EUR/USD
% -0.0528
1.134
1.1341
EURO : 7.315 | DOLAR : 6.45
USD/JPY
% -0.0511
1.2691
1.2693
STERLİN : 8.2917 | DOLAR : 6.45
USD/CHF
% -0.0511
1.2691
1.2693
STERLİN : 8.2917 | DOLAR : 6.45
AltınAlışSatış
Gram Altın253.388253.492
Gümüş3.21213.2138
Cumhuriyet16701690
14 Ayar Bilezik141.85143.03
18 Ayar Bilezik181.67183.18
22 Ayar Bilezik226.96228.85
Ata Altın1642.481696.31
Beşli Altın7938.638155.36
Çeyrek Altın398.18410.28
Gremse Altın3981.764102.77
İki Buçuk Altın3981.764075.17
Yarım Altın793.86820.55
Ziynet Altın1592.71636.09
Kilo Altın (Dolar)3888438900
Has Altın252.121252.225
DövizAlışSatış
Euro7.2957.315
Dolar6.46.45
B.A.E. Dirhemi1.75831.7689
Arjantin Pezosu0.22340.2248
Avustralya Doları4.72524.7489
Bahreyn Dinarı17.12517.229
Brezilya Reali1.67571.6858
Kanada Doları4.9324.9618
İsviçre Frangı6.49966.5388
Çin Yuanı0.94450.9502
Kolombiya Pezosu0.00220.002214
Çek Korunası0.28830.29
Danimarka Kronu0.99040.9963
Sterlin8.25038.2917
Gürcistan Larisi2.63682.6527
Hong Kong Doları0.82270.8276
Macar Forinti0.022940.02308
İsrail Şekeli1.73911.7495
Hint Rupisi0.093650.09422
Ürdün Dinarı9.10549.1603
Japon Yeni5.82555.8606
G.Kore Wonu0.0057210.005755
Kuveyt Dinarı21.250521.3785
Kazak Tengesi0.018090.01819
Libya Dinarı4.67334.7014
Meksika Pezosu0.34120.3432
Norveç Kronu0.77380.7785
Y.Zelanda Doları4.26754.2932
Filipin Pezosu0.12140.1221
Polonya Zlotisi1.72321.7336
Rumen Leyi1.58521.5947
Rus Rublesi0.095990.09657
S.Arab Riyali1.72371.7323
İsveç Kronu0.70860.7129
Singapur Doları4.70964.738
Suriye Poundu0.0125090.012635
Tunus Dinarı2.33882.3529
Ukrayna Grivnası0.2360.2374
G.Afrika Randı0.45720.4599
PariteFiyat(USD)Piyasa Büyüklüğü
Bitcoin7136.22121,755,331,152
Ethereum519.7651,838,322,089
Ripple0.556921,332,541,155
Litecoin112.856,403,481,190
Monero152.042,444,547,847
Dash290.512,352,332,097
Ethereum Classic14.391,466,276,000
Stratis4.146143820
Nxt0.1265126,373,493
Dogecoin0.00318364,521,706
Bitcoin Cash895.9815,369,349,727
EOS11.1911,190,000,000
Stellar0.25184,678,070,338
Cardano0.18524,801,693,464
TRON0.059425,942,000,000
NEO48.513,153,150,000
Binance Coin11.853261422,311,054,892
Qtum12.231,223,000,000
Zcash231.86932,096,039
Lisk8.57911,763,774
Bitcoin Gold40.29690,322,256
Steem2.128734426212,218,061
Verge0.03612543,587,533
Siacoin0.01396462,052,220
BitShares0.1871116884470,015,789
Nano4.0669317780
Waves4.02402,000,000
DigiByte0.03064316,108,577
Waltonchain10.69005756748,304,029
MonaCoin3.289083798196,649,222
Syscoin0.3194172072170,572,535
PariteAlışSatış
USD/TRY6.02656.0275
EUR/TRY6.79976.8755
EUR/USD1.1341.1341
EUR/AED4.16414.1666
EUR/AUD1.56771.5678
EUR/BRL4.42064.4231
EUR/CAD1.49141.4915
EUR/CHF1.12661.1268
EUR/CLP757.78758.03
EUR/CNY7.86347.8657
EUR/CZK25.75825.774
EUR/DKK7.45477.4551
EUR/GBP0.89350.8936
EUR/HUF324.38324.73
EUR/INR79.74479.7465
EUR/JPY125.422125.455
EUR/KRW1286.41288.9
EUR/KWD0.34470.345
EUR/KZT409.92410.17
EUR/NOK9.59429.5985
EUR/NZD1.72791.7281
EUR/PLN4.32064.3232
EUR/RON4.6644.6665
EUR/RSD117.5087118.3087
EUR/RUB76.2276.377
EUR/SAR4.25324.2536
EUR/SEK10.450110.4522
EUR/ZAR16.581316.5924
TRY/JPY18.22918.444
USD/AED3.67273.6732
USD/ALL110.49111.21
USD/ARS29.74929.754
USD/AZN1.69951.7005
USD/BAM1.7271.7295
USD/BHD0.37690.3771
USD/BRL3.90243.9026
USD/CAD1.31511.3153
USD/CHF0.99340.9936
USD/CLP667.5667.9
USD/CNH6.9466.9474
USD/CNY6.93296.9339
USD/COP3046.53048.5
USD/CRC564.47570.22
USD/CSK22.713922.7256
USD/DKK6.57316.5735
USD/DZD118.878120.878
USD/EGP17.8517.915
USD/GEL2.59742.6174
USD/GHS4.72854.7485
USD/HKD7.8497.85
USD/HRK6.54516.5551
USD/HUF286.08286.28
USD/IDR1459314608
USD/ILS3.68253.6865
USD/INR70.2670.28
USD/IQD11901192
USD/IRR4200042050
USD/ISK109.1109.4
USD/JOD0.70850.71
USD/JPY110.589110.602
USD/KRW1134.91135.9
USD/KWD0.30310.3051
USD/KZT361.57361.62
USD/LBP15081515
USD/LKR160.05160.25
USD/LYD1.39181.3988
USD/MAD9.579.58
USD/MDL16.53516.635
USD/MKD53.9954.29
USD/MXN19.189619.1973
USD/MYR4.1024.107
USD/MZN58.259.2
USD/NOK8.45958.4635
USD/NZD1.52321.5242
USD/OMR0.38450.3847
USD/PEN3.3143.324
USD/PHP53.5453.58
USD/PKR123.65123.85
USD/PLN3.80953.8121
USD/QAR3.63983.6408
USD/RON4.11214.1147
USD/RSD103.8965104.5217
USD/RUB67.32767.337
USD/SAR3.75043.7509
USD/SEK9.21429.2159
USD/SGD1.38021.3805
USD/SYP514.98515.48
USD/THB33.3333.38
USD/TMT3.43.6
USD/TND2.75452.7565
USD/TWD30.83430.884
USD/UAH27.4727.72
USD/UYU31.29531.395
USD/UZS77507840
USD/ZAR14.620214.6282
AUD/CAD0.95130.9514
AUD/CHF0.71870.7188
AUD/JPY80.00880.014
AUD/NZD1.1021.1024
AUD/USD0.72330.7234
CAD/CHF0.75540.7555
CAD/JPY84.10184.104
CAD/RON3.12743.1284
CHF/JPY111.322111.341
CHF/NOK8.51348.5211
CHF/RON4.13924.1417
CHF/TRY6.06496.0674
GBP/AUD1.75431.7547
GBP/CAD1.6691.6692
GBP/CHF1.2611.2611
GBP/EUR1.11911.1192
GBP/JPY140.34140.41
GBP/NZD1.93371.9339
GBP/RON5.21955.222
GBP/TRY7.63597.6609
GBP/USD1.26911.2693
GBP/ZAR18.557418.5686
NOK/SEK1.08851.0894
NZD/CAD0.86310.8632
NZD/CHF0.6520.6522
NZD/EUR0.57850.5788
NZD/JPY72.58772.593
NZD/USD0.65610.6563
GBP/CNY8.79918.8016
GBP/RUB85.36685.396
EUR/SGD1.56531.5655
CHF/SEK9.26969.2796
DKK/JPY16.82116.831
DKK/NOK1.28721.2873
DKK/SEK1.40191.402
GBP/DKK8.3428.344
GBP/KWD0.38470.3872
GBP/NOK10.735610.7431
GBP/SAR4.75564.7656
GBP/SEK11.691111.7003
CAD/NOK6.43096.438
NOK/JPY13.06913.072
SAR/JPY29.45329.503
CAD/SEK7.0037.0111
SEK/JPY11.99712.008
AUD/TRY4.35434.3643
CAD/TRY4.54084.6079
EUR/HKD8.90168.9028
PariteAlışSatış
Ham Petrol66.74 $66.79 $
Bakır2.768 $2.768 $
Benzin2.005 $2.006 $
