EURO : 6.63 | DOLAR : 5.795
STERLİN : 7.4765 | DOLAR : 5.795
STERLİN : 7.4765 | DOLAR : 5.795
AltınAlışSatış
Gram Altın227.44227.49
Cumhuriyet1516.001539.00
14 Ayar Bilezik130.70131.00
18 Ayar Bilezik167.39167.77
22 Ayar Bilezik209.13209.60
Ata Altın1513.431553.58
Beşli Altın7314.897469.15
Çeyrek Altın366.89375.76
Gremse Altın3668.913757.56
İki Buçuk Altın3668.913732.28
Yarım Altın731.49751.51
Ziynet Altın1467.561498.43
Kilo Altın (Dolar)39383.0039391.00
Has Altın226.30226.35
DövizAlışSatış
Dolar5.78505.7950
Euro6.62006.6300
Sterlin7.43927.4765
B.A.E. Dirhemi1.55821.5676
Arjantin Pezosu0.15660.1575
Avustralya Doları4.05824.0785
Bahreyn Dinarı15.185015.2770
Brezilya Reali1.54891.5582
Kanada Doları4.37344.3998
İsviçre Frangı5.75245.7870
Çin Yuanı0.82500.8299
Kolombiya Pezosu0.00180.0018
Çek Korunası0.25470.2562
Danimarka Kronu0.87990.8852
Gürcistan Larisi2.13252.1454
Hong Kong Doları0.73010.7345
Macar Forinti0.02030.0204
İsrail Şekeli1.55821.5676
Hint Rupisi0.07810.0786
Ürdün Dinarı8.06958.1181
Japon Yeni5.09085.1215
G.Kore Wonu0.00500.0050
Kuveyt Dinarı18.820518.9339
Kazak Tengesi0.01570.0158
Libya Dinarı4.12734.1522
Meksika Pezosu0.29660.2984
Norveç Kronu0.69030.6944
Y.Zelanda Doları3.74913.7716
Filipin Pezosu0.10650.1072
Polonya Zlotisi1.52801.5372
Rumen Leyi1.40751.4159
Rus Rublesi0.08730.0879
S.Arab Riyali1.52701.5347
İsveç Kronu0.63420.6380
Singapur Doları4.15114.1761
Suriye Poundu0.01100.0111
Tunus Dinarı2.01062.0228
Ukrayna Grivnası0.20260.2038
G.Afrika Randı0.40180.4042
CoinFiyat(USD)Piyasa Büyüklüğü
Bitcoin6459.23367111,986,879,871
Ethereum202.1802220,773,339,477
XRP0.4398717,594,034,193
Bitcoin Cash439.265397,650,998,379
EOS5.366594,863,454,373
Stellar0.242374,579,349,902
Litecoin52.055713,063,327,957
Cardano0.074151,922,598,179
Monero108.250961,787,328,749
TRON0.023151,522,652,311
Dash153.129631,285,840,733
Binance Coin9.719811,271,344,721
NEO16.513251,073,361,349
Ethereum Classic9.783031,031,962,859
Zcash121.57767616,957,327
Dogecoin0.00416486,135,266
Bitcoin Gold25.88807447,938,822
Qtum4.21939375,450,060
Lisk2.98286332,463,409
Nano2.03718271,451,293
BitShares0.09864263,115,620
Siacoin0.00680255,513,005
DigiByte0.02229244,382,247
Steem0.80998227,481,189
Verge0.01407213,555,559
Waves1.98419198,419,688
Stratis1.47676146,293,769
Waltonchain2.96783119,141,118
MonaCoin1.1414272,084,635
PariteAlışSatış
USD/TRY5.74115.7482
EUR/TRY6.58946.5919
GBP/TRY7.45817.4606
EUR/USD1.14691.1471
GBP/USD1.29811.2983
USD/CAD1.30871.3088
AUD/USD0.70830.7084
NZD/USD0.65480.6549
AUD/JPY79.624079.6300
AUD/CAD0.92680.9271
CAD/CHF0.76010.7604
CAD/JPY85.897085.9060
CHF/JPY112.9720113.0140
EUR/GBP0.88350.8836
EUR/CHF1.14091.1419
EUR/CAD1.50101.5012
EUR/AUD1.61931.6194
EUR/JPY128.9400128.9530
GBP/AUD1.83271.8330
GBP/CAD1.69871.6993
GBP/CHF1.29131.2923
GBP/JPY145.9400145.9500
USD/ZAR14.233814.2621
USD/SGD1.37881.3790
NZD/CAD0.85680.8571
NZD/CHF0.65150.6516
NZD/JPY73.609073.6200
EUR/DKK7.46057.4609
EUR/HUF322.5800323.0800
EUR/NOK9.50829.5134
EUR/NZD1.75151.7518
EUR/PLN4.29484.2981
EUR/SEK10.351610.3555
EUR/ZAR16.341716.3517
USD/CHF0.99490.9950
USD/CNH6.94146.9429
USD/DKK6.50416.5050
USD/HUF281.2300281.4300
USD/ILS3.66803.6780
USD/JPY112.4190112.4240
USD/MXN19.294619.2999
USD/NOK8.28948.2944
USD/PLN3.74423.7473
USD/RUB65.493865.5038
USD/SEK9.02529.0282
AUD/NZD1.08161.0818
CHF/TRY5.77325.7757
GBP/NZD1.98161.9826
AUD/TRY4.06514.0751
CAD/TRY4.38584.3958
EmtiaAlışSatış
Ham Petrol69.57 $69.63 $
Bakır2.78 $2.78 $
Benzin1.913 $1.913 $
Kalorifer Yakıtı2.3243 $2.3253 $
Doğal Gaz3.138 $3.143 $
Paladyum1108.4 $1108.9 $
Platin824.6 $824.8 $
Gümüş14.58 $14.585 $
Kakao2200 $2209 $
Kahve117.65 $117.85 $
Mısır369.25 $369.5 $
Pamuk79.51 $80.51 $
Canlı Sığır118.25 $118.3 $
Portakal Suyu137.38 $138.38 $
Soya Yağı29.16 $29.16 $
Soya Fasulyesi857.5 $857.5 $
Şeker13.79 $13.89 $
Buğday508 $508 $
DövizAlışSatış
Euro (Efektif)6.6166.6425
ABD Doları (Efektif)5.76695.79
Euro / ABD Doları1.14721.1472
Euro6.62066.6326
ABD Doları5.7715.7814
ABD Doları / Avusturayla Doları1.4131.413
ABD Doları / Bulgar Levası1.70481.7048
ABD Doları / Kanada Doları1.30961.3096
ABD Doları / İsviçre Frangı0.99520.9952
ABD Doları / Çin Yuanı6.93786.9378
ABD Doları / Danimarka Kronu6.50326.5032
