EURO : 7.34 | DOLAR : 6.245
STERLİN : 8.2779 | DOLAR : 6.245
STERLİN : 8.2779 | DOLAR : 6.245
AltınAlışSatış
Gram Altın242.92242.95
Cumhuriyet1600.001620.00
14 Ayar Bilezik138.01138.31
18 Ayar Bilezik176.76177.13
22 Ayar Bilezik220.82221.29
Ata Altın1598.061640.28
Beşli Altın7723.987885.96
Çeyrek Altın387.41396.72
Gremse Altın3874.103967.25
İki Buçuk Altın3874.103940.55
Yarım Altın772.40793.45
Ziynet Altın1549.641582.05
Kilo Altın (Dolar)38636.0038641.00
Has Altın241.70241.73
DövizAlışSatış
Euro7.33007.3400
Dolar6.23506.2450
B.A.E. Dirhemi1.69661.7068
Arjantin Pezosu0.16330.1643
Avustralya Doları4.54924.5720
Bahreyn Dinarı16.532016.6320
Brezilya Reali1.52831.5375
Kanada Doları4.82824.8573
İsviçre Frangı6.52466.5639
Çin Yuanı0.91080.9163
Kolombiya Pezosu0.00200.0020
Çek Korunası0.28740.2891
Danimarka Kronu0.98430.9902
Sterlin8.23668.2779
Gürcistan Larisi2.37892.3932
Hong Kong Doları0.79770.8025
Macar Forinti0.02270.0228
İsrail Şekeli1.74481.7554
Hint Rupisi0.08620.0867
Ürdün Dinarı8.78548.8383
Japon Yeni5.52735.5606
G.Kore Wonu0.00550.0056
Kuveyt Dinarı20.544120.6679
Kazak Tengesi0.01750.0176
Libya Dinarı4.52154.5487
Meksika Pezosu0.33060.3326
Norveç Kronu0.76560.7702
Y.Zelanda Doları4.17354.1986
Filipin Pezosu0.11520.1159
Polonya Zlotisi1.71061.7210
Rumen Leyi1.57641.5859
Rus Rublesi0.09390.0945
S.Arab Riyali1.66311.6715
İsveç Kronu0.70930.7135
Singapur Doları4.57104.5986
Suriye Poundu0.01200.0121
Tunus Dinarı2.25532.2689
Ukrayna Grivnası0.22130.2226
G.Afrika Randı0.43860.4412
CoinFiyat(USD)Piyasa Büyüklüğü
Bitcoin7136.22121,755,331,152
Ethereum519.7651,838,322,089
Ripple0.556921,332,541,155
Litecoin112.856,403,481,190
Monero152.042,444,547,847
Dash290.512,352,332,097
Ethereum Classic14.391,466,276,000
Stratis4.146143820
Nxt0.1265126,373,493
Dogecoin0.00318364,521,706
Bitcoin Cash895.9815,369,349,727
EOS11.1911,190,000,000
Stellar0.25184,678,070,338
Cardano0.18524,801,693,464
TRON0.059425,942,000,000
NEO48.513,153,150,000
Binance Coin11.853261422,311,054,892
Qtum12.231,223,000,000
Zcash231.86932,096,039
Lisk8.57911,763,774
Bitcoin Gold40.29690,322,256
Steem2.128734426212,218,061
Verge0.03612543,587,533
Siacoin0.01396462,052,220
BitShares0.1871116884470,015,789
Nano4.0669317780
Waves4.02402,000,000
DigiByte0.03064316,108,577
Waltonchain10.69005756748,304,029
MonaCoin3.289083798196,649,222
Syscoin0.3194172072170,572,535
PariteAlışSatış
USD/TRY6.25596.2595
EUR/TRY7.37577.3793
EUR/USD1.17801.1781
EUR/AED4.32584.3283
EUR/AUD1.61531.6154
EUR/BRL4.80314.8056
EUR/CAD1.52011.5205
EUR/CHF1.12581.1260
EUR/CLP785.6800785.9300
EUR/CNY8.05868.0611
EUR/CZK25.549025.5530
EUR/DKK7.45857.4588
EUR/GBP0.89280.8929
EUR/HUF323.1400323.6400
EUR/INR85.054285.0663
EUR/JPY132.8230132.8270
EUR/KRW1312.70001315.2000
EUR/KWD0.35740.3577
EUR/KZT419.1100419.3600
EUR/NOK9.59189.5934
EUR/NZD1.75891.7591
EUR/PLN4.29094.2915
EUR/RON4.65564.6581
EUR/RSD117.8143118.6143
EUR/RUB78.083078.1150
EUR/SAR4.41674.4171
EUR/SEK10.351510.3531
EUR/ZAR16.763316.7748
TRY/JPY17.991017.9990
USD/AED3.67273.6732
USD/ALL107.5800107.8300
USD/ARS38.156038.1610
USD/AZN1.69951.7005
USD/BAM1.66261.6651
USD/BHD0.37680.3770
USD/BRL4.07654.0779
USD/CAD1.29041.2905
USD/CHF0.95560.9557
USD/CLP666.7100667.2800
USD/CNH6.83576.8365
USD/CNY6.84236.8451
USD/COP3002.00003004.0000
USD/CRC575.6000585.6000
USD/CSK21.685821.6890
USD/DKK6.33086.3321
USD/DZD117.1610119.1610
USD/EGP17.870017.9350
USD/GEL2.60932.6293
USD/GHS4.74354.7635
USD/HKD7.81197.8124
USD/HRK6.29996.3099
USD/HUF274.4700274.5900
USD/IDR14813.000014820.0000
USD/ILS3.56803.5780
USD/INR72.200072.2100
USD/IQD1190.00001192.0000
USD/IRR42000.000042050.0000
USD/ISK110.3700110.8900
USD/JOD0.70920.7107
USD/JPY112.7440112.7460
USD/KRW1115.30001115.5000
USD/KWD0.30250.3045
USD/KZT355.8600355.9100
USD/LBP1508.00001515.0000
USD/LKR167.8000168.8000
USD/LYD1.37461.3816
USD/MAD9.33319.3431
USD/MDL16.705016.8050
USD/MKD51.990052.2900
USD/MXN18.850218.8544
USD/MYR4.12854.1305
USD/MZN60.290061.2900
USD/NOK8.14128.1426
USD/NZD1.49281.4938
USD/OMR0.38490.3851
USD/PEN3.29303.3030
USD/PHP54.080054.0900
USD/PKR124.0200124.0400
USD/PLN3.64173.6427
USD/QAR3.63983.6408
USD/RON3.94753.9570
USD/RSD100.0027100.6045
USD/RUB66.296966.3032
USD/SAR3.75033.7508
USD/SEK8.78648.7882
USD/SGD1.36311.3633
USD/SYP514.9800515.4800
USD/THB32.350032.4000
USD/TMT3.41003.6000
USD/TND2.76592.7679
USD/TWD30.610030.7100
USD/UAH28.030028.2800
USD/UYU32.820032.9200
USD/UZS8005.00008085.0000
USD/ZAR14.230714.2355
AUD/CAD0.94100.9414
AUD/CHF0.69690.6972
AUD/JPY82.231082.2360
AUD/NZD1.08891.0891
AUD/USD0.72920.7294
CAD/CHF0.74050.7407
CAD/JPY87.364087.3730
CAD/RON3.06263.0636
CHF/JPY117.9500118.0200
CHF/NOK8.51808.5215
CHF/RON4.13494.1374
CHF/TRY6.54616.5486
GBP/AUD1.80901.8094
GBP/CAD1.70291.7030
GBP/CHF1.26111.2612
GBP/EUR1.11981.1202
GBP/JPY148.7800148.7880
GBP/NZD1.97021.9704
GBP/RON5.21485.2173
GBP/TRY8.25878.2668
GBP/USD1.31951.3196
GBP/ZAR18.777418.7900
NOK/SEK1.07901.0796
NZD/CAD0.86420.8643
NZD/CHF0.64000.6401
NZD/EUR0.56800.5690
NZD/JPY75.503075.5110
NZD/USD0.66970.6698
GBP/CNY9.02649.0289
GBP/RUB87.467087.4970
EUR/SGD1.60591.6061
CHF/SEK9.18909.1990
DKK/JPY17.797017.8170
DKK/NOK1.28451.2875
DKK/SEK1.38541.3904
GBP/DKK8.35308.3560
