TCMB Alış:5.771, Satış:5.7814 | Serbest Piyasa Alış:5.785, Satış:5.795 | Spot Alış:5.7431, Satış:5.7496
TCMB Alış:6.6206, Satış:6.6326 | Serbest Piyasa Alış:6.62, Satış:6.63 | Spot Alış:6.5907, Satış:6.5983
TCMB Alış:7.486, Satış:7.5251 | Serbest Piyasa Alış:7.4376, Satış:7.4749 | Spot Alış:7.4597, Satış:7.4622
AltınAlışSatış
Gram Altın227.39227.43
Cumhuriyet1516.001539.00
14 Ayar Bilezik130.70131.00
18 Ayar Bilezik167.39167.77
22 Ayar Bilezik209.13209.60
Ata Altın1513.431553.58
Beşli Altın7314.897469.15
Çeyrek Altın366.89375.76
Gremse Altın3668.913757.56
İki Buçuk Altın3668.913732.28
Yarım Altın731.49751.51
Ziynet Altın1467.561498.43
Kilo Altın (Dolar)39380.0039386.00
Has Altın226.25226.29
DövizAlışSatış
Dolar5.78505.7950
Euro6.62006.6300
Sterlin7.43767.4749
B.A.E. Dirhemi1.55801.5674
Arjantin Pezosu0.15640.1574
Avustralya Doları4.05794.0783
Bahreyn Dinarı15.183015.2750
Brezilya Reali1.54841.5577
Kanada Doları4.37274.3991
İsviçre Frangı5.75105.7857
Çin Yuanı0.82490.8298
Kolombiya Pezosu0.00180.0018
Çek Korunası0.25460.2561
Danimarka Kronu0.87970.8850
Gürcistan Larisi2.13232.1451
Hong Kong Doları0.73010.7345
Macar Forinti0.02030.0204
İsrail Şekeli1.55801.5674
Hint Rupisi0.07810.0786
Ürdün Dinarı8.07648.1251
Japon Yeni5.08985.1205
G.Kore Wonu0.00500.0050
Kuveyt Dinarı18.818018.9314
Kazak Tengesi0.01570.0158
Libya Dinarı4.12684.1516
Meksika Pezosu0.29660.2983
Norveç Kronu0.69010.6943
Y.Zelanda Doları3.74913.7716
Filipin Pezosu0.10650.1072
Polonya Zlotisi1.52781.5370
Rumen Leyi1.40751.4160
Rus Rublesi0.08730.0878
S.Arab Riyali1.52681.5345
İsveç Kronu0.63400.6379
Singapur Doları4.15074.1757
Suriye Poundu0.01100.0111
Tunus Dinarı2.01222.0243
Ukrayna Grivnası0.20250.2037
G.Afrika Randı0.40160.4041
CoinFiyat(USD)Piyasa Büyüklüğü
Bitcoin6459.23367111,986,879,871
Ethereum202.1802220,773,339,477
XRP0.4398717,594,034,193
Bitcoin Cash439.265397,650,998,379
EOS5.366594,863,454,373
Stellar0.242374,579,349,902
Litecoin52.055713,063,327,957
Cardano0.074151,922,598,179
Monero108.250961,787,328,749
TRON0.023151,522,652,311
Dash153.129631,285,840,733
Binance Coin9.719811,271,344,721
NEO16.513251,073,361,349
Ethereum Classic9.783031,031,962,859
Zcash121.57767616,957,327
Dogecoin0.00416486,135,266
Bitcoin Gold25.88807447,938,822
Qtum4.21939375,450,060
Lisk2.98286332,463,409
Nano2.03718271,451,293
BitShares0.09864263,115,620
Siacoin0.00680255,513,005
DigiByte0.02229244,382,247
Steem0.80998227,481,189
Verge0.01407213,555,559
Waves1.98419198,419,688
Stratis1.47676146,293,769
Waltonchain2.96783119,141,118
MonaCoin1.1414272,084,635
PariteAlışSatış
USD/TRY5.74315.7496
EUR/TRY6.59076.5983
GBP/TRY7.45977.4622
EUR/USD1.14701.1471
GBP/USD1.29841.2985
USD/CAD1.30861.3087
AUD/USD0.70810.7083
NZD/USD0.65490.6550
AUD/JPY79.600079.6200
AUD/CAD0.92670.9269
CAD/CHF0.76020.7604
CAD/JPY85.883085.9220
CHF/JPY112.9790112.9870
EUR/GBP0.88330.8835
EUR/CHF1.14091.1419
EUR/CAD1.50101.5011
EUR/AUD1.61951.6197
EUR/JPY128.9400128.9500
GBP/AUD1.83341.8337
GBP/CAD1.69911.6994
GBP/CHF1.29181.2921
GBP/JPY145.9570145.9670
USD/ZAR14.237814.2614
USD/SGD1.37861.3788
NZD/CAD0.85700.8572
NZD/CHF0.65150.6517
NZD/JPY73.611073.6310
EUR/DKK7.46057.4609
EUR/HUF322.5500323.0500
EUR/NOK9.50709.5119
EUR/NZD1.75131.7516
EUR/PLN4.29484.2982
EUR/SEK10.349810.3544
EUR/ZAR16.340116.3501
USD/CHF0.99490.9950
USD/CNH6.93886.9438
USD/DKK6.50396.5047
USD/HUF281.3100281.5100
USD/ILS3.66803.6780
USD/JPY112.4130112.4170
USD/MXN19.292019.3006
USD/NOK8.28838.2927
USD/PLN3.74423.7471
USD/RUB65.648465.6934
USD/SEK9.02329.0263
AUD/NZD1.08131.0815
CHF/TRY5.77425.7767
GBP/NZD1.98211.9831
AUD/TRY4.06474.0747
CAD/TRY4.38614.3961
EmtiaAlışSatış
Ham Petrol69.57 $69.63 $
Bakır2.78 $2.78 $
Benzin1.913 $1.913 $
Kalorifer Yakıtı2.3243 $2.3253 $
Doğal Gaz3.138 $3.143 $
Paladyum1108.4 $1108.9 $
Platin824.6 $824.8 $
Gümüş14.58 $14.585 $
Kakao2200 $2209 $
Kahve117.65 $117.85 $
Mısır369.25 $369.5 $
Pamuk79.51 $80.51 $
Canlı Sığır118.25 $118.3 $
Portakal Suyu137.38 $138.38 $
Soya Yağı29.16 $29.16 $
Soya Fasulyesi857.5 $857.5 $
Şeker13.79 $13.89 $
Buğday508 $508 $
DövizAlışSatış
Euro (Efektif)6.6166.6425
ABD Doları (Efektif)5.76695.79
Euro / ABD Doları1.14721.1472
Euro6.62066.6326
ABD Doları5.7715.7814
ABD Doları / Avusturayla Doları1.4131.413
ABD Doları / Bulgar Levası1.70481.7048
ABD Doları / Kanada Doları1.30961.3096
ABD Doları / İsviçre Frangı0.99520.9952
ABD Doları / Çin Yuanı6.93786.9378
ABD Doları / Danimarka Kronu6.50326.5032
ABD Doları / İran Riyali4200042000
ABD Doları / Japon Yeni112.31112.31