ABD Doları / İran Riyali4200042000
ABD Doları / Japon Yeni112.31112.31
ABD Doları / Norveç Kronu8.27538.2753
ABD Doları / Pakistan Rupisi132.95132.95
ABD Doları / Rumen Leyi4.06824.0682
ABD Doları / Rus Rublesi65.3265.32
ABD Doları / Suudi Arabistan Riyali3.7523.752
ABD Doları / İsveç Kronu9.01559.0155
Avustralya Doları4.07464.1012
BA BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ DİRHEMİ1.57251.5725
BA ARNAVUTLUK LEKİ0.053130.05313
BA ARJANTİN PESOSU0.15840.1584
BA AZERBAYCAN YENİ MANATI3.40483.4048
BA BOSNA HERSEK MARKI3.38273.3827
BA BAHREYN DİNARI15.321815.3218
BA BREZİLYA REALİ1.56711.5671
BA ÇEK KORUNASI0.256880.25688
BA MISIR LİRASI0.321660.32166
BA GÜRCİSTAN LARİSİ2.13932.1393
BA HONG KONG DOLARI0.736760.73676
BA HIRVATİSTAN KUNASI0.892840.89284
BA MACAR FORİNTİ0.020540.02054
BA ENDONEZYA RUPİSİ0.000380.00038
BA YENİ İSRAİL ŞEKELİ1.57561.5756
BA HİNDİSTAN RUPİSİ0.078510.07851
BA IRAK DİNARI0.004840.00484
BA İZLANDA KRONU0.048650.04865
BA ÜRDÜN DİNARI8.14128.1412
BA GÜNEY KORE WONU0.005080.00508
BA KAZAKİSTAN TENGESİ0.015910.01591
BA MAKEDONYA DİNARI0.107740.10774
BA MEKSİKA PESOSU0.298240.29824
BA MALEZYA RİNGGİTİ1.38731.3873
BA YENİ ZELANDA DOLARI3.78483.7848
BA PERU YENİ SOLU1.73331.7333
BA FİLİPİN PESOSU0.107450.10745
BA POLONYA ZLOTİSİ1.54441.5444
BA KATAR RIYALİ00
BA SİNGAPUR DOLARI4.19084.1908
BA SURİYE LİRASI0.011210.01121
BA TAYLAND BAHTI0.175750.17575
BA TÜRKMENİSTAN MANATI1.65271.6527
BA UKRAYNA HRYVNASI0.205230.20523
BA ÖZBEKİSTAN SOMU0.00070.0007
BA GÜNEY AFRİKA RANDI0.402740.40274
Bulgar Levası3.36623.4102
Kanada Doları4.40064.4204
İsviçre Frangı5.78535.8225
ÇİN YUANI0.827160.83798
Danimarka Kronu0.886020.89037
Avustralya Doları (Efektif)4.05594.1258
Kanada Doları (Efektif)4.38434.4372
İsvicre Frangı (Efektif)5.77665.8312
Danimarka Kronu (Efektif)0.88540.89242
Sterlin (Efektif)7.48087.5364
100 Japon Yeni (Efektif)5.10735.1799
Kuveyt Dinarı (Efektif)18.629919.4485
Norveç Kronu (Efektif)0.695170.70195
Suudi Arabistan Riyali (Efektif)1.52661.5524
İsveç Kronu (Efektif)0.636950.64547
Sterlin / ABD Doları1.29941.2994
Sterlin7.4867.5251
100 İran Riyali0.013660.01384
100 Japon Yeni5.12635.1603
Kuveyt Dinarı / ABD Doları3.29583.2958
Kuveyt Dinarı18.913619.1611
Norveç Kronu0.695660.70034
PAKİSTAN RUPİSİ0.043160.04373
Rumen Leyi1.41061.4291
Rus Rublesi0.087860.08901
Suudi Arabistan Riyali1.53811.5409
İsveç Kronu0.637390.64399
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD yükseldi
investing
Forex – Yen, Jeopolitik Risklerle, Riskten Kaçınma Ticaretinde Güçleniyor
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD düştü
investing
Forex – Dolar Düşüşte, İtalya Odağında Euro Yükseliyor
investing
Forex - USD/JPY yükseldi
investing
Forex - EUR/JPY düştü
investing
Forex - Asya oturumu boyunca NZD/USD yükseldi
investing
Forex - USD/JPY düştü
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde USD/JPY yükseldi
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde GBP/USD yükseldi
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD yükseldi
investing
Forex - Asya oturumu boyunca EUR/USD yükseldi
investing
Forex - AUD/USD yükseldi
investing
Forex - USD/JPY yükseldi
investing
Forex - NZD/USD düştü
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD düştü
investing
Forex - ABD oturumu bitimine doğru EUR/USD düştü
investing
Forex – Dolar Düşüşte Ancak Fed Tutanakları Faiz Artırımı İhtimalini Koruyor
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD düştü
investing
Forex – Dolar, Piyasalar Toparlandıkça Yükseliyor
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD düştü
investing
LINE’ın Kripto Para Borsası Kendi Token’ini Bitcoin ve Ether Pariteleri İle Listeledi
investing
Araştırma: ‘Bitcoin İlerleyen Zamanlarda Forex Piyasalarına Rakip Olabilir’
investing
Forex – Sterlin, Güçlü Ücret Rakamları Üzerine Günün Yükseğine Dokundu
investing
Forex – Dolar, Yen Karşısında 1 Ayın Düşük Seviyelerinden Yükseldi
investing
Forex - ABD oturumu bitiminde EUR/USD yükseldi
investing
Forex – Sterlin, Brexit Anlaşmasına Dair Şüphelerle Darbe Aldı, Yen Yükseliyor
investing
Forex - USD/JPY düştü
investing
Forex - EUR/JPY düştü
investing
Forex - Asya oturumu boyunca NZD/USD düştü
Yorum Yap
ziyaretçipariteler


