EURO : 7.35 | DOLAR : 6.27
STERLİN : 8.2813 | DOLAR : 6.27
STERLİN : 8.2813 | DOLAR : 6.27
AltınAlışSatış
Gram Altın242.07242.11
Cumhuriyet1590.001610.00
14 Ayar Bilezik138.46138.75
18 Ayar Bilezik177.33177.70
22 Ayar Bilezik221.54222.01
Ata Altın1603.231645.57
Beşli Altın7748.927911.38
Çeyrek Altın388.66398.00
Gremse Altın3886.613980.03
İki Buçuk Altın3886.613953.25
Yarım Altın774.89796.01
Ziynet Altın1554.641587.14
Kilo Altın (Dolar)38672.0038678.00
Has Altın240.86240.90
DövizAlışSatış
Euro7.34007.3500
Dolar6.26006.2700
B.A.E. Dirhemi1.68901.6991
Arjantin Pezosu0.16260.1636
Avustralya Doları4.52784.5505
Bahreyn Dinarı16.459016.5580
Brezilya Reali1.52151.5307
Kanada Doları4.80544.8343
İsviçre Frangı6.46976.5087
Çin Yuanı0.90680.9122
Kolombiya Pezosu0.00200.0020
Çek Korunası0.28600.2878
Danimarka Kronu0.98010.9860
Sterlin8.24008.2813
Gürcistan Larisi2.36842.3826
Hong Kong Doları0.79290.7977
Macar Forinti0.02260.0227
İsrail Şekeli1.73651.7469
Hint Rupisi0.08620.0867
Ürdün Dinarı8.74658.7992
Japon Yeni5.50395.5370
G.Kore Wonu0.00550.0055
Kuveyt Dinarı20.453320.5765
Kazak Tengesi0.01750.0176
Libya Dinarı4.50184.5289
Meksika Pezosu0.32890.3309
Norveç Kronu0.76180.7664
Y.Zelanda Doları4.15004.1750
Filipin Pezosu0.11480.1155
Polonya Zlotisi1.70361.7138
Rumen Leyi1.57071.5802
Rus Rublesi0.09330.0938
S.Arab Riyali1.65581.6641
İsveç Kronu0.70710.7114
Singapur Doları4.54904.5764
Suriye Poundu0.01200.0121
Tunus Dinarı2.24652.2600
Ukrayna Grivnası0.22050.2218
G.Afrika Randı0.43330.4359
CoinFiyat(USD)Piyasa Büyüklüğü
Bitcoin7136.22121,755,331,152
Ethereum519.7651,838,322,089
Ripple0.556921,332,541,155
Litecoin112.856,403,481,190
Monero152.042,444,547,847
Dash290.512,352,332,097
Ethereum Classic14.391,466,276,000
Stratis4.146143820
Nxt0.1265126,373,493
Dogecoin0.00318364,521,706
Bitcoin Cash895.9815,369,349,727
EOS11.1911,190,000,000
Stellar0.25184,678,070,338
Cardano0.18524,801,693,464
TRON0.059425,942,000,000
NEO48.513,153,150,000
Binance Coin11.853261422,311,054,892
Qtum12.231,223,000,000
Zcash231.86932,096,039
Lisk8.57911,763,774
Bitcoin Gold40.29690,322,256
Steem2.128734426212,218,061
Verge0.03612543,587,533
Siacoin0.01396462,052,220
BitShares0.1871116884470,015,789
Nano4.0669317780
Waves4.02402,000,000
DigiByte0.03064316,108,577
Waltonchain10.69005756748,304,029
MonaCoin3.289083798196,649,222
Syscoin0.3194172072170,572,535
PariteAlışSatış
USD/TRY6.22366.2246
EUR/TRY7.33847.3556
EUR/USD1.17781.1780
EUR/AED4.32524.3277
EUR/AUD1.61611.6163
EUR/BRL4.80314.8056
EUR/CAD1.52061.5207
EUR/CHF1.12951.1296
EUR/CLP785.6800785.9300
EUR/CNY8.05738.0598
EUR/CZK25.546025.5610
EUR/DKK7.45707.4581
EUR/GBP0.88770.8879
EUR/HUF323.1700323.6700
EUR/INR84.752184.7546
EUR/JPY132.8000132.8070
EUR/KRW1313.70001316.2000
EUR/KWD0.35730.3575
EUR/KZT414.9500415.2000
EUR/NOK9.59429.5972
EUR/NZD1.76081.7610
EUR/PLN4.28914.2919
EUR/RON4.65224.6547
EUR/RSD117.6978118.4978
EUR/RUB78.291078.3160
EUR/SAR4.41754.4179
EUR/SEK10.334610.3388
EUR/ZAR16.861116.8737
TRY/JPY18.033018.0930
USD/AED3.67273.6732
USD/ALL107.5800107.8300
USD/ARS38.156038.1610
USD/AZN1.69951.7005
USD/BAM1.66271.6652
USD/BHD0.37680.3770
USD/BRL4.07654.0779
USD/CAD1.29091.2910
USD/CHF0.95890.9590
USD/CLP666.7100667.2800
USD/CNH6.83226.8372
USD/CNY6.84096.8419
USD/COP3002.00003004.0000
USD/CRC575.6000585.6000
USD/CSK21.688821.6978
USD/DKK6.33096.3315
USD/DZD117.2320119.2320
USD/EGP17.860017.9250
USD/GEL2.60932.6293
USD/GHS4.74354.7635
USD/HKD7.82037.8213
USD/HRK6.30226.3122
USD/HUF274.4700274.6700
USD/IDR14818.000014825.0000
USD/ILS3.56753.5775
USD/INR71.927571.9375
USD/IQD1190.00001192.0000
USD/IRR42000.000042050.0000
USD/ISK110.3700110.8900
USD/JOD0.70850.7100
USD/JPY112.7360112.7390
USD/KRW1116.30001116.5000
USD/KWD0.30230.3043
USD/KZT352.3600352.4100
USD/LBP1508.00001515.0000
USD/LKR168.0000168.8000
USD/LYD1.37451.3815
USD/MAD9.33509.3450
USD/MDL16.775016.8750
USD/MKD51.990052.2900
USD/MXN18.855718.8653
USD/MYR4.12954.1310
USD/MZN60.290061.2900
USD/NOK8.14508.1479
USD/NZD1.49441.4954
USD/OMR0.38490.3851
USD/PEN3.29303.3030
USD/PHP53.990054.0400
USD/PKR123.9800124.0000
USD/PLN3.64133.6453
USD/QAR3.63983.6408
USD/RON3.94943.9518
USD/RSD100.8969101.5041
USD/RUB66.455966.4659
USD/SAR3.75013.7506
USD/SEK8.77398.7762
USD/SGD1.36371.3639
USD/SYP514.9800515.4800
USD/THB32.360032.4100
USD/TMT3.41003.6000
USD/TND2.76112.7631
USD/TWD30.707030.7570
USD/UAH28.010028.2600
USD/UYU32.820032.9200
USD/UZS8005.00008085.0000
USD/ZAR14.309514.3275
AUD/CAD0.94080.9409
AUD/CHF0.69880.6990
AUD/JPY82.160082.1660
AUD/NZD1.08951.0896
AUD/USD0.72880.7289
CAD/CHF0.74280.7429
CAD/JPY87.329087.3340
CAD/RON3.05983.0608
CHF/JPY117.5490117.5880
CHF/NOK8.49458.4955
CHF/RON4.11854.1210
CHF/TRY6.49866.5011
GBP/AUD1.82031.8206
GBP/CAD1.71271.7129
GBP/CHF1.27221.2724
GBP/EUR1.12631.1264
GBP/JPY149.5700149.5840
GBP/NZD1.98321.9836
GBP/RON5.24045.2429
GBP/TRY8.26888.2713
GBP/USD1.32671.3268
GBP/ZAR18.983419.0112
NOK/SEK1.07681.0776
NZD/CAD0.86350.8636
NZD/CHF0.64140.6415
NZD/EUR0.56770.5681
NZD/JPY75.411075.4160
NZD/USD0.66890.6690
GBP/CNY9.07599.0784
GBP/RUB88.080088.1100
EUR/SGD1.60641.6066
CHF/SEK9.14599.1563
DKK/JPY17.797017.8170
DKK/NOK1.28531.2883
DKK/SEK1.38351.3885
GBP/DKK8.39908.4010
