TCMB Alış:6.2718, Satış:6.2831 | Serbest Piyasa Alış:6.26, Satış:6.27 | Spot Alış:6.2305, Satış:6.2315
TCMB Alış:7.3437, Satış:7.357 | Serbest Piyasa Alış:7.34, Satış:7.35 | Spot Alış:7.3438, Satış:7.3463
TCMB Alış:8.2689, Satış:8.312 | Serbest Piyasa Alış:8.2476, Satış:8.289 | Spot Alış:8.2726, Satış:8.2751
AltınAlışSatış
Gram Altın242.24242.28
Cumhuriyet1590.001610.00
14 Ayar Bilezik138.46138.75
18 Ayar Bilezik177.33177.70
22 Ayar Bilezik221.54222.01
Ata Altın1603.231645.57
Beşli Altın7748.927911.38
Çeyrek Altın388.66398.00
Gremse Altın3886.613980.03
İki Buçuk Altın3886.613953.25
Yarım Altın774.89796.01
Ziynet Altın1554.641587.14
Kilo Altın (Dolar)38669.0038676.00
Has Altın241.03241.07
DövizAlışSatış
Euro7.34007.3500
Dolar6.26006.2700
B.A.E. Dirhemi1.69031.7005
Arjantin Pezosu0.16270.1637
Avustralya Doları4.53234.5550
Bahreyn Dinarı16.472016.5710
Brezilya Reali1.52271.5319
Kanada Doları4.80844.8373
İsviçre Frangı6.47616.5151
Çin Yuanı0.90730.9128
Kolombiya Pezosu0.00200.0020
Çek Korunası0.28630.2880
Danimarka Kronu0.98090.9868
Sterlin8.24768.2890
Gürcistan Larisi2.37022.3845
Hong Kong Doları0.79310.7979
Macar Forinti0.02260.0227
İsrail Şekeli1.73781.7483
Hint Rupisi0.08620.0868
Ürdün Dinarı8.75348.8061
Japon Yeni5.50845.5416
G.Kore Wonu0.00550.0055
Kuveyt Dinarı20.469220.5925
Kazak Tengesi0.01740.0175
Libya Dinarı4.50534.5325
Meksika Pezosu0.32910.3311
Norveç Kronu0.76210.7667
Y.Zelanda Doları4.15114.1761
Filipin Pezosu0.11490.1156
Polonya Zlotisi1.70441.7146
Rumen Leyi1.57201.5815
Rus Rublesi0.09330.0939
S.Arab Riyali1.65711.6654
İsveç Kronu0.70770.7120
Singapur Doları4.55014.5775
Suriye Poundu0.01200.0121
Tunus Dinarı2.24842.2620
Ukrayna Grivnası0.22070.2220
G.Afrika Randı0.43350.4362
CoinFiyat(USD)Piyasa Büyüklüğü
Bitcoin7136.22121,755,331,152
Ethereum519.7651,838,322,089
Ripple0.556921,332,541,155
Litecoin112.856,403,481,190
Monero152.042,444,547,847
Dash290.512,352,332,097
Ethereum Classic14.391,466,276,000
Stratis4.146143820
Nxt0.1265126,373,493
Dogecoin0.00318364,521,706
Bitcoin Cash895.9815,369,349,727
EOS11.1911,190,000,000
Stellar0.25184,678,070,338
Cardano0.18524,801,693,464
TRON0.059425,942,000,000
NEO48.513,153,150,000
Binance Coin11.853261422,311,054,892
Qtum12.231,223,000,000
Zcash231.86932,096,039
Lisk8.57911,763,774
Bitcoin Gold40.29690,322,256
Steem2.128734426212,218,061
Verge0.03612543,587,533
Siacoin0.01396462,052,220
BitShares0.1871116884470,015,789
Nano4.0669317780
Waves4.02402,000,000
DigiByte0.03064316,108,577
Waltonchain10.69005756748,304,029
MonaCoin3.289083798196,649,222
Syscoin0.3194172072170,572,535
PariteAlışSatış
USD/TRY6.23056.2315
EUR/TRY7.34387.3463
EUR/USD1.17831.1785
EUR/AED4.32684.3293
EUR/AUD1.61531.6154
EUR/BRL4.80334.8058
EUR/CAD1.52111.5212
EUR/CHF1.12941.1295
EUR/CLP785.6800785.9300