Kalorifer Yakıtı2.1123 $2.1129 $
Doğal Gaz2.942 $2.947 $
Paladyum896.8 $897.6 $
Platin833.7 $834 $
Kakao2124 $2134 $
Kahve107.45 $107.6 $
Mısır368.5 $368.5 $
Pamuk86.76 $87.76 $
Canlı Sığır109.2 $109.325 $
Portakal Suyu164.98 $165.98 $
Soya Yağı28.55 $28.65 $
Soya Fasulyesi893 $893 $
Şeker10.81 $10.84 $
Buğday564.75 $564.75 $
DövizAlışSatış
TCMB Euro (Efektif)6.80336.8306
TCMB ABD Doları (Efektif)5.93485.9586
TCMB Euro / ABD Doları1.14641.1464
TCMB Euro6.80816.8204
TCMB ABD Doları5.93895.9496
TCMB ABD Doları / Avusturayla Doları1.3681.368
TCMB ABD Doları / Bulgar Levası1.70621.7062
TCMB ABD Doları / Kanada Doları1.30971.3097
TCMB ABD Doları / İsviçre Frangı0.99450.9945
TCMB ABD Doları / Çin Yuanı6.85356.8535
TCMB ABD Doları / Danimarka Kronu6.50286.5028
TCMB ABD Doları / İran Riyali4200042000
TCMB ABD Doları / Japon Yeni110.9110.9
TCMB ABD Doları / Norveç Kronu8.33528.3352
TCMB ABD Doları / Pakistan Rupisi122.9122.9
TCMB ABD Doları / Rumen Leyi4.06264.0626
TCMB ABD Doları / Rus Rublesi66.8666.86
TCMB ABD Doları / Suudi Arabistan Riyali3.75043.7504
TCMB ABD Doları / İsveç Kronu9.0829.082
TCMB Avustralya Doları4.33124.3595
TCMB BA BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ DİRHEMİ1.61841.6184
TCMB BA ARNAVUTLUK LEKİ0.054270.05427
TCMB BA ARJANTİN PESOSU0.211770.21177
TCMB BA AZERBAYCAN YENİ MANATI3.49363.4936
TCMB BA BOSNA HERSEK MARKI3.46953.4695
TCMB BA BAHREYN DİNARI15.756915.7569
TCMB BA BREZİLYA REALİ1.56381.5638
TCMB BA ÇEK KORUNASI0.266060.26606
TCMB BA MISIR LİRASI0.332780.33278
TCMB BA GÜRCİSTAN LARİSİ2.33112.3311
TCMB BA HONG KONG DOLARI0.757250.75725
TCMB BA HIRVATİSTAN KUNASI0.917260.91726
TCMB BA MACAR FORİNTİ0.021110.02111
TCMB BA ENDONEZYA RUPİSİ0.000410.00041
TCMB BA YENİ İSRAİL ŞEKELİ1.60581.6058
TCMB BA HİNDİSTAN RUPİSİ0.086360.08636
TCMB BA IRAK DİNARI0.004980.00498
TCMB BA İZLANDA KRONU0.05470.0547
TCMB BA ÜRDÜN DİNARI8.3748.374
TCMB BA GÜNEY KORE WONU0.005270.00527
TCMB BA KAZAKİSTAN TENGESİ0.016640.01664
TCMB BA MAKEDONYA DİNARI0.11070.1107
TCMB BA MEKSİKA PESOSU0.314040.31404
TCMB BA MALEZYA RİNGGİTİ1.45511.4551
TCMB BA YENİ ZELANDA DOLARI3.92323.9232
TCMB BA PERU YENİ SOLU1.8161.816
TCMB BA FİLİPİN PESOSU0.111870.11187
TCMB BA POLONYA ZLOTİSİ1.58821.5882
TCMB BA KATAR RIYALİ
TCMB BA SİNGAPUR DOLARI4.33684.3368
TCMB BA SURİYE LİRASI0.011540.01154
TCMB BA TAYLAND BAHTI0.178610.17861
TCMB BA TÜRKMENİSTAN MANATI1.70081.7008
TCMB BA UKRAYNA HRYVNASI0.217980.21798
TCMB BA ÖZBEKİSTAN SOMU0.000760.00076
TCMB BA GÜNEY AFRİKA RANDI0.427820.42782
TCMB Bulgar Levası3.46133.5066
TCMB Kanada Doları4.52844.5489
TCMB İsviçre Frangı5.95785.9961
ÇİN YUANI0.86170.87298
TCMB Danimarka Kronu0.911870.91635
TCMB Avustralya Doları (Efektif)4.31134.3856
TCMB Kanada Doları (Efektif)4.51174.5662
TCMB İsvicre Frangı (Efektif)5.94896.0051
TCMB Danimarka Kronu (Efektif)0.911230.91845
TCMB Sterlin (Efektif)7.56787.624
TCMB 100 Japon Yeni (Efektif)5.32275.3983
TCMB Kuveyt Dinarı (Efektif)19.185920.029
TCMB Norveç Kronu (Efektif)0.710270.71719
TCMB Suudi Arabistan Riyali (Efektif)1.57171.5983
TCMB İsveç Kronu (Efektif)0.650680.65939
TCMB Sterlin / ABD Doları1.27731.2773
TCMB Sterlin7.57317.6126
TCMB 100 İran Riyali0.014060.01425
TCMB 100 Japon Yeni5.34255.3779
TCMB Kuveyt Dinarı / ABD Doları3.29823.2982
TCMB Kuveyt Dinarı19.478119.733
TCMB Norveç Kronu0.710770.71555
PAKİSTAN RUPİSİ0.048050.04868
TCMB Rumen Leyi1.45361.4727
TCMB Rus Rublesi0.088330.08948
TCMB Suudi Arabistan Riyali1.58351.5864
TCMB İsveç Kronu0.651140.65788
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD yükseldi
investing
Forex – Dolar, Türkiye Kaygıları Arasında 14 Ayın Yüksek Seviyelerinde
investing
Forex – Dolar 13 Ayın Yüksek Seviyesinde, Türk Lirası Toparlanıyor
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD düştü
investing
Forex – Türk Lirası, Risk Hassasiyetinin Dönmesiyle %6 Toparlandı
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD düştü
investing
Forex – Gelişen Piyasa Dövizleri Türk Lirasındaki Bozgun ile Darbe Aldı
investing
Forex - USD/JPY düştü
investing
Forex - EUR/JPY düştü
investing
Forex - Asya oturumu boyunca NZD/USD yükseldi
investing
Forex - USD/JPY düştü
investing
Forex – Haftalık Görünüm 13 – 17 Ağustos
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD düştü
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde GBP/USD düştü
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde USD/JPY düştü
investing
Forex - Asya oturumu boyunca EUR/USD düştü
investing
Forex - AUD/USD yükseldi
investing
Forex - USD/JPY düştü
investing
Forex - NZD/USD düştü
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD düştü
investing
Forex - ABD oturumu bitimine doğru EUR/USD düştü
investing
Forex – Türk Lirası Dolar Karşısında Rekor Düşük Seviyede, Yıllık Düşüş %50 Üstü
investing
Forex – Dolar Kazanıyor; Ruble ve Yeni Zelanda Doları Düşüşte
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD yükseldi
investing
Forex – Sterlin, Brexit Satışlarının Yoğunlaşmasıyla 2018’in Düşük Seviyelerinde
investing
Forex – Sterlin Bir Yıl İçinde İlk Defa 1,29 Dolar Altına Geriledi
investing
Forex – Dolar Düşüyor, Sterlin 1 Yılın Düşük Seviyelerinde
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD yükseldi
investing
Dolar Endeksi bugün gerilerken paritelerdeki fiyatlamalar nasıl?
investing
Forex – Dolar Düşüyor, sterlin 11 Ayın Düşük Seviyelerinden Geri Çekildi
Onurborsaforexparite