GBP/KWD0.39920.4017
GBP/NOK10.743210.7460
GBP/SAR4.94354.9535
GBP/SEK11.593311.5966
CAD/NOK6.30596.3130
NOK/JPY13.845013.8480
SAR/JPY30.038030.0880
CAD/SEK6.80396.8138
SEK/JPY12.780012.8800
AUD/TRY4.55874.5687
CAD/TRY4.84374.8537
EUR/HKD9.20449.2048
EmtiaAlışSatış
Ham Petrol70.17 $70.22 $
Bakır2.757 $2.758 $
Benzin2.014 $2.015 $
Kalorifer Yakıtı2.2282 $2.2289 $
Doğal Gaz2.957 $2.962 $
Paladyum1042.3 $1042.6 $
Platin835 $835.2 $
Gümüş14.36 $14.365 $
Kakao2201 $2211 $
Kahve99.25 $99.5 $
Mısır352.5 $352.5 $
Pamuk77.96 $78.96 $
Canlı Sığır112.65 $112.775 $
Portakal Suyu147.15 $148.15 $
Soya Yağı27.86 $27.86 $
Soya Fasulyesi845.25 $845.25 $
Şeker10.8 $10.84 $
Buğday521 $521 $
DövizAlışSatış
Euro (Efektif)7.33867.368
ABD Doları (Efektif)6.26746.2925
Euro / ABD Doları1.17091.1709
Euro7.34377.357
ABD Doları6.27186.2831
ABD Doları / Avusturayla Doları1.37571.3757
ABD Doları / Bulgar Levası1.67031.6703
ABD Doları / Kanada Doları1.2911.291
ABD Doları / İsviçre Frangı0.96550.9655
ABD Doları / Çin Yuanı6.85236.8523
ABD Doları / Danimarka Kronu6.37046.3704
ABD Doları / İran Riyali4200042000
ABD Doları / Japon Yeni112.21112.21
ABD Doları / Norveç Kronu8.17688.1768
ABD Doları / Pakistan Rupisi123.22123.22
ABD Doları / Rumen Leyi3.97243.9724
ABD Doları / Rus Rublesi66.4266.42
ABD Doları / Suudi Arabistan Riyali3.75053.7505
ABD Doları / İsveç Kronu8.84258.8425
Avustralya Doları4.54814.5778
BA BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ DİRHEMİ1.70911.7091
BA ARNAVUTLUK LEKİ0.058350.05835
BA ARJANTİN PESOSU0.159630.15963
BA AZERBAYCAN YENİ MANATI3.70023.7002
BA BOSNA HERSEK MARKI3.733.73
BA BAHREYN DİNARI16.650616.6506
BA BREZİLYA REALİ1.51941.5194
BA ÇEK KORUNASI0.288860.28886
BA MISIR LİRASI0.350450.35045
BA GÜRCİSTAN LARİSİ2.39782.3978
BA HONG KONG DOLARI0.800320.80032
BA HIRVATİSTAN KUNASI0.993790.99379
BA MACAR FORİNTİ0.02280.0228
BA ENDONEZYA RUPİSİ0.000420.00042
BA YENİ İSRAİL ŞEKELİ1.75611.7561
BA HİNDİSTAN RUPİSİ0.087170.08717
BA IRAK DİNARI0.005260.00526
BA İZLANDA KRONU0.056950.05695
BA ÜRDÜN DİNARI8.84468.8446
BA GÜNEY KORE WONU0.005610.00561
BA KAZAKİSTAN TENGESİ0.017620.01762
BA MAKEDONYA DİNARI0.119860.11986
BA MEKSİKA PESOSU0.334910.33491
BA MALEZYA RİNGGİTİ1.51721.5172
BA YENİ ZELANDA DOLARI4.18934.1893
BA PERU YENİ SOLU1.9011.901
BA FİLİPİN PESOSU0.116330.11633
BA POLONYA ZLOTİSİ1.71871.7187
BA KATAR RIYALİ00
BA SİNGAPUR DOLARI4.59774.5977
BA SURİYE LİRASI0.012180.01218
BA TAYLAND BAHTI0.194110.19411
BA TÜRKMENİSTAN MANATI1.79611.7961
BA UKRAYNA HRYVNASI0.223750.22375
BA ÖZBEKİSTAN SOMU0.000780.00078
BA GÜNEY AFRİKA RANDI0.434070.43407
Bulgar Levası3.73383.7826
Kanada Doları4.85174.8736
İsviçre Frangı6.48116.5227
ÇİN YUANI0.910150.92206
Danimarka Kronu0.9830.98782
Avustralya Doları (Efektif)4.52724.6053
Kanada Doları (Efektif)4.83384.8921
İsvicre Frangı (Efektif)6.47136.5325
Danimarka Kronu (Efektif)0.982310.9901
Sterlin (Efektif)8.26318.3245
100 Japon Yeni (Efektif)5.55555.6344
Kuveyt Dinarı (Efektif)20.293321.185
Norveç Kronu (Efektif)0.764610.77206
Suudi Arabistan Riyali (Efektif)1.65971.6878
İsveç Kronu (Efektif)0.705770.71522
Sterlin / ABD Doları1.32071.3207
Sterlin8.26898.312
100 İran Riyali0.014850.01504
100 Japon Yeni5.57615.613
Kuveyt Dinarı / ABD Doları3.30343.3034
Kuveyt Dinarı20.602420.8719
Norveç Kronu0.765140.77028
PAKİSTAN RUPİSİ0.050620.05128
Rumen Leyi1.571.5905
Rus Rublesi0.09390.09513
Suudi Arabistan Riyali1.67231.6753
İsveç Kronu0.706260.71358
investing
Forex - Asya oturumu boyunca EUR/USD yükseldi
investing
Forex - AUD/USD düştü
investing
Forex - USD/JPY yükseldi
investing
Forex - NZD/USD yükseldi
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD yükseldi
investing
Forex - ABD oturumu bitimine doğru EUR/USD yükseldi
investing
Forex – Dolar Baskı Altında; Euro ve Sterlin AB Zirvesi Öncesi Yüksek
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD yükseldi
investing
Forex – ABD Doları Düşüş Yaşarken, Sterlin Yükseldi
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD düştü
investing
Forex – ABD Doları, Trump’ın Çin’e Vergi Uyguladığını Duyurması ile Sakin
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD yükseldi
investing
Forex – Dolar, Çin’e Olan Yeni ABD Vergileri Öncesi Sakin
investing
Forex - USD/JPY düştü
investing
Forex - EUR/JPY yükseldi
investing
Forex - Asya oturumu boyunca NZD/USD düştü
investing
Forex - USD/JPY düştü
investing
Forex – Haftalık Görünüm: 17 – 21 Eylül
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD düştü
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde GBP/USD düştü
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde USD/JPY yükseldi
investing
Forex – ABD Doları, Veriler ve Ticari Problemlerden Dolayı Zayıfladı
investing
Forex - Asya oturumu boyunca EUR/USD yükseldi
investing
Forex - AUD/USD düştü
investing
Forex - USD/JPY yükseldi
investing
Forex - NZD/USD yükseldi
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD yükseldi
investing
Forex - ABD oturumu bitimine doğru EUR/USD yükseldi
investing
Forex – Dolar Euro ve Sterlin Karşısında Yükseldi; Merkez Bankaları Dikkat Çekiyor
investing
Bittrex, KuCoin ve HitBTC, Yeni Kripto Trading Paritelerini Duyurdu!
Yorum Yap
Onurborsaforexparite


