EKONOMİK TAKVİM

Etki Zaman Veri
AltınAlışSatış
Gram Altın220.882220.955
Gümüş2.73242.7345
Cumhuriyet14201450
14 Ayar Bilezik123.36123.95
18 Ayar Bilezik157.99158.75
22 Ayar Bilezik197.38198.33
Ata Altın1428.371470.04
Beşli Altın6903.87067.52
Çeyrek Altın346.27355.55
Gremse Altın3462.723555.5
İki Buçuk Altın3462.723531.58
Yarım Altın690.38711.1
Ziynet Altın1385.091417.85
Kilo Altın (Dolar)3766437676
Has Altın219.778219.85
DövizAlışSatış
Euro6.516.53
Dolar5.755.77
B.A.E. Dirhemi1.58241.5919
Arjantin Pezosu0.19530.1965
Avustralya Doları4.2284.2492
Bahreyn Dinarı15.41615.509
Brezilya Reali1.49251.5015
Kanada Doları4.42124.4478
İsviçre Frangı5.85265.8878
Çin Yuanı0.8430.8481
Kolombiya Pezosu0.0019070.001919
Çek Korunası0.25720.2588
Danimarka Kronu0.88660.8919
Sterlin7.39067.4276
Gürcistan Larisi2.2292.2424
Hong Kong Doları0.74040.7449
Macar Forinti0.020390.02051
İsrail Şekeli1.57611.5856
Hint Rupisi0.082610.0831
Ürdün Dinarı8.19448.2438
Japon Yeni5.25015.2817
G.Kore Wonu0.0051430.005174
Kuveyt Dinarı19.086719.2017
Kazak Tengesi0.016140.01623
Libya Dinarı4.16534.1904
Meksika Pezosu0.3040.3059
Norveç Kronu0.68730.6914
Y.Zelanda Doları3.82843.8515
Filipin Pezosu0.10870.1094
Polonya Zlotisi1.53281.5421
Rumen Leyi1.41861.4271
Rus Rublesi0.086640.08716
S.Arab Riyali1.55121.559
İsveç Kronu0.63140.6352
Singapur Doları4.22394.2494
Suriye Poundu0.0112580.011371
Tunus Dinarı2.09722.1098
Ukrayna Grivnası0.2090.2103
G.Afrika Randı0.3980.4004
PariteFiyat(USD)Piyasa Büyüklüğü
Bitcoin7136.22121,755,331,152
Ethereum519.7651,838,322,089
Ripple0.556921,332,541,155
Litecoin112.856,403,481,190
Monero152.042,444,547,847
Dash290.512,352,332,097
Ethereum Classic14.391,466,276,000
Stratis4.146143820
Nxt0.1265126,373,493
Dogecoin0.00318364,521,706
Bitcoin Cash895.9815,369,349,727
EOS11.1911,190,000,000
Stellar0.25184,678,070,338
Cardano0.18524,801,693,464
TRON0.059425,942,000,000
NEO48.513,153,150,000
Binance Coin11.853261422,311,054,892
Qtum12.231,223,000,000
Zcash231.86932,096,039
Lisk8.57911,763,774
Bitcoin Gold40.29690,322,256
Steem2.128734426212,218,061
Verge0.03612543,587,533
Siacoin0.01396462,052,220
BitShares0.1871116884470,015,789
Nano4.0669317780
Waves4.02402,000,000
DigiByte0.03064316,108,577
Waltonchain10.69005756748,304,029
MonaCoin3.289083798196,649,222
Syscoin0.3194172072170,572,535
PariteAlışSatış
USD/TRY5.81795.8189
EUR/TRY6.67916.7158
EUR/USD1.13821.1383
EUR/AED4.17964.1821
EUR/AUD1.56471.5649
EUR/BRL4.44274.4452
EUR/CAD1.49641.4965
EUR/CHF1.13451.1347
EUR/CLP761.95762.2
EUR/CNY7.83017.8351
EUR/CZK25.72725.743
EUR/DKK7.45647.4569
EUR/GBP0.89480.895
EUR/HUF323.68323.95
EUR/INR79.806579.809
EUR/JPY126.177126.182
EUR/KRW1279.61282.1
EUR/KWD0.34610.3463
EUR/KZT409.93410.18
EUR/NOK9.64139.6444
EUR/NZD1.7251.7254
EUR/PLN4.30374.3063
EUR/RON4.65294.6606
EUR/RSD117.5817118.3817
EUR/RUB76.102276.1267
EUR/SAR4.26784.2682
EUR/SEK10.455810.4595
EUR/ZAR16.679316.6904
TRY/JPY18.78918.954
USD/AED3.67273.6732
USD/ALL110.23110.8
USD/ARS29.66429.669
USD/AZN1.69951.7005
USD/BAM1.72071.7232
USD/BHD0.37690.3771
USD/BRL3.90593.9061
USD/CAD1.31461.3148
USD/CHF0.99670.9969
USD/CLP669.16669.85
USD/CNH6.86876.8693
USD/CNY6.87956.8805
USD/COP3018.23020.2
USD/CRC564.8574.8
USD/CSK22.604422.6161
USD/DKK6.55066.5513
USD/DZD118.766120.766
USD/EGP17.8517.915
USD/GEL2.56732.5873
USD/GHS4.86854.8885
USD/HKD7.84887.8498
USD/HRK6.5146.524
USD/HUF284.3284.5
USD/IDR1460314618
USD/ILS3.66883.6728
USD/INR70.095370.1053
USD/IQD11891191
USD/IRR4200042050
USD/ISK108.15108.45
USD/JOD0.70850.71
USD/JPY110.852110.853
USD/KRW11261128
USD/KWD0.30310.3051
USD/KZT360.17360.22
USD/LBP15081515
USD/LKR160.4160.6
USD/LYD1.38951.3965
USD/MAD9.5549.564
USD/MDL16.56716.667