Döviz haftaya nasıl olur


skyboytrforexparite

@mehmetaslan evet kardeşim pariteler uctu


mehmetaslanforexparite

tüm döviz kurlarından korkun. hepsi diğer hafta uçuşa geçecek mehmet dediydi dersiniz...


doganturgutforexparite

eur/usd'ye dikkat arkadaşlar, inanılmaz düşüşler bekliyorum, tüm analizlerimi yaptım.


çağrıforexparite

XAU/USD ve EUR/GBP şu an düşüşte gibi görünebilir. Ancak 2018'in ilk çeyreğinde ciddi ivmeleneceğini düşünüyorum...


aysunbayhanforexparite

Doların baskın olduğu pariteler göz kamaştırırken Noelle birlikte düşüş geldi bakalım ne kadar sürer


çağrıforexparite

eurusd'ye ne oluyor arkadaşlar, analizcilerde ne dediğini bilmiyor son zamanlarda. Amerika'nın aradaki farkın bu kadar açılmasına bir tepki koyacağını bekliyorum.


escobarforexparite

Forex açılacak mı?


GCM Forex Ons Altın Analizi Yorumu - 15/08/2018

Önemli Seviye : 1211 – 1205 bölgesi ile 1183 desteği

Ons Altın, kısa vadeli görünümde 1211,00 bariyeri altında negatif trend fiyatlama davranışına devam etmeye çalışan bir profil izlemektedir. Bu düşünce ile kanal kontrol noktası 1198 destek noktası altına sarkarak ilgili görünümü güçlendiren kıymetli maden, trend fiyatlamasını kanal alt noktası 1185 dolar desteğine yaklaştırdı ve analizin hazırlandığı şu sıralarda da 1188 seviyesine yakın seyrini sürdürmektedir.

Teknik olarak düşüş trendinin güncel üst noktasını temsil eden 1211,00 – 1205,00 bölgesi kısa vadeli görünümde yakinen takip edilmelidir. Ons Altın, 1211,00 – 1205,00 altında kalmaya devam ederse aşağı yönlü baskısını trendin güncel alt noktası 11853 desteğine taşımak / yaklaştırmak isteyebilir. Özellikle bu tür bir geri çekilmede kanalın güncel alt noktası 1183 seviyesi trend içi tepki alımı düşüncesi gündemde yer alır mı sorusunun cevabında ayrıca takip edilebilir.

Ons Altın fiyatının 1183 seviyesi altında kalıcı hareket oluşturması durumunda ise negatif trend görünümü daha güçlü bir görünüme dönüşebilir ki böyle bir düşünce ile aylık bültende dikkat çektiğimiz 1178 ve 1142 destek noktaları gündemde yer almak isteyebilir. Kısa vadeli olarak olası trend destek seviyeleri ise 1175 başta olmak üzere 1168 ve 1162 olarak kaydedilmiştir.

Alternatif olarak Ons Altına yönelik kısa vadeli tepkilerin daha da güçlenebilmesi içinse, 1211,00 – 1205 bölgesi üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 1215,50 başta olmak üzere 1220 ve 1225 bariyerlerine doğru taşımak isteyebilir. Bu tür bir çıkış oluşsa dahi ana görünümün 233 üssel hareketli ortalama (1237 – 1230 bölgesi) altında negatif olduğu unutulmamalıdır.

Özetle: 1211,00 – 1205,00 bölgesi altında kaldığı müddetçe Ons Altın kısa vadeli negatif trend görünümüne devam etmek isteyebilir. Trend içi tepki düşüncesi gündemde yer alır mı sorusunun cevabında 1183 desteği yakinen takip edilmelidir.

GCM Forex Euro Analizi Yorumu - 15/08/2018

Önemli Seviye : 7,3450 – 7,4900 bölgesi

EURTRY paritesi kademeli düşüşler ardından sabah saatlerinde 7,3450 – 7,4900 aralığını zorlarken, bu aşamada tekrar baskı gördüğü izlendi. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış sürecinin yanı sıra ABD tarafındaki veri akışının olası etkileri takip edilebilir. Bu süreçte fiyatlamalar, 21 periyotluk Envelope’un desteklediği 7,3450 – 7,4900 bölgesi ve altında kaldığı müddetçe düşüş beklentisi ön planda olabilir.