TRY pariteleri hareketlenir bu aralar.. Ama yönünü kestirmek zor


çağrıpariteler


sterlin, euro, dolar hepsi düşüyor, euro usd'ye karşı tekrar toparlanıyor görünüyor. abd'de işler pekte iyi gitmiyor gibi.


ziyaretçipariteler


eur/usd tekrar toparlanmaya başladı.


çağrıpariteler


euro dolar karşısında köklemeye başladı, umarım doların küreselde kayıplar yaşaması ülkemizede olumlu yansır.


doganturgutpariteler


eur usd takıldı var mı hareket bekleyen?


traderpariteler


USD/TRY durumlari ne olacak bakalim heyecanla izliyorum


Onurborsaforexparite


Döviz haftaya nasıl olur

trader sen sorali 2 ay olmus :) 2 ay icinde neler yasanmadi ki :D


skyboytrforexparite


@mehmetaslan evet kardeşim pariteler uctu


mehmetaslanforexparite


tüm döviz kurlarından korkun. hepsi diğer hafta uçuşa geçecek mehmet dediydi dersiniz...


doganturgutforexparite


eur/usd'ye dikkat arkadaşlar, inanılmaz düşüşler bekliyorum, tüm analizlerimi yaptım.


çağrıforexparite


XAU/USD ve EUR/GBP şu an düşüşte gibi görünebilir. Ancak 2018'in ilk çeyreğinde ciddi ivmeleneceğini düşünüyorum...


aysunbayhanforexparite


Doların baskın olduğu pariteler göz kamaştırırken Noelle birlikte düşüş geldi bakalım ne kadar sürer


çağrıforexparite


eurusd'ye ne oluyor arkadaşlar, analizcilerde ne dediğini bilmiyor son zamanlarda. Amerika'nın aradaki farkın bu kadar açılmasına bir tepki koyacağını bekliyorum.


escobarforexparite


Forex açılacak mı?


GCM Forex Gram Altın Analizi Yorumu - 23/10/2018

Önemli Seviye : 226,35 – 228,50

226,35 – 228,50 bölgesi önemli!


Negatif trend görünümü içerisinde ilgili baskısını 216,50 destek noktası ile sınırlandıran ve trend içi tepki düşüncesini gündeme taşıyan Gram Altın, bu düşüncesini 224,50 bariyeri ile sınırlandırdı ve analizin hazırlandığı şu sıralar 222,75 seviyesine yakın seyrini sürdürmektedir.

Teknik olarak Gram Altını değerlendirdiğimizde, ana negatif trendin güncel üst noktalarını temsil eden 226,35 – 228,50 seviyeleri güncelliğini ve önemini korumaktadır. Gram Altın, ilgili bölge altında kaldığı müddetçe negatif seyrine devam etmek isteyebilir. Bu düşünce ile 220,25 başta olmak üzere 218,70 ve son dip 216,50 desteklerine doğru trend fiyatlaması izlenebilir. Bu süreçte 216,50 altındaki kalıcı hareketler, negatif trend görünümünün daha da güçlenmesini sağlayabilir. Aksi takdirde trend içi tepkiler tekrar gündemi meşgul edebilir.

Alternatif olarak pariteye yönelik tepkilerin trend görünümünü sona erdirmesi içinse, 226,35 – 228,50 bölgesi üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 230,50 başta olmak üzere 232,50 ve 234,50 bariyerlerine doğru yeni fiyatlama izlenebilir. Bu süreçte son zirve 239,40 üzerindeki kalıcı hareketler, ilgili dönüşe ayrıca teyit niteliği kazandırmak isteyebilir.

Özetle: Ana negatif trendin güncel üst noktalarını temsil eden 226,35 – 228,50 seviyeleri altında Gram Altın fiyatına yönelik aşağı yönlü beklentiler gündemde yer almayı sürdürmektedir.

GCM Forex Ons Altın Analizi Yorumu - 23/10/2018

Önemli Seviye : 1217 – 1232

Bant hareketi devam ediyor!


Kısa vadeli olarak 1232 – 1217 bandı içerisinde fiyatlama davranışı izlemeye devam eden Ons Altın, ilgili bandın dışındaki olası kalıcı hareketlerle kısa vadeli yatay görünümüne son vermek isteyebilir. Her ne kadar 1217 destek noktası üzerinde pozitif algı devam ediyor olsa da kıymetli madenin ilgili seviyeler arasındaki sıkışık seyri, mevcut beklentinin güçlenmesini engellemektedir. Bu sebeple de daha net hareketler için ilgili bandın dışındaki kalıcı hareketler takip edilebilir.

Bu süreçte özellikle 1232 üzerindeki kalıcı hareketler, pozitif görünümün daha da güçlenmesini sağlayacağı gibi bir sonraki önemli bariyer 1252 seviyesinin gündemde yer almasını sağlayabilir (1252 öncesindeki kısa vadeli direnç noktaları 1238 ve 1243 olarak kaydedilmiştir). Aksi takdirde 1217 desteğine doğru geri çekilmeler izlenebilir.

Alternatif olarak Ons Altın fiyatına yönelik olası tepkilerin güçlü fiyatlama davranışına dönüşebilmesi içinse, 1217 seviyesi altındaki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 1212 başta olmak üzere kanal üst noktası 1206,50 ve kırılması durumunda kanal kontrol noktası 1200,50 desteklerine doğru geri çekilme beklentisi gündemi meşgul edebilir.

Özetle: 1217 seviyesi üzerinde pozitif görünümüne devam etmeye çalışan Ons Altın fiyatında daha net hareketler için 1217 – 1232 bandı dışındaki kalıcı hareketler takip edilebilir.

GCM Forex Euro Analizi Yorumu - 23/10/2018

Önemli Seviye : 6,4500 – 6,5600

EURTRY paritesi 6,4500 – 6,5600 aralığındaki seyrini koruyor. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış süreci takip edilebilir. Bu süreçte, 21 periyotluk Envelopes’un desteklediği 6,4500 – 6,5600 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir. Düşüş isteği 6,4500 seviyesi altındaki seyir ve 4 saatlik kapanışlarla ağırlık kazanabilir.

Bu durumda 6,3300 ve 6,1800 seviyeleri hedeflenebilir. Olası yükselişlerde 6,5600 seviyesinin aşılması ve bölgede gerçekleşebilecek 4 saatlik kapanışlar düzeltme alanı içerisinde yükseliş isteğine ağırlık kazandırabilir. Bu durumda ise 6,6600 ve 6,7900 seviyeleri gündeme gelebilir.

Özetle: Önümüzdeki süreçte 6,4500 – 6,5600 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

GCM Forex Dolar Analizi Yorumu - 23/10/2018

Önemli Seviye : 5,6600 – 5,7160

Haftanın en önemli gündem maddelerinden birisi olan TCMB kararlarına Perşembe günü saatler 14.00’ü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kararları öncesinde 5,52 destek noktası üzerinde trend içi tepki düşüncesini gündeme taşıyan ve bu doğrultuda 5,70 seviyesine kadar çıkış izlediğimiz USDTRY kuru, gün içerisinde sakin ancak pozitif bir fiyatlama davranışı ile gündemi meşgul etmeye çalıştı. Bu doğrultuda 5,6600 – 5,7160 bölgesi içerisinde seyrini sürdüren kur, analizin hazırlandığı şu sıralar da ilgili bölge içerisinde karar vermeye çalışmaktadır.