GBP/KWD0.40130.4038
GBP/NOK10.806810.8108
GBP/SAR4.97284.9828
GBP/SEK11.639611.6460
CAD/NOK6.30706.3141
NOK/JPY13.834013.8430
SAR/JPY30.043030.0930
CAD/SEK6.79286.8027
SEK/JPY12.797012.8970
AUD/TRY4.53794.5479
CAD/TRY4.82334.8333
EUR/HKD9.21269.2132
EmtiaAlışSatış
Ham Petrol70.17 $70.22 $
Bakır2.757 $2.758 $
Benzin2.014 $2.015 $
Kalorifer Yakıtı2.2282 $2.2289 $
Doğal Gaz2.957 $2.962 $
Paladyum1042.3 $1042.6 $
Platin835 $835.2 $
Gümüş14.36 $14.365 $
Kakao2201 $2211 $
Kahve99.25 $99.5 $
Mısır352.5 $352.5 $
Pamuk77.96 $78.96 $
Canlı Sığır112.65 $112.775 $
Portakal Suyu147.15 $148.15 $
Soya Yağı27.86 $27.86 $
Soya Fasulyesi845.25 $845.25 $
Şeker10.8 $10.84 $
Buğday521 $521 $
DövizAlışSatış
Euro (Efektif)7.33867.368
ABD Doları (Efektif)6.26746.2925
Euro / ABD Doları1.17091.1709
Euro7.34377.357
ABD Doları6.27186.2831
ABD Doları / Avusturayla Doları1.37571.3757
ABD Doları / Bulgar Levası1.67031.6703
ABD Doları / Kanada Doları1.2911.291
ABD Doları / İsviçre Frangı0.96550.9655
ABD Doları / Çin Yuanı6.85236.8523
ABD Doları / Danimarka Kronu6.37046.3704
ABD Doları / İran Riyali4200042000
ABD Doları / Japon Yeni112.21112.21
ABD Doları / Norveç Kronu8.17688.1768
ABD Doları / Pakistan Rupisi123.22123.22
ABD Doları / Rumen Leyi3.97243.9724
ABD Doları / Rus Rublesi66.4266.42
ABD Doları / Suudi Arabistan Riyali3.75053.7505
ABD Doları / İsveç Kronu8.84258.8425
Avustralya Doları4.54814.5778
BA BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ DİRHEMİ1.70911.7091
BA ARNAVUTLUK LEKİ0.058350.05835
BA ARJANTİN PESOSU0.159630.15963
BA AZERBAYCAN YENİ MANATI3.70023.7002
BA BOSNA HERSEK MARKI3.733.73
BA BAHREYN DİNARI16.650616.6506
BA BREZİLYA REALİ1.51941.5194
BA ÇEK KORUNASI0.288860.28886
BA MISIR LİRASI0.350450.35045
BA GÜRCİSTAN LARİSİ2.39782.3978
BA HONG KONG DOLARI0.800320.80032
BA HIRVATİSTAN KUNASI0.993790.99379
BA MACAR FORİNTİ0.02280.0228
BA ENDONEZYA RUPİSİ0.000420.00042
BA YENİ İSRAİL ŞEKELİ1.75611.7561
BA HİNDİSTAN RUPİSİ0.087170.08717
BA IRAK DİNARI0.005260.00526
BA İZLANDA KRONU0.056950.05695
BA ÜRDÜN DİNARI8.84468.8446
BA GÜNEY KORE WONU0.005610.00561
BA KAZAKİSTAN TENGESİ0.017620.01762
BA MAKEDONYA DİNARI0.119860.11986
BA MEKSİKA PESOSU0.334910.33491
BA MALEZYA RİNGGİTİ1.51721.5172
BA YENİ ZELANDA DOLARI4.18934.1893
BA PERU YENİ SOLU1.9011.901
BA FİLİPİN PESOSU0.116330.11633
BA POLONYA ZLOTİSİ1.71871.7187
BA KATAR RIYALİ00
BA SİNGAPUR DOLARI4.59774.5977
BA SURİYE LİRASI0.012180.01218
BA TAYLAND BAHTI0.194110.19411
BA TÜRKMENİSTAN MANATI1.79611.7961
BA UKRAYNA HRYVNASI0.223750.22375
BA ÖZBEKİSTAN SOMU0.000780.00078
BA GÜNEY AFRİKA RANDI0.434070.43407
Bulgar Levası3.73383.7826
Kanada Doları4.85174.8736
İsviçre Frangı6.48116.5227
ÇİN YUANI0.910150.92206
Danimarka Kronu0.9830.98782
Avustralya Doları (Efektif)4.52724.6053
Kanada Doları (Efektif)4.83384.8921
İsvicre Frangı (Efektif)6.47136.5325
Danimarka Kronu (Efektif)0.982310.9901
Sterlin (Efektif)8.26318.3245
100 Japon Yeni (Efektif)5.55555.6344
Kuveyt Dinarı (Efektif)20.293321.185
Norveç Kronu (Efektif)0.764610.77206
Suudi Arabistan Riyali (Efektif)1.65971.6878
İsveç Kronu (Efektif)0.705770.71522
Sterlin / ABD Doları1.32071.3207
Sterlin8.26898.312
100 İran Riyali0.014850.01504
100 Japon Yeni5.57615.613
Kuveyt Dinarı / ABD Doları3.30343.3034
Kuveyt Dinarı20.602420.8719
Norveç Kronu0.765140.77028
PAKİSTAN RUPİSİ0.050620.05128
Rumen Leyi1.571.5905
Rus Rublesi0.09390.09513
Suudi Arabistan Riyali1.67231.6753
İsveç Kronu0.706260.71358
investing
Forex - AUD/USD düştü
investing
Forex - USD/JPY yükseldi
investing
Forex - NZD/USD yükseldi
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD yükseldi
investing
Forex - ABD oturumu bitimine doğru EUR/USD yükseldi
investing
Forex – Dolar Baskı Altında; Euro ve Sterlin AB Zirvesi Öncesi Yüksek
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD yükseldi
investing
Forex – ABD Doları Düşüş Yaşarken, Sterlin Yükseldi
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD düştü
investing
Forex – ABD Doları, Trump’ın Çin’e Vergi Uyguladığını Duyurması ile Sakin
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD yükseldi
investing
Forex – Dolar, Çin’e Olan Yeni ABD Vergileri Öncesi Sakin
investing
Forex - USD/JPY düştü
investing
Forex - EUR/JPY yükseldi
investing
Forex - Asya oturumu boyunca NZD/USD düştü
investing
Forex - USD/JPY düştü
investing
Forex – Haftalık Görünüm: 17 – 21 Eylül
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD düştü
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde GBP/USD düştü
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde USD/JPY yükseldi
investing
Forex – ABD Doları, Veriler ve Ticari Problemlerden Dolayı Zayıfladı
investing
Forex - Asya oturumu boyunca EUR/USD yükseldi
investing
Forex - AUD/USD düştü
investing
Forex - USD/JPY yükseldi
investing
Forex - NZD/USD yükseldi
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD yükseldi
investing
Forex - ABD oturumu bitimine doğru EUR/USD yükseldi
investing
Forex – Dolar Euro ve Sterlin Karşısında Yükseldi; Merkez Bankaları Dikkat Çekiyor
investing
Bittrex, KuCoin ve HitBTC, Yeni Kripto Trading Paritelerini Duyurdu!
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD yükseldi
Yorum Yap
Onurborsaforexparite