ABD Doları / Norveç Kronu8.27538.2753
ABD Doları / Pakistan Rupisi132.95132.95
ABD Doları / Rumen Leyi4.06824.0682
ABD Doları / Rus Rublesi65.3265.32
ABD Doları / Suudi Arabistan Riyali3.7523.752
ABD Doları / İsveç Kronu9.01559.0155
Avustralya Doları4.07464.1012
BA BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ DİRHEMİ1.57251.5725
BA ARNAVUTLUK LEKİ0.053130.05313
BA ARJANTİN PESOSU0.15840.1584
BA AZERBAYCAN YENİ MANATI3.40483.4048
BA BOSNA HERSEK MARKI3.38273.3827
BA BAHREYN DİNARI15.321815.3218
BA BREZİLYA REALİ1.56711.5671
BA ÇEK KORUNASI0.256880.25688
BA MISIR LİRASI0.321660.32166
BA GÜRCİSTAN LARİSİ2.13932.1393
BA HONG KONG DOLARI0.736760.73676
BA HIRVATİSTAN KUNASI0.892840.89284
BA MACAR FORİNTİ0.020540.02054
BA ENDONEZYA RUPİSİ0.000380.00038
BA YENİ İSRAİL ŞEKELİ1.57561.5756
BA HİNDİSTAN RUPİSİ0.078510.07851
BA IRAK DİNARI0.004840.00484
BA İZLANDA KRONU0.048650.04865
BA ÜRDÜN DİNARI8.14128.1412
BA GÜNEY KORE WONU0.005080.00508
BA KAZAKİSTAN TENGESİ0.015910.01591
BA MAKEDONYA DİNARI0.107740.10774
BA MEKSİKA PESOSU0.298240.29824
BA MALEZYA RİNGGİTİ1.38731.3873
BA YENİ ZELANDA DOLARI3.78483.7848
BA PERU YENİ SOLU1.73331.7333
BA FİLİPİN PESOSU0.107450.10745
BA POLONYA ZLOTİSİ1.54441.5444
BA KATAR RIYALİ00
BA SİNGAPUR DOLARI4.19084.1908
BA SURİYE LİRASI0.011210.01121
BA TAYLAND BAHTI0.175750.17575
BA TÜRKMENİSTAN MANATI1.65271.6527
BA UKRAYNA HRYVNASI0.205230.20523
BA ÖZBEKİSTAN SOMU0.00070.0007
BA GÜNEY AFRİKA RANDI0.402740.40274
Bulgar Levası3.36623.4102
Kanada Doları4.40064.4204
İsviçre Frangı5.78535.8225
ÇİN YUANI0.827160.83798
Danimarka Kronu0.886020.89037
Avustralya Doları (Efektif)4.05594.1258
Kanada Doları (Efektif)4.38434.4372
İsvicre Frangı (Efektif)5.77665.8312
Danimarka Kronu (Efektif)0.88540.89242
Sterlin (Efektif)7.48087.5364
100 Japon Yeni (Efektif)5.10735.1799
Kuveyt Dinarı (Efektif)18.629919.4485
Norveç Kronu (Efektif)0.695170.70195
Suudi Arabistan Riyali (Efektif)1.52661.5524
İsveç Kronu (Efektif)0.636950.64547
Sterlin / ABD Doları1.29941.2994
Sterlin7.4867.5251
100 İran Riyali0.013660.01384
100 Japon Yeni5.12635.1603
Kuveyt Dinarı / ABD Doları3.29583.2958
Kuveyt Dinarı18.913619.1611
Norveç Kronu0.695660.70034
PAKİSTAN RUPİSİ0.043160.04373
Rumen Leyi1.41061.4291
Rus Rublesi0.087860.08901
Suudi Arabistan Riyali1.53811.5409
İsveç Kronu0.637390.64399
investing
Coinbase, ABD Doları’na Sabitlenmiş Bu Tokenı Platformuna Ekledi!
bigpara
Dev şirketten 50 milyar dolarlık yatırım
investing
Call of Duty Oyuncuları 3 Milyon Dolarlık Kripto Para Vurgunu İle Suçlanıyor!
investing
Blockchain İçin Sistemsel Hata Analiz Eden Teknolojiyi Kodlayan Firma, 5.5 Milyon Dolar Topladı!
investing
Dolar/TL kuru son haftaların en sert yükselişini yaşadı
investing
Tiger Global’in Coinbase’e Yaptığı 500 Milyon Dolarlık Yatırımı, 3.75 Milyarlık Fonun Bir Parçası Olabilir
paratic
Dolar Bahçeli’nin “İttifak Yok” Açıklamaları ile 5,87’yi Aştı!
bigpara
Dolar kurunda son durum
paratic
Düşük Seviyeleri Koruyamayan Dolar Kuru Yeniden 5,75 Liranın Üzerinde
investing
BONO&FX-Dolar/TL 5.70 altında dalgalı seyrediyor, PPK kararı öncesi küresel piyasalar ve Hazine ihaleleri izlenecek
bigpara
Dolar kuru güne nasıl başladı?
investing
Ripple (XRP) 2019’un ilk Çeyreğinde 5 Doları Görmesi Mümkün Görünüyor
investing
Ryan X Charles: Bitcoin (BTC) Ancak Bir Şartla 1 Milyon Dolar Olur
uzmancoin
İsviçre merkezli borsa hack’lendi: Zarar 7.5 milyon dolar
investing
BONO&FX-Dolar/TL 5.70 altında dalgalı seyrediyor piyasalar yön belirleyici olarak PPK kararını bekliyor
investing
Euro, İtalya; Sterlin ise brexit belirsizliği ile düşüş yaşıyor
investing
Bitcoin Boğası Tom Lee 25.000 Dolarda Neden Israr Ettiğini Açıkladı
investing
Dolar, majör ve gelişen ülke paraları karşısında yükseliş yaşıyor
investing
Yapı Kredi’ye Vısa Europe’dan Dört Dörtlük Ödül
paratic
Blockchain Mühendislerine Talep Artarken Maaşları 15 Bin Dolara Çıktı
investing
Dolar/TL haftaya nasıl başladı?
investing
Forex – Dolar Düşüşte, İtalya Odağında Euro Yükseliyor
investing
Uzman Görüşü Bitcoin için 10 Bin Dolar Hala Mümkün
investing
Azalan Bitcoin Günlük İşlem Hacmi 6000 Doları işaret Ediyor
bigpara
Dolar kurunda son durum
investing
Ethereum Vakfı’ndan Veri Şeffaflığı Girişimine 120 Bin Dolarlık Bağış Geldi
bigpara
Petrol fiyatları 80 doların üzerinde
bigpara
Dolar kuru yeni haftaya nasıl başladı?
investing
YENİLEME 1-GLOBAL PİYASALAR - Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın
investing
GLOBAL PİYASALAR - Borsa / Döviz
Yorum Yap
ziyaretçidoviz