USD/MKD53.854.1
USD/MXN18.995819.0043
USD/MYR4.1024.107
USD/MZN58.559.5
USD/NOK8.46878.4746
USD/NZD1.51511.5161
USD/OMR0.38450.3847
USD/PEN3.3063.316
USD/PHP53.4353.48
USD/PKR123.63123.83
USD/PLN3.78123.7829
USD/QAR3.63983.6408
USD/RON4.094.0916
USD/RSD103.3042103.9258
USD/RUB66.82566.905
USD/SAR3.75043.7509
USD/SEK9.18589.1893
USD/SGD1.37471.3749
USD/SYP514.98515.48
USD/THB33.1733.22
USD/TMT3.413.61
USD/TND2.77162.7736
USD/TWD30.75330.783
USD/UAH27.6827.93
USD/UYU31.54531.645
USD/UZS77657830
USD/ZAR14.652414.6641
AUD/CAD0.95630.9564
AUD/CHF0.72510.7252
AUD/JPY80.6380.647
AUD/NZD1.10241.1025
AUD/USD0.72740.7275
CAD/CHF0.75820.7583
CAD/JPY84.31884.321
CAD/RON3.11093.1119
CHF/JPY111.198111.218
CHF/NOK8.49598.501
CHF/RON4.10314.1056
CHF/TRY5.86675.9208
GBP/AUD1.74841.7486
GBP/CAD1.67211.6723
GBP/CHF1.26781.2679
GBP/EUR1.11741.1175
GBP/JPY140.993141.002
GBP/NZD1.92761.9279
GBP/RON5.20225.2047
GBP/TRY7.467.485
GBP/USD1.27191.272
GBP/ZAR18.638818.6501
NOK/SEK1.0841.085
NZD/CAD0.86740.8675
NZD/CHF0.65760.6578
NZD/EUR0.57950.5798
NZD/JPY73.13973.144
NZD/USD0.65970.6599
GBP/CNY8.7488.7505
GBP/RUB85.02985.058
EUR/SGD1.56481.565
CHF/SEK9.2179.2179
DKK/JPY16.91716.927
DKK/NOK1.29311.2932
DKK/SEK1.40251.4026
GBP/DKK8.3318.333
GBP/KWD0.38560.3881
GBP/NOK10.771610.7789
GBP/SAR4.76644.7764
GBP/SEK11.682711.69
CAD/NOK6.44016.4472
NOK/JPY13.08413.086
SAR/JPY29.53829.588
CAD/SEK6.98486.9919
SEK/JPY12.06112.07
AUD/TRY4.24934.2982
CAD/TRY4.434.4655
EUR/HKD8.93388.9351
PariteAlışSatış
Ham Petrol65.39 $65.42 $
Bakır2.611 $2.611 $
Benzin1.983 $1.984 $
Kalorifer Yakıtı2.0945 $2.0955 $
Doğal Gaz2.912 $2.917 $
Paladyum869.3 $869.9 $
Platin780.9 $781.1 $
Kakao2150 $2160 $
Kahve101.85 $102 $
Mısır365.25 $365.5 $
Pamuk81.27 $82.27 $
Canlı Sığır109.275 $109.325 $
Portakal Suyu153.6 $154.6 $
Soya Yağı28.1 $28.15 $
Soya Fasulyesi880.25 $884.75 $
Şeker10.26 $10.29 $
Buğday540.75 $541.75 $
DövizAlışSatış
TCMB Euro (Efektif)6.58896.6153
TCMB ABD Doları (Efektif)5.79425.8174
TCMB Euro / ABD Doları1.13721.1372
TCMB Euro6.59356.6054
TCMB ABD Doları5.79825.8087
TCMB ABD Doları / Avusturayla Doları1.37611.3761
TCMB ABD Doları / Bulgar Levası1.721.72
TCMB ABD Doları / Kanada Doları1.3131.313
TCMB ABD Doları / İsviçre Frangı0.99340.9934
TCMB ABD Doları / Çin Yuanı6.90136.9013
TCMB ABD Doları / Danimarka Kronu6.5576.557
TCMB ABD Doları / İran Riyali4200042000
TCMB ABD Doları / Japon Yeni110.82110.82
TCMB ABD Doları / Norveç Kronu8.44768.4476
TCMB ABD Doları / Pakistan Rupisi122.32122.32
TCMB ABD Doları / Rumen Leyi4.09764.0976
TCMB ABD Doları / Rus Rublesi66.9566.95
TCMB ABD Doları / Suudi Arabistan Riyali3.75063.7506
TCMB ABD Doları / İsveç Kronu9.19649.1964
TCMB Avustralya Doları4.20364.231
TCMB BA BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ DİRHEMİ1.581.58
TCMB BA ARNAVUTLUK LEKİ0.05250.0525
TCMB BA ARJANTİN PESOSU0.194260.19426
TCMB BA AZERBAYCAN YENİ MANATI3.42083.4208
TCMB BA BOSNA HERSEK MARKI3.35663.3566
TCMB BA BAHREYN DİNARI15.388515.3885
TCMB BA BREZİLYA REALİ1.48711.4871
TCMB BA ÇEK KORUNASI0.256740.25674
TCMB BA MISIR LİRASI0.323580.32358
TCMB BA GÜRCİSTAN LARİSİ2.24072.2407
TCMB BA HONG KONG DOLARI0.739320.73932
TCMB BA HIRVATİSTAN KUNASI0.889010.88901
TCMB BA MACAR FORİNTİ0.020350.02035
TCMB BA ENDONEZYA RUPİSİ0.00040.0004
TCMB BA YENİ İSRAİL ŞEKELİ1.57371.5737
TCMB BA HİNDİSTAN RUPİSİ0.082740.08274
TCMB BA IRAK DİNARI0.004860.00486
TCMB BA İZLANDA KRONU0.053380.05338
TCMB BA ÜRDÜN DİNARI8.17748.1774
TCMB BA GÜNEY KORE WONU0.005140.00514
TCMB BA KAZAKİSTAN TENGESİ0.016110.01611
TCMB BA MAKEDONYA DİNARI0.107140.10714
TCMB BA MEKSİKA PESOSU0.304130.30413
TCMB BA MALEZYA RİNGGİTİ1.41381.4138
TCMB BA YENİ ZELANDA DOLARI3.82073.8207