Ana görünümün kanal üst noktası 5,9600 – 5,9160 bölgesi altında negatif olduğu bir ortamda kura yönelik tepki alımı düşüncesi tamam mı devam mı sorusunun cevabında 5,6600 – 5,7160 bölgesi yakinen takip edilmelidir.

USDTRY kuru tepki alımına devam etmek istiyorsa, 5,6600 – 5,7160 bölgesi üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 5,7520 başta olmak üzere 5,8100 ve 5,8700 bariyerlerine doğru çıkışlar izlenebilir. Bu tür bir çıkış izlense dahi ana görünümün 5,9160 – 5,9600 bölgesi altında negatif olduğu unutulmamalıdır.

USDTRY kuru tepki alımına son vermek istiyorsa, 5,6600 – 5,7160 bölgesinde baskı görmeyi sürdürmelidir. Ancak bu şartla 5,6100 başta olmak üzere 5,5650 ve son dip 5,5200 desteklerine doğru trend fiyatlaması izlenebilir. Bu tür bir geri çekilmede son dip 5,5200 altındaki kalıcı hareketler, düşüş kanalının güncel alt noktası 5,4000 desteğine doğru olası geri çekilmeleri destekleyebilir. Aksi takdirde 5,6600 – 5,7160 bölgesine doğru tekrar tepkiler izlenebilir.

Özetle: 5,9160 – 5,9600 bölgesi altında negatif trend görünümüne devam eden USDTRY kurunda tepki alımı düşüncesi tamam mı devam mı sorusunun cevabında 5,6600 – 5,7160 bölgesi yakinen takip edilebilir.

Anadolu Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 23/10/2018

Bu sabah işlemler 5,70 üzerinde
PPK toplantısı öncesinde paritede tepki görüyoruz. Geçen haftayı 5,5194’ü gören ve kapanışı 5,65’den yapan paritede dün 5,6921 görülürken kapanış 5,6661’den gerçekleşti. 5 günlük ağırlıklı ortalamaya denk gelen 5,65 seviyesi üzerine yerleşmede 5,75-5,80-5,85 ardından 5,90 seviyeleri test edilebilir. Küresel piyasalarda çok ciddi dalgalanmaların olmadığı ve yurt içinde yeni bir negatif haber akışı yaşanmadığı takdirde devam edecek tepki alımlarında 5,90’nın yukarı kırılmayacağını düşünüyoruz.

TRY açısından bugün Hazine’nin gerçekleştireceği iki ihale takip edilecekken Perşembe günü yapılacak PPK toplantısı bekleniyor. TCMB’den Perşembe günkü PPK toplantısında faiz oranlarında değişiklik yapılması beklenmezken sıkı para politikasının katılıkla devam edileceğine yönelik mesajını sürdürüp sürdürmeyeceği önemli olacak.

Son Fiyat : 5,7259
Destekler : 5,6580-5,6200-5,6000
Dirençler : 5,7500-5,8000-5,8500

Gedik Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 23/10/2018

Dolar/TL gün içerisinde 5,6217 ve 5,6921 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 5,6693 seviyesinden kapattı. Kurda yukarı yönlü hareketler görüldü. Bu sabah günlük grafikte 21 periyotluk üssel hareketli ortalaması altında hareket eden kur 5,6827 seviyelerinden işlem görüyor. Teknik olarak kısa vadede en kuvvetli destek 5,6620 ve en kuvvetli direnç 5,7020 seviyelerinde bulunmaktadır.

Gün içinde aşağı yönlü hareketlerde destek olarak 5,6620-5,6330 – 5,6150 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 5,7020 – 5,7170 – 5,7520 seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Saatlik grafikte MACD pozitif bölgede triggeri üzerinde yukarı yönlü seyrine devam etmektedir. RSI kendi ortalaması üzerinde yukarı yönlü hareket etmektedir.

Tacirler Yatırım Ons Altın Analizi Yorumu - 23/10/2018

Dolar endeksinde dün gün içerisinde görülen yükseliş hareketi nedeniyle kısmi satış baskılarına maruz kalan altın fiyatları 1220 seviyesine kadar gerilemiş olsa da, altının 1220 seviyesi üzerinde tutunduğunu ve bu seviyeden yönünü yeniden yukarı çevirmiş odluğunu görüyoruz. Bu sabah saatleri itibariyle 1223 seviyesi üzerinde tutunmakta olan altın, dolar endeksindeki güçlü görünüme rağmen, küresel piyasalarda artan güvenli liman talebi ile birlikte 1220 seviyesi üzerinde istikrar sağlamış durumda.

Altındaki kısa vadeli görünüm açısından İtalya cephesindeki bütçe planına yönelik gelişmeler yakından takip ediliyor olacak. Eurodaki zayıflama ile güçlenen dolar endeksi, artan güvenli liman talebine rağmen altın fiyatlarındaki yükseliş hareketinin kısa vadede hız kaybetmesine neden olabilir. Ayrıca, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yeniden yükseliş çabası içerisine girmiş olduğunu görüyoruz.

Bu durum, altın fiyatlarındaki yükseliş hareketinin daha kontrollü bir şekilde devam etmesine neden olabilir. Ancak bu gelişmelerin yanında, küresel siyasi gerilim ve negatif risk algısı ile birlikte altındaki yükseliş hareketinin orta vadede istikrarlı bir şekilde devam etmesini ve altının önümüzdeki dönemde 1250 seviyesinin hedef alınmasını beklemekteyiz. Altın fiyatlarının bugün içerisinde 1220 – 1225 seviyeleri arasında hareke etmesini beklemekteyiz.

Tacirler Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 23/10/2018

USDTRY paritesi, dolar endeksindeki yükseliş ve Türk lirasındaki pozitif ayrışmanın etkisini yitirmesi ile birlikte dün gün içerisinde yükseliş eğilimini sürdürerek 5,62 seviyesinden 5,69 üzerine doğru tırmandı. Türk lirası dün gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında en zayıf performans gösteren para birimleri arasında yer alırken, dolar endeksinin gün içerisinde 95,46 seviyesinden 96 seviyesi üzerine doğru sürdürdüğü yükseliş hareketi de kurdaki tırmanışı destekledi.

Bu noktada kurdaki kısa vadeli görünüm açısından, AB cephesinde İtalya’daki bütçe tartışmaları önemli olacak. İtalya’daki bütçe planına yönelik süren tartışmalar euroyu zayıflatarak dolar endeksindeki yükselişin hız kazanmasına neden oluyor. Bu noktada, bugün AB Komisyonu’nun İtalya bütçesini resmi olarak iade edebileceği ve revizyonunu isteyebileceği belirtiliyor.