Döviz haftaya nasıl olur

trader sen sorali 2 ay olmus :) 2 ay icinde neler yasanmadi ki :D


skyboytrforexparite


@mehmetaslan evet kardeşim pariteler uctu


mehmetaslanforexparite


tüm döviz kurlarından korkun. hepsi diğer hafta uçuşa geçecek mehmet dediydi dersiniz...


doganturgutforexparite


eur/usd'ye dikkat arkadaşlar, inanılmaz düşüşler bekliyorum, tüm analizlerimi yaptım.


çağrıforexparite


XAU/USD ve EUR/GBP şu an düşüşte gibi görünebilir. Ancak 2018'in ilk çeyreğinde ciddi ivmeleneceğini düşünüyorum...


aysunbayhanforexparite


Doların baskın olduğu pariteler göz kamaştırırken Noelle birlikte düşüş geldi bakalım ne kadar sürer


çağrıforexparite


eurusd'ye ne oluyor arkadaşlar, analizcilerde ne dediğini bilmiyor son zamanlarda. Amerika'nın aradaki farkın bu kadar açılmasına bir tepki koyacağını bekliyorum.


escobarforexparite


Forex açılacak mı?


GCM Forex Gram Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Önemli Seviye : 240,50 – 245,00

Gram altın fiyatı dün oluşan hareketlilik ardından tekrar 240,50 – 245,00 aralığında seyrediyor. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış sürecinde oluşabilecek fiyatlamalar takip edilebilir. Bu süreçte, 34 periyotluk Envelope’un desteklediği 240,50 – 245,00 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

Düşüş isteği 240,50 seviyesi altındaki seyir ve 4 saatlik kapanışlarla ağırlık kazanabilir. Bu durumda 236,80 ve 232,50 seviyeleri hedeflenebilir. Olası toparlanmalarda ise 245,00 seviyesinin aşılması ve bölgede gerçekleşebilecek 4 saatlik kapanışlar yükseliş isteğine ağırlık kazandırabilir. Bu durumda 249,00 ve 252,00 seviyeleri gündemimize gelebilir.

Özetle: Önümüzdeki süreçte 240,50 – 245,00 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

GCM Forex Ons Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Önemli Seviye : 1197,50 – 1203,00

Ons altın fiyatı Dolar endeksindeki kayıplara bağlı olarak 1208,00 bölgesini test etti. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış sürecinde oluşabilecek fiyatlamalar takip edilebilir. Bu süreçte fiyatlamalar, 75 periyotluk üssel hareketli ortalamanın desteklediği 1197,50 – 1203,00 bölgesi üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi bir adım önde olabilir.

Gerçekleşebilecek yükselişlerde 1214,00 ve 1220,00 seviyesi hedeflenebilir. Olası düşüşler 1197,50 – 1203,00 bölgesi üzerinde sınırlandığı müddetçe yeni yükseliş potansiyeli oluşabilir. Dolayısıyla düşüş isteğinin devamı için 1197,50 seviyesi altındaki seyri ve 4 saatlik kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 1192,00 seviyesi gündeme gelebilir.

Özetle:Önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 1197,50 – 1203,00 bölgesi üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi ön planda olabilir.