TCMB BA PERU YENİ SOLU1.74961.7496
TCMB BA FİLİPİN PESOSU0.108590.10859
TCMB BA POLONYA ZLOTİSİ1.52911.5291
TCMB BA KATAR RIYALİ
TCMB BA SİNGAPUR DOLARI4.21644.2164
TCMB BA SURİYE LİRASI0.011260.01126
TCMB BA TAYLAND BAHTI0.174440.17444
TCMB BA TÜRKMENİSTAN MANATI1.66051.6605
TCMB BA UKRAYNA HRYVNASI0.209440.20944
TCMB BA ÖZBEKİSTAN SOMU0.000740.00074
TCMB BA GÜNEY AFRİKA RANDI0.397940.39794
TCMB Bulgar Levası3.35223.3961
TCMB Kanada Doları4.414.4299
TCMB İsviçre Frangı5.82355.8609
ÇİN YUANI0.835460.84639
TCMB Danimarka Kronu0.882910.88725
TCMB Avustralya Doları (Efektif)4.18434.2564
TCMB Kanada Doları (Efektif)4.39374.4467
TCMB İsvicre Frangı (Efektif)5.81475.8697
TCMB Danimarka Kronu (Efektif)0.882290.88929
TCMB Sterlin (Efektif)7.35017.4047
TCMB 100 Japon Yeni (Efektif)5.20025.274
TCMB Kuveyt Dinarı (Efektif)18.714119.5364
TCMB Norveç Kronu (Efektif)0.684220.69089
TCMB Suudi Arabistan Riyali (Efektif)1.53441.5604
TCMB İsveç Kronu (Efektif)0.627370.63577
TCMB Sterlin / ABD Doları1.27071.2707
TCMB Sterlin7.35527.3936
TCMB 100 İran Riyali0.013730.01391
TCMB 100 Japon Yeni5.21955.254
TCMB Kuveyt Dinarı / ABD Doları3.29523.2952
TCMB Kuveyt Dinarı18.999119.2477
TCMB Norveç Kronu0.68470.6893
PAKİSTAN RUPİSİ0.047140.04775
TCMB Rumen Leyi1.40711.4255
TCMB Rus Rublesi0.086120.08725
TCMB Suudi Arabistan Riyali1.5461.5487
TCMB İsveç Kronu0.627810.63431
investing
Forex - USD/JPY yükseldi
investing
Forex - NZD/USD düştü
investing
Peru piyasaları kapanışta düştü; S&P Lima General 0,20% değer kaybetti
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD yükseldi
investing
Meksika piyasaları kapanışta düştü; S&P/BMV IPC 1,08% değer kaybetti
uzmancoin
Andreas Antonopoulos: Bir Bitcoin ETF’si korkunç bir fikir
investing
Kanada piyasaları kapanışta yükseldi; S&P/TSX 0,43% değer kazandı
investing
Brezilya piyasaları kapanışta düştü; Bovespa 0,35% değer kaybetti
investing
ABD piyasaları kapanışta yükseldi; Dow Jones Industrial Average 1,58% değer kazandı
investing
Forex - ABD oturumu bitimine doğru EUR/USD yükseldi
investing
Kolombiya piyasaları kapanışta yükseldi; COLCAP 0,31% değer kazandı
investing
Altın Vadeli İşlemleri ABD oturumu boyunca düşüşte
uzmancoin
VeChain’deki fiyat artışı yüzde 30’u aştı
investing
Doğal Gaz Vadeli İşlemleri düşüşte
paratic
ABD’nin Tehdidine Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Yanıt Gecikmedi!
uzmancoin
Ripple’dan XRP ödemeleri için 3 kripto para borsası ile ortaklık
investing
Nijerya piyasaları kapanışta düştü; NSE 30 0,95% değer kaybetti
investing
Fas piyasaları kapanışta düştü; Tüm Fas Hisseleri 0,06% değer kaybetti
investing
Portekiz piyasaları kapanışta yükseldi; PSI 20 1,29% değer kazandı
investing
Rusya piyasaları kapanışta düştü; MOEX Russia 0,27% değer kaybetti
investing
İtalya piyasaları kapanışta düştü; Investing.com İtalya 40 1,67% değer kaybetti
investing
Hollanda piyasaları kapanışta yükseldi; AEX 0,67% değer kazandı
investing
Fransa piyasaları kapanışta yükseldi; CAC 40 0,83% değer kazandı
investing
İspanya piyasaları kapanışta yükseldi; IBEX 35 0,43% değer kazandı
investing
Danimarka piyasaları kapanışta yükseldi; OMX Copenhagen 20 0,85% değer kazandı
uzmancoin
Dünyanın en büyük ikinci borsası Nasdaq, kripto para listelemeye iyice yaklaştı
investing
Finlandiya piyasaları kapanışta yükseldi; OMX Helsinki 25 1,22% değer kazandı
investing
Almanya piyasaları kapanışta yükseldi; DAX 0,61% değer kazandı
investing
Birleşik Krallık piyasaları kapanışta yükseldi; Investing.com Birleşik Krallık 100 1,02% değer kazandı
investing
Belçika piyasaları kapanışta yükseldi; BEL 20 0,60% değer kazandı
Ekonomik Takvim hakkında henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun.