Döviz haftaya nasıl olur

trader sen sorali 2 ay olmus :) 2 ay icinde neler yasanmadi ki :D


skyboytrforexparite


@mehmetaslan evet kardeşim pariteler uctu


mehmetaslanforexparite


tüm döviz kurlarından korkun. hepsi diğer hafta uçuşa geçecek mehmet dediydi dersiniz...


doganturgutforexparite


eur/usd'ye dikkat arkadaşlar, inanılmaz düşüşler bekliyorum, tüm analizlerimi yaptım.


çağrıforexparite


XAU/USD ve EUR/GBP şu an düşüşte gibi görünebilir. Ancak 2018'in ilk çeyreğinde ciddi ivmeleneceğini düşünüyorum...


aysunbayhanforexparite


Doların baskın olduğu pariteler göz kamaştırırken Noelle birlikte düşüş geldi bakalım ne kadar sürer


çağrıforexparite


eurusd'ye ne oluyor arkadaşlar, analizcilerde ne dediğini bilmiyor son zamanlarda. Amerika'nın aradaki farkın bu kadar açılmasına bir tepki koyacağını bekliyorum.


escobarforexparite


Forex açılacak mı?


GCM Forex Gram Altın Analizi Yorumu - 20/09/2018

Önemli Seviye : 240,50 – 245,00

Gram altın fiyatı dün gerçekleştirdiği düşüş ardından 240,50 – 245,00 aralığında yerleşti. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış süreci takip edilebilir. Bu süreçte, 34 periyotluk Envelope’un desteklediği 240,50 – 245,00 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

Düşüş isteği 240,50 seviyesi altındaki seyir ve 4 saatlik kapanışlarla ağırlık kazanabilir. Bu durumda 236,80 ve 232,50 seviyeleri hedeflenebilir. Olası toparlanmalarda ise 245,00 seviyesinin aşılması ve bölgede gerçekleşebilecek 4 saatlik kapanışlar yükseliş isteğine ağırlık kazandırabilir. Bu durumda 249,00 ve 252,00 seviyeleri gündemimize gelebilir.

Özetle: Önümüzdeki süreçte 240,50 – 245,00 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

GCM Forex Ons Altın Analizi Yorumu - 20/09/2018

Önemli Seviye : 1197,50 – 1203,00

Ons altın fiyatı 1203,00 bölgesi üzerindeki sakin seyrini koruyor. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış sürecinde oluşabilecek fiyatlamalar takip edilebilir. Bu süreçte fiyatlamalar, 75 periyotluk üssel hareketli ortalamanın desteklediği 1197,50 – 1203,00 bölgesi üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi bir adım önde olabilir.

Gerçekleşebilecek yükselişlerde 120,80 seviyesi sonrasında 1214,00 seviyesi hedeflenebilir. Olası düşüşler 1197,50 – 1203,00 bölgesi üzerinde sınırlandığı müddetçe yeni yükseliş potansiyeli oluşabilir. Dolayısıyla düşüş isteğinin devamı için 1197,50 seviyesi altındaki seyri ve 4 saatlik kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 1192,00 seviyesi gündeme gelebilir.

Özetle: Önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 1197,50 – 1203,00 bölgesi üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi ön planda olabilir.

GCM Forex Euro Analizi Yorumu - 20/09/2018

Önemli Seviye : 7,2800 – 7,4100

EURTRY paritesi dün gerçekleştirdiği düşüş ardından 7,2800 – 7,4100 aralığında yerleşti. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış süreci takip edilebilir. Bu süreçte, 34 periyotluk Envelope’un desteklediği 7,2800 – 7,4100 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

Düşüş isteği 7,2800 seviyesi altındaki seyir ve 4 saatlik kapanışlarla ağırlık kazanabilir. Bu durumda 7,1800 ve 7,0600 seviyeleri hedeflenebilir. Olası toparlanmalarda ise 7,4100 seviyesinin aşılması ve bölgede gerçekleşebilecek 4 saatlik kapanışlar yükseliş isteğine ağırlık kazandırabilir. Bu durumda 7,5200 ve 7,6300 seviyeleri gündemimize gelebilir.

Özetle: Önümüzdeki süreçte 7,2800 – 7,4100 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

GCM Forex Dolar Analizi Yorumu - 20/09/2018

Önemli Seviye : 6,29 – 6,32

Yeni ekonomi yönetiminin hazırladığı ilk Orta Vadeli Program (OVP) bugün Hazine ve Maliye Bakanımız Sn. Berat Albayrak tarafından kamuoyuna açıklanacak. Piyasa katılımcılarının dikkati yeni OVP üzerinde olurken, olabilecek en kritik OVP diyebiliriz. Merkez Bankamız’ın 13 Eylül toplantısında enflasyonla mücadele kapsamında yaptığı 625 baz puanlık faiz artışından sonra, OVP de mali politikalar tarafında tamamlayıcı bir unsur olarak devreye girebilir.