GCM Forex Euro Analizi Yorumu - 21/09/2018

Önemli Seviye : 7,2800 – 7,4100

EURTRY paritesi 4 saatlik kapanışlarına 4,2800 – 4,4100 aralığında devam ediyor. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış süreci takip edilebilir. Bu süreçte, 34 periyotluk Envelope’un desteklediği 7,2800 – 7,4100 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

Düşüş isteği 7,2800 seviyesi altındaki seyir ve 4 saatlik kapanışlarla ağırlık kazanabilir. Bu durumda 7,1800 ve 7,0600 seviyeleri hedeflenebilir. Olası toparlanmalarda ise 7,4100 seviyesinin aşılması ve bölgede gerçekleşebilecek 4 saatlik kapanışlar yükseliş isteğine ağırlık kazandırabilir. Bu durumda 7,5200 ve 7,6300 seviyeleri gündemimize gelebilir.

Özetle: Önümüzdeki süreçte 7,2800 – 7,4100 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

GCM Forex Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

Önemli Seviye : 6,26 – 6,31

Türk varlıklarının yol haritası için kritik olan yeni ekonomi programı açıklandı. YEP önceki dönemlere göre kıyaslandığında daha rasyonel ve yurt dışı dinamikler ile daha uyumlu olduğundan piyasa beklentilerini karşılamıştır. Yurt içi dinamiklerde TCMB ve YEP ile yapılacak proaktif eylemler yapıldığı dikkate alındığında ABD borsa endekslerinde devam eden yukarı yönlü hareket ve Dolar endeksinde gerileme pozitif etki olarak yansıyabilir.

Bu bağlamda Küresel piyasalarda Dolar temasında farklı bir fiyatlama davranışı dikkat çekmektedir. Ticaret savaşları temasında risk algısının iyileşmesi ile iyimserlik öne çıkarken Dolar endeksinde gerileme 94 seviyesi altında 93.38 seviyelerine kadar ulaşmıştır. Dolar’ın değer kaybetmesi sürecine karşın ABD 10 yıllık tahvil faizi yükselişi 3,0943% seviyesine kadar ulaşmıştır.

Mevcut durumda 3,0664% seviyesinde bulunması dikkate alındığında fiyatlamalar tarafında farklılaşma risk algısında soru işaretleri oluşturmaktadır. Bu noktada Dolar endeksi için Çin’in para biriminde devalüasyon yapmayacağı teması etkin oluyor olabilir. Dolar endeksinde yaşanan TRY için pozitif etkileri ABD 10 yıllık tahvil faizi yükseliş hareketi ile sınırlanması öne çıkıyor.
USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde, aşağı yönlü hareket öne çıkarken, fiyatlama davranışı 21 ve 89 periyotluk EMA bölgesi altında devam etmektedir. Parite, analizin hazırlandığı şu sıralarda 6,22 seviyelerinden işlem görmektedir.

Parite için 20/09/2018 tarihli akşam analizimizde beklentimizi karar aşaması olarak belirttik. Mevcut fiyatlama davranışlarında, 21 ve 89 periyotluk EMA bölgesi altında ki fiyatlama devam ettiği için beklentimizi karar aşamasında aşağı yön olarak değiştiriyoruz.

USDTRY paritesi 6,26 – 6,31 bölgesini temsil eden ilgili ortalamalar altında 4 saatlik kalıcılık ile aşağı yönlü hareket 6,15 başta olmak üzere 6,0750 ve 6,0200 seviyelerine doğru devam edebilir. Bu noktada kısa periyotlu olarak 144 periyotluk EMA seviyesi (6,22) altında kalıcılık durumunun devamı, aşağı yönlü fiyatlama davranışının devamını destekleyebilir ve 233 periyotluk EMA seviyesine (6,02)ulaşma potansiyelini yüksletebilir.

USDTRY paritesi için negatif beklentinin sona ermesi ve yukarı yönlü alternatif senaryonun devreye girmesi için, 6,26 – 6,31 bölgesi üzerinde 4 saatlik kalıcı hareketler gerekmektedir, yukarı yönlü olası senaryoda 6,41 başta olmak üzere 6,48 ve 6,53 seviyeleri takip edilebilir.

Özetle: 6,26 – 6,31 bölgesi altında aşağı yön öne çıkabilir.

Anadolu Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

6,10-6,38 bandını takip ediyoruz
Merkez Bankası’nın 625 bp’lık faiz artışı sonrasında dün OVP, yeni adıyla Yeni Ekonomik Program (YEP) açıklandı. Her ne kadar piyasa açıklanan yeni ekonomik programı gerçekçi olarak değerlendirse de uygulamayı görmek istiyor. Bunun dışında bankacılık sektörüne yönelik risklerin azaltıldığını görmek istiyor. Bakan Albayrak’ın bankacılık sektörüne yönelik mali durum tespiti yapıldıktan sonra gerekli adımların atılacağına yönelik sözlerini görüyoruz.

Bu anlamda bu konu önümüzdeki hafta için oldukça yakından izlenecektir. Teknik olarak 6,10-6,38 bandını ve bu bandın kırılımını kısa vadeli hareket için takip edeceğiz. Dün açıklanan yeni ekonomik programda 2018 yılı USDTRY kuru ortalaması 4,90 olarak alınırken, 2019 yılı 5,60, 2020 yılı 6,00, 2021 yılı 6,20 baz alınarak hazırlandığını görüyoruz.

Son Fiyat : 6,2326
Destekler : 6,1800-6,1300-6,0150
Dirençler : 6,2800-6,3300-6,3800

Gedik Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

Dolar/TL dün gün içerisinde 6,1311 ve 6,3739 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,1967 seviyesinden kapattı. Kurda aşağı yönlü hareketler görüldü. Bu sabah günlük grafikte 5 periyotluk üssel hareketli ortalaması altında hareket eden kur 6,2148 seviyelerinden işlem görüyor.

Teknik olarak kısa vadede en kuvvetli destek 6,1870 ve en kuvvetli direnç 6,2415 seviyelerinde bulunmaktadır. Gün içinde aşağı yönlü hareketlerde destek olarak 6,2040 – 6,1870 – 6,1470 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6,2415 – 6,2570 – 6,2760 seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Saatlik grafikte MACD negatif bölgede triggeri üzerinde yukarı yönlü hareket etmektedir. RSI kendi ortalaması üzerinde aşağı yönlü hareket etmektedir.

Tacirler Yatırım Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Dün öğle saatlerinde, Çin’in önümüzdeki ay itibariyle, ithalata uyguladığı gümrük vergilerini birçok ticaret ortağını kapsayacak şekilde düşüreceği ifade edildi. Bu haber akışı sonrasında euronun sert bir şekilde değer kazandığını ve gerek eurodaki yükseliş gerekse de güvenli liman talebindeki azalma ile birlikte dolar endeksinin de sert bir şekilde değer kaybettiğini gördük. Endeks 94 seviyesine altına inerek 93,82 seviyesine kadar geriledi.