Böyle bir durumun AB tarihinde bir ilk olacağı söyleniyor. Bugün AB Komisyonunun İtalya bütçesini resmi olarak iade etmesi durumunda euro üzerinde baskının artması ve dolar endeksindeki yükseliş hareketinin de hızlanması beklenebilir. Kur bu sabah saatleri itibariyle 5,68’li seviyelerden işlem görüyor. Bu noktada kurun bugün içerisinde 5,66 – 5,72 seviyeleri arasında hareket etmesini beklemekteyiz.

Ancak 5,72 seviyesinin yukarı yönlü kırılması durumunda kurdaki yükseliş hareketinin 5,80 seviyesine doğru hızlanabileceğini belirtmek gerekir. Bugün yurt içi piyasalarda Hazine’nin düzenleyeceği 2yıl ve 5 yıl vadeli tahvil ihaleleri ve Ekim ayı Tüketici Güven Endeksi verileri takip edilecek. ABD cephesinde ise Richmond Fed İmalat Endeksi ve Atlanta Fed Başkanı Bostic’in (FOMC’de oy sahibi) konuşması takip edilecek.

Alan Yatırım Gram Altın Analizi Yorumu - 23/10/2018

Gram altın yatay seyrine devam etti
Kurda görülen sınırlı yükselişe rağmen ons altın fiyatlarındaki zayıflık ile gram altın fiyatlarında yatay seyir izlendi.

Altın gram cinsi, günü 0.19% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altın gram cinsi, orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Gram altında kısa vadeli direnç seviyeleri 223.00 ve 226.00'de, destek seviyeleri ise 220.00 ve 217.00'de bulunmaktadır.

Alan Yatırım Ons Altın Analizi Yorumu - 23/10/2018

Altın yükselişine ara verdi
Jeopolitik tedirginliklerle küresel piyasalarda bozulan risk algısına rağmen dolar endeksinde görülen değerlenme altın üzerinde baskı oluşturdu. Yüksek reel faiz ortamından da beslenemeyen altın fiyatları için gündemdeki riskler belirleyici olmayı sürdürebilir.

Altının ons cinsi, günü 0.34% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli yükseliş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 1210.13'deki önemli desteğini aşağı yönlü kırdı. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,225.00 ve 1,235.00'de, destek seviyeleri ise 1,215.00 ve 1,205.00'de bulunmaktadır.

Alan Yatırım Euro Analizi Yorumu - 23/10/2018

Yatay hareketine devam ediyor
TL’deki sınırlı değer kaybına rağmen paritede görülen sert satışlar EURTRY’de yatay fiyatlamalara neden oluyor.

Türk Lirası, Euro karşısında günü 0.12% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Euro karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber EURTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 6.5400 ve 6.6200'de, destek seviyeleri ise 6.4500 ve 6.3700'de bulunmaktadır.

Alan Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 23/10/2018

Kurdaki iyimserlik dolarizasyonun artmasıyla azaldı
5.50 seviyesine kadar gevşeyen kurda yurt içi tarafta iyimser hava devam etmesine rağmen dolar endeksindeki yükselmeyle birlikte gelişmekte olan ülkelerden para çıkışları ile hafif yükseliş eğiliminin devam ettiği görüldü. Son zamanlarda yüksek değer kaybı yaşayan kurda yüksek faizle birlikte dalga boyu yüksek şoklar atlatılmış gibi görünse de kırılganlığın sürdüğü gözleniyor. Perşembe günü yapılacak TCMB toplantısından herhangi bir politika değişikliği beklemesek de toplantı piyasaların odağında olmayı sürdürüyor.

Türk Lirası, Dolar karşısında günü 0.54% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Dolar karşısında orta vadeli düşüş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 5.6873'deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 5.7300 ve 5.8000'de, destek seviyeleri ise 5.6600 ve 5.6000'de bulunmaktadır.

Şeker Yatırım Ons Altın Analizi Yorumu - 23/10/2018

Geride bıraktığımız hafta güvenli liman niteliğindeki alımların yeniden gelmeye başlaması ile birlikte yükseliş kaydeden altın fiyatları yeni haftaya başlarken satıcılı seyretti. Yeni güne 1222 sınırından başlayan sarı metalin 1225 direnci üzerinde tutunması halinde 1233 ve 1242 dirençleri takip edilebilir. 1225 aşağısındaki geri çekilmelerde ise 1217 ve 1210 desteklerine kadar geri çekilmeler olabilir.

Şeker Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 23/10/2018

Geçtiğimiz hafta dolar kuru ABD'li Rahip Brunson sonrası beklentilerle 5.5180 seviyesine kadar gerilemişti. Fakat gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışan Türk Lirası, küresel risk iştahındaki azalışın yanı sıra ve petrol fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle Cuma günü negatif ayrışmayla değer kaybetmişti. Yeni haftaya başlarken volatilitesi nispeten düşük olan Dolar/TL kurunun 5.70 direncini kırması halinde Dolar lehine işlemler gerçekleşemeye başlayabilir. Bu durumda 5.81 seviyesi direnç oluşturabilir.

AHL Forex Ons Altın Analizi Yorumu - 23/10/2018

Haftanın ilk işlem gününde, dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kazanımları ile birlikte sarı metalin 1219 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan sınırlı değer kazanımı sarı metalde düşüşleri destekler nitelikte.

Teknik olarak baktığımızda, kıymetli metalin 100 günlük üssel hareketli ortalaması olan 1226 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda aşağı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 1215, 1212 ve 1208 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükselişlerin yaşanması durumunda ise 1230, 1234 ve 1240 direnç seviyeleri izlenebilir.

AHL Forex Euro Analizi Yorumu - 23/10/2018

Dün, zayıf veri akışı ile birlikte çaprazın 6,5300 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. Gün içerisinde, İtalya Başbakanı yaptığı açıklamalarda, İtalya’nın Euro’dan ayrılmayacağı ve borcun azaltılmasını sağlayacak yeni uygulamaları devreye alınacağını ifade etti. Başbakan’ın yapıcı ve olumlu açıklamaları sonrasında Euro fiyatlamalarında sınırlı toparlanmalar görülse de Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) yayımladığı Aylık Raporda, Almanya’da ekonomik büyümenin üçüncü çeyrekte durabileceğine yönelik kötümser beklentilere yer verilmesi Euro’da dalgalanmalara neden olduğu görüldü.

Teknik olarak bakıldığında, paritenin 100 günlük hareketli ortalaması olan 6,4740 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 6,5500, 6,5960 ve 6,6800 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 6,4600, 6,4360 ve 6,4000 destek seviyeleri izlenebilir.