Gerçekleşebilecek düşüşlerde 7,0600 ve 6,8800 seviyeleri hedeflenebilir. Olası toparlanmalar 7,3450 – 7,4900 bölgesi ve altında sınırlandığı müddetçe yeni düşüş potansiyeli oluşabilir. Dolayısıyla yükseliş isteğinin devamı için 7,4900 seviyesi üzerindeki seyri ve saatlik kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 7,6300 ve 7,7600 seviyeleri gündeme gelebilir.

Özetle: Önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 7,3450 – 7,4900 bölgesi ve altında kaldığı müddetçe düşüş beklentisi ön planda olabilir.

GCM Forex Dolar Analizi Yorumu - 15/08/2018

Önemli Seviye : 6,6740 ve 6,2875 26 Temmuz’dan beri pozitif görünümü destekleyen 15 periyotluk EMA bölgesinin kısa vadeli USDTRY kuru beklentisi için önem arz ettiğini aktarmıştık hatırlarsak. Türk Lirası ve ABD Dolar’ının güçlü bir performans oluşturduğu bir günde ilgili para birimlerinin performans kıyaslamasında Türk Lirasının ilk etapta öne geçerek 15 periyotluk EMA bölgesi altına sarkmasına imkan tanısa da daha sonraki fiyatlama davranışında ABD Dolar’ının Türk Lirası önüne geçmesi, kurun tekrar 15 periyotluk EMA bölgesine ulaşmasına hatta ilgili ortalama üzerinde seyir oluşturmasına imkan tanıdı. analizin hazırlandığı şu sıralarda da ilgili göstergeyi temsil eden 6,4785 üzerinde 6,5660 bariyerine yakın seyrini sürdürmektedir.

Kısa vadeli olarak USDTRY kurunu değerlendirdiğimizde, 15 periyotluk EMA bölgesi (6,4785) üzerinde ve altındaki teyit bölgelere göre gerçekleşecek fiyatlama davranışı yakinen takip edilmelidir. Özellikle bu tutum, kısa vadeli tepkiler tamam mı devam mı sorusunun cevabı için önemlidir.

USDTRY kısa vadeli tepki düşüncesine devam etmek ve negatif görünümde etkin bir rol almak istiyorsa, 15 periyotluk EMA bölgesi altındaki seyre ilaveten 6,2875 seviyesi altındaki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 6,1900 başta olmak üzere 6,0875 ve 5,9736 desteklerine doğru tepkiler gündemi meşgul edebilir.

USDTRY kısa vadeli tepki düşüncesine son vermek ve pozitif trend görünümüne devam etmek istiyorsa, 15 periyotluk EMA bölgesi üzerindeki seyre ilaveten 6,6740 bariyeri üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 6,7970 başta olmak üzere 6,9500 ve 7,0200 bariyerlerine doğru trend fiyatlamaları gündemimizde yer almak isteyebilir.

Özetle: 15 periyotluk EMA bölgesi üzerinde / altındaki teyit bölgelerine (6,6740 ve 6,2875) göre USDTRY kuru tepki düşüncesine devam edip etmeme konusunda karar vermeye çalışmaktadır.

Anadolu Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 15/08/2018

Bu sabah 6,40’ın altında

Hafta başında Asya piyasalarında 7,2169’u gören USDTRY’de BDDK ve TCMB’nin açıkladığı önlemlerin etkisinde dolarda yaşanan satışlarla dün gece 6,30’a kadar geri çekilme yaşanırken, kapanış 6,3588’den gerçekleşti. Bu sabah ise işlemler 6,40’ın altında gerçekleşmeye devam ediyor. BDDK ve TCMB’den gelen pozitif adımların etkisinde paritede yaşanan geri çekilmenin devamını ABD ile diplomatik ilişkilerin düzelip düzelmeyeceği belirleyecek.

Dün tutuklu bulunan Yunan askerlerinin serbest bırakılması sonrasında Rahip Brunson’ın serbest bırakılması için avukat tarafından yapılan başvurunun sonucu bekleniyor. Gelecek haftaki Kurban bayramı tataili nedeniyle kararın bu hafta açıklanabileceği belirtiliyor. Bu açıdan haber akışlarını takip etmeye devam edeceğiz. 6,40 altında 6,30 ardından 6,20’ye doğru geri çekilme yaşanabilecekken yukarıda 6,60 yukarı kırılmaması gereken seviye olarak takip edilebilir.

Son Fiyat : 6,3713
Destekler : 6,30-6,20-6,00
Dirençler : 6,60-6,80-7,00

Anadolu Yatırım BIST VİOP 30 Analizi Yorumu - 15/08/2018

115,000 üzerinde tepki beklentisi korunabilir

Dün kurların gevşemesi sonrasında 118,375 puana kadar çıkan kontratlarda sonrasında bankacılık hisselerinde primlerin geri alınması ile 115,350 puana kadar geri çekilme yaşanırken kapanış 115,975’den gerçekleşti. Dün gelen tepki alımlarının devamı için 116,000 üzerine yerleşme görmeliyiz. Bu durumda 117,000-118,500 bandındaki dirençlerin test edildiğini görebiliriz. Dün test edilen 115,000 ise gün içi korunması gereken kritik destek olarak test edilebilir.

Kapanış : 115,975
Destekler : 115,800-115,000-114,500
Dirençler : 117,000-117,500-118,500

Anadolu Yatırım BIST 100 Analizi Yorumu - 15/08/2018

92.800 üzerinde tepki beklentisi korunabilir

Kurdaki gevşemenin etkisiyle BIST’te pozitif açılış bekliyoruz. BDDK ve TCMB’nin önceki günkü adımları sonrasında BDDK’dan gelen yeni adımlar ile bu sabah USDTRY’de işlemler 6,40’lı seviyelerden gerçekleşiyor. Kurlardaki gevşeme ile sabah saatlerinde 95.299 puana kadar çıkan 100 Endeksi’nde kapanış ise %0,79’luk primle 93.419’dan gerçekleşti.

Bakan Albayrak dünkü açıklamasında, harcamalar ve yatırımlara getirilecek düzenlemelerle ile mali disiplinden taviz verilmeyeceğinin altını bir kez daha çizerken bankalar ve özel sektörü destekleyeceklerini, TCMB ve BDDK’nın gerekli tüm tedbirleri aldığını açıkladı. Düzenleyici otoritenin piyasaları yakın takibe alması ve tedbirlerin devam etmesi, hükümetten gelen açıklamalar sakinliğin sağlamasına yardımcı oluyor.

Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi stresin ortadan kalkması için öncelikle diplomatik ilişkilerin düzelmesi gerekiyor. Bu anlamda ABD ile ilişkiler yakından izlenmeye devam edilecek. 92.800 desteği üzerinde tepki alımları beklenebilir.

Bu durumda 94.000 direnci ilk hedef olarak izlenebilecekken 95.500’ün yeniden hedef olabilmesi için 94.000 yukarı kırılmalı. Alımların güçlenmesi için ise 95.500 yukarı kırılmalı, aksi halde yükselişler satış fırsatı olmaya devam edecektir. Kırılması halinde 97.500 yeniden hedef olarak takip edilebilecek.