Dolar endeksindeki gerileme ile birlikte altın fiyatları 1210 seviyesi üzerini test etti. Aşağıdaki grafik üzerinden de görebileceğimiz üzere, altın fiyatları düşüş kanalını yukarı yönlü kırmış ve bir yükseliş hareketi başlatmış durumda. Bu noktada altın fiyatlarındaki mevcut yükseliş eğilimini sürebileceğini ve altının ilk etapta 1225 ve daha sonrasında 1250 seviyesini sırasıyla hedef haline getirebileceğini düşünüyoruz. Bugün içerisinde ise altın fiyatlarının 1210 seviyesi üzerinde tutunma çabası içerisinde olmasını ve kısa vadede bu seviye üzerine yerleşmesini bekliyoruz.

Tacirler Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

USDTRY paritesi, dün sabahki bültenimizde de belirttiğimiz üzere, dolar endeksindeki erileme ve TL’deki güçlü görünüm ile birlikte sabah saatlerinde 6,20 seviyesi altına inerek 6,13’lere doğru geriledi. Ancak, yurt dışı piyasalardaki olumlu havaya rağmen, Yeni Ekonomik Programın açıklanması sonrasında oluşan yüksek volatilite nedeniyle Türk lirası kazançlarını geri vererek kurun yeniden yükselişe geçmesine neden oldu. USDTRY paritesi öğle saatlerinde 6,37 seviyesi üzerine çıktı.

Küresel piyasalardaki görünüm bu sabah saatleri itibariyle yapıcı olmaya devam ediyor. Dün Çin’in ithalata uyguladığı gümrük vergilerini indireceğine yönelik haber akışı sonrasında euronun sert bir şekilde değer kazandığını ve dolar endeksinin ise sert satış baskılarına maruz kalarak 93,80’lis eviyelere kadar indiğini gördük. Dolar endeksi bu sabah saatleri itibariyle 94 seviyesi altında seyrini sürdürüyor.

Gelişmekte olan ülke para birimlerinde ise pozitif bir seyir hakimken, Türk lirasının dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olarak negatif bir ayrışma içerisinde olduğu görülüyor. Bu noktada USDTRY paritesinin bugün içerisinde 6,20 – 6,25 seviyeleri arasında bir seyir izlemesini beklemekteyiz. Ancak, gerek dolar endeksindeki gerilemenin kur üzerinde henüz fiyatlanmamış olması, hem de TL varlıklarına yönelik olumlu risk algısının yeniden devreye girebileceği beklentimiz ile birlikte kurun önümüzdeki günlerde 6 seviyesi altını hedef alabileceğine yönelik beklentimizi koruyoruz.

Alan Yatırım Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Altın doların düşüşüne rağmen prim yapamadı
Dolar endeksindeki ciddi değer kaybına rağmen sarı metalde yukarı ataklar trend oluşturamıyor. Global hisse piyasalarındaki iyimser hava, ticaret savaşı gündeminin yumuşaması ve yaklaşan FED toplantısı altının baskı altında kalmasına neden oluyor.

Altının ons cinsi, günü 0.25% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli yükseliş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 1211.75'deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,207.00 ve 1,215.00'de, destek seviyeleri ise 1,200.00 ve 1,192.00'de bulunmaktadır.

Alan Yatırım Euro Analizi Yorumu - 21/09/2018

Göstergelerin aşağı yönlü hareketlere işaret ettiği EURTRY’de son iki gündür yaşanan satış baskıları sonrasında 20 günlük ortalaması olan 7.4460 seviyesinin altında kapanışlar gerçekleşti. Aşağı yönlü hareketlerin devamında kısa vadeli üçgen formasyonunun alt bandını oluşturan 7.1515 seviyesi destek noktası olarak dikkat çekiyor. Yukarı yönlü hareketlerin devamı durumunda ise üçgenin üst bandı olan 7.4085 seviyesi 7.4460 öncesindeki ilk direnç noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 7.2000 – 7.1515 – 6.9300
DİRENÇ : 7.4085 – 7.4460 – 7.5000

Alan Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

Kur yön bulma çabasını koruyor
Dün açıklanan YEP ile yüksek volatilitenin görüldüğü kur 6.12 ile 6.37 arasında dalgalandı ve günü %-0.86 düşüşle 6.1967 seviyesinden kapattı. FED toplantısına ilişkin faiz arttırım beklentileri korunurken gelişmekte olan ülkelerdeki iyimser hava ve dolar endeksindeki satıcılı seyir kuru desteklemeye devam ediyor.

Türk Lirası, Dolar karşısında günü 0.86% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Dolar karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 6.2400 ve 6.3600'de, destek seviyeleri ise 6.1100 ve 5.9900'de bulunmaktadır.

Deniz Yatırım Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Son bir aydır dar bantta hareket eden altın için göstergeler yukarı yöne işaret etmeye başladı. Dün dolarda yaşanan değer kayıplarına bağlı olara yükselişe geçen altın 50 günlük ortalamasını oluşturan 1206 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirdi.

Yukarı yönlü hareketlerin devanında 1215 seviyesi sırasıyla Nisan ayından itibaren görülen düşüş trendinin geçtiği 1220 ile 1236 seviyeleri öncesindeki direnç noktasını oluşturuyor. Aşağı yönlü hareketlerde ise 50 günlük ortalamasını oluşturan 1206 seviyesi 20 günlük ortalaması olan 1200 sırasıyla ve 1188 seviyeleri öncesindeki destek noktası olarak dikkat çekiyor.

DESTEK : 1206 - 1200 - 1188
DİRENÇ : 1215 – 1220 -1236

Deniz Yatırım Euro Analizi Yorumu - 21/09/2018

Göstergelerin aşağı yönlü hareketlere işaret ettiği EURTRY’de son iki gündür yaşanan satış baskıları sonrasında 20 günlük ortalaması olan 7.4460 seviyesinin altında kapanışlar gerçekleşti. Aşağı yönlü hareketlerin devamında kısa vadeli üçgen formasyonunun alt bandını oluşturan 7.1515 seviyesi destek noktası olarak dikkat çekiyor. Yukarı yönlü hareketlerin devamı durumunda ise üçgenin üst bandı olan 7.4085 seviyesi 7.4460 öncesindeki ilk direnç noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 7.2000 – 7.1515 – 6.9300
DİRENÇ : 7.4085 – 7.4460 – 7.5000

Deniz Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

Dün birkez daha 20 günlük ortalamasını oluşturan 6.3850 seviyesini test ettikten sonra geri çekilen kur tarafında dün 6.2000 seviyesinin altında gerçekleşen kapanış dikkat çekti. Göstergelerin aşağı yöne işaret etmeye başladığı USDTRY için 20 günlük ortalamasını oluşturan 6.3850 seviyesinin altında gerçekleşen kapanışlar aşağı yönlü hareketleri destekliyor.