ülkede döivz kurları aynı roller coaster pisti gibi. hamdolsun.


ziyaretçidoviz


japon yeni uçuyor


ziyaretçidoviz


Döviz ve altın yükseliyor hemde çok hızlı. Ama keriz silkeleme ihtimalinide hesaba katmak lazım


ziyaretçidoviz


dövizler bugün bana göre yön aradı ve nihahi kararı 5.67 - 5.68 lerle dolar yukarı olarak belirledi. bu noktadan sonra bana göre 6.80 seviyelerine kadar yükseliş devam eder.


ziyaretçidoviz


borsa düşüyor, pariteler düşüyor, dolar düşüyor, euro düşüyor, altın düşüyor, normal mi bu diyeceğim ama ülkede ne normal öyle değil mi?


ziyaretçidoviz


beyler bugünde yüzde 2 - 3 arası değer kaybeder mi tüm kurlar?


çağrıdoviz


tüm dövizlerde %2'leri geçen kayıplar yaşandı. güzel kazanç fırsatları vardı bugün.


ziyaretçidoviz


dolar böyle giderse 5.000 ı bir kaç güne görür. viop'tan veya forex'ten kaldıraçlı açığa satış yapmak gerek. böyle volatilite bir daha gelmez.


selaniiklierhandoviz


Artık 2 3 gün içinde akp yetkilileri çıkıp açıklama yaparlar dövizi biz düşürdük Türk Lirasına biz değer kazandırdık diye halbuki ekonomimizi düşürüp Türk Lirasının değerini kaybettirenler de onlar ne zaman dolar 1.50 TL Euro da 2.00 2.20 TL seviyelerine düşüp Türk Lirasına değer kazandırırlar o zaman derim tamam AKP Türk ekonomisini kalkındırdı Onların doları varsa bizimde Allahımız var diyorlardı görünen köy kılavuz istemez Ülkeleri yönetenler Tanrı yada Tanrılar değildir birinin bizim Cumhurbaşkanına bunu söylemesi lazım

hkn Çok Haklısın Kardeş, Ama kim söyleyecek etrafında böyle bir yürekli delikanlı kimse yokki...


gokhanozbdoviz


dolar 5.50'yi görür mü acaba. bunu düşündürmeye başladı


ziyaretçidoviz


5.75 - 5.8 arasında iyi keriz silkelediler :S


ziyaretçidoviz


dolar 4.5 TL olmalı

hkn Bu seviye zaten Temmuz ayı Kriz öncesi seviye görürse normalleşme denebilir de Şu %100 zamlar nolcak onu biri söylese


ziyaretçidoviz


dolar 5 !


ziyaretçidoviz


rahip de uçsa rahibeler de uçsa doların uçtuğu yere uçamazlar artık


ziyaretçidoviz


Rahip uçtu.


GCM Forex Euro Analizi Yorumu - 23/10/2018

Önemli Seviye : 6,4500 – 6,5600

EURTRY paritesi 6,4500 – 6,5600 aralığındaki seyrini koruyor. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış süreci takip edilebilir. Bu süreçte, 21 periyotluk Envelopes’un desteklediği 6,4500 – 6,5600 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir. Düşüş isteği 6,4500 seviyesi altındaki seyir ve 4 saatlik kapanışlarla ağırlık kazanabilir.

Bu durumda 6,3300 ve 6,1800 seviyeleri hedeflenebilir. Olası yükselişlerde 6,5600 seviyesinin aşılması ve bölgede gerçekleşebilecek 4 saatlik kapanışlar düzeltme alanı içerisinde yükseliş isteğine ağırlık kazandırabilir. Bu durumda ise 6,6600 ve 6,7900 seviyeleri gündeme gelebilir.

Özetle: Önümüzdeki süreçte 6,4500 – 6,5600 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

GCM Forex Dolar Analizi Yorumu - 23/10/2018

Önemli Seviye : 5,6600 – 5,7160

Haftanın en önemli gündem maddelerinden birisi olan TCMB kararlarına Perşembe günü saatler 14.00’ü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kararları öncesinde 5,52 destek noktası üzerinde trend içi tepki düşüncesini gündeme taşıyan ve bu doğrultuda 5,70 seviyesine kadar çıkış izlediğimiz USDTRY kuru, gün içerisinde sakin ancak pozitif bir fiyatlama davranışı ile gündemi meşgul etmeye çalıştı. Bu doğrultuda 5,6600 – 5,7160 bölgesi içerisinde seyrini sürdüren kur, analizin hazırlandığı şu sıralar da ilgili bölge içerisinde karar vermeye çalışmaktadır.

Ana görünümün kanal üst noktası 5,9600 – 5,9160 bölgesi altında negatif olduğu bir ortamda kura yönelik tepki alımı düşüncesi tamam mı devam mı sorusunun cevabında 5,6600 – 5,7160 bölgesi yakinen takip edilmelidir.

USDTRY kuru tepki alımına devam etmek istiyorsa, 5,6600 – 5,7160 bölgesi üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 5,7520 başta olmak üzere 5,8100 ve 5,8700 bariyerlerine doğru çıkışlar izlenebilir. Bu tür bir çıkış izlense dahi ana görünümün 5,9160 – 5,9600 bölgesi altında negatif olduğu unutulmamalıdır.

USDTRY kuru tepki alımına son vermek istiyorsa, 5,6600 – 5,7160 bölgesinde baskı görmeyi sürdürmelidir. Ancak bu şartla 5,6100 başta olmak üzere 5,5650 ve son dip 5,5200 desteklerine doğru trend fiyatlaması izlenebilir. Bu tür bir geri çekilmede son dip 5,5200 altındaki kalıcı hareketler, düşüş kanalının güncel alt noktası 5,4000 desteğine doğru olası geri çekilmeleri destekleyebilir. Aksi takdirde 5,6600 – 5,7160 bölgesine doğru tekrar tepkiler izlenebilir.

Özetle: 5,9160 – 5,9600 bölgesi altında negatif trend görünümüne devam eden USDTRY kurunda tepki alımı düşüncesi tamam mı devam mı sorusunun cevabında 5,6600 – 5,7160 bölgesi yakinen takip edilebilir.

Anadolu Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 23/10/2018

Bu sabah işlemler 5,70 üzerinde
PPK toplantısı öncesinde paritede tepki görüyoruz. Geçen haftayı 5,5194’ü gören ve kapanışı 5,65’den yapan paritede dün 5,6921 görülürken kapanış 5,6661’den gerçekleşti. 5 günlük ağırlıklı ortalamaya denk gelen 5,65 seviyesi üzerine yerleşmede 5,75-5,80-5,85 ardından 5,90 seviyeleri test edilebilir. Küresel piyasalarda çok ciddi dalgalanmaların olmadığı ve yurt içinde yeni bir negatif haber akışı yaşanmadığı takdirde devam edecek tepki alımlarında 5,90’nın yukarı kırılmayacağını düşünüyoruz.

TRY açısından bugün Hazine’nin gerçekleştireceği iki ihale takip edilecekken Perşembe günü yapılacak PPK toplantısı bekleniyor. TCMB’den Perşembe günkü PPK toplantısında faiz oranlarında değişiklik yapılması beklenmezken sıkı para politikasının katılıkla devam edileceğine yönelik mesajını sürdürüp sürdürmeyeceği önemli olacak.

Son Fiyat : 5,7259
Destekler : 5,6580-5,6200-5,6000
Dirençler : 5,7500-5,8000-5,8500

Gedik Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 23/10/2018

Dolar/TL gün içerisinde 5,6217 ve 5,6921 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 5,6693 seviyesinden kapattı. Kurda yukarı yönlü hareketler görüldü. Bu sabah günlük grafikte 21 periyotluk üssel hareketli ortalaması altında hareket eden kur 5,6827 seviyelerinden işlem görüyor. Teknik olarak kısa vadede en kuvvetli destek 5,6620 ve en kuvvetli direnç 5,7020 seviyelerinde bulunmaktadır.

Gün içinde aşağı yönlü hareketlerde destek olarak 5,6620-5,6330 – 5,6150 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 5,7020 – 5,7170 – 5,7520 seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Saatlik grafikte MACD pozitif bölgede triggeri üzerinde yukarı yönlü seyrine devam etmektedir. RSI kendi ortalaması üzerinde yukarı yönlü hareket etmektedir.