AHL Forex Dolar Analizi Yorumu - 23/10/2018

Haftanın ilk işlem gününde, Amerikan Doları fiyatlamalarını etkileyecek herhangi bir veri bulunmazken, Yurt içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan merkezi yönetim borç stoku 1 trilyon 121 milyar lira oldu ve borç stokunun 534 milyar liralık kısmı Döviz cinsi borçlardan oluştuğu kaydedildi. Haftanın ilk işlem gününde Türk Lirasında sınırlı değer kayıpları yaşanırken kurun 5,6200-5,6914 aralığında dar bantta hareket ettiği gözlendi. Bu hafta TCMB faiz kararına ilişkin beklentiler yavaşça oluşmaya başlarken fiyatlamalar üzerinde etkisi hissedilebilir.

Piyasalarda bugün FOMC Üyesi Kashkari'ın konuşması ve Türkiye Tüketici Güveni verisi takip edilecek. Teknik olarak bakıldığında, kurun ara direnç seviyesi olan 5,7100 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda aşağı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Geri çekilmelerin devamında 5,6000, 5,5640 ve 5,5000 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükselişlerde ise 5,7100, 5,7500 ve 5,8000 direnç seviyeleri izlenebilir.

İntegral Yatırım Ons Altın Analizi Yorumu - 23/10/2018

Ons altın 1221$ üzerinde tutunmaya devam ediyor
Haftanın ilk iki işlem gününde yer alan veri takviminin sakin kalması ons altındaki fiyat hareketlerinin zayıf bir şekilde oluşmasını destekledi. Dolar endeksi dün gün içerisinde başlattığı yükselişini devam ettirirken, bu sabah 96 seviyesinin üzerinde fiyatlandığı görülüyor. Bu durum şimdilik ons altın üzerinde ciddi etkilere neden olmadığı gözleniyor.

ABD ve Çin arasındaki gelişmelerin yanı sıra İtalya’da devam eden bütçe problemi ve Brexit görüşmeleri ons altın için güvenli liman unsuru olmaya devam etmekte. Fakat bu liman kaçışları ons altını yükselişini desteklemeye yeterli olmasa dahi 1221$ seviyesi üzerinde kalıcılık sağlamasına yardımcı oluyor. Bugünkü veri takviminde Fed üyesi Bostic’in konuşması ve ikincil düzey ABD verisi takip edilecek.

Ons altın 1221$ üzerindeki ısrarcılığını koruması halinde yukarı yönlü ataklar bir süre daha devam edebilir. Yükselişin bir trend haline geldiğini görebilmek adına ons altında 1234$ üzerinde yerleşik seyirlere ihtiyaç var. Diğer yandan kıymetli metal için 1221$ seviyesi ana destek noktası olarak takip ediliyor.

Direnç: 1227 – 1234 – 1242
Destek: 1221 – 1212 – 1207

İntegral Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 23/10/2018

Dolar/TL kurunda 5.70 seviyesi önemli
TL varlıklarda kırılganlık devam ediyor. Bu hafta içerisinde takip edilecek olan TCMB kararı öncesinde kur cephesinde olumsuz bir tablonun oluştuğu dikkat çekiyor. Türkiye risk priminin ısrarcı bir şekilde 400 puan seviyesine yakın kalıyor olması kurdaki geri çekilmeyi şimdilik desteklemiyor.

Diğer yandan doların küresel piyasalarda güçlenme isteği TL’nin diğer GOP para birimlerinin yanı sıra negatif ayrışmasını destekliyor. Bugünkü veri takviminde hem ABD hem de yurt içi piyasalarda ikincil düzey veriler izlenecek. Olası gelişmelere karşı dikkatli olmakta fayda var.

USDTRY paritesinde 5.45 seviyesindeki 22-haftalık ortalama önemli bir destek. Bu seviyeden yukarı yönlü tepkilerin geldiğini görmekteyiz. Dolar/TL kurunda 5.70 seviyesini günlük direnç olarak izleyebiliriz. Bu seviyenin üzerinde seyirler olması durumunda 5.90-6 seviyesine doğru tepki yükselişi devam edebilir. Aşağıda ise 5.50 ve 5.45 seviyeleri güçlü destekler. Şimdilik bu seviyeni altına gerilemelerin olmasını beklemiyoruz.

Destekler: 5.66 / 5.5170 / 5.50
Dirençler: 5.70 / 5.7240 / 5.90

GCM Forex Gram Altın Analizi Yorumu - 22/10/2018

Önemli Seviye : 226,35 – 228,50

Negatif trend görünümü içerisinde ilgili baskısını 216,50 destek noktası ile sınırlandıran ve trend içi tepki düşüncesini gündeme taşıyan Gram Altın, bu düşüncesini 224,50 bariyeri ile sınırlandırdı ve analizin hazırlandığı şu sıralar 222,50 seviyesine yakın seyrini sürdürmektedir.

Teknik olarak Gram Altını değerlendirdiğimizde, ana negatif trendin güncel üst noktalarını temsil eden 226,35 – 228,50 seviyeleri güncelliğini ve önemini korumaktadır. Gram Altın, ilgili bölge altında kaldığı müddetçe negatif seyrine devam etmek isteyebilir. Bu düşünce ile 220,25 başta olmak üzere 218,70 ve son dip 216,50 desteklerine doğru trend fiyatlaması izlenebilir. Bu süreçte 216,50 altındaki kalıcı hareketler, negatif trend görünümünün daha da güçlenmesini sağlayabilir. Aksi takdirde trend içi tepkiler tekrar gündemi meşgul edebilir.

Alternatif olarak pariteye yönelik tepkilerin trend görünümünü sona erdirmesi içinse, 226,35 – 228,50 bölgesi üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 230,50 başta olmak üzere 232,50 ve 234,50 bariyerlerine doğru yeni fiyatlama izlenebilir. Bu süreçte son zirve 239,40 üzerindeki kalıcı hareketler, ilgili dönüşe ayrıca teyit niteliği kazandırmak isteyebilir.

Özetle: Ana negatif trendin güncel üst noktalarını temsil eden 226,35 – 228,50 seviyeleri altında Gram Altın fiyatına yönelik aşağı yönlü beklentiler gündemde yer almayı sürdürmektedir.

cevirici

PARİTE NEDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR? YATIRIMI HAKKINDA BİLGİLER

Finans piyasalarında yatırım yapacak kişilerin en çok karşılaşacakları terimlerden birisi paritedir. Özellikle dövizlerle işlem yapmak istiyorsanız parite terimi ile karşılaşmış olma ihtimaliniz yüksektir. Kur kavramını hepimiz biliyor olsak da paritenin ne olduğunu henüz öğrenmemiş olabilirsiniz. Buna karşın küresel bir piyasada işlem yapacaksanız duyacağınız ilk terim paritedir. İki dövizden oluşan bu pariteler, yatırımcılara birçok bilgi verirler.