Aşağı yönlü hareketlerin devamı için kapanış bazında 6.2000 seviyesi takip edilmelidir. Bu seviyenin altındaki kapanışlar sonrasında 5.9750 seviyelerine doğru satış baskısı yeniden görülebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6.3850 seviyesi Ağustos ayından itibaren alçalan zirvelerin oluşturduğu düşüş trendinin geçtiği 6.4490 öncesindeki direnç noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 6.2000 – 6.1000 – 5.9750
DİRENÇ : 6.3850 - 6.4490 – 6.5000

Şeker Yatırım Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Dün gerçekleşen işlemlerde 1208 direncini test eden ons altın, bu seviyenin geçilememesiyle geri çekildi. Yeni günde 1208 üzerinde tutunması 1217 direncini gündeme getirebilir. Olası satış baskısında ise 1200 seviyesi test edilebilir. Bu seviyeden sonra ise 1192 desteğine kadar geri çekilmeler olabilir.

Şeker Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

Yurt içinde Orta Vadeli Program’ın açıklandığı dünkü işlem gününde Dolar/TL kuru volatil bir gün geçirdi. Dolar endeksindeki baskılanma da günün diğer önemli gelişmesiydi. Kur gün içerisinde 6.12-6.40 bandı arasında dalgalansa da gün sonuna doğru 6.20 bandının aşağısına çekildi. Bugün gerçekleşecek işlemlerde kurun 6.20 aşağısındaki fiyatlamalarında 6.12 ve 6.00 destek seviyeleri takip edilebilir. Öte yandan olası yukarı yönlü fiyatlamalarda ise 6.32 ve 6.47 direnç noktaları önem kazanabilir.

İntegral Yatırım Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Ons altın ABD'nin yaptırım kararlarının etkisi ile primlendi

ABD’nin Çin ve Rusya’ya yönelik almış olduğu yaptırım kararları küresel piyasalarda güvenli limanlara kaçışları destekledi. Ons altın bu sabah 1210.25$ seviyesine kadar yükseldi ve an itibariyle 1207$ üzerinde işlem gördüğü dikkat çekiyor. Haber bazlı yaşanan bu fiyatlamalarda olası gelişmelere karşı dikkatli olmakta fayda var. Bugünkü veri takviminde ise ABD kanadındaki PMI verileri takip edilecek. Ons altın 1207$ üzerindeki seyrini koruyabilirse 1212$ direncine doğru hamle yapmak isteyebilir. Aksi halde aşağıda 1207$ - 1200$ destek alanı hedeflenebilir.

Direnç: 1207 / 1212 / 1221
Destek: 1200 / 1190 / 1180

İntegral Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

DolarTL OVP sonrasında sıkışık alanda dalganıyor
DolarTL kuru bugün forex piyasalarında 6.2286 seviyesinde seyrediyor. USDTRY paritesi düne göre yüzde 0.55 yukarıda bulunurken, şu ana kadar yapılan işlemlerde en düşük 6.1840 ve en yüksek 6.2416 seviyelerini gördü. Dün açıklanan OVP sonrasında kurda gözlenen yükselişi kar realizasyonu olarak algılıyoruz. DolarTL kurunda olağanüstü bir gelişme yaşanmadıkça 6-6.50 arasında sıkışık bir alanda hareketin devamını bekliyoruz.

Kısa vadede USDTRY 6.17 seviyesini destek yaptı ve bu seviyeden sınırlı tepkiler gösteriyor. Şimdilik 6.30 seviyesi direnç olarak alınabilir. Bu seviyeyi geçmesi durumunda 6.40 bölgesine doğru yükselişler görebiliriz. Aşağıda ise 6.17 seviyesinin altına gerilemesi durumunda 6 desteği güçlü bir destek. Bu seviyenin kırılması durumunda aşağı yönlü seyir 5.70-5.80 bölgesine doğru devam edebilir. Günlük grafikte göstergeler güçlü değil ve herhangi bir yön vermiyor.

Destekler: 6.17 / 6.00 / 5.80
Dirençler: 6.30 / 6.40 / 6.50

AHL Forex Euro Analizi Yorumu - 21/09/2018

EURTRY’de yeni ekonomik programın açıklanmasının ardından bugün 7.22 seviyesi kritik öneme sahip olacak. Temmuz sonundan itibaren başlayan yükseliş hareketinin trend desteği olan bu seviye aşağı yönlü geçildiği takdirde düşüş ivmesi artarak 7.18 ve 7.07 seviyeleri hedef olabilir.

7.22 üstünde sürecek kalıcılıkta alış tarafında kalmak isteyen yatırımcılar ise gelebilecek tepki yükselişlerinde 7.3640 ilk direncini izlemeli. Bu seviye üstünde ise yükseliş hareketi 7.4265 kısa vadeli düşüş trend direnci geçilebilirse 7.5260 seviyesinin de test edilmesine neden olabilir. 7.22 altına olası geçişte ise 7.2070 ve 7.10 destekleri hedeflenebilir.

AHL Forex Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Dün, dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kayıpları ile birlikte sarı metalin 1208 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan yükseliş eğilimi sarı metal fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği gözlemleniyor.

Teknik olarak bakıldığında, sarı metalin 4 saatlik grafikte 200 periyotluk üssel hareketli ortalaması olan 1205 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1215, 1218 ve 1225 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1200, 1196 ve 1192 destek seviyeleri izlenebilir.

cevirici

PARİTE NEDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR? YATIRIMI HAKKINDA BİLGİLER

Finans piyasalarında yatırım yapacak kişilerin en çok karşılaşacakları terimlerden birisi paritedir. Özellikle dövizlerle işlem yapmak istiyorsanız parite terimi ile karşılaşmış olma ihtimaliniz yüksektir. Kur kavramını hepimiz biliyor olsak da paritenin ne olduğunu henüz öğrenmemiş olabilirsiniz. Buna karşın küresel bir piyasada işlem yapacaksanız duyacağınız ilk terim paritedir. İki dövizden oluşan bu pariteler, yatırımcılara birçok bilgi verirler.