Tacirler Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 23/10/2018

USDTRY paritesi, dolar endeksindeki yükseliş ve Türk lirasındaki pozitif ayrışmanın etkisini yitirmesi ile birlikte dün gün içerisinde yükseliş eğilimini sürdürerek 5,62 seviyesinden 5,69 üzerine doğru tırmandı. Türk lirası dün gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında en zayıf performans gösteren para birimleri arasında yer alırken, dolar endeksinin gün içerisinde 95,46 seviyesinden 96 seviyesi üzerine doğru sürdürdüğü yükseliş hareketi de kurdaki tırmanışı destekledi.

Bu noktada kurdaki kısa vadeli görünüm açısından, AB cephesinde İtalya’daki bütçe tartışmaları önemli olacak. İtalya’daki bütçe planına yönelik süren tartışmalar euroyu zayıflatarak dolar endeksindeki yükselişin hız kazanmasına neden oluyor. Bu noktada, bugün AB Komisyonu’nun İtalya bütçesini resmi olarak iade edebileceği ve revizyonunu isteyebileceği belirtiliyor.

Böyle bir durumun AB tarihinde bir ilk olacağı söyleniyor. Bugün AB Komisyonunun İtalya bütçesini resmi olarak iade etmesi durumunda euro üzerinde baskının artması ve dolar endeksindeki yükseliş hareketinin de hızlanması beklenebilir. Kur bu sabah saatleri itibariyle 5,68’li seviyelerden işlem görüyor. Bu noktada kurun bugün içerisinde 5,66 – 5,72 seviyeleri arasında hareket etmesini beklemekteyiz.

Ancak 5,72 seviyesinin yukarı yönlü kırılması durumunda kurdaki yükseliş hareketinin 5,80 seviyesine doğru hızlanabileceğini belirtmek gerekir. Bugün yurt içi piyasalarda Hazine’nin düzenleyeceği 2yıl ve 5 yıl vadeli tahvil ihaleleri ve Ekim ayı Tüketici Güven Endeksi verileri takip edilecek. ABD cephesinde ise Richmond Fed İmalat Endeksi ve Atlanta Fed Başkanı Bostic’in (FOMC’de oy sahibi) konuşması takip edilecek.

Alan Yatırım Euro Analizi Yorumu - 23/10/2018

Yatay hareketine devam ediyor
TL’deki sınırlı değer kaybına rağmen paritede görülen sert satışlar EURTRY’de yatay fiyatlamalara neden oluyor.

Türk Lirası, Euro karşısında günü 0.12% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Euro karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber EURTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 6.5400 ve 6.6200'de, destek seviyeleri ise 6.4500 ve 6.3700'de bulunmaktadır.

Alan Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 23/10/2018

Kurdaki iyimserlik dolarizasyonun artmasıyla azaldı
5.50 seviyesine kadar gevşeyen kurda yurt içi tarafta iyimser hava devam etmesine rağmen dolar endeksindeki yükselmeyle birlikte gelişmekte olan ülkelerden para çıkışları ile hafif yükseliş eğiliminin devam ettiği görüldü. Son zamanlarda yüksek değer kaybı yaşayan kurda yüksek faizle birlikte dalga boyu yüksek şoklar atlatılmış gibi görünse de kırılganlığın sürdüğü gözleniyor. Perşembe günü yapılacak TCMB toplantısından herhangi bir politika değişikliği beklemesek de toplantı piyasaların odağında olmayı sürdürüyor.

Türk Lirası, Dolar karşısında günü 0.54% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Dolar karşısında orta vadeli düşüş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 5.6873'deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 5.7300 ve 5.8000'de, destek seviyeleri ise 5.6600 ve 5.6000'de bulunmaktadır.

Şeker Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 23/10/2018

Geçtiğimiz hafta dolar kuru ABD'li Rahip Brunson sonrası beklentilerle 5.5180 seviyesine kadar gerilemişti. Fakat gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışan Türk Lirası, küresel risk iştahındaki azalışın yanı sıra ve petrol fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle Cuma günü negatif ayrışmayla değer kaybetmişti. Yeni haftaya başlarken volatilitesi nispeten düşük olan Dolar/TL kurunun 5.70 direncini kırması halinde Dolar lehine işlemler gerçekleşemeye başlayabilir. Bu durumda 5.81 seviyesi direnç oluşturabilir.

AHL Forex Euro Analizi Yorumu - 23/10/2018

Dün, zayıf veri akışı ile birlikte çaprazın 6,5300 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. Gün içerisinde, İtalya Başbakanı yaptığı açıklamalarda, İtalya’nın Euro’dan ayrılmayacağı ve borcun azaltılmasını sağlayacak yeni uygulamaları devreye alınacağını ifade etti. Başbakan’ın yapıcı ve olumlu açıklamaları sonrasında Euro fiyatlamalarında sınırlı toparlanmalar görülse de Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) yayımladığı Aylık Raporda, Almanya’da ekonomik büyümenin üçüncü çeyrekte durabileceğine yönelik kötümser beklentilere yer verilmesi Euro’da dalgalanmalara neden olduğu görüldü.

Teknik olarak bakıldığında, paritenin 100 günlük hareketli ortalaması olan 6,4740 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 6,5500, 6,5960 ve 6,6800 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 6,4600, 6,4360 ve 6,4000 destek seviyeleri izlenebilir.

AHL Forex Dolar Analizi Yorumu - 23/10/2018

Haftanın ilk işlem gününde, Amerikan Doları fiyatlamalarını etkileyecek herhangi bir veri bulunmazken, Yurt içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan merkezi yönetim borç stoku 1 trilyon 121 milyar lira oldu ve borç stokunun 534 milyar liralık kısmı Döviz cinsi borçlardan oluştuğu kaydedildi. Haftanın ilk işlem gününde Türk Lirasında sınırlı değer kayıpları yaşanırken kurun 5,6200-5,6914 aralığında dar bantta hareket ettiği gözlendi. Bu hafta TCMB faiz kararına ilişkin beklentiler yavaşça oluşmaya başlarken fiyatlamalar üzerinde etkisi hissedilebilir.

Piyasalarda bugün FOMC Üyesi Kashkari'ın konuşması ve Türkiye Tüketici Güveni verisi takip edilecek. Teknik olarak bakıldığında, kurun ara direnç seviyesi olan 5,7100 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda aşağı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Geri çekilmelerin devamında 5,6000, 5,5640 ve 5,5000 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükselişlerde ise 5,7100, 5,7500 ve 5,8000 direnç seviyeleri izlenebilir.

İntegral Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 23/10/2018

Dolar/TL kurunda 5.70 seviyesi önemli
TL varlıklarda kırılganlık devam ediyor. Bu hafta içerisinde takip edilecek olan TCMB kararı öncesinde kur cephesinde olumsuz bir tablonun oluştuğu dikkat çekiyor. Türkiye risk priminin ısrarcı bir şekilde 400 puan seviyesine yakın kalıyor olması kurdaki geri çekilmeyi şimdilik desteklemiyor.

Diğer yandan doların küresel piyasalarda güçlenme isteği TL’nin diğer GOP para birimlerinin yanı sıra negatif ayrışmasını destekliyor. Bugünkü veri takviminde hem ABD hem de yurt içi piyasalarda ikincil düzey veriler izlenecek. Olası gelişmelere karşı dikkatli olmakta fayda var.