İki para biriminin bir araya gelmesiyle oluşan pariteler, forex gibi küresel piyasalarda yüksek işlem hacmiyle işlem görmektedir. EUR/USD paritesi, forexte yapılan parite işlemlerinin neredeyse yüzde 85'lik kısmına işaret etmektedir. Dolayısıyla piyasaya yeni girecek kişilerin de dikkatini çeken ilk enstrüman olmaktadır. Bunun yanında takip ettiğimiz dolar kuru, USD/TRY paritesi şeklinde ifade edilmektedir.

Şimdi paritelerle ilgili bilinmesi gerekenlere, çeşitlerine, yatırımı hakkında bilgilere ve tüm detaylara sizlerle:

Parite Nedir?

Bir para biriminin, başka bir ülkenin parası karşısındaki değerine parite denir. En basit anlamıyla ülke para birimlerinin birbirine oranıdır. Daha açık anlatmak gerekirse; parite, iki farklı para biriminin birbirine karşı oranını vermektedir. Örneğin; USD/TRY paritesi, Amerikan dolarının Türk lirası karşısındaki değerini göstermektedir.

Paritede, para birimlerinin uluslararası kodları yer alır ve dizilime göre yorum yapılır. USD/TRY paritesinde; Amerikan doları USD, Türk lirası TRY kodu ile verilmiştir. Paritedeki dizilim ise Amerikan dolarının baz, Türk lirasının ise karşıt döviz olduğunu göstermektedir. Baz döviz, paritenin yönünü belirler ve genellikle baskın olan taraftır. Karşıt döviz ise paritenin değerinin ifade edilmesinde kullanılır. Örneğin; USD/TRY paritesinin değeri 4,5000 lira şeklinde ifade edilir.

Küresel bir piyasa olan forex ile hayatımıza giren parite kavramı, döviz çeşitliliğinin fazla olması nedeniyle her türden yatırımcıya hitap edecek yatırım araçlarını ortaya çıkarmıştır. Kimisi kısa vadede anlık dalgalanmalardan kar edebileceği kimisi de güvenli bir şekilde uzun vadede yatırım yapabileceği pariteler bulabilmektedir. Paritelerin bu özellikleri ise kapsadığı para birimlerinden kaynaklanmaktadır.

Paritede alım – satım işlemi, baz dövize göre yapılmaktadır. Baz dövizde görülen hareketliliğe göre alım veya satım kararı verilmektedir. Yapılan işlem sonucunda elde edilecek kar veya zarar ise karşıt döviz cinsinden hesaplanacaktır. Yatırımcıların paritelerle ilgili bilmesi gereken ilk konulardan birisi budur.

Parite nedir sorusunun detaylı cevabı için tıklayın.

Parite Çeşitleri Nelerdir?

Majör ve minör şeklinde ifade edilen pariteleri de duymuş olabilirsiniz. Bunlar birer parite çeşididir ve pariteyi bir araya getiren para birimleri hakkında bilgiler verir. Para birimlerini majör, minör ve egzotik olarak adlandırırız. Bu isimler, para biriminin ait olduğu ülkenin ekonomisinin canlılığına göre verilmektedir.

Pariteler, tıpkı para birimlerinde olduğu gibi majör, minör ve egzotik olarak sınıflandırılırlar. Majör pariteler, iki majör para biriminden oluşmaktadır. Örneğin; EUR/USD, majör bir paritedir ve her iki para birimi de majördür.

Minör parite ise bir majör ve bir minör para biriminden oluşmaktadır. Örneğin; NZD/USD paritesi, bir minör ve bir majör para biriminden oluşmuştur. Dolayısıyla minör bir paritedir. Yüksek işlem hacimli paritelerden birisi olduğunu da bilmelisiniz. Bir minör paritede mutlaka bir majör para birimi bulunmalıdır.

Her iki para biriminin majör olmasına karşın minör olarak tanımlanan pariteler de bulunmaktadır. Örneğin; CAD/JPY paritesinde her iki para birimi de majördür. Buna karşın parite, minörler listesinde yer almaktadır. Çünkü yüksek bir işlem hacmine sahip değildir.

Yüksek işlem hacmine sahip olmayan, yerel yatırımcılar tarafından tercih edilen ve ülke ekonomisi fazla canlı olmayan para birimleri, egzotikler listesinde yer almaktadır. Örneğin; Türk lirası, Brezilya reali gibi para birimleri, egzotik olarak bilinmektedir. Dolaysıyla bu para birimlerinin oluşturduğu pariteler, egzotik olarak adlandırılmaktadır. Bir egzotik paritede mutlaka bir majör para birimi yer almalıdır.

En çok işlem gören forex pariteleri için buraya tıklayın.

Parite Nasıl Hesaplanır?

Parite hesabı, pay ve paydadan oluşan kesir üzerinden yapılmaktadır. Örnekle açıklayacak olursak; EUR/USD paritesinde Euro pay, Amerikan doları ise paydadır. Euro'nun 5 lira, doların ise 4 lira olduğunu varsayacak olursak; 5/4 eşitliğinden EUR/USD paritesinin değeri, 1,25 lira olacaktır. Bu EUR/USD paritesinin Türk lirası cinsinden değerini bizlere vermektedir.

Yukarıda yapmış olduğumuz hesap, dolar ve Euro kuru üzerinden EUR/USD paritesinin değerini hesaplayabileceğinizi göstermektedir. Güncel olarak iki döviz kurunun da hangi seviyelerde olduğunu biliyorsanız pariteyi de hesaplayabilirsiniz.

Parite Yatırımı Nasıl Yapılır?

Özellikle küresel piyasalarda paritelerle yüksek bir hacimle işlem yapılmaktadır. Çünkü para birimlerinde görülen anlık dalgalanmalar, kısa vadeli yatırımlardan yüksek bir kazancın elde edilmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla pariteler de kısa vadede kazanç elde edilebilecek fırsatları yatırımcılara sunmaktadır.

Bir yatırım için alım veya satım işlemi yapılmaktadır. Paritelerde ise bu işlemler uzun veya kısa pozisyon olarak tanımlanmaktadır. Bir paritede uzun pozisyon almak, alım yapmak demektir. Örnekle açıklamak gerekirse; EUR/USD paritesinde uzun pozisyon almak, alım işlemini ifade eder. Ayrıca bu işlemden Euro'nun alındığı, doların ise satıldığı anlaşılmaktadır.