İki para biriminin bir araya gelmesiyle oluşan pariteler, forex gibi küresel piyasalarda yüksek işlem hacmiyle işlem görmektedir. EUR/USD paritesi, forexte yapılan parite işlemlerinin neredeyse yüzde 85'lik kısmına işaret etmektedir. Dolayısıyla piyasaya yeni girecek kişilerin de dikkatini çeken ilk enstrüman olmaktadır. Bunun yanında takip ettiğimiz dolar kuru, USD/TRY paritesi şeklinde ifade edilmektedir.

Şimdi paritelerle ilgili bilinmesi gerekenlere, çeşitlerine, yatırımı hakkında bilgilere ve tüm detaylara sizlerle:

Parite Nedir?

Bir para biriminin, başka bir ülkenin parası karşısındaki değerine parite denir. En basit anlamıyla ülke para birimlerinin birbirine oranıdır. Daha açık anlatmak gerekirse; parite, iki farklı para biriminin birbirine karşı oranını vermektedir. Örneğin; USD/TRY paritesi, Amerikan dolarının Türk lirası karşısındaki değerini göstermektedir.

Paritede, para birimlerinin uluslararası kodları yer alır ve dizilime göre yorum yapılır. USD/TRY paritesinde; Amerikan doları USD, Türk lirası TRY kodu ile verilmiştir. Paritedeki dizilim ise Amerikan dolarının baz, Türk lirasının ise karşıt döviz olduğunu göstermektedir. Baz döviz, paritenin yönünü belirler ve genellikle baskın olan taraftır. Karşıt döviz ise paritenin değerinin ifade edilmesinde kullanılır. Örneğin; USD/TRY paritesinin değeri 4,5000 lira şeklinde ifade edilir.

Küresel bir piyasa olan forex ile hayatımıza giren parite kavramı, döviz çeşitliliğinin fazla olması nedeniyle her türden yatırımcıya hitap edecek yatırım araçlarını ortaya çıkarmıştır. Kimisi kısa vadede anlık dalgalanmalardan kar edebileceği kimisi de güvenli bir şekilde uzun vadede yatırım yapabileceği pariteler bulabilmektedir. Paritelerin bu özellikleri ise kapsadığı para birimlerinden kaynaklanmaktadır.

Paritede alım – satım işlemi, baz dövize göre yapılmaktadır. Baz dövizde görülen hareketliliğe göre alım veya satım kararı verilmektedir. Yapılan işlem sonucunda elde edilecek kar veya zarar ise karşıt döviz cinsinden hesaplanacaktır. Yatırımcıların paritelerle ilgili bilmesi gereken ilk konulardan birisi budur.

Parite nedir sorusunun detaylı cevabı için tıklayın.

Parite Çeşitleri Nelerdir?

Majör ve minör şeklinde ifade edilen pariteleri de duymuş olabilirsiniz. Bunlar birer parite çeşididir ve pariteyi bir araya getiren para birimleri hakkında bilgiler verir. Para birimlerini majör, minör ve egzotik olarak adlandırırız. Bu isimler, para biriminin ait olduğu ülkenin ekonomisinin canlılığına göre verilmektedir.

Pariteler, tıpkı para birimlerinde olduğu gibi majör, minör ve egzotik olarak sınıflandırılırlar. Majör pariteler, iki majör para biriminden oluşmaktadır. Örneğin; EUR/USD, majör bir paritedir ve her iki para birimi de majördür.

Minör parite ise bir majör ve bir minör para biriminden oluşmaktadır. Örneğin; NZD/USD paritesi, bir minör ve bir majör para biriminden oluşmuştur. Dolayısıyla minör bir paritedir. Yüksek işlem hacimli paritelerden birisi olduğunu da bilmelisiniz. Bir minör paritede mutlaka bir majör para birimi bulunmalıdır.

Her iki para biriminin majör olmasına karşın minör olarak tanımlanan pariteler de bulunmaktadır. Örneğin; CAD/JPY paritesinde her iki para birimi de majördür. Buna karşın parite, minörler listesinde yer almaktadır. Çünkü yüksek bir işlem hacmine sahip değildir.

Yüksek işlem hacmine sahip olmayan, yerel yatırımcılar tarafından tercih edilen ve ülke ekonomisi fazla canlı olmayan para birimleri, egzotikler listesinde yer almaktadır. Örneğin; Türk lirası, Brezilya reali gibi para birimleri, egzotik olarak bilinmektedir. Dolaysıyla bu para birimlerinin oluşturduğu pariteler, egzotik olarak adlandırılmaktadır. Bir egzotik paritede mutlaka bir majör para birimi yer almalıdır.

En çok işlem gören forex pariteleri için buraya tıklayın.

Parite Nasıl Hesaplanır?

Parite hesabı, pay ve paydadan oluşan kesir üzerinden yapılmaktadır. Örnekle açıklayacak olursak; EUR/USD paritesinde Euro pay, Amerikan doları ise paydadır. Euro'nun 5 lira, doların ise 4 lira olduğunu varsayacak olursak; 5/4 eşitliğinden EUR/USD paritesinin değeri, 1,25 lira olacaktır. Bu EUR/USD paritesinin Türk lirası cinsinden değerini bizlere vermektedir.

Yukarıda yapmış olduğumuz hesap, dolar ve Euro kuru üzerinden EUR/USD paritesinin değerini hesaplayabileceğinizi göstermektedir. Güncel olarak iki döviz kurunun da hangi seviyelerde olduğunu biliyorsanız pariteyi de hesaplayabilirsiniz.

Parite Yatırımı Nasıl Yapılır?

Özellikle küresel piyasalarda paritelerle yüksek bir hacimle işlem yapılmaktadır. Çünkü para birimlerinde görülen anlık dalgalanmalar, kısa vadeli yatırımlardan yüksek bir kazancın elde edilmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla pariteler de kısa vadede kazanç elde edilebilecek fırsatları yatırımcılara sunmaktadır.

Bir yatırım için alım veya satım işlemi yapılmaktadır. Paritelerde ise bu işlemler uzun veya kısa pozisyon olarak tanımlanmaktadır. Bir paritede uzun pozisyon almak, alım yapmak demektir. Örnekle açıklamak gerekirse; EUR/USD paritesinde uzun pozisyon almak, alım işlemini ifade eder. Ayrıca bu işlemden Euro'nun alındığı, doların ise satıldığı anlaşılmaktadır.