EUR/CNY8.06108.0635
EUR/CZK25.538025.5680
EUR/DKK7.45747.4578
EUR/GBP0.88770.8878
EUR/HUF323.0900323.5900
EUR/INR84.702384.7048
EUR/JPY132.8280132.8440
EUR/KRW1313.50001316.0000
EUR/KWD0.35730.3575
EUR/KZT419.9500420.2000
EUR/NOK9.59249.5963
EUR/NZD1.76121.7613
EUR/PLN4.28914.2919
EUR/RON4.65214.6546
EUR/RSD117.7611118.5611
EUR/RUB78.333078.3580
EUR/SAR4.41904.4194
EUR/SEK10.334210.3381
EUR/ZAR16.867816.8804
TRY/JPY18.033018.0880
USD/AED3.67273.6732
USD/ALL107.5800107.8300
USD/ARS38.156038.1610
USD/AZN1.69951.7005
USD/BAM1.66211.6646
USD/BHD0.37680.3770
USD/BRL4.07654.0779
USD/CAD1.29081.2914
USD/CHF0.95840.9585
USD/CLP666.7100667.2800
USD/CNH6.83436.8393
USD/CNY6.84146.8424
USD/COP3002.00003004.0000
USD/CRC575.6000585.6000
USD/CSK21.679021.6911
USD/DKK6.32856.3291
USD/DZD117.1550119.1550
USD/EGP17.860017.9250
USD/GEL2.60932.6293
USD/GHS4.74354.7635
USD/HKD7.82507.8258
USD/HRK6.29956.3095
USD/HUF274.3200274.7700
USD/IDR14815.000014825.0000
USD/ILS3.56753.5775
USD/INR71.855071.8650
USD/IQD1190.00001192.0000
USD/IRR42000.000042050.0000
USD/ISK110.3700110.8900
USD/JOD0.70850.7100
USD/JPY112.7180112.7200
USD/KRW1115.90001116.1000
USD/KWD0.30230.3043
USD/KZT356.4600356.5100
USD/LBP1508.00001515.0000
USD/LKR168.6000169.0000
USD/LYD1.37451.3815
USD/MAD9.33029.3402
USD/MDL16.775016.8750
USD/MKD51.970052.2700
USD/MXN18.858218.8626
USD/MYR4.13004.1330
USD/MZN60.290061.2900
USD/NOK8.14018.1441
USD/NZD1.49431.4953
USD/OMR0.38490.3851
USD/PEN3.29303.3030
USD/PHP53.990054.0400
USD/PKR123.9800124.0000
USD/PLN3.63973.6437
USD/QAR3.63983.6408
USD/RON3.94653.9515
USD/RSD100.8969101.5041
USD/RUB66.463866.4738
USD/SAR3.75013.7506
USD/SEK8.77018.7728
USD/SGD1.36391.3640
USD/SYP514.9800515.4800
USD/THB32.380032.4300
USD/TMT3.41003.6000
USD/TND2.75982.7618
USD/TWD30.711030.7610
USD/UAH28.010028.2600
USD/UYU32.820032.9200
USD/UZS8005.00008085.0000
USD/ZAR14.314214.3233
AUD/CAD0.94160.9417
AUD/CHF0.69910.6993
AUD/JPY82.220082.2300
AUD/NZD1.09031.0904
AUD/USD0.72940.7295
CAD/CHF0.74240.7426
CAD/JPY87.304087.3390
CAD/RON3.05813.0591
CHF/JPY117.6080117.6260
CHF/NOK8.49428.4952
CHF/RON4.11874.1212
CHF/TRY6.50206.5045
GBP/AUD1.81961.8197
GBP/CAD1.71341.7135
GBP/CHF1.27211.2723
GBP/EUR1.12591.1269
GBP/JPY149.6210149.6290
GBP/NZD1.98391.9840
GBP/RON5.24055.2430
GBP/TRY8.27268.2751
GBP/USD1.32731.3274
GBP/ZAR18.997919.0171
NOK/SEK1.07691.0777
NZD/CAD0.86350.8638
NZD/CHF0.64120.6413
NZD/EUR0.56720.5682
NZD/JPY75.405075.4100
NZD/USD0.66900.6691
GBP/CNY9.08059.0830
GBP/RUB88.117088.1470
EUR/SGD1.60711.6073
CHF/SEK9.15099.1519
DKK/JPY17.801017.8210
DKK/NOK1.28501.2880
DKK/SEK1.38351.3885
GBP/DKK8.39908.4020
GBP/KWD0.40130.4038
GBP/NOK10.803910.8098
GBP/SAR4.97314.9831
GBP/SEK11.640111.6464
CAD/NOK6.30416.3112
NOK/JPY13.843013.8460
SAR/JPY30.031030.0810