GCM Forex Gram Altın Analizi Yorumu - 16/08/2018

Önemli Seviye : 191,70 ve 218,00

Yukarı yönlü çıkışını Fibonacci Expansion %261,8’lik oranı temsil eden 274,15 Lira ile sınırlandırdıktan sonra trend içi tepki düşüncesini gündeme taşıyan ve bu doğrultuda gün içerisinde 218 destek noktasına yaklaşan Gram Altın, analizin hazırlandığı şu sıralar 225 Lira seviyesine yakın seyrini sürdürmektedir.

Teknik olarak Gram Altın fiyatını değerlendirdiğimizde, son süreçteki tepki düşüncesine rağmen ana trend görünümünü destekleyen 218 – 191,70 destekleri üzerinde pozitif beklentinin ön planda olduğunu söyleyebiliriz.

Kanalın güncel üst noktası ve 125 günlük LMA bölgesini temsil eden ilgili destek noktaları üzerinde kaldığı müddetçe Gram Altın trend fiyatlama davranışını 230 başta olmak üzere 239,40 ve 247,58 Lira bariyerlerine taşımak / yaklaştırmak isteyebilir.

Özellikle bu süreçte 247,58 seviyesi üzerindeki kalıcı hareketler, pozitif görünümün daha da güçlenmesine ve yeniden 274,15 bariyerine doğru olası çıkış düşüncesini gündeme taşıyabilir. Aksi takdirde trend içi tepki düşüncesi gündemi bir müddet daha meşgul edebilir.

Özetle: 125 periyotluk LMA bölgesi (191,70) üzerinde ana pozitif görünümüne devam eden Gram Altın fiyatında trend içi tepki düşüncesi tamam mı devam mı sorusunun cevabında kanal üst noktası 218 desteği yakinen takip edilmelidir.

GCM Forex Ons Altın Analizi Yorumu - 16/08/2018

Önemli Seviye : 1205 ve 1183,67

75 periyotluk EMA bölgesi (1205) altında ana negatif görünümüne devam eden Ons Altın fiyatında trend içi tepki düşüncesi tamam mı devam mı sorusunun cevabında kanal kesişim bölgesi 1183,67 bariyeri yakinen takip edilmelidir.

Ons Altın, 1205 bariyeri altında kalmayı sürdürürse negatif trend yönlü görünüm 1168 başta olmak üzere 1159,67 ve 1151 desteklerine doğru devam ettirmek isteyebilir. Özellikle de bu süreçte 1159,67 seviyesi altındaki seyrin sürmesi, ilgili negatifliğin daha da güçlenerek devam etmesini sağlayabilir. Aksi takdirde trend içi tepkiler gündemi tekrar meşgul edebilir. Bu aşamada 1183,67 bariyeri öncesindeki olası tepki seviyesi de 1174,50 olarak kaydedilmiştir.

Alternatif olarak Ons Altın fiyatına yönelik olası tepkilerin kısa vadeli negatif trend görünümü sonlandırabilmesi içinse, 1205 bariyeri üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 1211 başta olmak üzere 1215,50 ve 1220 bariyerlerine doğru yeni fiyatlama davranışı izlenebilir.

Özetle: 75 periyotluk EMA bölgesi (1205) altında ana negatif görünümüne devam eden Ons Altın fiyatında trend içi tepki düşüncesi tamam mı devam mı sorusunun cevabında kanal kesişim bölgesi 1183,67 bariyeri yakinen takip edilmelidir.

GCM Forex Euro Analizi Yorumu - 16/08/2018

Önemli Seviye : 6,8800 – 7,0600 bölgesi

EURTRY paritesi dün kademeli düşüşlerini sürdürerek 6,6900 seviyesini sorgulaması ardından sınırlı yükselişle 6,8800 bölgesini test etti. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış sürecinin yanı sıra ABD tarafındaki veri akışının olası etkileri takip edilebilir. Bu süreçte fiyatlamalar, 21 periyotluk Envelope’un desteklediği 6,8800 – 7,0600 bölgesi ve altında kaldığı müddetçe düşüş beklentisi ön planda olabilir. Gerçekleşebilecek düşüşlerde 6,6900 ve 6,5000 seviyeleri hedeflenebilir.

Olası toparlanmalar 6,8800 – 7,0600 bölgesi ve altında sınırlandığı müddetçe yeni düşüş potansiyeli oluşabilir. Dolayısıyla yükseliş isteğinin devamı için 7,0600 seviyesi üzerindeki seyri ve saatlik kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 7,1800 ve 7,3450 seviyeleri gündeme gelebilir. Özetle; önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 6,8800 – 7,0600 bölgesi ve altında kaldığı müddetçe düşüş beklentisi ön planda olabilir.