Bu kapsamda yeni OVP içerisinde kamu maliyesi ve tasarruf tedbirleri, enflasyonla mücadele kapsamında alınacak tedbirler, gerçekçi makroekonomik tahminler, büyüme teması, dolarizasyonla mücadele ve en önemlisi hepsini kapsayacak bir şekilde yapısal reformlara ilişkin yol haritası önemli ayrıntılar olarak dikkatimizde olacaktır.

Küresel dinamiklerde ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3 seviyesi üzerinde kalıcılığını sağlarken, Dolar endeksinin 94 seviyelerinde normalleşmesi Türk Lirası’nı pozitif olarak etkilemektedir. Türk Lirasında dün yaşanan yüzde 2,5 seviyesine yakın değerlenme hareketi öne çıkarken, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı algı pozitif olarak gerçekleşmiştir. Bugün OVP kaynaklı fiyatlama davranışları görmemiz ve bu referans ile Türk Lirası hareketinin yönünün oluşması beklenebilir. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde, aşağı yönlü hareket öne çıkarken, fiyatlama davranışı 21 ve 89 periyotluk EMA bölgesi altında devam etmektedir. Parite analizin hazırlandığı şu sıralarda 6,26 seviyelerinden işlem görmektedir.

Parite için 19/09/2018 tarihli akşam analizimizde beklentimizi karar aşaması olarak belirttik. Mevcut fiyatlama davranışlarında, 21 ve 89 periyotluk EMA bölgesi altındaki fiyatlama nedeni ile beklentimizi karar aşamasında aşağı yön olarak değiştiriyoruz.

USDTRY paritesi 6,29 – 6,32 bölgesini temsil eden ilgili ortalamalar altında 4 saatlik kalıcılık ile aşağı yönlü hareket 6,22 başta olmak üzere 6,15 ve 6,0750 seviyelerine doğru yakınsayabilir. Bu noktada kısa periyotlu olarak 144 periyotluk EMA seviyesi (6,22) altında kalıcılık durumunun devamı, aşağı yönlü fiyatlama davranışının devamını destekleyecek pozitif unsur olarak yer alabilir.

USDTRY paritesi için negatif beklentinin sona ermesi ve yukarı yönlü alternatif senaryonun devreye girmesi için, 6,29 – 6,32 bölgesi üzerinde 4 saatlik kalıcı hareketler gerekmektedir, yukarı yönlü olası senaryoda 6,41 başta olmak üzere 6,48 ve 6,53 seviyelerine doğru hareket devam edebilir.

Özetle: 6,29 – 6,32 bölgesi altında aşağı yön etkin olabilir.

Anadolu Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 20/09/2018

6,10-6,33 bandının kırılımını takip edeceğiz

Merkez Bankası’nın 625 bp’lık faiz artışı ile iyice sıkılaştırılan para politikasının bugün açıklanacak OVP ile desteklenmesi halinde TL’deki değer kazanımının devamını görebiliriz, aksi halde TRY’de değer kayıpları hızlanabilir. Bu açıdan Bakan Albayrak tarafından saat 11:00’de açıklanacak OVP öncesinde USDTRY’de bir miktar bekle gör politikasının devamı, OVP sonrasında ise yönün netleşmesi beklenebilir.

Teknik olarak ise dün bir kez daha aşağıdaki grafikte kırmızı ile çizdiğimiz kısa vadeli alçalan kanala denk gelen direnç 6,42 ile test edildi. 6,42’nin altında 6,33’ün aşağı kırılması ile dün 6,23’ü gören paritede 6,33’ün altında TRY’de değerlenmenin devamı beklenebilir.

TRY’de değerlenmenin hızlanması için OVP’nin kabul görmesi ile 6,10’a denk gelen 50 günlük ağırlıklı ortalama aşağı kırılmalı bu durumda TCMB kararı sonrasında test edilen 6,01’i yeniden test edebiliriz. Orta vadeli pozitif beklentilerin sağlanması halinde ise 5,70 hedeflenebilir.

Son Fiyat : 6,2521
Destekler : 6,2300-6,1000-6,0150
Dirençler : 6,2800-6,3300-6,4000

Gedik Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 20/09/2018

Dolar/TL dün gün içerisinde 6,2333 ve 6,4185 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,2503 seviyesinden kapattı. Kurda aşağı yönlü hareketler görüldü. Bu sabah günlük grafikte 5 periyotluk üssel hareketli ortalaması altında hareket eden kur 6,2373 seviyelerinden işlem görüyor.

Teknik olarak kısa vadede en kuvvetli destek 6,2330 ve en kuvvetli direnç 6,3310 seviyelerinde bulunmaktadır. Bugün açıklanacak olan Orta Vadeli Program sonrasında volatil hareketler görülebilir. Gün içinde aşağı yönlü hareketlerde destek olarak 6,2040 – 6,1470 – 6,0700 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6,2975 – 6,3310 – 6,3760 seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Saatlik grafikte MACD üzerinde yukarı yönlü hareket etmektedir.

Tacirler Yatırım Altın Analizi Yorumu - 20/09/2018

Salı günkü altın analizimizde, kısa vadeli düşüş kanalını yukarı yönlü kırmış olan altın fiyatlarının 1200 seviyesi üzerinde tutunmasını ve 1210 seviyesine doğru yükselişe geçmesini beklediğimiz belirtmiştik. Beklediğimiz üzere 1200 seviyesi üzerinde tutunan altın fiyatları, dolar endeksindeki zayıf seyrin de etkisi ile birlikte 1206 seviyesi üzerine kadar yükseldi.

Bu noktada, petrol fiyatlarındaki görülen sert yükseliş hareketinin de altındaki yükselişte etkili olduğunu belirtebiliriz. Bu sabah saatleri itibariyle 1205 seviyesi civarında seyreden altının, düşüş kanalını yukarı yönlü kırmasının ardından yükseliş hareketine devam etmesini ve 1210 seviyesini hedef almasını bekliyoruz.

Altındaki orta vadeli beklentimiz de yine yükseliş çabasının süreceği ve mevcut düşük seviyelerin alım fırsatı verebileceği yönünde: Petrol fiyatlarındaki yükseliş, küresel siyasi ve jeopolitik riskler ve faiz artırımlarında aceleci davranmak istemeyen FOMC üyeleri ile birlikte altın fiyatlarındaki mevcut seviyelerin alım fırsatı verebileceğini ve altının önümüzdeki dönemde 1225 ve 1250 seviyelerini hedef haline getirebileceğini düşünüyoruz.