CAD/SEK6.78996.7997
SEK/JPY12.801012.9010
AUD/TRY4.54204.5520
CAD/TRY4.82294.8329
EUR/HKD9.22109.2229
EmtiaAlışSatış
Ham Petrol70.17 $70.22 $
Bakır2.757 $2.758 $
Benzin2.014 $2.015 $
Kalorifer Yakıtı2.2282 $2.2289 $
Doğal Gaz2.957 $2.962 $
Paladyum1042.3 $1042.6 $
Platin835 $835.2 $
Gümüş14.36 $14.365 $
Kakao2201 $2211 $
Kahve99.25 $99.5 $
Mısır352.5 $352.5 $
Pamuk77.96 $78.96 $
Canlı Sığır112.65 $112.775 $
Portakal Suyu147.15 $148.15 $
Soya Yağı27.86 $27.86 $
Soya Fasulyesi845.25 $845.25 $
Şeker10.8 $10.84 $
Buğday521 $521 $
DövizAlışSatış
Euro (Efektif)7.33867.368
ABD Doları (Efektif)6.26746.2925
Euro / ABD Doları1.17091.1709
Euro7.34377.357
ABD Doları6.27186.2831
ABD Doları / Avusturayla Doları1.37571.3757
ABD Doları / Bulgar Levası1.67031.6703
ABD Doları / Kanada Doları1.2911.291
ABD Doları / İsviçre Frangı0.96550.9655
ABD Doları / Çin Yuanı6.85236.8523
ABD Doları / Danimarka Kronu6.37046.3704
ABD Doları / İran Riyali4200042000
ABD Doları / Japon Yeni112.21112.21
ABD Doları / Norveç Kronu8.17688.1768
ABD Doları / Pakistan Rupisi123.22123.22
ABD Doları / Rumen Leyi3.97243.9724
ABD Doları / Rus Rublesi66.4266.42
ABD Doları / Suudi Arabistan Riyali3.75053.7505
ABD Doları / İsveç Kronu8.84258.8425
Avustralya Doları4.54814.5778
BA BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ DİRHEMİ1.70911.7091
BA ARNAVUTLUK LEKİ0.058350.05835
BA ARJANTİN PESOSU0.159630.15963
BA AZERBAYCAN YENİ MANATI3.70023.7002
BA BOSNA HERSEK MARKI3.733.73
BA BAHREYN DİNARI16.650616.6506
BA BREZİLYA REALİ1.51941.5194
BA ÇEK KORUNASI0.288860.28886
BA MISIR LİRASI0.350450.35045
BA GÜRCİSTAN LARİSİ2.39782.3978
BA HONG KONG DOLARI0.800320.80032
BA HIRVATİSTAN KUNASI0.993790.99379
BA MACAR FORİNTİ0.02280.0228
BA ENDONEZYA RUPİSİ0.000420.00042
BA YENİ İSRAİL ŞEKELİ1.75611.7561
BA HİNDİSTAN RUPİSİ0.087170.08717
BA IRAK DİNARI0.005260.00526
BA İZLANDA KRONU0.056950.05695
BA ÜRDÜN DİNARI8.84468.8446
BA GÜNEY KORE WONU0.005610.00561
BA KAZAKİSTAN TENGESİ0.017620.01762
BA MAKEDONYA DİNARI0.119860.11986
BA MEKSİKA PESOSU0.334910.33491
BA MALEZYA RİNGGİTİ1.51721.5172
BA YENİ ZELANDA DOLARI4.18934.1893
BA PERU YENİ SOLU1.9011.901
BA FİLİPİN PESOSU0.116330.11633
BA POLONYA ZLOTİSİ1.71871.7187
BA KATAR RIYALİ00
BA SİNGAPUR DOLARI4.59774.5977
BA SURİYE LİRASI0.012180.01218
BA TAYLAND BAHTI0.194110.19411
BA TÜRKMENİSTAN MANATI1.79611.7961
BA UKRAYNA HRYVNASI0.223750.22375
BA ÖZBEKİSTAN SOMU0.000780.00078
BA GÜNEY AFRİKA RANDI0.434070.43407
Bulgar Levası3.73383.7826
Kanada Doları4.85174.8736
İsviçre Frangı6.48116.5227
ÇİN YUANI0.910150.92206
Danimarka Kronu0.9830.98782
Avustralya Doları (Efektif)4.52724.6053
Kanada Doları (Efektif)4.83384.8921
İsvicre Frangı (Efektif)6.47136.5325
Danimarka Kronu (Efektif)0.982310.9901
Sterlin (Efektif)8.26318.3245
100 Japon Yeni (Efektif)5.55555.6344
