesabınıza bu şekilde yatırılırlar. Daha sonra bu hesaba nakit karşılığı üzerinden yatırım yapmaya devam edebilirsiniz. Aynı zamanda bankaya gitmeye gerek kalmadan, direkt internet bankacılığı üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Borsa ise altın yatırımı yapabileceğiniz bir diğer yöntemdir. Ülkemizde eskiden var olan İstanbul Altın Borsası, artık Borsa İstanbul altında Kıymetli Madenler Piyasası altında faaliyet göstermektedir. Burada hem vadeli hem de spot fiyatlar üzerinden işlemler gerçekleştirilmektedir. Vadeli ons ve gram altın sözleşmeleri ile işlemler yapabilirsiniz. Ama bu işlemler için belli yetkinliklere sahip olmanız gerekmektedir. Borsada nasıl işlem yapıldığını öğrenmelisiniz ve belli bir deneyime sahip olduktan sonra yatırım yapmalısınız.

Forex piyasası da altın yatırımı yapabileceğiniz bir piyasadır. Ülkemizde 50 bin liralık teminatınız olmadan forex işlemlerine başlayamadığınızı bilmelisiniz. İnternet üzerinden haftanın 5 günü 24 saat boyunca yatırım yapabilirsiniz ve piyasanın özelliklerinden faydalanarak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Altın yatırımı yapmak istiyorsanız kendiniz için en iyi yöntemi belirlemelisiniz ve buna göre işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Sahip olduğunuz birikimleri, yatırım amaçlarınızı ve finansal durumlarınızı göz önünde bulundurarak kendiniz için en iyi yöntemi belirleyebilirsiniz.

E-Posta :

Parola :

Kayıt
Giriş
Ad, Soyad :
E-Posta :
Kullanıcı Adı :

Parola :

Giriş
Gönder