Tacirler Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 20/09/2018

Türk lirası, gelişen ülke para birimlerindeki pozitif seyir ve TL varlıklarına yönelik risk iştahının artması ile birlikte dolar karşısında yeniden güç kazanarak pozitif ayrışmasına kaldığı yerden devam etti. Dün TL varlıklarına yönelik risk iştahında görülen iyileşmenin temelinde, bugün OVP ile birlikte özel sektör borç yapılandırma şemasının da açıklanabileceğine ilişkin beklentiler yer yer aldı.

Türkiye Bankalar Birliği dün yaptığı açıklamasında, Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşmasının, toplam kredilerdeki payı yaklaşık %90 olan banka ve diğer finansal kuruluşlar tarafından dün itibarıyla imzalandığını ve anlaşmanın uygulamaya girdiğini belirtti.

Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte USDTRY paritesi 6,40’lı seviyelerinden 6,20’ye doğru hızlı bir gerileme kaydetti. Dolar endeksindeki zayıf seyrin de bu noktada kurdaki düşüşte etkili olduğunu belirtebiliriz. USDTRY paritesi bu sabah saatleri itibariyle 6,25 seviyesi civarında hareket ediyor. Kurdaki kısa vadeli görünüm açısından bugün saat 11:00’da açıklanacak olan Orta Vadeli Ekonomik Program (OVP) önemli olacak.

Bugün açıklanacak olan OVP’nin, enflasyon ve yüksek cari açıkla mücadele hedefiyle uyumlu bir politika çerçevesi ortaya koyması gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktada, özellikle 2019 yılı için görece daha ılımlı bir büyüme beklentisi görmek yatırımcılarım programa olan güvenini artıracaktır. Mali tarafta ise, enflasyonla mücadele harcama cephesinde önemli ölçüde bir daralma gerektirdiğinden, harcama yönetimi yakından takip edilecek.

Teknik görünüme baktığımızda ise, dünkü sert gerilemesinin ardından, düşüş hareketinin kısa vadeli bir soluklanma döneminin ardından devam edeceğinin sinyalini veren bir “ters bayrak” formasyonu oluşturan kurda, dünkü düşüş hareketinin devam edebileceğini ve kurun kısa vadede 6,20 seviyesi altını hedef alabileceğini düşünüyoruz. Ancak, yukarıda da belirttiğimiz üzere, teknik görünümden ziyade bugün kurdaki hareket açısından saat 11:00’da açıklanacak olan OVP belirleyici olacak.

Alan Yatırım Altın Analizi Yorumu - 20/09/2018

Altın hafif yükseliş eğiliminde
Diğer emtialarla birlikte hafif yükseliş gözlenen ons altında FED toplantısı öncesi baskılanma devam ediyor.

Altının ons cinsi, günü 0.47% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli 1198.99'deki önemli desteğini aşağı yönlü kırarken kısa vadeli 1210.48'deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,208.00 ve 1,216.00'de, destek seviyeleri ise 1,200.00 ve 1,192.00'de bulunmaktadır.

Alan Yatırım Euro Analizi Yorumu - 20/09/2018

Parite yatay, TL beklemede
Paritenin dar bantta sürdürdüğü yatay hareketine Türk Lirası’nda görülen değer kazancının eklenmesiyle EURTRY kurunda düşüş gözlendi.

Türk Lirası, Euro karşısında günü 2.18% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Euro karşısında orta vadeli 7.4094'deki önemli desteğini aşağı yönlü kırarken kısa vadeli 7.3546'deki önemli desteğini aşağı yönlü kırdı. Bununla beraber EURTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 7.3000 ve 7.4500'de, destek seviyeleri ise 7.1500 ve 7.0100'de bulunmaktadır.

Alan Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 20/09/2018

Gelişmekte Olan Ülke para birimleriyle birlikte düşüşte

Ticaret savaşı gündeminin zayıflamasıyla gelişmekte olan ülke para birimlerinde görülen değer kazanımı ve OVP ile ilgili pozitif beklentiler eşliğinde USDTRY kuru %2’lik bir düşüş sergiledi. Orta Vadeli Program’da açıklanacak, para politikası adımlarını destekleyici somut gelişmeler TL varlıklarda değer kazancını hızlandırabilir.

Türk Lirası, Dolar karşısında günü 2.15% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Dolar karşısında orta vadeli 6.3600'deki önemli desteğini aşağı yönlü kırarken kısa vadeli 6.3054'deki önemli desteğini aşağı yönlü kırdı. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 6.2600 ve 6.3800'de, destek seviyeleri ise 6.1300 ve 6.0100'de bulunmaktadır.

Deniz Yatırım Altın Analizi Yorumu - 20/09/2018

Son bir aydır dar bantta hareket eden altın için göstergeler yukarı yöne işaret etmeye başladı. Yukarı yönlü hareketlerin devamı adına 50 günlük ortalamasını oluşturan 1207 seviyesinin aşılması önem taşırken sonrasında 1215 ve 1236 seviyeleri takip edilecektir. Aşağı yönlü hareketlerde 20 günlük ortalamasını oluşturan 1200 seviyesi sırasıyla 1188 ve 1160 seviyeleri öncesindeki destek noktası olarak dikkat çekiyor.

DESTEK : 1200 - 1188 - 1160
DİRENÇ : 1207 – 1215 -1236

Deniz Yatırım Euro Analizi Yorumu - 20/09/2018

Göstergelerin yukarı yönlü hareketlere işaret ettiği EURTRY’de dün yaşanan satış baskısı sonrasında 20 günlük ortalaması olan 7.4290 seviyesinin altında kapanış gerçekleşti. Aşağı yönlü hareketlerin devamında kısa vadeli üçgen formasyonunun alt bandını oluşturan 7.1330 seviyesi destek noktası olarak dikkat çekiyor. Yukarı yönlü hareketlerin devamı durumunda ise 7.4290 seviyesi üçgenin üst bandı olan 7.4935 öncesindeki ilk direnç noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 7.2000 – 7.1330 – 6.9300
DİRENÇ : 7.4290 – 7.4935 – 7.6220

Deniz Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 20/09/2018

Bugün açıklanacak ve ekonominin 3 yıllık yol haritasını içerecek olan Orta Vadeli Plan (OVP) öncesinde kurda aşağı yönlü hareketlerin geldiğini görüyoruz. Göstergelerin yukarı yöne işaret etmeye başladığı USDTRY için 20 günlük ortalamasını oluşturan 6.3760 seviyesinin altında dün gerçekleşen kapanış aşağı yönlü hareketleri destekliyor.