Kuveyt Dinarı (Efektif)20.293321.185
Norveç Kronu (Efektif)0.764610.77206
Suudi Arabistan Riyali (Efektif)1.65971.6878
İsveç Kronu (Efektif)0.705770.71522
Sterlin / ABD Doları1.32071.3207
Sterlin8.26898.312
100 İran Riyali0.014850.01504
100 Japon Yeni5.57615.613
Kuveyt Dinarı / ABD Doları3.30343.3034
Kuveyt Dinarı20.602420.8719
Norveç Kronu0.765140.77028
PAKİSTAN RUPİSİ0.050620.05128
Rumen Leyi1.571.5905
Rus Rublesi0.09390.09513
Suudi Arabistan Riyali1.67231.6753
İsveç Kronu0.706260.71358
investing
Japonya: Kripto Para Hırsızlıkları Bu Yıl 3 Katına Çıktı, 540 Milyon Dolara Ulaştı
investing
Hacklenen Japon Kripto Para Borsası, Kullanıcıların 40 Milyon Dolarlık Zararını Telafi Edecek
investing
Ripple (XRP) 48 Saatte %36 Yükseldi, Kripto Piyasası 2 Milyar Dolar Genişledi
investing
Merkez Bankası’nın Brüt Döviz Rezervleri Azaldı
investing
Bitcoin Fiyatları 6.000 Dolar Üzerinde; XRP %15 Yükseldi
investing
FX-Dolar/TL OVP açıklaması ile geniş bantta dalgalandı, ilk tepki olarak gerileyen kur sonrasında kayıplarını artırdı
bigpara
Euro Bölgesi için büyüme beklentisi açıklandı
paratic
Dolar Yeni Ekonomi Programı ile Sert Dalgalandı
investing
Forex – Dolar Baskı Altında; Euro ve Sterlin AB Zirvesi Öncesi Yüksek
bigpara
Dolar kurunda son durum
bigpara
Petrol fiyatları 79 doların üzerinde
paratic
Dolar Kuru OVP’yi 6,30 Liranın Altındaki Seyirle Bekliyor
investing
Japonya’daki Kripto Para Borsası Hacklendi, 60 Milyon Dolar Çalındı
bigpara
Dolar kuru güne nasıl başladı?
uzmancoin
Bir kripto para borsası daha hack’lendi: 60 milyon dolar çalındı!
investing
Profesyonel E-Spor Oyuncusunun Coinbase Hesabından 200.000 Dolarlık Kripto Parası Çalındı
investing
Sterlin, May’in AB’nin İrlanda Teklifini Reddedeceği Raporları Sonrası Sakin
paratic
Funding Circle Milyar Dolarlık Halka Arzı için Fiyat Aralığını Açıkladı!
investing
Yabancıya vatandaşlık için konut yatırımı alt sınırının 250,000 dolara çekilmesiyle yabancıya satış en az 2 kat artışla $10 milyara çıkar-Sektör temsilcileri
investing
Forex – ABD Doları Düşüş Yaşarken, Sterlin Yükseldi
uzmancoin
2.5 trilyon dolarlık Fidelity, kripto para ürünlerini yıl sonuna kadar çıkarmayı hedefliyor
bigpara
Petrol fiyatı 79 doların üzerinde
investing
TL, Dolar karşısında %1,50 değer kazandı
bigpara
Dolar kurunda son durum
investing
Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Borç 221,6 Milyar Dolara Geriledi
paratic
Güne Düşüşle Başlayan Dolar Orta Vadeli Programı Bekliyor
investing
YENİLEME 1-GLOBAL PİYASALAR - Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın
bigpara
Dolar kuru güne nasıl başladı?
investing
GLOBAL PİYASALAR - Borsa / Döviz
investing
Belediyeler ve bağlı kuruluşları ile yükseköğretim kurumlarına döviz kredilerini bildirim yükümlülüğü getirildi
Yorum Yap
çağrıdoviz