GCM Forex Dolar Analizi Yorumu - 16/08/2018

Önemli Seviye : 5,9226 ve 6,2200

Türk Lirasının gelişen ülke para birimleri arasında ABD Dolarına karşı kaydettiği pozitif performans sebebiyle 26 Temmuz’dan beri pozitif görünümü destekleyen 15 periyotluk EMA bölgesi altına sarkarak tepki düşüncesini güçlendirdiğini ve bu düşünce Fibonacci %61,8’lik düzeltme oranın temsil eden 5,9226 desteğine taşıdığını izlemekteyiz. İlgili bölgeye ulaştıktan sonra bu bölge (5,9226) üzerinde kalmaya çabalayan kur, analizin hazırlandığı şu sıralar 5,9822 seviyesine yakın seyrini sürdürmektedir.

Teorik olarak trend içi düzeltme nerede sonlanabilir sorusunun cevabı için Fibonacci Retracement uygulaması dikkate alınır ve minimum tepki %38,2’lik FR, maksimum tepki için de %61,8’lik FR oranı olası tepkilerdeki en önemli seviyeler olarak karşımıza çıkar. Kurun 5,1906 seviyesinden başlattığı yükseliş rallisini 7,1067 ile sınırlandırması ardından gerçekleştirdiği tepkisini %61,8’lik FR oranını temsil eden 5,9226 seviyesine kadar taşıması ve bu bölge üzerinde kalma isteği, tepkilerin sona erdiğine yönelik beklentileri gündeme taşıyabilir. Ancak bu durum tek başına yeterli olmamakla birlikte konuya ilişkin teyide ihtiyaç vardır.

USDTRY kuru trend içi tepki düşüncesini sonlandırmak ve pozitif trend görünümüne kaldığı yerden devam etmek istiyorsa, %61,8’lik FR oranını temsil eden 5,9226 seviyesi üzerindeki seyrine ilaveten %38,2’lik FR oranı ve aynı zamanda da 15 periyotluk EMA bölgesini temsil eden 6,2200 üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 6,2875 başta olmak üzere 6,3748 ve 6,4530 bariyerlerine doğru trend fiyatlaması gündemde yer alabilir. Aksi takdirde yani kurun 6,2200 seviyesinde baskı görmesi durumunda 5,9226 seviyesine doğru tekrar geri çekilmek isteyebilir.

USDTRY kuruna yönelik olası tepkilerin kısa vadeli trend görünümünde değişiklik oluşturabilmesi içinse, %61,8’lik FR oranı ve aynı zamanda da 55 periyotluk EMA bölgesini temsil eden 5,9226 seviyesi altındaki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 5,8260 başta olmak üzere 5,7340 ve 5,6428 desteklerine doğru yeni trend fiyatlaması dikkat çekebilir. Bu doğrultuda ana pozitif trend tamam mı devam mı sorusunun cevabında önce 89 daha sonra da 144 periyotluk EMA bölgeleri ayrıca takip edilebilir.

Özetle:Son süreçte yaşanılan tepki satışı düşüncesi ana pozitif trend görünümü içerisinde sona erdi mi sorusunun cevabında 5,9226 ve 6,2200 seviyeleri yakinen takip edilmelidir. Son süreçte kurun 5,9226 üzerinde kalma çabası tepkilerin sona erdiğine yönelik beklentileri gündemde taşısa da henüz konuya ilişkin teyidin alınamadığını söyleyebiliriz.

Anadolu Yatırım BIST VİOP 30 Analizi Yorumu - 16/08/2018

112,000-115,000 bandını ve bu bandın kırılımını takip edeceğiz
Dün sabah BDDK’nın swap ile ilgili hamlesi sonrasında 118,200’e kadar çıkan kontratlarda sonrasında yaşanan satış baskısında 112,025 puana kadar geri çekilme yaşanırken kapanış %1,9’luk kayıpla 113,775’den gerçekleşti. Tepki alımları için dün gün içinde test edilen 112,000 üzerinde kalınmalı. Kalınması halinde gelebilecek tepki alımlarında 115,000 ilk güçlü direnç olarak izlenebilir. Tepki alımlarının güçlenmesi için 115,000 üzerine yerleşme sağlanmalı.

Bu durumda 118,000 yeniden hedeflenebilir. 112,000’nin altına gerilemede ise 110,500’e doğru yeniden geri çekilme yaşanabileceğinden tepki için açılan uzun pozisyonlar 112,000’i gün içi kritik destek olarak izleyebilirler.

Kapanış:113,775
Destekler:113,000-112,000-110,500
Dirençler:114,600-115,000-116,000

Anadolu Yatırım BIST 100 Analizi Yorumu - 16/08/2018

90.000 desteğini izliyoruz
Kurlardaki geri çekilme ile BIST’te pozitif açılış bekliyoruz, ancak sonrasında haber akışları paralelinde volatil seyirler görebiliriz. Yükselen faizlerle bankacılık hisselerine gelen yabancı satışların durulup durulmayacağı bugünkü hareket için belirleyici olacak. 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülmeye devam edilen ABD’li rahip Brunson hakkında bugün ya da yarın verilmesi beklenen karar kritik gündem olmaya devam ederken bugün açıklanması beklenen Haziran ayı sanayi üretimi ile Bakan Albayrak’ın yabancı yatırımcılarla TSİ 16:00’da yapacağı telekonferans izlenecek.

BDDK’dan dün gelen swap hamlesi ile TRY’de değerlenme ile faizde yükselişe neden olması ile yabancı satışlarının etkisinde bankacılık ve THY gibi hisselerde yoğunlaşan satışlarla 90.173 puana kadar geri çekilen BIST100 Endeks günü %3,38’lik kayıpla 90.263 puandan kapattı.