Aşağı yönlü hareketlerin devamı için kapanış bazında 6.2000 seviyesi takip edilmelidir. Bu seviyenin altındaki kapanışlar sonrasında 5.9750 seviyelerine doğru satış baskısı yeniden görülebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6.3760 seviyesi Ağustos ayından itibaren alçalan zirvelerin oluşturduğu düşüş trendinin geçtiği 6.5440 öncesindeki direnç noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 6.2000 – 6.1000 – 5.9750
DİRENÇ : 6.3760 - 6.5440 – 6.7500

Şeker Yatırım Altın Analizi Yorumu - 20/09/2018

Dünkü işlem gününde 1198 sınırından aldığı destekle yükselen değerli metal kendisini 1202 direnç bölgesi üzerine atmayı başardı. Bu direnç bölgesi üzerinde kalıcılık yakalanması halinde sarı metalde 1214 direnci gündeme gelebilir. Olası satış baskısında ise 1202 aşağısındaki fiyatlamalarda 1192 noktasına kadar geri çekilmeler görülebilir.

Şeker Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 20/09/2018

Hafta başından bu yana yükseliş eğiliminde olan Dolar/TL kuru, Salı günkü işlemlerde TCMB'nin sert faiz artışı öncesi seviyelere dönerken, dün kademeli olarak gerileyerek 6.24 aşağısını test etti. Yeni güne 6.2556 seviyesinden başlayan kur için bugün açıklanacak OVP önemli. Teknik olarak bakıldığında; Dolar kurunda 6.20 destek bandının aşağı kırılması halinde 6.12 ve 6.00 seviyeleri test edilebilir. Olası yükselişlerde ise 6.32 ve 6.50 dirençleri önemini korumaktadır.

İntegral Yatırım Altın Analizi Yorumu - 20/09/2018

Ons altın 1200$ üzerinde tutunuyor

ABD ve Çin arasında bir süredir devam eden gerginlik sürüyor. Gümrük tarifelerinde karşılıklı olarak alınan hamleler piyasalar tarafından sürpriz karşılanmamakla birlikte fiyatlamalar üzerinde ciddi etkilere neden olmadığı da dikkat çekiyor. İki gün öncesinde hem ABD kanadından hem Çin cephesinden gelen adımlar ons altın üzerinde sınırlı da olsa güvenli liman talebi yaratmış ve kıymetli metalin 1200$ üzerine çıkmasına yardımcı olmuştu.

Yaşanan bu yukarı yönlü harekette yalnızca bu gelişme değil doların küresel piyasalarda yaşadığı değer kaybı da etkili olurken, dolar endeksinin 94.5 çevresinde şekilleniyor olması ons altının kazançlarını korumasını destekliyor. Son günlerde ABD 10 yıllık tahvil faizleri %3 seviyesinin üzerinde kalmaya devam ediyor olması da doların kayıplarını tetikleyen bir başka gelişme olarak izleniyor. Bugün içerisinde çok fazla majör bir veri akışı yer almıyor. ABD kanadında yer alan ikincil düzey verilerin dışında olası gelişmelere karşı dikkatli olmakta fayda var.

Ons altın 1200$ üzerinde gösterdiği inatçı duruşunu sürdürmesi halinde 1207$ direncine doğru hamleler gelebilir. Fakat bu seviyenin üzerinde çok güçlü ataklar görülmez ise bu fiyat hareketinin kısa vadeli kalması beklenebilir. Özellikle de 1212$ direncine doğru oluşacak adımların temel olarak güçlü dayanaklara bağlı olarak yaşanması gelecek periyotlarda yükselişi için önemli olacak. Aşağıda ise 1200$ desteği ana destek konumunda yer alıyor.

Direnç: 1207 / 1212 / 1221
Destek: 1200 / 1190 / 1180

İntegral Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 20/09/2018

USDTRY kuru, OVP'ye odaklandı

Dolar/TL kurunda 6 TL üzerindeki seyirler devam ediyor. Bugün iç piyasada TSİ ile 11:00’de açıklanacak olan Orta Vadeli Program (OVP) bekleniyor. Raporda enflasyona yönelik alınacak önlemler merakla beklenirken, bütçe ve mali politikalar konusundaki açıklamalarda önemli olacak. Hazine ve Maliye Bakanı B.Albayrak’ın sunumu ile birlikte açıklanacak olan raporun durumuna göre TL varlıklar üzerinde hareketliliğin oluşmasına neden olabilir.

Bu nedenle volatil hareketler karşısında dikkatli olmakta fayda var. 6.2380 üzerinde işlem gören USDTRY kurunun rapor sonrasındaki seyri önemli olacak. EURTRY paritesi ise 7.32 üzerinde işlem görüyor. Kur hareketine bağlı olarak EURTRY paritesinde de hareketliliğin artması muhtemel olabilir.

USDTL kurunda 6.00 seviyesini destek noktası olarak takip etmeyi sürdürüyoruz. Paritede teknik seyirlerin bu seviye üzerinde karşılandığı sürece yukarı yönlü olduğunu belirtelim. Yukarıda ise en yakın direnç 6.40 – 6.50 alanından geçmekte. Ancak, kurun 6.40 seviyesinin üzerindeki performansı 6.50 bölgesine doğru yükselişi tetikleyebileceğini unutmamakta fayda var.

Destekler: 6.00 / 5.70 / 5.50
Dirençler: 6.40 / 6.50

AHL Forex Altın Analizi Yorumu - 20/09/2018

Dün, küresel piyasalarda dolarda yaşanan değer kayıpları ile birlikte sarı metalin fiyatlamalarda 1197-1206 aralığında hareket ettiğini ve günü 1203 seviyeleri civarında tamamladığını gördük. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan değer kazanımı sarı metal fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor.

Teknik olarak bakıldığında, sarı metalin 4 saatlik grafikte 200 periyotluk hareketli ortalaması olan 1200 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1212, 1217 ve 1225 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1196, 1192 ve 1188 destek seviyeleri izlenebilir.

AHL Forex Euro Analizi Yorumu - 20/09/2018

EURTRY’de dün orta vadeli plana dair fiyatlamaların etkisi Türk Lirası’nda artan değer artışı nedeniyle düşüş yönünde oldu. Bugün ise saat 11:00’de açıklanacak plan detayları Türk Lirası varlıklar üzerinde önemli hareketler yaratma potansiyeline sahip olabilir Burada önemli olan açıklanan planın detaylarının ne kadar gerçekçi, uygulanabilir ve kararlılık içereceği olacak.

EURTRY’de bu önemli günde 7.45 seviyesi kritik öneme sahip olacak. Ağustos sonundan itibaren başlayan düşüş hareketinin kısa vadeli trend direnci olan bu seviye aşılabildiği takdirde yükseliş ivmesi artarak 7.57 ve 7.6460 seviyeleri hedef olabilir.