USDTRY paritesinde 5.45 seviyesindeki 22-haftalık ortalama önemli bir destek. Bu seviyeden yukarı yönlü tepkilerin geldiğini görmekteyiz. Dolar/TL kurunda 5.70 seviyesini günlük direnç olarak izleyebiliriz. Bu seviyenin üzerinde seyirler olması durumunda 5.90-6 seviyesine doğru tepki yükselişi devam edebilir. Aşağıda ise 5.50 ve 5.45 seviyeleri güçlü destekler. Şimdilik bu seviyeni altına gerilemelerin olmasını beklemiyoruz.

Destekler: 5.66 / 5.5170 / 5.50
Dirençler: 5.70 / 5.7240 / 5.90

GCM Forex Euro Analizi Yorumu - 22/10/2018

Önemli Seviye : 6,4500 – 6,5600

EURTRY paritesi Envelope bölgesine dahil olarak kısa vadeli trendi destekleyen göstergeyi etkili şekilde sorguladı. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış süreci takip edilebilir. Bu süreçte, 21 periyotluk Envelopes’un desteklediği 6,4500 – 6,5600 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

Düşüş isteği 6,4500 seviyesi altındaki seyir ve 4 saatlik kapanışlarla ağırlık kazanabilir. Bu durumda 6,3300 ve 6,1800 seviyeleri hedeflenebilir. Olası yükselişlerde 6,5600 seviyesinin aşılması ve bölgede gerçekleşebilecek 4 saatlik kapanışlar düzeltme alanı içerisinde yükseliş isteğine ağırlık kazandırabilir. Bu durumda ise 6,6600 ve 6,7900 seviyeleri gündeme gelebilir.

Özetle: Önümüzdeki süreçte 6,4500 – 6,5600 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

GCM Forex Dolar Analizi Yorumu - 22/10/2018

Önemli Seviye : 5,6600 – 5,7160

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) karara 25 Ekim Perşembe günü saatler 14.00’ü gösterdiğinde sonucuna ulaşacağımız “Faiz Kararı” öncesinde düşüş kanalının alt noktası 5,49 destek noktası üzerinde trend içi tepki düşüncesini gündeme taşıyan ve bu doğrultuda 5,70 seviyesine kadar çıkış izlediğimiz USDTRY kuru, analizin hazırlandığı şu sıralar 5,6420 seviyesine yakın seyrini sürdürmektedir.

Ana görünümün kanal üst noktası 5,96 altında negatif olduğu bir ortamda kura yönelik tepki alımı düşüncesi tamam mı devam mı sorusunun cevabında 5,6600 – 5,7160 bölgesi yakinen takip edilmelidir. USDTRY kuru tepki alımına devam etmek istiyorsa, 5,6600 – 5,7160 bölgesi üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 5,7520 başta olmak üzere 5,81 ve 5,87 bariyerlerine doğru çıkışlar izlenebilir. Bu tür bir çıkış izlense dahi ana görünümün 5,96 altında negatif olduğu unutulmamalıdır.

USDTRY kuru tepki alımına son vermek istiyorsa, 5,6600 – 5,7160 bölgesinde baskı görmeyi sürdürmelidir. Ancak bu şartla 5,61 başta olmak üzere 5,5650 ve son dip 5,52 desteklerine doğru trend fiyatlaması izlenebilir. Bu tür bir geri çekilmede son dip 5,52 altındaki kalıcı hareketler, düşüş kanalının güncel alt noktası 5,40 desteğine doğru olası geri çekilmeleri destekleyebilir. Aksi takdirde 5,6600 – 5,7160 bölgesine doğru tekrar tepkiler izlenebilir.

Özetle: 5,96 bariyeri altında negatif trend görünümüne devam eden USDTRY kurunda tepki alımı düşüncesi tamam mı devam mı sorusunun cevabında 5,6600 – 5,7160 bölgesi yakinen takip edilebilir.

Anadolu Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 22/10/2018

Bu sabah işlemler 5,65’in altından geçmekte
Brunson’ın serbest bırakılması sonrasında Trump’tan gelen olumlu mesajlar ile TRY’de başlayan hızlı değerlenme, Hazine’nin başarılı eurbond ihracı, ABD Dışişleri Bakanı’ndan gelen açıklamaların etkisinde 5,5194’e kadar devam ettikten sonra FOMC tutanaklarının şahin olarak değerlendirilmesi sonrasında yükselen ABD faizleri ve dolar endeksinin etkisinde 5,6935’e kadar yükseliş yaşandı, kapanış ise 5,6527den gerçekleşti. Bu sabah da 5,65’in altından işlemler geçmekte.

TCMB’den Perşembe günkü PPK toplantısında faiz oranlarında değişiklik yapılması beklenmezken sıkı para politikasının katılıkla devam edileceğine yönelik mesajını sürdürüp sürdürmeyeceği önemli olacak. Teknik olarak 22 günlük ağırlıklı ortalamaya denk gelen 5,90 altında görünüm, TRY lehine olmaya devam ederken yaşanan hızlı değerlenme sonrasında PPK toplantısı öncesinde bir miktar tepki bekliyoruz. Bu açıdan 5,65’i takip ediyoruz. 5,65’i yukarı kırılması halinde 5,69-5,72 bandı yeniden test edilebilir. 5,72 üzerinde ise 5,75 ardından 5,85’e doğru hareket görülebilir. TRY’de değerlenmenin devamı için ise 5,50’nin altına düşüş görmeliyiz.

Son Fiyat : 5,6364
Destekler : 5,6000-5,5600-5,5100
Dirençler : 5,6500-5,7100-5,7500

Tacirler Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 22/10/2018

Dolar endeksindeki güçlenme ve Türk lirasındaki pozitif ayrışmanın etkisini azaltması ile birlikte USDTRY paritesi Cuma günü yönünü yukarı çevirerek 5,70 seviyesi üzerini test etti. Kurun bu sabah saatleri itibariyle 5,64’lü seviyelerde hareket ettiğini görmekteyiz. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde bu sabah saatleri itibariyle pozitif bir görünüm olduğunu, ancak Türk lirasının dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi konumunda olduğunu görüyoruz.

Dolar endeksinin ise 95,70 seviyesi civarında hareket ettiği görülüyor. USDTRY paritesinin görece düşük seviyelerdeki seyrini sürdürüyor olmasına rağmen, geçtiğimiz hafta 5,50 – 5,60 bandından görülen zıplama hareketi mevcut düşüşün tersine dönebileceğinin sinyalini veriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasında gerçekleşen telefon konuşması, ABD – Türkiye ilişkilerindeki iyileşmenin bir diğer göstergesi olarak ön plana çıkıyor.

Ancak bu noktada kurdaki geri çekilmenin 5,50 – 5,60 bandı çevresinde sınırlanacağı ve bu seviyelerinde yeniden bir yükseliş hareketinin oluşacağı yönündeki beklentimizi koruyoruz. Kurun bugün içerisinde 5,62 – 5,72 seviyeleri arasında hareket etmesini bekliyoruz.

Alan Yatırım Euro Analizi Yorumu - 22/10/2018

Kurla birlikte yükseldi
TL varlıklarda görülen değer kaybına paritedeki yukarı tepkinin eşlik etmesiyle EURTRY paritesinde yükseliş gözlendi.

Türk Lirası, Euro karşısında günü 0.44% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Euro karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber EURTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 6.5100 ve 6.5900'de, destek seviyeleri ise 6.4300 ve 6.3400'de bulunmaktadır.