Kritik destek ve stop-loss olarak gördüğümüz 93.000 altında kapanışı negatif olarak değerlendirirken dün test edilen 90.000 seviyesi satış baskısının derinleşmemesi için korunması gereken destek. Bu desteğin altına gerilemede bu hafta başında test edilen 88.500 seviyesi test edilebilir. Olası tepki alımlarının güçlenmesi için ise öncelikle 93.000 üzerine yerleşme sağlanmalı. Bu durumda olumlu haber akışı ile 94.000 ardından 95.300 dirençleri test edilebilir.

Kapanış:90.263
Destekler:90.000-88.500-85.500
Dirençler:92.000-92.800-94.000

Gedik Yatırım BIST VİOP 30 Analizi Yorumu - 16/08/2018

Ağustos vadeli endeks kontratı 112.025 ve 118.200 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 113.775 seviyesinden kapattı. Aşağı yönlü hareketlerin görüldüğü endeks kontratında teknik olarak kısa vadede en kuvvetli destek 110.950 en kuvvetli direnç 114.900 seviyelerinde bulunmaktadır. Günlük grafikte 5 periyotluk üssel hareketli ortalaması altında hareket eden kontratta, aşağı yönlü hareketlerde 112.050 ve 110.950 seviyeleri destek olarak önemlidir.

Yukarı yönlü hareketlerde ise direnç olarak 114.900 ve 116.275 seviyeleri izlenebilir. Saatlik grafikte RSI kendi ortalaması üzerinde ve yukarı yönlü bir seyir izlemektedir. Sıfır seviyesi altında bulunan MACD triggeri altında aşağı yönlü hareket etmektedir.

Gedik Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 16/08/2018

Dolar/TL gün içinde 5.8580 ve 6.5800 arasında dalgalanarak günü 5.9039 seviyesinden kapattı. Dün kurda volatil aşağı yönlü hareketler görüldü. Bu sabah günlük grafikte 5 periyotluk üssel hareketli ortalaması altında hareket eden kur 5.8730 seviyelerinden işlem görüyor. Teknik olarak kısa vadede en kuvvetli destek 5.8580 ve en kuvvetli direnç 6.0240 seviyelerinde bulunmaktadır.

Gün içinde aşağı yönlü hareketlerde destek olarak 5.8580 - 5.8260 - 5.8050 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 5.8990 - 5.9650 - 6.0240 seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Saatlik grafikte kısa vadeli hareketli ortalamaların aşağı yönlü hareket ettikleri görülmektedir.

Gedik Yatırım BIST 100 Analizi Yorumu - 16/08/2018

BIST-100 Endeksi’nde dün yukarı yönlü açılışın ardından satışların etkili olduğu izlendi. Banka ve sanayi sektöründe satış baskısının artış kaydettiği izlenirken, endeksteki düşüşlerin genele yayıldığı görüldü. Endeks günü %3,38’lik bir düşüşle 90.263 puandan tamamladı. Dün küresel hisse piyasalarında da değer kayıpları dikkat çekti. ABD borsaları dün günü düşüşle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri alıcılı bir seyir izliyor.

Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 6,00 – 6,05 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:50 itibariyle 5,90’lı seviyelerden işlem görmekte. Bu görünüm altında BIST-100 Endeksi’nin güne yataya yakın hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

Boşluklu açılışla direnç olarak izlediğimiz 94.750 seviyesi üzerine çıkan endekste yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirildiğini gördük. İşlem hacmi direnç bölgesinden gelen satışlarda artış kaydederken teknik indikatörlerin saatlik grafikte negatif yönde ivme kazandığı görülmektedir.

Kapanışa yakın kısa vadeli 90.400 desteğini aşağı kıran endeks için satış baskısının artış göstermesi durumunda 89.600-88650 ve 88.000 destekleri gündeme gelebilir. Direnç olarak ise 91.450-92.300 ve 93.000 seviyeleri gün içerisinde izlenebilir.

Tacirler Yatırım BIST 100 Analizi Yorumu - 16/08/2018

95.000/95.350’de bulunan ana direnç seviyesini bir kere daha test ettik ve yine 88.000’de bulunan dip noktasına yöneldik. Düşen trend kanalını zorladık ama geçemedik. 95.000/96.150 direnç bölgesi geçilmediği sürece düşen trend kanalı içerisinde satış baskısı devam edebilir. MACD’nin pozitif bölgeye geçmek üzereyken ortalamasını aşağı yönde kırması, momentum ve RSI görülen zayıflıklar ilerleyen günlerde 88.000 üzerinde baskının artmasına neden olabilir. Dünkü satış baskısı sonrasında 92.500’e doğru bir tepki gerçekleşmesini bekliyoruz ama yukarı yönde tepkide satışla karşılanabilir.

Tacirler Yatırım Altın Analizi Yorumu - 16/08/2018

Altın, emtia fiyatlarında güçlü dolar ile tetiklenen genel düşüşün etkisiyle 1160,30 seviyesine kadar gerileyerek Ocak 2017’den bu yana en düşük seviyesine indi. Bu sabah saatleri itibariyle ise altın fiyatlarının kayıplarının bir kısmını geri almış olduğu ve 1170 seviyesi üzerine çıktığı görülüyor. Dolar endeksinin 96,50 seviyesi civarında istikrar kazanarak yükseliş hareketine ara vermiş olması ile birlikte altın fiyatları 1175 seviyesi civarında dalgalanmakta.