7.45 altında sürecek kalıcılıkta satış tarafında kalmak isteyen yatırımcılar ise devam edecek geri çekilmelerde 7.25 ilk desteğini izlemeli. Bu seviye altında ise düşüş hareketi 7.19 ve 7.14 seviyelerinin de test edilmesine neden olabilir.

cevirici

PARİTE NEDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR? YATIRIMI HAKKINDA BİLGİLER

Finans piyasalarında yatırım yapacak kişilerin en çok karşılaşacakları terimlerden birisi paritedir. Özellikle dövizlerle işlem yapmak istiyorsanız parite terimi ile karşılaşmış olma ihtimaliniz yüksektir. Kur kavramını hepimiz biliyor olsak da paritenin ne olduğunu henüz öğrenmemiş olabilirsiniz. Buna karşın küresel bir piyasada işlem yapacaksanız duyacağınız ilk terim paritedir. İki dövizden oluşan bu pariteler, yatırımcılara birçok bilgi verirler.

İki para biriminin bir araya gelmesiyle oluşan pariteler, forex gibi küresel piyasalarda yüksek işlem hacmiyle işlem görmektedir. EUR/USD paritesi, forexte yapılan parite işlemlerinin neredeyse yüzde 85'lik kısmına işaret etmektedir. Dolayısıyla piyasaya yeni girecek kişilerin de dikkatini çeken ilk enstrüman olmaktadır. Bunun yanında takip ettiğimiz dolar kuru, USD/TRY paritesi şeklinde ifade edilmektedir.

Şimdi paritelerle ilgili bilinmesi gerekenlere, çeşitlerine, yatırımı hakkında bilgilere ve tüm detaylara sizlerle:

Parite Nedir?

Bir para biriminin, başka bir ülkenin parası karşısındaki değerine parite denir. En basit anlamıyla ülke para birimlerinin birbirine oranıdır. Daha açık anlatmak gerekirse; parite, iki farklı para biriminin birbirine karşı oranını vermektedir. Örneğin; USD/TRY paritesi, Amerikan dolarının Türk lirası karşısındaki değerini göstermektedir.

Paritede, para birimlerinin uluslararası kodları yer alır ve dizilime göre yorum yapılır. USD/TRY paritesinde; Amerikan doları USD, Türk lirası TRY kodu ile verilmiştir. Paritedeki dizilim ise Amerikan dolarının baz, Türk lirasının ise karşıt döviz olduğunu göstermektedir. Baz döviz, paritenin yönünü belirler ve genellikle baskın olan taraftır. Karşıt döviz ise paritenin değerinin ifade edilmesinde kullanılır. Örneğin; USD/TRY paritesinin değeri 4,5000 lira şeklinde ifade edilir.

Küresel bir piyasa olan forex ile hayatımıza giren parite kavramı, döviz çeşitliliğinin fazla olması nedeniyle her türden yatırımcıya hitap edecek yatırım araçlarını ortaya çıkarmıştır. Kimisi kısa vadede anlık dalgalanmalardan kar edebileceği kimisi de güvenli bir şekilde uzun vadede yatırım yapabileceği pariteler bulabilmektedir. Paritelerin bu özellikleri ise kapsadığı para birimlerinden kaynaklanmaktadır.

Paritede alım – satım işlemi, baz dövize göre yapılmaktadır. Baz dövizde görülen hareketliliğe göre alım veya satım kararı verilmektedir. Yapılan işlem sonucunda elde edilecek kar veya zarar ise karşıt döviz cinsinden hesaplanacaktır. Yatırımcıların paritelerle ilgili bilmesi gereken ilk konulardan birisi budur.

Parite nedir sorusunun detaylı cevabı için tıklayın.

Parite Çeşitleri Nelerdir?

Majör ve minör şeklinde ifade edilen pariteleri de duymuş olabilirsiniz. Bunlar birer parite çeşididir ve pariteyi bir araya getiren para birimleri hakkında bilgiler verir. Para birimlerini majör, minör ve egzotik olarak adlandırırız. Bu isimler, para biriminin ait olduğu ülkenin ekonomisinin canlılığına göre verilmektedir.

Pariteler, tıpkı para birimlerinde olduğu gibi majör, minör ve egzotik olarak sınıflandırılırlar. Majör pariteler, iki majör para biriminden oluşmaktadır. Örneğin; EUR/USD, majör bir paritedir ve her iki para birimi de majördür.

Minör parite ise bir majör ve bir minör para biriminden oluşmaktadır. Örneğin; NZD/USD paritesi, bir minör ve bir majör para biriminden oluşmuştur. Dolayısıyla minör bir paritedir. Yüksek işlem hacimli paritelerden birisi olduğunu da bilmelisiniz. Bir minör paritede mutlaka bir majör para birimi bulunmalıdır.

Her iki para biriminin majör olmasına karşın minör olarak tanımlanan pariteler de bulunmaktadır. Örneğin; CAD/JPY paritesinde her iki para birimi de majördür. Buna karşın parite, minörler listesinde yer almaktadır. Çünkü yüksek bir işlem hacmine sahip değildir.

Yüksek işlem hacmine sahip olmayan, yerel yatırımcılar tarafından tercih edilen ve ülke ekonomisi fazla canlı olmayan para birimleri, egzotikler listesinde yer almaktadır. Örneğin; Türk lirası, Brezilya reali gibi para birimleri, egzotik olarak bilinmektedir. Dolaysıyla bu para birimlerinin oluşturduğu pariteler, egzotik olarak adlandırılmaktadır. Bir egzotik paritede mutlaka bir majör para birimi yer almalıdır.

En çok işlem gören forex pariteleri için buraya tıklayın.

Parite Nasıl Hesaplanır?

Parite hesabı, pay ve paydadan oluşan kesir üzerinden yapılmaktadır. Örnekle açıklayacak olursak; EUR/USD paritesinde Euro pay, Amerikan doları ise paydadır. Euro'nun 5 lira, doların ise 4 lira olduğunu varsayacak olursak; 5/4 eşitliğinden EUR/USD paritesinin değeri, 1,25 lira olacaktır. Bu EUR/USD paritesinin Türk lirası cinsinden değerini bizlere vermektedir.

Yukarıda yapmış olduğumuz hesap, dolar ve Euro kuru üzerinden EUR/USD paritesinin değerini hesaplayabileceğinizi göstermektedir. Güncel olarak iki döviz kurunun da hangi seviyelerde olduğunu biliyorsanız pariteyi de hesaplayabilirsiniz.

Parite Yatırımı Nasıl Yapılır?

Özellikle küresel piyasalarda paritelerle yüksek bir hacimle işlem yapılmaktadır. Çünkü para birimlerinde görülen anlık dalgalanmalar, kısa vadeli yatırımlardan yüksek bir kazancın elde edilmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla pariteler de kısa vadede kazanç elde edilebilecek fırsatları yatırımcılara sunmaktadır.

Bir yatırım için alım veya satım işlemi yapılmaktadır. Paritelerde ise bu işlemler uzun veya kısa pozisyon olarak tanımlanmaktadır. Bir paritede uzun pozisyon almak, alım yapmak demektir. Örnekle açıklamak gerekirse; EUR/USD paritesinde uzun pozisyon almak, alım işlemini ifade eder. Ayrıca bu işlemden Euro'nun alındığı, doların ise satıldığı anlaşılmaktadır.