Kapanış : 93.419
Destekler : 92.800-92.000-90.500
Dirençler : 94.000-94.500-95.500

Gedik Yatırım BIST VİOP 30 Analizi Yorumu - 15/08/2018

Ağustos vadeli endeks kontratı 115.275 ve 118.375 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 115.975 seviyesinden kapattı. Aşağı yönlü hareketlerin görüldüğü endeks kontratında teknik olarak kısa vadede en kuvvetli destek 113.500 en kuvvetli direnç 118.375 seviyelerinde bulunmaktadır. Günlük grafikte 5 periyotluk üssel hareketli ortalaması altında hareket eden kontratta, aşağı yönlü hareketlerde 114.700 ve 113.500 seviyeleri destek olarak önemlidir.

Yukarı yönlü hareketlerde ise direnç olarak 117.175 ve 118.375 seviyeleri izlenebilir. Saatlik grafikte RSI kendi ortalaması altında ve aşağı yönlü bir seyir izlemektedir. Sıfır seviyesi altında bulunan MACD triggeri üzerinde yukarı yönlü hareket etmektedir.

Gedik Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 15/08/2018

Dolar/TL gün içinde 6.2998 ve 6.9634 arasında dalgalanarak günü 6.3589 seviyesinden kapattı. Dün kurda volatil aşağı yönlü hareketler görüldü. Bu sabah günlük grafikte 5 periyotluk üssel hareketli ortalaması üzerinde hareket eden kur 6.4210 seviyelerinden işlem görüyor. Teknik olarak kısa vadede en kuvvetli destek 6.3000 ve en kuvvetli direnç 6.5800 seviyelerinde bulunmaktadır.

Gün içinde aşağı yönlü hareketlerde destek olarak 6.3800 - 6.3380 - 6.3000 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6.4550 - 6.5050 - 6.5800 seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Saatlik grafikte kısa vadeli hareketli ortalamaların aşağı yönlü hareket ettikleri görülmektedir. Gün içerisinde haber akışına bağlı olarak volatilite görülebilir.

Gedik Yatırım BIST 100 Analizi Yorumu - 15/08/2018

BIST-100 Endeksi’nde dün yukarı yönlü hareketlerin etkili oldu. Önceki gün bankacılık tarafında yaşanan sert satışın ardından dün bankalara gelen tepki alımları ve TL’deki değer kazancına bağlı olarak BIST-100 Endeksi günü %0,79’luk bir yükselişle tamamladı. ABD – Türkiye ilişkilerine dair gelişme ve açıklamalar yakından izlenmeye devam edilecek.

ABD borsaları dün günü yükselişle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne karışık bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 6,48 – 6,50 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:50 itibariyle 6,37’li seviyelerden işlem görmekte. BIST-100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

Dün pozitif açılan endeksin açılıştan hemen sonra 94.750 direncini test ettiğini gördük. Öğlene doğru gelen satışlarla saatlik grafikte 200 periyotluk ortalaması altına düşen endeks öğleden sonra dar marjda, hacimsiz yatay hareket etti. Gün içerisinde işlem hacmi önceki günlere göre düşük seyrederken teknik indikatörlerin kararsız bir seyir izlediklerini gördük.

Gün içerisinde 93.900 direnci üzerine çıkılarak yüksek hacimle kalıcılığın sağlanması durumunda 94.750 - 96.000 ve 97.400 dirençleri yukarı yönlü hareketlerde önem kazanacaktır. Olası bir satış baskısı durumunda ise 93.000 seviyesi altında destek olarak 92.300-91.450 ve 90.400 destekleri gündeme gelebilir.

Tacirler Yatırım BIST 100 Analizi Yorumu - 15/08/2018

Diplerden gelen güçlü tepkiler dün 95.000 seviyelerinde satışla karşılaştı. Volatilite ve işlem hacmi önceki işlem günlerine göre belirgin bir şekilde düştü. Dengelenme çabası bugünde 92.500-95.000 aralığında izlenebilir. 95.000-95.350 kırılmadığı sürece düşen trend içerisinde hareketimiz devam ediyor olacak.

92.500 üzerinde baskı artar ve kırılırsa yeniden 88.000 desteğine gerileyebiliriz. Dünkü artı kapanış sonrasında bugünde 95.000’ne doğru yönelimler bekleyebiliriz ama yine satışla karşılanması olasıdır.

Tacirler Yatırım Altın Analizi Yorumu - 15/08/2018

Dolar endeksindeki yükseliş hareketi istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Bu sabah saatleri itibariyle endeksin 96,80 seviyesi üzerinde işlem gördüğü ve Haziran 2017’den bu yana en yüksek seviyesine yükselmiş olduğu görülüyor. Güçlü dolar endeksi ile birlikte düşüş eğilimini sürdüren altın fiyatları ise, 1190 seviyesi altına gerileyerek Ocak 2017’den bu yana en düşük seviyesine inmiş bulunuyor.

Bu sabah saatleri itibariyle görece zayıf seyrini sürdürmekte olan altın fiyatlarının bugün içerisinde 1185 – 1190 seviyeleri arasında hareket etmesini beklemekteyiz. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1187,15 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1185 seviyesi destek, 1190,62 seviyesi ise direnç konumunda. 1190,62 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1195, 1185 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1180.

Tacirler Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 15/08/2018

TL varlıkların dün itibariyle kayıplarının bir kısmını telafi ederek güçlendiğini gördük. Bununla birlikte USDTRY paritesi 6,90 seviyesinden 6,29’lu seviyelere gerilerken, 10 yıllık tahvil faizi ise %22,11’den %21,26’ya indi. Ancak Asya seansında TL, dünkü kazançlarının bir kısmını geri verdi ve USDTRY paritesi 6,50 seviyesi üzerine kadar yükseldi. Paritenin bu sabah saatleri itibariyle 6,45 seviyesi civarında hareket ettiğini görmekteyiz.

Küresel piyasalarda dolar endeksinin 96,80 seviyesi üzerinde işlem gördüğünü ve yükseliş eğilimini sürdürdüğü görülüyor. Türk lirası ise bu sabah saatleri itibariyle yeniden “dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi” konumuna yerleşmiş durumda. Bu noktada, ABD – Türkiye arasındaki politik gerginliğin sona ereceğine yönelik somut bir haber akışı olmaması nedeniyle, TL’deki mevcut değer kazanımının sınırlı kalabileceğini ve kurdaki bu geri çekilme hareketi teknik bir düzeltme olabileceğini düşünüyoruz.

Bununla birlikte USADTRY paritesinin bu sabah saatleri itibariyle 6,30 – 6,45 aralığında dalgalı bir seyir izlemesini, kısa vadede ise yeniden 6,60 seviyesi üzerini hedef alabileceğini düşünüyoruz. USDTRY paritesi bu sabah saatleri itibariyle 6,4675 seviyesinden işlem görüyor. Kurun rekor seviyelerde seyrediyor olması nedeniyle düşüş hareketlerinde destek görevi görebilecek ya da yükseliş hareketlerinde sınırlayıcı rol üstlenebilecek güçlü bir destek / direnç seviyemiz bulunmamakta.