öncelikle kim ne derse desin ovp gayet yerinde ve realistik bir planlamıydı. öyle laf olsun diye hazırlanmış atmasyon bir plan değildi. piyasalara güven verdi. özellikle ciddi şekilde kemer sıkma politikası izleneceğinin sinyallerinin verilmesi ekonomiye güven sağladı. ancak ülkemizde reel sektörün döviz borcunun çok ciddi olması hükümet tarafından atılan adımlar olumlu sonu verse bile ne zaman fiyatlar düşse alım yapmalarına neden oluyor. bu nedenle piyasalarda yine döviz kalmıyor ve tekrar sıçrama gerçekleşiyor. sanırım bu sarmal uzun süre daha böyle gidecek.


doganturgutdoviz


dolar yarın 6.000'ın altına bile inebilir. berat albayrak tarafından yapılacak açıklamalar çok önemli, orta vadeli programda eğer piyasaya güven verebilirse ciddi iniş olacaktır diye düşünüyorum. bu arada merkez bankası faiz arttırımı piyasalarda etkisini göstermeye başladı.


proamatordoviz


burası çok sessizmiş

çağrı selamlar hoşgeldiniz. dolar 6.40'ın altına inmedi bir türlü, 20'sinde berat albayrak ülkenin 5 yıllık kalkınma planını açıklayacak orası çok önemli, umarım 7.00 seviyelerini görmeyiz bir daha.


proamatordoviz


selamlar

patnoslu as


altaybilgindoviz


dolar için yorumum şudur. yine artacak. aslında dolar artmayacak Türk lirası değer kaybedecek.


traderdoviz


dövizler kripto-coinlerden daha heyecanli bu aralar.. dolarla birlikte hepsi bi asagi bir yukari oynuyor


çağrıdoviz


Merkez bankası açıklamasından sonra açıkcası daha ciddi bir düşüş bekliyordum. Döviz borcu yüksek olan holdinglerin düşüğü görünce döviz alımı yapması piyasada tekrardan dövizin kalması neden oluyor

trader valla dolarda az buz da bir dusus yasanmadi 50 kurus cok ciddi bir rakam fakat USD/TRY de gozumuz alisti bu farklara :)


muratsendoviz


merhaba. sitenizi yeni keşfettim. benim bi önerinize ihtiyacım var. 20 bin tl param var ve dövize yatırım yapmak istiyorum. sizce yatırım yapmalı mıyım yapmalı isem ne zaman ve nasıl yapmalıyım?

eserbey Rüyamda merkez bankası genel müdürüyle konuşuyordum; benim rüyamda uçmam, ejderyalara binmem gerekirken merkez bankası müdürüyle konuşup faizleri kaç baz puan arttıracaksınız en az 600-625 baz puan arttırın diyordum, gençliğim soldu.
korayozlem merhaba şimdi 5000 tl var dolar alsam yararı olurmu kar
baba site yönetimi?
baba burada kimse yok galiba
metallord Hocam merhabalar, öncelikle şu durumda dövize ve ya altına yatırım yapmamanızı tavsiye ederim. Kur lardaki dalgalanlamalar çok kısa zamanda meydana gelmekte yukarıda seyredebilir, aşağıda. Cuma ve pazartesi günü yapılan panik ne kadar yanlış ise şimdi ki zafer havası da bir o kadar yanlıştır. Maalesef biz ders çıkartmayı değil boş yere övünç duymayı daha çok seviyoruz.
altaybilgin şu an herkes gibi tüm paralarımızı Türk lirasına cevirip vadeliye koymamız bana göre en doğru karardır. cebimize değil vatanımıza yatırım yapıyoruz.


burakkaracakdoviz


Kukla başkan Trump, dünyaya korku salarak ekonomileri etkiliyor. Bizim gibi ekonomiye dair planları olmayıp inşaat imparatorluğu kuran ülkeler bu seneyi nasıl çıkaracak merak ediyorum? Bu cari açık, dış borç nasıl kapanacak çözüm üreten bir bürokrat göremiyorum. Türkiye kortizonla ayakta duruyor, çok yazık.


Erhandoviz


Euro 5,65 ne zaman çıkar , dolar çökme sert iniş çıkış yapıyor bu yine bir patlama ile 5.00 üstüne çıkmasına işaret olabilir mi?


Patrondoviz


Arkadaşlar seçim haftasına girdik döviz ve gram altın da fikirlerinizi alabilir miyim lütfen.

muratmersin merhaba 4,75 direncini kırarsa 4,90 lara tekrar cıkar diye düsünüyorum.


Patrondoviz


Arkadaşlar iyi akşamlar


Patrondoviz


Merhaba arkadaşlar iyi akşamlar yeni katıldım aranıza


Erhandoviz


Bugün 4,66 bandında kapatır mı

muratmersin bence kapanmaz


altaybilgindoviz


merkez bankası haybeye faiz açıklamış oldu. son tahlilde hem faiz yedik, hem doların ve diğer dövizlerin ateşini söndüremedik.


GCM Forex Gram Altın Analizi Yorumu - 20/09/2018

Önemli Seviye : 240,50 – 245,00

Gram altın fiyatı dün gerçekleştirdiği düşüş ardından 240,50 – 245,00 aralığında yerleşti. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış süreci takip edilebilir. Bu süreçte, 34 periyotluk Envelope’un desteklediği 240,50 – 245,00 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

Düşüş isteği 240,50 seviyesi altındaki seyir ve 4 saatlik kapanışlarla ağırlık kazanabilir. Bu durumda 236,80 ve 232,50 seviyeleri hedeflenebilir. Olası toparlanmalarda ise 245,00 seviyesinin aşılması ve bölgede gerçekleşebilecek 4 saatlik kapanışlar yükseliş isteğine ağırlık kazandırabilir. Bu durumda 249,00 ve 252,00 seviyeleri gündemimize gelebilir.