Kısa pozisyon almak ise satış yapmak demektir. EUR/USD paritesinde kısa pozisyon alınması, satışa geçildiğini gösterir. Aynı zamanda Euro'nun satılıp, doların alındığını ifade eder. Bunlara ek olarak Euro'nun satılıyor olması, düşüşe geçeceğini ve dolayısıyla paritenin de düşeceğini ifade eder. Aynı şekilde Euro'nun alınıyor olması, yükseliş zamanının geldiğini anlatır. Tüm bunların nedeni ise finans piyasalarının işlem mantığıdır. En kısa haliyle; fiyatlar düşükken alıp yükseldiğinde satma şeklinde bu mantık açıklanabilir.

Paritelerle yatırım yapmak için öncelikle bu kavramın ne ifade ettiğini öğrenmeniz gerekiyor. Bizim yukarıda örneklerle anlattığımız bu durumu, pariteleri bir süre incelediğiniz zaman çok daha iyi anlayabilirsiniz. Son derece basit olan bu kavramlar, küçük bir hata nedeniyle kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle de bilgi ve deneyim seviyeniz, paritelerde doğru işlemler yapabilmek için ilk kriterdir.

Yatırımlarda dikkat etmeniz gereken ikinci kriter ise paritede meydana gelen değişimleri takip etmenizdir. Paritenin nelerden etkilendiğini, hangi durumlarda yükselip düştüğünü iyi bir şekilde biliyor olmalısınız. Üstelik pariteyi oluşturan para birimlerinin de hangi faktörlerden etkilendiğini bilmelisiniz. Çünkü paritede görülen dalgalanmalar, kendini oluşturan para birimlerinden kaynaklanmaktadır.

Parite genel olarak baz dövizde görülen değişimlere göre yön bulmaktadır. Yine de iki para biriminde de görülen dalgalanmalar, paritenin düşüp yükselmesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda FED toplantılarının (FOMC) neredeyse bütün pariteler üzerinde etkisi bulunmaktadır. En genel haliyle de pariteyi oluşturan para birimlerinin ait olduğu ülkelerin faiz oranları, enflasyon gibi önemli makroekonomik verileri ile merkez bankaları tarafından yapılan açıklamalar, paritenin dalgalanmasına neden olmaktadır.

Paritenin hangi faktörlerden ne yönde etkilendiğini öğrenmeniz ve kendi yorumlarınızı yapabilmeniz, kar elde edeceğiniz yatırım işlemleri için gereklidir. Düşüş veya yükseliş hareketi henüz meydana gelmeden tahmin edebilmeniz ve buna uygun pozisyonu almanız gerekmektedir. Bunun için de iyi bir piyasa takipçisi olmanız gerekmektedir. Ekonomik takvim verilerinden ülkeler için önemli gelişmelere kadar her konuyu izlemelisiniz.

Yatırımda başarılı olmak için ne yönde pozisyon oluşturacağınızı tahmin ettiğiniz gibi, nasıl bir strateji ile ilerleyeceğinizi de biliyor olmalısınız. Yatırım işlemleriniz için doğru stratejiyi belirlemeniz gerekmektedir. Bunu bir başkasının uyguladığı strateji ile değil, tamamen kendi mantığınıza yatan stratejilerle yapmalısınız. Daha sonrasında da sakin bir şekilde işlemin devamlılığını sağlamalı, beklediğiniz seviyeler gerçekleştiğinde işlemi sonlandırmalısınız.

Sanayi Metalleri

Sanayi sektörüne konu olan her malın değerli olması, finans piyasalarında da ilgi görmelerini sağlamaktadır. Alüminyum, çelik, bakır, demir ve nikel gibi değerli metaller, finans piyasalarında dikkat çeken yatırım araçlardır. Sanayi sektörünün arz ve talebi ile ülkelerin ithalat – ihracat oranları fiyatlarındaki dalgalanmaların nedenleridir.

Forex Parite İşlemleri Para Kazandırır mı? Mantıklı mı?

Forex piyasası dediğimiz zaman akla ilk gelen enstrümanlardan birisi EUR/USD paritesidir. Zaten forexte yapılan işlemlerin yüzde 85 kadarı bu parite ile yapıldığı bilinmektedir. Bu durum bile forex piyasasının parite işlemleri için mantıklı olduğunu kanıtlıyor. Peki, neden forex piyasası parite işlemlerinde diğerlerine göre daha üstün görülüyor?

Forex piyasasının parite işlemleri için en mantıklı yer olduğu konusunda neredeyse herkes hemfikirdir. Çünkü piyasanın işlem özelliklerine baktığımız zaman, paritelerle işlem yapmak için son derece uygun olduğunu görüyoruz. Her şeyden önce günlük 7 trilyon dolar civarındaki işlem hacmi, dünyanın en büyük piyasası olduğu bilgisini bize vermektedir. Likiditesi yüksek bir piyasa olması nedeniyle paritelerde görülen anlık dalgalanmalardan kar etmek mümkün hale gelmektedir. Dolayısıyla parite işlemleri için en uygun yer olduğu anlaşılmaktadır.

Parite yatırımı için forex mantıklı mı sorusunun detaylı cevabı için tıklayın.

Forex piyasasının işlem özellikleri de paritelerle işlem yapmak için uygun bir yer olduğu bilgisini bizlere vermektedir. Çift yönlü işlemler, kaldıraç sistemi, risklerin emirlerle durdurulabilir olması gibi özellikleri, forex piyasasını yatırımlar için uygun bir yer haline getirmektedir.

Çift yönlü işlem özelliği sayesinde parite hem yükselirken hem de düşerken para kazanmak mümkündür. Çünkü yükselirken alım yönünde, düşerken de satış yönünde pozisyon alınarak her fiyat hareketinden faydalanılabilir. Kaldıraç sistemi sayesinde elde edilecek kar artırılabilir ve zarar durdur emri sayesinde riskler kontrol edilebilir.

Forex parite işlemleri para kazandırır mı sorusunun detaylı cevabı için tıklayın.

Forex piyasasının işlem özellikleri, paritelerle yapılan işlemlerden yüksek bir kazanç elde edebilmek için uygun olduğunu göstermektedir. Elbette yatırımcının hem piyasayı hem de pariteyi iyi bir şekilde tanıması gerekmektedir. Ancak bu şekilde forexin avantajlarından yararlanarak paritelerden para kazanabileceğini bilmelidir. Bu nedenle forex hakkında bilgi sahibi olmadan işlemlere başlamamanızı tavsiye ederiz.

E-Posta :

Parola :

Kayıt
Giriş
Ad, Soyad :
E-Posta :
Kullanıcı Adı :

Parola :

Giriş
Gönder