Alan Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 22/10/2018

Kurdaki iyimserlik dolarizasyonun artmasıyla törpülendi
FED toplantı tutanaklarının yayınlanması sonrası dolar endeksinde yukarı hareketler görülürken bu hafta yapılacak TMCB toplantısından, Ekim ayı enflasyon oranını görmeden yani yıl sonuna kadar kurum olarak herhangi bir aksiyon beklememekteyiz. 5.50 seviyesine kadar gerileyen kurda TCMB verilerine göre 500 milyon USD bireysel, 1.5 milyar USD kurumsal yerli talebi görülürken yabancı yatırımcılarda satış yönlü hareketlerin baskın olduğu izlendi.

Türk Lirası, Dolar karşısında günü 0.06% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Dolar karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 5.6400 ve 5.7100'de, destek seviyeleri ise 5.5700 ve 5.5000'de bulunmaktadır.

İntegral Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 22/10/2018

Dolar tepki yükselişi çabası içerisinde
DolarTL kuru bu sabah forex piyasalarında 5.6477 seviyesinde seyrediyor. Geçen hafta 5.70 direncine doğru yükselen kurlarda bu seviyenin üzerini zorlayamadığını ve sakin bir seyir olduğunu görmekteyiz. Dolar endeksinde hafif geri çekilme görülüyor. Bu durum TL başta olmak üzere GOÜ para birimlerini pozitif etkiliyor. Bugün piyasalarda önemli bir haber akışı bulunmuyor.

USDTRY paritesinde 5.45 seviyesindeki 22-haftalık ortalama önemli bir destek. Bu seviyeden yukarı yönlü tepkilerin geldiğini görmekteyiz. DolarTL kurunda 5.70 seviyesini günlük direnç olarak izleyebiliriz. Bu seviyenin üzerinde seyirler olması durumunda 5.90-6 seviyesine doğru tepki yükselişi devam edebilir. Aşağıda ise 5.50 ve 5.45 seviyeleri güçlü destekler. Şimdilik bu seviyeni altına gerilemelerin olmasını beklemiyoruz.

Destekler: 5.5170 / 5.50 / 5.45
Dirençler: 5.66 / 5.70 / 5.90

Şeker Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 22/10/2018

Geride bıraktığımız hafta 5.5180 sınırına kadar gerileyen Dolar/TL kuru son iki işlem gününde alıcılı seyretti. Yeni haftaya 5.6438’den yatay başlayan kurda 5.62 üzerindeki fiyatlamalarda 5.70 ve 5.81 dirençleri gündeme gelebilir. Kurun 50 barlık ortalamasına denk gelen 5.62 aşağısındaki fiyatlamalarında ise 5.52 desteğine kadar geri çekilmeler görülebilir.

AHL Forex Euro Analizi Yorumu - 22/10/2018

Euro Bölgesinde Temmuz ayında Cari Hesap Ağustos ayında 23,9 Milyar Euro seviyesi ile beklentilerin üzerinde fazla verdi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İtalya’nın kredi notunu gelecek yıllara yönelik bütçe açığı hedeflerinin Moody’s’in daha önce öngördüğü seviyelerden yüksek olması nedeniyle düşürüldüğü açıklandı. Haftanın son işlem gününde, çaprazın fiyatlamalarda 6,4194-6,5500 aralığında hareket ettiği ve günü 6,5057 seviyeleri civarında tamamladığını gördük. Bu hafta TCMB faiz kararı fiyatlamalar üzerinde etkili olacak.

Teknik olarak bakıldığında, paritenin 100 günlük hareketli ortalaması olan 6,4730 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 6,5500, 6,5960 ve 6,6800 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 6,4730, 6,4300 ve 6,4000 destek seviyeleri izlenebilir.

cevirici

DÖVİZ NEDİR? DÖVİZ KURU NE DEMEKTİR? ÇEŞİTLERİ VE SİSTEMLERİ NELERDİR?

Döviz dendiği zaman, hemen herkesin aklına birbirinden farklı konular gelebilir. Çoğunlukla gelenler ise döviz piyasaları ve yatırımlarıdır. Eski zamanlarda dolar ve mark (sonrasında Euro), bizim toplumumuz için en önemli dövizler olmuştur. Döviz piyasalarını temsil eden en önemli para birimleriyken, yatırım yapılmak istendiğinde de bunlar kullanılmıştır. Günümüzde bu işlemler daha farklı piyasalarda ve işlem koşullarında yapılmaya devam etmektedir.

Bir döviz yatırımcısının bilmesi gereken önemli konuların başında, kur kavramı gelmektedir. Çünkü yatırımlar, bu kur farkları üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle de kur sistemleri ve oluşumları iyi bir şekilde bilinmelidir. Hem genel kültür hem de yatırım bilgisi kapsamında; döviz nedir, döviz kuru ne demektir, çeşitleri nelerdir, hesaplama işlemleri nasıl yapılmaktadır, hangi piyasaları temsil etmektedir gibi detaylara göz atalım:

Döviz Nedir?

Türkçede yabancı ülke para birimleri için kullandığımız döviz kelimesi, uluslararası ödemelerde kullanılan araçların tamamıdır. Yani sandığınızın aksine dövizler yalnızca para birimlerinden oluşmamaktadır. Uluslararası ödemelere konu olan çek ve poliçe de döviz olarak bilinmelidir. Bu nedenle döviz nedir konusunda en iyi tanımlama; uluslararası ödemelerde kullanılan araç şeklinde yapılmalıdır. Döviz kelimesi dilimize ise Fransızca 'devise' kelimesinden geçmiştir.

Menkul kıymetlerde, yurt içi döviz hesaplarında, poliçelerde, çeklerde ve havalelerde de hep döviz söz konusudur. Dövize ek olarak bir yerel para biriminin olması sebebiyle de birbirine çevrilebilirlikleri önem kazanmaktadır. Buna bağlı olarak kur dediğimiz değişimler ve oranlar ortaya çıkmaktadır. Uluslararası ticari işlem yürütenlerin ve yatırımcıların ise döviz kuru hakkında detaylı bilgi sahibi olması, tahmin edeceğiniz gibi çok önemlidir.

Döviz Kuru Ne Demektir?

Döviz kuru, iki farklı para birimini kapsamaktadır. Bir ülkenin para biriminin, başka bir ülkenin para birimi cinsinden değeri, döviz kuru olarak tanımlanmaktadır. Uluslararası ticari ilişkilerde ve yatırım işlemlerinde bilinmesi gereken nokta, burasıdır. Son zamanlarda sürekli 'dolar kuruna müdahale' şeklinde duyduğumuz ve artık ilgisi olmayan kişilerin bile dikkatini çeken konu, ithalat – ihracat gibi konuların da temelini oluşturmaktadır. Örneğin; Türk bir işadamı, Almanya ile bir ticari ilişki içerisindeyse Euro/TL kuru hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Aynı zamanda bütçesinde de Euro bulundurmak zorundadır.

Döviz kurlarından bahsedildiği zaman; ülke ekonomilerinden, merkez bankalarından ve para politikalarından da konuşmak gerekmektedir. Çünkü bu 3 konu, döviz kurlarını etkileyen en önemli konulardır. Döviz kurlarında görülen hareketler, tüm ilişkileri etkileyeceği için sürekli kontrol edilmektedir. Merkez bankaları tarafından belirlenen kurlar, ülke ekonomisinde ve para politikasında çeşitli değişikliklere gidilmesinde önemli birimlerdendir.