Özetle: Önümüzdeki süreçte 240,50 – 245,00 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

GCM Forex Ons Altın Analizi Yorumu - 20/09/2018

Önemli Seviye : 1197,50 – 1203,00

Ons altın fiyatı 1203,00 bölgesi üzerindeki sakin seyrini koruyor. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış sürecinde oluşabilecek fiyatlamalar takip edilebilir. Bu süreçte fiyatlamalar, 75 periyotluk üssel hareketli ortalamanın desteklediği 1197,50 – 1203,00 bölgesi üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi bir adım önde olabilir.

Gerçekleşebilecek yükselişlerde 120,80 seviyesi sonrasında 1214,00 seviyesi hedeflenebilir. Olası düşüşler 1197,50 – 1203,00 bölgesi üzerinde sınırlandığı müddetçe yeni yükseliş potansiyeli oluşabilir. Dolayısıyla düşüş isteğinin devamı için 1197,50 seviyesi altındaki seyri ve 4 saatlik kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 1192,00 seviyesi gündeme gelebilir.

Özetle: Önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 1197,50 – 1203,00 bölgesi üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi ön planda olabilir.

GCM Forex Euro Analizi Yorumu - 20/09/2018

Önemli Seviye : 7,2800 – 7,4100

EURTRY paritesi dün gerçekleştirdiği düşüş ardından 7,2800 – 7,4100 aralığında yerleşti. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış süreci takip edilebilir. Bu süreçte, 34 periyotluk Envelope’un desteklediği 7,2800 – 7,4100 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

Düşüş isteği 7,2800 seviyesi altındaki seyir ve 4 saatlik kapanışlarla ağırlık kazanabilir. Bu durumda 7,1800 ve 7,0600 seviyeleri hedeflenebilir. Olası toparlanmalarda ise 7,4100 seviyesinin aşılması ve bölgede gerçekleşebilecek 4 saatlik kapanışlar yükseliş isteğine ağırlık kazandırabilir. Bu durumda 7,5200 ve 7,6300 seviyeleri gündemimize gelebilir.

Özetle: Önümüzdeki süreçte 7,2800 – 7,4100 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

GCM Forex Dolar Analizi Yorumu - 20/09/2018

Önemli Seviye : 6,29 – 6,32

Yeni ekonomi yönetiminin hazırladığı ilk Orta Vadeli Program (OVP) bugün Hazine ve Maliye Bakanımız Sn. Berat Albayrak tarafından kamuoyuna açıklanacak. Piyasa katılımcılarının dikkati yeni OVP üzerinde olurken, olabilecek en kritik OVP diyebiliriz. Merkez Bankamız’ın 13 Eylül toplantısında enflasyonla mücadele kapsamında yaptığı 625 baz puanlık faiz artışından sonra, OVP de mali politikalar tarafında tamamlayıcı bir unsur olarak devreye girebilir.

Bu kapsamda yeni OVP içerisinde kamu maliyesi ve tasarruf tedbirleri, enflasyonla mücadele kapsamında alınacak tedbirler, gerçekçi makroekonomik tahminler, büyüme teması, dolarizasyonla mücadele ve en önemlisi hepsini kapsayacak bir şekilde yapısal reformlara ilişkin yol haritası önemli ayrıntılar olarak dikkatimizde olacaktır.

Küresel dinamiklerde ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3 seviyesi üzerinde kalıcılığını sağlarken, Dolar endeksinin 94 seviyelerinde normalleşmesi Türk Lirası’nı pozitif olarak etkilemektedir. Türk Lirasında dün yaşanan yüzde 2,5 seviyesine yakın değerlenme hareketi öne çıkarken, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı algı pozitif olarak gerçekleşmiştir. Bugün OVP kaynaklı fiyatlama davranışları görmemiz ve bu referans ile Türk Lirası hareketinin yönünün oluşması beklenebilir. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde, aşağı yönlü hareket öne çıkarken, fiyatlama davranışı 21 ve 89 periyotluk EMA bölgesi altında devam etmektedir. Parite analizin hazırlandığı şu sıralarda 6,26 seviyelerinden işlem görmektedir.

Parite için 19/09/2018 tarihli akşam analizimizde beklentimizi karar aşaması olarak belirttik. Mevcut fiyatlama davranışlarında, 21 ve 89 periyotluk EMA bölgesi altındaki fiyatlama nedeni ile beklentimizi karar aşamasında aşağı yön olarak değiştiriyoruz.