Alan Yatırım Altın Analizi Yorumu - 15/08/2018

Dolardaki güçlenmeyle birlikte düşüşte

Altın fiyatları artan ticaret gerilimleri eşliğinde dolardaki güçlenmeye bağlı olarak düşüş eğilimli seyir izleyerek 1200$ seviyelerinin altına geriledi. Mevcut durumda düşüş seyrine devam etmekte.

Altının ons cinsi, günü 0.06% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,196.00 ve 1,202.00'de, destek seviyeleri ise 1,189.00 ve 1,183.00'de bulunmaktadır.

Alan Yatırım Euro Analizi Yorumu - 15/08/2018

USDTRY’deki düşüşe paralel olarak düşüşte Gün içerisinde 7.2100 - 7.9396 bandında hareket eden parite USDTRY’deki düşüşün etkisiyle düşüş eğilimli seyir izledi. Euro Bölgesi tarafından gelen büyüme verileri beklentilerin üzerinde gerçekleşse de, parite yurtiçindeki haber akışlarına bağlı olarak aşağı yönlü seyir izledi. Türk Lirası, Euro karşısında günü 8.17% değer kaybı ile tamamladı.

Teknik olarak Türk Lirası, Euro karşısında orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi devam etmektedir. Bununla beraber EURTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 7.3600 ve 7.6800'de, destek seviyeleri ise 7.0500 ve 6.7600'de bulunmaktadır.

Alan Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 15/08/2018

TCMB’nin hamleleri pariteyi baskıladı
Paritedeki yükselişin önlenmesi amacıyla başta TCMB tarafından TL Depoları Karşılığı Döviz Depoları İhalesi'nde kullanılan faiz oranının %17.75'den %19.25'e çıkarılması, bunun paralelinde Merkezin faiz artırımı yapabileceğine ilişkin beklentilerin artması ve Berat Albayrak'ın Perşembe günü küresel yatırımcılarla bir telekonferans gerçekleştireceğini belirtmesi paritede geri çekilmeyi sağladı. Fiyatlamaların ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik haber akışları paralelinde gerçekleşeceği beklentimizi sürdürmekteyiz.

Türk Lirası, Dolar karşısında günü 7.55% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Dolar karşısında orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 6.4100 ve 6.7000'de, destek seviyeleri ise 6.1300 ve 5.8700'de bulunmaktadır.

Alan Yatırım BIST 100 Analizi Yorumu - 15/08/2018

TL’deki hafif toparlanma ile endekste tepki alımları gerçekleşti

Önceki günlere kıyasla kurdaki volatilitenin azalmasıyla birlikte tepki alımları eşliğinde güne 95.300 seviyelerinden başlayan endeks, gün içerisinde tekrar satıcılı bir seyir izleyerek Pazartesi gününün kapanış seviyelerine yaklaşmasının ardından günü %0.79 yükselişle 93.419 seviyesinden tamamladı. Endeksteki tepki alımlarının özellikle bankacılık sektörü öncülüğünde gerçekleştiğini, ve kurdaki dalgalanmayı önlemek amacıyla TCMB ve BDDK tarafından atılan adımlarının etkili olduğunu söyleyebiliriz.
TL’deki değer kaybına paralel olarak son yılların en düşük seviyesine gelen BIST bankacılık endeksi USDTRY’deki düşüş ile birlikte günü %2.36 yükselişle tamamladı, banka Genel Müdürleri tarafından yapılan sektöre ilişkin endişelenecek bir durum olmadığının sinyallerini veren açıklamalar da söz konusu yükselişi destekledi. Diğer taraftan sanayi sektöründeki yükseliş %0.54 ile sınırlandı.

Kurdaki dalgalanmaya rağmen döviz pozisyonu olan şirketlere gelen alımların endeksteki düşüş seyrine direnç oluşturduğunu gözlemlemekteyiz. Sabah itibariyle endekste ağırlığı olan şirketlerin güçlü net kar açıklamaları eşliğinde BIST’in güne pozitif seyirle başlamasını beklemekteyiz.

BIST100 endeksi günü 0.79% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak BIST100 endeksi orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber BIST100 endeksinde kısa vadeli direnç seviyeleri 93,900 ve 95,600'de, destek seviyeleri ise 92,300 ve 91,200'de bulunmaktadır.

Deniz Yatırım Altın Analizi Yorumu - 15/08/2018

Daha önceki bültenlerimizde destek noktası olarak belirttiğimiz 1205 seviyesini test eden altında gelen satışlar sonrasında 1186 seviyesine geriledi. 50 günlük ortalamasının (1244) 200 günlük ortalamasını (1294) aşağı yönlü kesmiş olması teknik olarak satış baskısının devamını desteklerken, 200 günlük ortalaması olan 1294 seviyesinin üzerinde kapanış gelmediği sürece orta/uzun vadede aşağı yönlü baskılar devam edecektir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1180 seviyesi ilk önemli destek noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 1180 - 1170 - 1150
DİRENÇ : 1205 – 1234 -1276

Deniz Yatırım Euro Analizi Yorumu - 15/08/2018

TRY’de yaşanan toparlanmalar sonrasında dün ve bugün 7.1500 seviyesini test eden kur için göstergeler aşağı yönün devamına işaret ediyor. Aşağı yönlü hareketlerde 7.1500 seviyesi 7.0000 psikolojik seviyesi öncesindeki destek noktasını oluşturuyor. Olası yukarı yönlü hareketler ise bugünün zirvesi olan 7.4512 seviyesi ilk direnç noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 7.1500 – 7.0000 – 6.9000
DİRENÇ : 7.4512 – 7.6000 – 7.7500

Deniz Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 15/08/2018

Dün TRY’de yaşanan toparlanmalar sonrasında 6.3040 seviyesine kadar gerileyen kur için göstergeler aşırı lım bölgesinde yer alarak aşağı yönlü hareketleri destekliyor. Aşağı yönlü hareketlerin devamında 6.3040 seviyesi sırasıyla 6.2000 ile 6.0000 psikolojik seviyesi öncesindeki destek noktasını oluşturuyor.

Olası yukarı yönlü hareketlerde ise bugünün zirvesi olan 6.5771 seviyesi ilk direnç noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 6.3040 - 6.2000 – 6.0000
DİRENÇ : 6.5771 – 6.7500 – 7.0000

Deniz Yatırım BIST VİOP 30 Analizi Yorumu - 15/08/2018

Dün 115,275 - 118,400 arasında işlem gördü ve günü +0,72% değişimle 116,000 seviyesinde kapattı. RSI 45 seviyesine hafif yükseldi. İşlem hacmi ortalama seviyede kaldı. Grafikte 50g ort 118,300 seviyesi gün yükseği ile test edildi.