Döviz Kuru Çeşitleri Nelerdir?

Döviz kurları, 4 çeşide sahiptir. Bu çeşitler; nominal ve reel, vadeli ve vadesiz, döviz alış – satış ve çapraz kurdur. Şimdi bu çeşitlere detaylı bir şekilde göz atalım:

Nominal ve Reel Döviz Kuru

Nominal döviz kuru, yerel paranın, yabancı bir ülke parası ile değişimini ifade eden türdür. Reel döviz kuru ise bir ülkenin mal veya hizmetini, diğer ülkeninkilerle değiş – tokuş etmesini sağlayan türdür. Reel döviz kurunda önemli olan nokta ise mal veya hizmetin adet cinsinden ifade edilmesidir.

Ek olarak reel döviz kuru; nominal döviz kurlarının, belli bir zaman içinde dış enflasyon oranı ve yurt içi enflasyon oranı baz alınarak düzeltilmesinden elde edilen kur olarak da tanımlanmaktadır.

Reel döviz kurunun düşmesi durumu; Türk lirası cinsinden bakıldığında yerli fiyat düzeyinin, yabancı fiyat düzeyine düşmesidir. Bu ise yurt içi fiyat düzeyinin, yurt dışı fiyat düzeyine göre düşmesi demektir. Aynı zamanda bu durum; "Türk lirasında reel değer kaybı" şeklinde tanımlanır.

Reel döviz kurunun yükselmesi durumu; Türk lirası cinsinden bakıldığı zaman yerli fiyat düzeyinin, yabancı fiyat düzeyine oranının artmasıdır. Bu durum ise yurt içi fiyat düzeyinin, yurt dışı fiyat düzeyine göre artması anlamına gelmektedir. Bu ise "Türk lirasında reel değer artışı" olarak tanımlanmaktadır.

Vadeli ve Vadesiz Döviz Kuru

Vadesiz döviz kuru; güncel değeri ifade eden ve vadeli döviz kurunun tersine kurun gelecek tarih için şimdiden belirlenmesine gerek duyulmayan çeşittir.

Vadeli döviz kuru ise genel olarak dış ticaret yapan, varlık yönetimi gerçekleştiren, döviz piyasalarını takip ederek kurdaki beklentiye sahip olan kişi veya kurumların kullandığı yatırım aracıdır. Gelecek bir tarih için kur, bugünden belirlenir ve sabitleme işlemi yapılır.

Döviz Alış – Satış Kuru

Döviz piyasası, alıcı ve satıcının, bir aracı ile karşılaştığı yerdir. Aracılar, belli bir kar marjı ile alıcı ve satıcıya işlem yaptırırlar. Doğal olarak döviz almak ve satmak isteyen arasında da bir fiyat farklılığı bulunmaktadır. Satmak isteyenlere, döviz alış kuru; almak isteyenlere ise döviz satış kuru üzerinden işlem yaptırılmaktadır.

Çapraz Döviz Kuru

Çapraz döviz kuru; iki yabancı para birimi arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Çapraz kurlarda baz alınan döviz ise genel olarak Amerikan dolarıdır. Bunun nedeni de Amerikan dolarının uluslararası sistemde, rezerv para birimi olarak kabul edilmesidir.

Döviz Kuru Sistemleri Nelerdir?

Döviz kuru sistemleri genel anlamıyla iki ana başlık altında incelenmektedir. Bunlardan ilki, ülkeler arası ilk ticari ilişkilere dayalı olan sabit kur sistemidir. Sizlere, altın standardı ismiyle daha tanıdık gelecek olan sistemdir. İkinci sistem ise günümüzde de geçerli olan dalgalı kur (serbest değişken – esnek) sistemidir.

Sabit kur sistemi, günümüz için oldukça ilkel diye tanımlayabileceğimiz bir çeşittir. Çünkü hatırlayacağınız gibi dolar – altın dönüştürülebilirliği üzerinden diğer tüm para birimlerinin çevrimi yapılmaktadır. Bu ise günümüz şartlarına hiç uymayan bir standardı oluşturmaktadır.

Döviz kuru sistemleri detaylı bir şekilde incelenecek olursa;

Sabit Kur Sistemleri

Sabit kur sistemleri; yerel para biriminin değerinin, para otoriteleri tarafından yabancı para birimine veya döviz sepetine sabitlenmesi şeklinde tanımlanmaktadır. Merkez bankalarının rezerv gücüyle yakından ilgili olan sabit kur rejimi, altın standardı ile de yakından tanıdığımız sistemdir. Ülkeler arası ticari ilişkilerin canlanmaya başladığı dönemlerde, para birimlerinin birbirine dönüştürülebilirliği konusunda yaşanan sorunların önüne geçilmek için oluşturulan altın standardı, sabit kur sistemlerinin başlangıcı olarak tanımlanmaktadır.

Sabit kur sisteminde döviz kurlarının istikrarı, merkez bankaları tarafından sağlanmaktadır. Merkez bankasının döviz piyasasına, alıcı ve satıcı olarak müdahale etmesiyle istikrar oluşturulmaktadır. Bu nedenle de merkez bankasının hem döviz hem de altın stokunun güçlü olması gerekmektedir. Bu stoklara ise döviz veya kambiyo istikrar fonu isimleri verilmektedir.

Merkez bankası tarafından sabitlenen yerel para biriminin değeri, piyasadaki arz ve talebi yansıtmamaktadır. Bu nedenle referans alınan para birimindeki değişikliklere göre yerel para biriminin değeri, merkez bankası tarafından yeniden belirlenebilmektedir. Merkez bankası, bu değeri değiştirinceye kadar hep aynı kalmakta ve bunun garantisi de verilmektedir.

Yerel para birimi ile ölçü alınan para birimi arasındaki değer, parite kuru olarak adlandırılmaktadır. Bu kurun izlenmesi ve seviyesinin sabit kalması da merkez bankasının sorumluluğundadır. Buna karşın parite kurunun, dar bir bantta değişmesine izin verilebilmektedir.

Örnek vermek gerekirse; ayarlanabilir sabit kur sistemlerinde yerel kur sabitlenir ve aşağı – yukarı % 1 civarında hareket etmesine izin verilir. Bu seviyenin dışına çıkılması durumunda ise merkez bankası anında müdahalede bulunur. Eğer bu müdahale yetersiz kalırsa merkez bankası, yerel para biriminin değerini yeniden belirler. Fazla değer kaybı durumunda süreklilik söz konusu ise yerel para biriminin değerinin düşürülmesi gerekebilir. Bu işleme devalüasyon denmektedir. Bunun tersi durumda yani yerel paranın referans alınan para birimi karşısındaki değerinin arttırılması revalüasyon olarak tanımlanır.