USDTRY paritesi 6,29 – 6,32 bölgesini temsil eden ilgili ortalamalar altında 4 saatlik kalıcılık ile aşağı yönlü hareket 6,22 başta olmak üzere 6,15 ve 6,0750 seviyelerine doğru yakınsayabilir. Bu noktada kısa periyotlu olarak 144 periyotluk EMA seviyesi (6,22) altında kalıcılık durumunun devamı, aşağı yönlü fiyatlama davranışının devamını destekleyecek pozitif unsur olarak yer alabilir.

USDTRY paritesi için negatif beklentinin sona ermesi ve yukarı yönlü alternatif senaryonun devreye girmesi için, 6,29 – 6,32 bölgesi üzerinde 4 saatlik kalıcı hareketler gerekmektedir, yukarı yönlü olası senaryoda 6,41 başta olmak üzere 6,48 ve 6,53 seviyelerine doğru hareket devam edebilir.

Özetle: 6,29 – 6,32 bölgesi altında aşağı yön etkin olabilir.

Anadolu Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 20/09/2018

6,10-6,33 bandının kırılımını takip edeceğiz

Merkez Bankası’nın 625 bp’lık faiz artışı ile iyice sıkılaştırılan para politikasının bugün açıklanacak OVP ile desteklenmesi halinde TL’deki değer kazanımının devamını görebiliriz, aksi halde TRY’de değer kayıpları hızlanabilir. Bu açıdan Bakan Albayrak tarafından saat 11:00’de açıklanacak OVP öncesinde USDTRY’de bir miktar bekle gör politikasının devamı, OVP sonrasında ise yönün netleşmesi beklenebilir.

Teknik olarak ise dün bir kez daha aşağıdaki grafikte kırmızı ile çizdiğimiz kısa vadeli alçalan kanala denk gelen direnç 6,42 ile test edildi. 6,42’nin altında 6,33’ün aşağı kırılması ile dün 6,23’ü gören paritede 6,33’ün altında TRY’de değerlenmenin devamı beklenebilir.

TRY’de değerlenmenin hızlanması için OVP’nin kabul görmesi ile 6,10’a denk gelen 50 günlük ağırlıklı ortalama aşağı kırılmalı bu durumda TCMB kararı sonrasında test edilen 6,01’i yeniden test edebiliriz. Orta vadeli pozitif beklentilerin sağlanması halinde ise 5,70 hedeflenebilir.

Son Fiyat : 6,2521
Destekler : 6,2300-6,1000-6,0150
Dirençler : 6,2800-6,3300-6,4000

Gedik Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 20/09/2018

Dolar/TL dün gün içerisinde 6,2333 ve 6,4185 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,2503 seviyesinden kapattı. Kurda aşağı yönlü hareketler görüldü. Bu sabah günlük grafikte 5 periyotluk üssel hareketli ortalaması altında hareket eden kur 6,2373 seviyelerinden işlem görüyor.

Teknik olarak kısa vadede en kuvvetli destek 6,2330 ve en kuvvetli direnç 6,3310 seviyelerinde bulunmaktadır. Bugün açıklanacak olan Orta Vadeli Program sonrasında volatil hareketler görülebilir. Gün içinde aşağı yönlü hareketlerde destek olarak 6,2040 – 6,1470 – 6,0700 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6,2975 – 6,3310 – 6,3760 seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Saatlik grafikte MACD üzerinde yukarı yönlü hareket etmektedir.

Tacirler Yatırım Altın Analizi Yorumu - 20/09/2018

Salı günkü altın analizimizde, kısa vadeli düşüş kanalını yukarı yönlü kırmış olan altın fiyatlarının 1200 seviyesi üzerinde tutunmasını ve 1210 seviyesine doğru yükselişe geçmesini beklediğimiz belirtmiştik. Beklediğimiz üzere 1200 seviyesi üzerinde tutunan altın fiyatları, dolar endeksindeki zayıf seyrin de etkisi ile birlikte 1206 seviyesi üzerine kadar yükseldi.

Bu noktada, petrol fiyatlarındaki görülen sert yükseliş hareketinin de altındaki yükselişte etkili olduğunu belirtebiliriz. Bu sabah saatleri itibariyle 1205 seviyesi civarında seyreden altının, düşüş kanalını yukarı yönlü kırmasının ardından yükseliş hareketine devam etmesini ve 1210 seviyesini hedef almasını bekliyoruz.

Altındaki orta vadeli beklentimiz de yine yükseliş çabasının süreceği ve mevcut düşük seviyelerin alım fırsatı verebileceği yönünde: Petrol fiyatlarındaki yükseliş, küresel siyasi ve jeopolitik riskler ve faiz artırımlarında aceleci davranmak istemeyen FOMC üyeleri ile birlikte altın fiyatlarındaki mevcut seviyelerin alım fırsatı verebileceğini ve altının önümüzdeki dönemde 1225 ve 1250 seviyelerini hedef haline getirebileceğini düşünüyoruz.