Bu noktada altın fiyatlarının bugün içerisinde 1170 – 1185 seviyeleri arasında hareket etmesini beklemekteyiz. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1174,65 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1174,55 seviyesi destek, 1177,69 seviyesi ise direnç konumunda. 1177,69 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1180, 1174,55 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1171,74.

Tacirler Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 16/08/2018

Türk lirasının dolar karşısındaki kayıplılarını telafi etmeye devam ettiğini görüyoruz. BDDK’nın dün swap işlemlerine getirilen kısıtlamalarda oran değişikliğine gitmesinin ardından TL dolar karşısındaki değer kazanımını hızlandırırken, USDTRY paritesi ise 6,35’li seviyelerden düşüşe geçerek 5,88’li seviyelere kadar geriledi. USDTRY paritesi bu sabah saatleri itibariyle 5,96’lı seviyelerde hareket ediyor.

Bu sabah saatleri itibariyle gelişmekte olan ülke para birimlerinde genel olarak pozitif bir seyrin olduğunu, ancak Türk lirasının dolar karşısında yaklaşık %0,7’lik kayıpla en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi konumunda bulunduğunu görüyoruz. Dolar endeksi ise 96,50 seviyesi civarındaki seyrini sürdürerek (Haziran 2017’den bu yana en yüksek seviye) güçlü görünümünü korumakta. Bu noktada, kurdaki mevcut görünüme baktığımızda, USDTRY paritesindeki mevcut geri çekilmenin, Mart ayından bu yana görülen yükseliş hareketinin teknik bir düzeltmesi olarak sınırlı kalabileceği görüşündeyiz.

Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere USDTRY paritesi, Fibonacci’nin %38,2 düzeltme çizgisine (kadar gerilemiş durumda. Bu noktada, Fibanacci %38,2 düzeltme çizgisinin (5,80 seviyesi civarı) destek görevi görebileceğini ve kurun bu seviye altına inmekte zorlanabileceğini düşünüyoruz.

Gerek TL varlıklarına yönelik negatif risk algısının devam ediyor olması, gerekse de ABD – Türkiye ilişkilerinin düzeleceğine yönelik olumlu bir veri akışının henüz piyasalarda yer almıyor olması ile birlikte kurun kısa vadede 6 seviyesi altına kalıcı olmayacağını ve yeniden 6 seviyesi üzerine yerleşebileceğini düşünüyoruz. USDTRY paritesi bu sabah saatleri itibariyle 5,9668 seviyesinden işlem görüyor. Kurun rekor seviyelerde seyrediyor olması nedeniyle düşüş hareketlerinde destek görevi görebilecek ya da yükseliş hareketlerinde sınırlayıcı rol üstlenebilecek güçlü bir destek / direnç seviyemiz bulunmamakta.

Alan Yatırım Altın Analizi Yorumu - 16/08/2018

Dolardaki güçlenme altını baskılıyor
Küresel anlamdaki ticaret gerginliği nedeniyle doların güvenli liman algısı yaratması dolar endeksinin yılbaşından bu yana en yüksek seviyesine gelmesine neden oldu. Buna paralel olarak altın fiyatları baskılanmakta, altın dün gördüğü en düşük seviye olan 1176$ seviyesine yakın bir seviyede günü tamamladı.

Altının ons cinsi, günü 1.44% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,183.00 ve 1,191.00'de, destek seviyeleri ise 1,176.00 ve 1,169.00'de bulunmaktadır.

Alan Yatırım Euro Analizi Yorumu - 16/08/2018

USDTRY’deki düşüş eşliğinde baskılandı

Paritedeki yükseliş ekonomik verilerden bağımsız şekilde USDTRY’deki yükselişten etkilendiği için, düşüş seyri de yine USDTRY’deki düşüş eşliğinde gerçekleşiyor. Euronun dolara karşı zayıflaması da söz konusu düşüşü desteklemekte.

Türk Lirası, Euro karşısında günü 6.26% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Euro karşısında orta vadeli yükseliş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 6.9145'deki önemli desteğini aşağı yönlü kırdı. Bununla beraber EURTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 6.9900 ve 7.3100'de, destek seviyeleri ise 6.6700 ve 6.3600'de bulunmaktadır.

Alan Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 16/08/2018

Paritede gerileme devam ediyor

Dün 5.80’li seviyelere kadar gerileyerek piyasaları rahatlatan parite, ABD’li Rahip Brunson’un ev hapsi itirazının mahkeme tarafından reddedilmesi üzerine yeniden 6’lı seviyelere yükselse de, gün içerisinde önceki günlere göre daha sakin bir seyir izledi. Buna paralel olarak CDS primlerinde ve tahvil faizlerinde de geri çekilmeler oluştu. Doların başta gelişen ülke para biriler olmak üzere, TL haricindeki para birimlerine karşı güçlü bir seyir izlemesine rağmen TL’ye karşı değer kaybetmesi, yurtiçi genelinde TL’deki değer kaybına karşı alınan önlemlerin olumlu etki ettiğine işaret etmekte.

Trump’ın Rahip Brunson olayı hakkında kızgınlığını dile getirmesi ve Türkiye’nin ABD’ye misilleme olarak ek gümrük vergilerini devreye almasının ardından konuya ilişkin haber akışları yakından takip edilecek. Dün Katar Emiri Al Sani, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede Katar olarak Türkiye’ye 15 milyar dolarlık yatırım yapacağını bildirdi.

Türk Lirası, Dolar karşısında günü 4.93% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Dolar karşısında orta vadeli yükseliş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 6.0311'deki önemli desteğini aşağı yönlü kırdı. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 6.1000 ve 6.3800'de, destek seviyeleri ise 5.8100 ve 5.5300'de bulunmaktadır.