Kısa pozisyon almak ise satış yapmak demektir. EUR/USD paritesinde kısa pozisyon alınması, satışa geçildiğini gösterir. Aynı zamanda Euro'nun satılıp, doların alındığını ifade eder. Bunlara ek olarak Euro'nun satılıyor olması, düşüşe geçeceğini ve dolayısıyla paritenin de düşeceğini ifade eder. Aynı şekilde Euro'nun alınıyor olması, yükseliş zamanının geldiğini anlatır. Tüm bunların nedeni ise finans piyasalarının işlem mantığıdır. En kısa haliyle; fiyatlar düşükken alıp yükseldiğinde satma şeklinde bu mantık açıklanabilir.

Paritelerle yatırım yapmak için öncelikle bu kavramın ne ifade ettiğini öğrenmeniz gerekiyor. Bizim yukarıda örneklerle anlattığımız bu durumu, pariteleri bir süre incelediğiniz zaman çok daha iyi anlayabilirsiniz. Son derece basit olan bu kavramlar, küçük bir hata nedeniyle kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle de bilgi ve deneyim seviyeniz, paritelerde doğru işlemler yapabilmek için ilk kriterdir.

Yatırımlarda dikkat etmeniz gereken ikinci kriter ise paritede meydana gelen değişimleri takip etmenizdir. Paritenin nelerden etkilendiğini, hangi durumlarda yükselip düştüğünü iyi bir şekilde biliyor olmalısınız. Üstelik pariteyi oluşturan para birimlerinin de hangi faktörlerden etkilendiğini bilmelisiniz. Çünkü paritede görülen dalgalanmalar, kendini oluşturan para birimlerinden kaynaklanmaktadır.

Parite genel olarak baz dövizde görülen değişimlere göre yön bulmaktadır. Yine de iki para biriminde de görülen dalgalanmalar, paritenin düşüp yükselmesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda FED toplantılarının (FOMC) neredeyse bütün pariteler üzerinde etkisi bulunmaktadır. En genel haliyle de pariteyi oluşturan para birimlerinin ait olduğu ülkelerin faiz oranları, enflasyon gibi önemli makroekonomik verileri ile merkez bankaları tarafından yapılan açıklamalar, paritenin dalgalanmasına neden olmaktadır.

Paritenin hangi faktörlerden ne yönde etkilendiğini öğrenmeniz ve kendi yorumlarınızı yapabilmeniz, kar elde edeceğiniz yatırım işlemleri için gereklidir. Düşüş veya yükseliş hareketi henüz meydana gelmeden tahmin edebilmeniz ve buna uygun pozisyonu almanız gerekmektedir. Bunun için de iyi bir piyasa takipçisi olmanız gerekmektedir. Ekonomik takvim verilerinden ülkeler için önemli gelişmelere kadar her konuyu izlemelisiniz.

Yatırımda başarılı olmak için ne yönde pozisyon oluşturacağınızı tahmin ettiğiniz gibi, nasıl bir strateji ile ilerleyeceğinizi de biliyor olmalısınız. Yatırım işlemleriniz için doğru stratejiyi belirlemeniz gerekmektedir. Bunu bir başkasının uyguladığı strateji ile değil, tamamen kendi mantığınıza yatan stratejilerle yapmalısınız. Daha sonrasında da sakin bir şekilde işlemin devamlılığını sağlamalı, beklediğiniz seviyeler gerçekleştiğinde işlemi sonlandırmalısınız.

Sanayi Metalleri

Sanayi sektörüne konu olan her malın değerli olması, finans piyasalarında da ilgi görmelerini sağlamaktadır. Alüminyum, çelik, bakır, demir ve nikel gibi değerli metaller, finans piyasalarında dikkat çeken yatırım araçlardır. Sanayi sektörünün arz ve talebi ile ülkelerin ithalat – ihracat oranları fiyatlarındaki dalgalanmaların nedenleridir.

Forex Parite İşlemleri Para Kazandırır mı? Mantıklı mı?

Forex piyasası dediğimiz zaman akla ilk gelen enstrümanlardan birisi EUR/USD paritesidir. Zaten forexte yapılan işlemlerin yüzde 85 kadarı bu parite ile yapıldığı bilinmektedir. Bu durum bile forex piyasasının parite işlemleri için mantıklı olduğunu kanıtlıyor. Peki, neden forex piyasası parite işlemlerinde diğerlerine göre daha üstün görülüyor?

Forex piyasasının parite işlemleri için en mantıklı yer olduğu konusunda neredeyse herkes hemfikirdir. Çünkü piyasanın işlem özelliklerine baktığımız zaman, paritelerle işlem yapmak için son derece uygun olduğunu görüyoruz. Her şeyden önce günlük 7 trilyon dolar civarındaki işlem hacmi, dünyanın en büyük piyasası olduğu bilgisini bize vermektedir. Likiditesi yüksek bir piyasa olması nedeniyle paritelerde görülen anlık dalgalanmalardan kar etmek mümkün hale gelmektedir. Dolayısıyla parite işlemleri için en uygun yer olduğu anlaşılmaktadır.

Parite yatırımı için forex mantıklı mı sorusunun detaylı cevabı için tıklayın.

Forex piyasasının işlem özellikleri de paritelerle işlem yapmak için uygun bir yer olduğu bilgisini bizlere vermektedir. Çift yönlü işlemler, kaldıraç sistemi, risklerin emirlerle durdurulabilir olması gibi özellikleri, forex piyasasını yatırımlar için uygun bir yer haline getirmektedir.

Çift yönlü işlem özelliği sayesinde parite hem yükselirken hem de düşerken para kazanmak mümkündür. Çünkü yükselirken alım yönünde, düşerken de satış yönünde pozisyon alınarak her fiyat hareketinden faydalanılabilir. Kaldıraç sistemi sayesinde elde edilecek kar artırılabilir ve zarar durdur emri sayesinde riskler kontrol edilebilir.

Forex parite işlemleri para kazandırır mı sorusunun detaylı cevabı için tıklayın.

Forex piyasasının işlem özellikleri, paritelerle yapılan işlemlerden yüksek bir kazanç elde edebilmek için uygun olduğunu göstermektedir. Elbette yatırımcının hem piyasayı hem de pariteyi iyi bir şekilde tanıması gerekmektedir. Ancak bu şekilde forexin avantajlarından yararlanarak paritelerden para kazanabileceğini bilmelidir. Bu nedenle forex hakkında bilgi sahibi olmadan işlemlere başlamamanızı tavsiye ederiz.

E-Posta :

Parola :

Kayıt
Giriş
Ad, Soyad :
E-Posta :
Kullanıcı Adı :

Parola :

Giriş
Gönder