Gelen satış aktivitesi ile gerileyerek 115,000 desteğine yaklaşıldı. 5g ort 118,100 ve 22g ort 117,800 seviyesinde kalındı. Desteklerini 112,500 – 113,500 bandı ve 115,000; dirençlerini ise 117,000 - 50g ort 118,300 bandı olarak görüyoruz. Bu sabah pozitif açılış sonrasında 113,500 – 118,300 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz.

cevirici

PARİTE NEDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR? YATIRIMI HAKKINDA BİLGİLER

Finans piyasalarında yatırım yapacak kişilerin en çok karşılaşacakları terimlerden birisi paritedir. Özellikle dövizlerle işlem yapmak istiyorsanız parite terimi ile karşılaşmış olma ihtimaliniz yüksektir. Kur kavramını hepimiz biliyor olsak da paritenin ne olduğunu henüz öğrenmemiş olabilirsiniz. Buna karşın küresel bir piyasada işlem yapacaksanız duyacağınız ilk terim paritedir. İki dövizden oluşan bu pariteler, yatırımcılara birçok bilgi verirler.

İki para biriminin bir araya gelmesiyle oluşan pariteler, forex gibi küresel piyasalarda yüksek işlem hacmiyle işlem görmektedir. EUR/USD paritesi, forexte yapılan parite işlemlerinin neredeyse yüzde 85'lik kısmına işaret etmektedir. Dolayısıyla piyasaya yeni girecek kişilerin de dikkatini çeken ilk enstrüman olmaktadır. Bunun yanında takip ettiğimiz dolar kuru, USD/TRY paritesi şeklinde ifade edilmektedir.

Şimdi paritelerle ilgili bilinmesi gerekenlere, çeşitlerine, yatırımı hakkında bilgilere ve tüm detaylara sizlerle:

Parite Nedir?

Bir para biriminin, başka bir ülkenin parası karşısındaki değerine parite denir. En basit anlamıyla ülke para birimlerinin birbirine oranıdır. Daha açık anlatmak gerekirse; parite, iki farklı para biriminin birbirine karşı oranını vermektedir. Örneğin; USD/TRY paritesi, Amerikan dolarının Türk lirası karşısındaki değerini göstermektedir.

Paritede, para birimlerinin uluslararası kodları yer alır ve dizilime göre yorum yapılır. USD/TRY paritesinde; Amerikan doları USD, Türk lirası TRY kodu ile verilmiştir. Paritedeki dizilim ise Amerikan dolarının baz, Türk lirasının ise karşıt döviz olduğunu göstermektedir. Baz döviz, paritenin yönünü belirler ve genellikle baskın olan taraftır. Karşıt döviz ise paritenin değerinin ifade edilmesinde kullanılır. Örneğin; USD/TRY paritesinin değeri 4,5000 lira şeklinde ifade edilir.

Küresel bir piyasa olan forex ile hayatımıza giren parite kavramı, döviz çeşitliliğinin fazla olması nedeniyle her türden yatırımcıya hitap edecek yatırım araçlarını ortaya çıkarmıştır. Kimisi kısa vadede anlık dalgalanmalardan kar edebileceği kimisi de güvenli bir şekilde uzun vadede yatırım yapabileceği pariteler bulabilmektedir. Paritelerin bu özellikleri ise kapsadığı para birimlerinden kaynaklanmaktadır.

Paritede alım – satım işlemi, baz dövize göre yapılmaktadır. Baz dövizde görülen hareketliliğe göre alım veya satım kararı verilmektedir. Yapılan işlem sonucunda elde edilecek kar veya zarar ise karşıt döviz cinsinden hesaplanacaktır. Yatırımcıların paritelerle ilgili bilmesi gereken ilk konulardan birisi budur.

Parite nedir sorusunun detaylı cevabı için tıklayın.

Parite Çeşitleri Nelerdir?

Majör ve minör şeklinde ifade edilen pariteleri de duymuş olabilirsiniz. Bunlar birer parite çeşididir ve pariteyi bir araya getiren para birimleri hakkında bilgiler verir. Para birimlerini majör, minör ve egzotik olarak adlandırırız. Bu isimler, para biriminin ait olduğu ülkenin ekonomisinin canlılığına göre verilmektedir.

Pariteler, tıpkı para birimlerinde olduğu gibi majör, minör ve egzotik olarak sınıflandırılırlar. Majör pariteler, iki majör para biriminden oluşmaktadır. Örneğin; EUR/USD, majör bir paritedir ve her iki para birimi de majördür.

Minör parite ise bir majör ve bir minör para biriminden oluşmaktadır. Örneğin; NZD/USD paritesi, bir minör ve bir majör para biriminden oluşmuştur. Dolayısıyla minör bir paritedir. Yüksek işlem hacimli paritelerden birisi olduğunu da bilmelisiniz. Bir minör paritede mutlaka bir majör para birimi bulunmalıdır.

Her iki para biriminin majör olmasına karşın minör olarak tanımlanan pariteler de bulunmaktadır. Örneğin; CAD/JPY paritesinde her iki para birimi de majördür. Buna karşın parite, minörler listesinde yer almaktadır. Çünkü yüksek bir işlem hacmine sahip değildir.

Yüksek işlem hacmine sahip olmayan, yerel yatırımcılar tarafından tercih edilen ve ülke ekonomisi fazla canlı olmayan para birimleri, egzotikler listesinde yer almaktadır. Örneğin; Türk lirası, Brezilya reali gibi para birimleri, egzotik olarak bilinmektedir. Dolaysıyla bu para birimlerinin oluşturduğu pariteler, egzotik olarak adlandırılmaktadır. Bir egzotik paritede mutlaka bir majör para birimi yer almalıdır.

En çok işlem gören forex pariteleri için buraya tıklayın.

Parite Nasıl Hesaplanır?

Parite hesabı, pay ve paydadan oluşan kesir üzerinden yapılmaktadır. Örnekle açıklayacak olursak; EUR/USD paritesinde Euro pay, Amerikan doları ise paydadır. Euro'nun 5 lira, doların ise 4 lira olduğunu varsayacak olursak; 5/4 eşitliğinden EUR/USD paritesinin değeri, 1,25 lira olacaktır. Bu EUR/USD paritesinin Türk lirası cinsinden değerini bizlere vermektedir.

Yukarıda yapmış olduğumuz hesap, dolar ve Euro kuru üzerinden EUR/USD paritesinin değerini hesaplayabileceğinizi göstermektedir. Güncel olarak iki döviz kurunun da hangi seviyelerde olduğunu biliyorsanız pariteyi de hesaplayabilirsiniz.

Parite Yatırımı Nasıl Yapılır?

Özellikle küresel piyasalarda paritelerle yüksek bir hacimle işlem yapılmaktadır. Çünkü para birimlerinde görülen anlık dalgalanmalar, kısa vadeli yatırımlardan yüksek bir kazancın elde edilmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla pariteler de kısa vadede kazanç elde edilebilecek fırsatları yatırımcılara sunmaktadır.