Alan Yatırım BIST 100 Analizi Yorumu - 16/08/2018

Tahvil faizlerindeki hızlı yükseliş eşliğinde geriledi
Güne beklentimize paralel şekilde yükselişle başlayan endekste 95.000 seviyelerine kadar yükselmesinin ardından 5000 puan gerileyerek günü %3.38 düşüşle 90.263 seviyesinden tamamladı. Endeksin kurdaki volatiliteye karşı güçlü bir direnç sergilediği gözlemlenmişti, fakat dün kurdaki volatilite önceki günlere kıyasla azalmasına rağmen endeksteki volatilite oldukça yüksekti. Söz konusu volatilitenin ABD’li rahip Brunson’ın ev hapsi itirazının mahkeme tarafından reddedilmesi ile ilgili haber akışının gerçekleştiği saatlerde arttığı gözlemlendi.

Güçlü karlılıklarıyla dikkat çeken şirketlerin birçoğu açılışta tepki yükselişlerini beraberinde getiren satışlarla karşılaştı. Bankacılık endeksi Salı günü kayıplarını toparlamasının ardından dün yeniden satıcılı seyir izleyerek %4.08 düşüşle endeksteki düşüşe öncülük etti. BDDK ve TCMB’nin hamleleri paralelinde gerçekleşen kurdaki toparlanma eğiliminin devam etmesi halinde, endeksin pozitif seyri devam edebilir, buna paralel olarak ABD – Türkiye ilişkilerine yönelik haber akışları yakın takibimizde kalacak.

BIST100 endeksi günü 3.38% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak BIST100 endeksi orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber BIST100 endeksinde kısa vadeli direnç seviyeleri 91,500 ve 93,200'de, destek seviyeleri ise 89,700 ve 89,200'de bulunmaktadır.

Şeker Yatırım Altın Analizi Yorumu - 16/08/2018

Sarı metal yeni günde kayıplarını gece Asya seansında kayıplarını 1160 sınırına kadar genişletti. Bu bölgeden gelen tepki alımlarıyla ons altın yeniden 1170 üzerinde toparlandı. Alımların devamı halinde ons altında 1182 ve 1192 dirençleri hedeflenebilir. 1170 aşağısına sarkması halinde ise 1156 ve 1144 destekleri gündeme gelebilir.

Şeker Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 16/08/2018

Hafta başında 7.00 seviyelerini gören Dolar/TL kuru, TCMB'nin Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 250 baz puan aşağı çekmesi, döviz likidite yönetimine ilişkin tedbirleri ve BDDK'nın dünkü swap hamlesiyle geri çekilmekte. Bugün gerçekleşecek işlemlerde 5.90 aşağısına sarkması halinde kurda 5.74 desteğine kadar geri çekilme görülebilir. 5.90 üzerindeki fiyatlamalarda ise 6.15 seviyesi direnç oluşturabilir.

Şeker Yatırım BIST VİOP 30 Analizi Yorumu - 16/08/2018

Endeks kontratının güne dünkü yaşanan sert satışlar sonrası tepki alımları ile başlamasını ve sonrasında mevcut dalgalı seyrini sürdürmesini bekliyoruz. Tepki alımlarında 115.000 seviyeleri üzerine çıkılması beklenmeli, bu seviyeler üzerine çıkılması halinde 117.500 –118.000 seviyeleri hedeflenebilir.

Ancak, kısa vadeli göstergelerdeki negatif eğilim tepki yükselişleri oluşsa da satış baskısının devam edebileceğine işaret ediyor. Endeks kontratının 113.000 seviyelerini koruyamaması halinde ise geri çekilmelerin 111.000 – 110.000 seviyeleri aralığına doğru devam etmesi beklenebilir. Gün içinde açılacak Uzun (Long) pozisyonlar için 112.500, Kısa (Short) pozisyonlar için de 117.500 zarar-kes seviyesi olarak takip edilebilir.

Destekler : 113.400 112.500 111.000
Dirençler : 115.000 116.000 117.500

Şeker Yatırım BIST 100 Analizi Yorumu - 16/08/2018

Güne hızlı bir açılış ile 95.000 seviyesinin üzerinde başlayan Borsa İstanbul 100 Endeksi bu seviyelerde tutunamadı ve kar satışları ile karşılaştı. Açılış sonrası artan satışlar ile 93.500 seviyelerine geri çekilen endeks günü geri kalanında da bu satıcılı seyrini sürdürerek gün içi en düşük seviyelerden kapandı. BIST 100 Endeksi 11.3 milyar TL işlem hacmi yapılan günde %3.38 değer kaybederek 90.263 puandan kapandı.

Son günlerdeki artan hacim ile gün içinde sert dalgalanmasını sürdüren BİST –100 Endeksi’nin kısa vade de dalga boyu daralsa da bu seyrini sürdürmesini beklemekteyiz. Kısa vadeli göstergeleri aşırı satım bölgesinde bulunan BIST 100 Endeksi’nin dün yaşanan satışların ardından bugün güne tepki alımları ile başlamasını beklemekteyiz. Gün içinde gelebilecek satışların karşılanması durumunda tepki yükselişi 92.000 ve 93.500 direnç seviyelerini hedefleyecektir.

Tepki alımının zayıf kalması ve satışların tekrar hızlanması durumunda ise 90.000 ve 88.500 seviyeleri destek noktaları olacaktır.

cevirici
.-.
E-Posta :

Parola :

Kayıt
Giriş
Ad, Soyad :
E-Posta :
Kullanıcı Adı :

Parola :

Giriş
Gönder