Sabit Kuru Sisteminin Avantajları

Sabit kur sistemi savunucuları tarafından 3 belirleyici avantajdan bahsedilmektedir. Bu avantajlar;

  • Fiyat İstikrarının Sağlanması: Sabit kur sisteminin ülkeye sağlamış olduğu fiyat disiplini, esnek kur sisteminde bulunmamaktadır.
  • İstikrar Sağlayıcı Spekülasyonlar: Esnek kur sisteminde spekülasyon, daha fazla istikrar bozucudur. Bu mantığa göre döviz kuru yükseldiği zaman, spekülatörler kurun daha da yükseleceğini düşünerek alım yapmaktadır. Tersi durumda ise döviz satılmaktadır. İşte bu durum, döviz kurunun daha büyük dalgalanma göstermesine neden olmaktadır. Bu durumun yaşanma olasılığı, sabit kur sisteminde daha azdır.
  • Belirsizliğin Daha Az Olması: Sabit kur rejiminde, esnek kur sisteminde görülen ve uluslararası ticaret ile sermaye akımlarını tehlikeye sokan günlük dalgalanmalar ortadan kaldırılmıştır.
Sabit Kur Sisteminin Dezavantajları
  • Para Politikasından Yararlanamamak: Sabit kur sisteminin en temel sorunu, hükümetlerin istikrar sağlamak amacıyla para politikasından yararlanamamasıdır. Hükümet, paranın değişim oranını sabitleştirdiği için yurt içi para arzının kontrolünü kaybetmektedir. Örneğin; bir ülkenin ihracatının sürekli düştüğünü varsayalım. Bu ortamda fiyatların esnek olduğu düşünülürse durum kötüleşecektir. Ama döviz kurlarının sabit olduğu ortamda, ekonomide yıkım fazlasıyla yüksek olacaktır. Böyle bir ortamda da kısa sürede ithalat ve ihracat nispi fiyatları ayarlanamayacağından, yurt içinde istihdam ve üretimde düşüş yaşanacaktır.
  • Dünya Ticaretinde Sapmalar: Sabit kur sistemi, kaynakların etkin bir şekilde kullanımını engellemektedir. Örnek vermek gerekirse; döviz kurunun yüksek olduğu varsayılırsa ülke denge kuruna göre daha fazla ihracat yapılacaktır. Bu nedenle bir ülke karşılaştırmalı olarak dezavantajlı malların da ihracını yapmış olacaktır.
  • Döviz Arz veya Talep Fazlası Oluşması: Sabit kur sisteminde; ödemeler bilançosunda, bir açık veya fazla oluşmaktadır. Bu dengesizlik ise döviz kurundan daha çok ekonomik politikalarda gidilecek değişikliklerle çözülmeye çalışılacaktır.
  • Belirsizlik Ortamı: Sabit kur sisteminin neden olduğu belirsizlik, olası devalüasyonlar ve direkt kontroller şeklinde ortaya çıkmaktadır. Sonucunda ise uluslararası ticaret ve sermaye akımları olumsuz şekilde etkilenmektedir.

Esnek Kur Sistemleri

Bir ülkenin yerli para biriminin, yabancı paralarla ilişkisinin arz ve talebe göre belirlendiği kur rejimine, esnek kur denmektedir. Esnek kur sistemi, dalgalanan veya yüzen kur sistemi olarak da tanımlanmaktadır. Bu rejim sisteminde; yerel para biriminin, yabancı paralara karşı değeri, gün içerisinde sürekli olarak yeniden belirlenmektedir. Esnek kur sisteminde, döviz kuruna resmi bir müdahale söz konusu değildir.

Esnek kur rejiminde, döviz piyasasının dengesi ve ödemeler bilançosunun düzeltme işlemleri, direkt döviz kurundaki serbest değişim ile sağlanmaktadır. Esnek kur sisteminin savunucuları, ödemeler bilançosunun dengesinin sağlanmasında, sabit kur sisteminin başarısız olduğunu söylemektedir. Çünkü esnek kur sistemi sayesinde bir ülkenin ödemeler bilançosunun kolay ve otomatik bir şekilde dengelenmektedir. Aynı zamanda ülkenin iç dengelerinin ve diğer ekonomik amaçlarının da basit bir şekilde sağlanabileceği savunulmaktadır.

Dalgalı kur sisteminin birbirinden farklı uygulanma şekilleri bulunmaktadır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak;

  • Tam Dalgalı Kur Rejimi: Merkez bankası veya başka bir kurum tarafından paranın dış değerine müdahale edilmiyordur.
  • Müdahaleli Dalgalı Kur Rejimi: Merkez bankasının kurdaki değişimlere, döviz alım – satımı ile müdahale ediyordur.
  • Bant İçinde Dalgalanma Rejimi: Döviz kurunun bir bant içerisinde dalgalanmasına izin verilir; ama belirlenen bandın altına veya üstüne çıkılması durumunda, merkez bankası tarafından müdahale edilir.
Esnek Kur Sisteminin Avantajları
  • Ödemeler Dengesi Açıklarının Otomatik Kapanması: Esnek kur rejiminin savunucularına göre; ödemeler bilançosu dengesizlikleri sürekli ve düzenli olarak ortaya çıktıkça düzeltilmektedir. Bunun nedeni ise döviz kurlarında görülen dalgalanmayı azaltan istikrar sağlayıcı spekülasyonlardır.
  • Hükümetlerin Rezerv Bulundurmasına Gerek Yoktur: Esnek kur sisteminde, döviz kurlarının sabit tutulmasına gerek olmadığı için hükümetlerin rezerv tutmasına da gerek yoktur. Çünkü hükümetlerin müdahalesi veya ülkede rezerv azalışı olmamaktadır.
  • Politika Avantajı Bulunması: Esnek kur sisteminde, ülkeler dış dengeyle ilgilenmezler ve iç dengeyi kurmak için gerekli olan her politikayı uygulayabilirler. Bu şekilde her ülke istediği enflasyon – işsizlik oranına ulaşmak için bağımsız iç politika izleyebilir.
Esnek Kur Sisteminin Dezavantajları

Esnek kur sisteminin en büyük dezavantajı; belirsizliğin çok fazla ama kademeli ortaya çıkmasıdır. Bu duruma da ekonomik birimler kolay bir şekilde uyum sağlayabilmektedir.

Türkiye'de Hangi Kur Sistemi Kullanılıyor?

Ülkemizde 1980'li yıllara kadar sabit kur sistemi benimsenmiştir. Bu sistemde; Türk lirasının değeri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirleniyordu ve bu değerde sabit tutuluyordu. Türk lirasında ortaya çıkan değer kayıpları ise genel olarak tek seferde devalüasyon müdahalesi ile düzeltilmiştir. Bunun sonucunda yeni parite sabit kuru belirlenmiştir.

1980'li yıllarda ise döviz kurunun piyasada belirlendiği ama TCMB'nin sürekli müdahale ile yön verdiği müdahaleli dalgalı döviz kuru rejimi benimsenmiştir. Bu rejim ise 2000'li yıllara kadar devam etmiştir.

Türkiye'de kur rejiminde üçüncü değişiklik, 2000'lerde yapılmıştır. 2001 krizinden önce Türkiye bant içinde dalgalanma rejimi uygulanmaya başlamıştır. Ama bu döviz kuru rejimi, 2001 kriziyle çökmüştür. Kriz sonrasında ise Türkiye'de dalgalı kur rejimine geçiş yapılmıştır. Bu kur sisteminin farklı uygulanma biçimlerinden olan müdahaleli dalgalı kur rejimi benimsenmiştir.

Ülkemizde günümüzde uygulanan kur sistemi, müdahaleli dalgalı kur rejimidir. TCMB, döviz kurunda görülen aşırı oynaklığı ise ihale yoluyla veya önceden ilan edilmemiş alım – satım uygulamalarıyla müdahalede bulunmaktadır. Bu müdahalelerle döviz kurunu istediği seviyelere çekmektedir.

E-Posta :

Parola :

Kayıt
Giriş
Ad, Soyad :
E-Posta :
Kullanıcı Adı :

Parola :

Giriş
Gönder