Kısa pozisyon almak ise satış yapmak demektir. EUR/USD paritesinde kısa pozisyon alınması, satışa geçildiğini gösterir. Aynı zamanda Euro'nun satılıp, doların alındığını ifade eder. Bunlara ek olarak Euro'nun satılıyor olması, düşüşe geçeceğini ve dolayısıyla paritenin de düşeceğini ifade eder. Aynı şekilde Euro'nun alınıyor olması, yükseliş zamanının geldiğini anlatır. Tüm bunların nedeni ise finans piyasalarının işlem mantığıdır. En kısa haliyle; fiyatlar düşükken alıp yükseldiğinde satma şeklinde bu mantık açıklanabilir.

Paritelerle yatırım yapmak için öncelikle bu kavramın ne ifade ettiğini öğrenmeniz gerekiyor. Bizim yukarıda örneklerle anlattığımız bu durumu, pariteleri bir süre incelediğiniz zaman çok daha iyi anlayabilirsiniz. Son derece basit olan bu kavramlar, küçük bir hata nedeniyle kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle de bilgi ve deneyim seviyeniz, paritelerde doğru işlemler yapabilmek için ilk kriterdir.

Yatırımlarda dikkat etmeniz gereken ikinci kriter ise paritede meydana gelen değişimleri takip etmenizdir. Paritenin nelerden etkilendiğini, hangi durumlarda yükselip düştüğünü iyi bir şekilde biliyor olmalısınız. Üstelik pariteyi oluşturan para birimlerinin de hangi faktörlerden etkilendiğini bilmelisiniz. Çünkü paritede görülen dalgalanmalar, kendini oluşturan para birimlerinden kaynaklanmaktadır.

Parite genel olarak baz dövizde görülen değişimlere göre yön bulmaktadır. Yine de iki para biriminde de görülen dalgalanmalar, paritenin düşüp yükselmesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda FED toplantılarının (FOMC) neredeyse bütün pariteler üzerinde etkisi bulunmaktadır. En genel haliyle de pariteyi oluşturan para birimlerinin ait olduğu ülkelerin faiz oranları, enflasyon gibi önemli makroekonomik verileri ile merkez bankaları tarafından yapılan açıklamalar, paritenin dalgalanmasına neden olmaktadır.

Paritenin hangi faktörlerden ne yönde etkilendiğini öğrenmeniz ve kendi yorumlarınızı yapabilmeniz, kar elde edeceğiniz yatırım işlemleri için gereklidir. Düşüş veya yükseliş hareketi henüz meydana gelmeden tahmin edebilmeniz ve buna uygun pozisyonu almanız gerekmektedir. Bunun için de iyi bir piyasa takipçisi olmanız gerekmektedir. Ekonomik takvim verilerinden ülkeler için önemli gelişmelere kadar her konuyu izlemelisiniz.

Yatırımda başarılı olmak için ne yönde pozisyon oluşturacağınızı tahmin ettiğiniz gibi, nasıl bir strateji ile ilerleyeceğinizi de biliyor olmalısınız. Yatırım işlemleriniz için doğru stratejiyi belirlemeniz gerekmektedir. Bunu bir başkasının uyguladığı strateji ile değil, tamamen kendi mantığınıza yatan stratejilerle yapmalısınız. Daha sonrasında da sakin bir şekilde işlemin devamlılığını sağlamalı, beklediğiniz seviyeler gerçekleştiğinde işlemi sonlandırmalısınız.

Sanayi Metalleri

Sanayi sektörüne konu olan her malın değerli olması, finans piyasalarında da ilgi görmelerini sağlamaktadır. Alüminyum, çelik, bakır, demir ve nikel gibi değerli metaller, finans piyasalarında dikkat çeken yatırım araçlardır. Sanayi sektörünün arz ve talebi ile ülkelerin ithalat – ihracat oranları fiyatlarındaki dalgalanmaların nedenleridir.

Forex Parite İşlemleri Para Kazandırır mı? Mantıklı mı?

Forex piyasası dediğimiz zaman akla ilk gelen enstrümanlardan birisi EUR/USD paritesidir. Zaten forexte yapılan işlemlerin yüzde 85 kadarı bu parite ile yapıldığı bilinmektedir. Bu durum bile forex piyasasının parite işlemleri için mantıklı olduğunu kanıtlıyor. Peki, neden forex piyasası parite işlemlerinde diğerlerine göre daha üstün görülüyor?

Forex piyasasının parite işlemleri için en mantıklı yer olduğu konusunda neredeyse herkes hemfikirdir. Çünkü piyasanın işlem özelliklerine baktığımız zaman, paritelerle işlem yapmak için son derece uygun olduğunu görüyoruz. Her şeyden önce günlük 7 trilyon dolar civarındaki işlem hacmi, dünyanın en büyük piyasası olduğu bilgisini bize vermektedir. Likiditesi yüksek bir piyasa olması nedeniyle paritelerde görülen anlık dalgalanmalardan kar etmek mümkün hale gelmektedir. Dolayısıyla parite işlemleri için en uygun yer olduğu anlaşılmaktadır.

Parite yatırımı için forex mantıklı mı sorusunun detaylı cevabı için tıklayın.

Forex piyasasının işlem özellikleri de paritelerle işlem yapmak için uygun bir yer olduğu bilgisini bizlere vermektedir. Çift yönlü işlemler, kaldıraç sistemi, risklerin emirlerle durdurulabilir olması gibi özellikleri, forex piyasasını yatırımlar için uygun bir yer haline getirmektedir.

Çift yönlü işlem özelliği sayesinde parite hem yükselirken hem de düşerken para kazanmak mümkündür. Çünkü yükselirken alım yönünde, düşerken de satış yönünde pozisyon alınarak her fiyat hareketinden faydalanılabilir. Kaldıraç sistemi sayesinde elde edilecek kar artırılabilir ve zarar durdur emri sayesinde riskler kontrol edilebilir.

Forex parite işlemleri para kazandırır mı sorusunun detaylı cevabı için tıklayın.

Forex piyasasının işlem özellikleri, paritelerle yapılan işlemlerden yüksek bir kazanç elde edebilmek için uygun olduğunu göstermektedir. Elbette yatırımcının hem piyasayı hem de pariteyi iyi bir şekilde tanıması gerekmektedir. Ancak bu şekilde forexin avantajlarından yararlanarak paritelerden para kazanabileceğini bilmelidir. Bu nedenle forex hakkında bilgi sahibi olmadan işlemlere başlamamanızı tavsiye ederiz.

E-Posta :

Parola :

Kayıt
Giriş
Ad, Soyad :
E-Posta :
Kullanıcı Adı :

Parola :

Giriş
Gönder