Bir yatırım için alım veya satım işlemi yapılmaktadır. Paritelerde ise bu işlemler uzun veya kısa pozisyon olarak tanımlanmaktadır. Bir paritede uzun pozisyon almak, alım yapmak demektir. Örnekle açıklamak gerekirse; EUR/USD paritesinde uzun pozisyon almak, alım işlemini ifade eder. Ayrıca bu işlemden Euro'nun alındığı, doların ise satıldığı anlaşılmaktadır.

Kısa pozisyon almak ise satış yapmak demektir. EUR/USD paritesinde kısa pozisyon alınması, satışa geçildiğini gösterir. Aynı zamanda Euro'nun satılıp, doların alındığını ifade eder. Bunlara ek olarak Euro'nun satılıyor olması, düşüşe geçeceğini ve dolayısıyla paritenin de düşeceğini ifade eder. Aynı şekilde Euro'nun alınıyor olması, yükseliş zamanının geldiğini anlatır. Tüm bunların nedeni ise finans piyasalarının işlem mantığıdır. En kısa haliyle; fiyatlar düşükken alıp yükseldiğinde satma şeklinde bu mantık açıklanabilir.

Paritelerle yatırım yapmak için öncelikle bu kavramın ne ifade ettiğini öğrenmeniz gerekiyor. Bizim yukarıda örneklerle anlattığımız bu durumu, pariteleri bir süre incelediğiniz zaman çok daha iyi anlayabilirsiniz. Son derece basit olan bu kavramlar, küçük bir hata nedeniyle kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle de bilgi ve deneyim seviyeniz, paritelerde doğru işlemler yapabilmek için ilk kriterdir.

Yatırımlarda dikkat etmeniz gereken ikinci kriter ise paritede meydana gelen değişimleri takip etmenizdir. Paritenin nelerden etkilendiğini, hangi durumlarda yükselip düştüğünü iyi bir şekilde biliyor olmalısınız. Üstelik pariteyi oluşturan para birimlerinin de hangi faktörlerden etkilendiğini bilmelisiniz. Çünkü paritede görülen dalgalanmalar, kendini oluşturan para birimlerinden kaynaklanmaktadır.

Parite genel olarak baz dövizde görülen değişimlere göre yön bulmaktadır. Yine de iki para biriminde de görülen dalgalanmalar, paritenin düşüp yükselmesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda FED toplantılarının (FOMC) neredeyse bütün pariteler üzerinde etkisi bulunmaktadır. En genel haliyle de pariteyi oluşturan para birimlerinin ait olduğu ülkelerin faiz oranları, enflasyon gibi önemli makroekonomik verileri ile merkez bankaları tarafından yapılan açıklamalar, paritenin dalgalanmasına neden olmaktadır.

Paritenin hangi faktörlerden ne yönde etkilendiğini öğrenmeniz ve kendi yorumlarınızı yapabilmeniz, kar elde edeceğiniz yatırım işlemleri için gereklidir. Düşüş veya yükseliş hareketi henüz meydana gelmeden tahmin edebilmeniz ve buna uygun pozisyonu almanız gerekmektedir. Bunun için de iyi bir piyasa takipçisi olmanız gerekmektedir. Ekonomik takvim verilerinden ülkeler için önemli gelişmelere kadar her konuyu izlemelisiniz.

Yatırımda başarılı olmak için ne yönde pozisyon oluşturacağınızı tahmin ettiğiniz gibi, nasıl bir strateji ile ilerleyeceğinizi de biliyor olmalısınız. Yatırım işlemleriniz için doğru stratejiyi belirlemeniz gerekmektedir. Bunu bir başkasının uyguladığı strateji ile değil, tamamen kendi mantığınıza yatan stratejilerle yapmalısınız. Daha sonrasında da sakin bir şekilde işlemin devamlılığını sağlamalı, beklediğiniz seviyeler gerçekleştiğinde işlemi sonlandırmalısınız.

Sanayi Metalleri

Sanayi sektörüne konu olan her malın değerli olması, finans piyasalarında da ilgi görmelerini sağlamaktadır. Alüminyum, çelik, bakır, demir ve nikel gibi değerli metaller, finans piyasalarında dikkat çeken yatırım araçlardır. Sanayi sektörünün arz ve talebi ile ülkelerin ithalat – ihracat oranları fiyatlarındaki dalgalanmaların nedenleridir.

Forex Parite İşlemleri Para Kazandırır mı? Mantıklı mı?

Forex piyasası dediğimiz zaman akla ilk gelen enstrümanlardan birisi EUR/USD paritesidir. Zaten forexte yapılan işlemlerin yüzde 85 kadarı bu parite ile yapıldığı bilinmektedir. Bu durum bile forex piyasasının parite işlemleri için mantıklı olduğunu kanıtlıyor. Peki, neden forex piyasası parite işlemlerinde diğerlerine göre daha üstün görülüyor?

Forex piyasasının parite işlemleri için en mantıklı yer olduğu konusunda neredeyse herkes hemfikirdir. Çünkü piyasanın işlem özelliklerine baktığımız zaman, paritelerle işlem yapmak için son derece uygun olduğunu görüyoruz. Her şeyden önce günlük 7 trilyon dolar civarındaki işlem hacmi, dünyanın en büyük piyasası olduğu bilgisini bize vermektedir. Likiditesi yüksek bir piyasa olması nedeniyle paritelerde görülen anlık dalgalanmalardan kar etmek mümkün hale gelmektedir. Dolayısıyla parite işlemleri için en uygun yer olduğu anlaşılmaktadır.

Parite yatırımı için forex mantıklı mı sorusunun detaylı cevabı için tıklayın.

Forex piyasasının işlem özellikleri de paritelerle işlem yapmak için uygun bir yer olduğu bilgisini bizlere vermektedir. Çift yönlü işlemler, kaldıraç sistemi, risklerin emirlerle durdurulabilir olması gibi özellikleri, forex piyasasını yatırımlar için uygun bir yer haline getirmektedir.

Çift yönlü işlem özelliği sayesinde parite hem yükselirken hem de düşerken para kazanmak mümkündür. Çünkü yükselirken alım yönünde, düşerken de satış yönünde pozisyon alınarak her fiyat hareketinden faydalanılabilir. Kaldıraç sistemi sayesinde elde edilecek kar artırılabilir ve zarar durdur emri sayesinde riskler kontrol edilebilir.

Forex parite işlemleri para kazandırır mı sorusunun detaylı cevabı için tıklayın.

Forex piyasasının işlem özellikleri, paritelerle yapılan işlemlerden yüksek bir kazanç elde edebilmek için uygun olduğunu göstermektedir. Elbette yatırımcının hem piyasayı hem de pariteyi iyi bir şekilde tanıması gerekmektedir. Ancak bu şekilde forexin avantajlarından yararlanarak paritelerden para kazanabileceğini bilmelidir. Bu nedenle forex hakkında bilgi sahibi olmadan işlemlere başlamamanızı tavsiye ederiz.

E-Posta :

Parola :

Kayıt
Giriş
Ad, Soyad :
E-Posta :
Kullanıcı Adı :

Parola :

Giriş
Gönder