Tacirler Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 20/09/2018

Türk lirası, gelişen ülke para birimlerindeki pozitif seyir ve TL varlıklarına yönelik risk iştahının artması ile birlikte dolar karşısında yeniden güç kazanarak pozitif ayrışmasına kaldığı yerden devam etti. Dün TL varlıklarına yönelik risk iştahında görülen iyileşmenin temelinde, bugün OVP ile birlikte özel sektör borç yapılandırma şemasının da açıklanabileceğine ilişkin beklentiler yer yer aldı.

Türkiye Bankalar Birliği dün yaptığı açıklamasında, Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşmasının, toplam kredilerdeki payı yaklaşık %90 olan banka ve diğer finansal kuruluşlar tarafından dün itibarıyla imzalandığını ve anlaşmanın uygulamaya girdiğini belirtti.

Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte USDTRY paritesi 6,40’lı seviyelerinden 6,20’ye doğru hızlı bir gerileme kaydetti. Dolar endeksindeki zayıf seyrin de bu noktada kurdaki düşüşte etkili olduğunu belirtebiliriz. USDTRY paritesi bu sabah saatleri itibariyle 6,25 seviyesi civarında hareket ediyor. Kurdaki kısa vadeli görünüm açısından bugün saat 11:00’da açıklanacak olan Orta Vadeli Ekonomik Program (OVP) önemli olacak.

Bugün açıklanacak olan OVP’nin, enflasyon ve yüksek cari açıkla mücadele hedefiyle uyumlu bir politika çerçevesi ortaya koyması gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktada, özellikle 2019 yılı için görece daha ılımlı bir büyüme beklentisi görmek yatırımcılarım programa olan güvenini artıracaktır. Mali tarafta ise, enflasyonla mücadele harcama cephesinde önemli ölçüde bir daralma gerektirdiğinden, harcama yönetimi yakından takip edilecek.

Teknik görünüme baktığımızda ise, dünkü sert gerilemesinin ardından, düşüş hareketinin kısa vadeli bir soluklanma döneminin ardından devam edeceğinin sinyalini veren bir “ters bayrak” formasyonu oluşturan kurda, dünkü düşüş hareketinin devam edebileceğini ve kurun kısa vadede 6,20 seviyesi altını hedef alabileceğini düşünüyoruz. Ancak, yukarıda da belirttiğimiz üzere, teknik görünümden ziyade bugün kurdaki hareket açısından saat 11:00’da açıklanacak olan OVP belirleyici olacak.

Alan Yatırım Altın Analizi Yorumu - 20/09/2018

Altın hafif yükseliş eğiliminde
Diğer emtialarla birlikte hafif yükseliş gözlenen ons altında FED toplantısı öncesi baskılanma devam ediyor.

Altının ons cinsi, günü 0.47% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli 1198.99'deki önemli desteğini aşağı yönlü kırarken kısa vadeli 1210.48'deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,208.00 ve 1,216.00'de, destek seviyeleri ise 1,200.00 ve 1,192.00'de bulunmaktadır.

Alan Yatırım Euro Analizi Yorumu - 20/09/2018

Parite yatay, TL beklemede
Paritenin dar bantta sürdürdüğü yatay hareketine Türk Lirası’nda görülen değer kazancının eklenmesiyle EURTRY kurunda düşüş gözlendi.

Türk Lirası, Euro karşısında günü 2.18% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Euro karşısında orta vadeli 7.4094'deki önemli desteğini aşağı yönlü kırarken kısa vadeli 7.3546'deki önemli desteğini aşağı yönlü kırdı. Bununla beraber EURTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 7.3000 ve 7.4500'de, destek seviyeleri ise 7.1500 ve 7.0100'de bulunmaktadır.

Alan Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 20/09/2018

Gelişmekte Olan Ülke para birimleriyle birlikte düşüşte

Ticaret savaşı gündeminin zayıflamasıyla gelişmekte olan ülke para birimlerinde görülen değer kazanımı ve OVP ile ilgili pozitif beklentiler eşliğinde USDTRY kuru %2’lik bir düşüş sergiledi. Orta Vadeli Program’da açıklanacak, para politikası adımlarını destekleyici somut gelişmeler TL varlıklarda değer kazancını hızlandırabilir.

Türk Lirası, Dolar karşısında günü 2.15% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Dolar karşısında orta vadeli 6.3600'deki önemli desteğini aşağı yönlü kırarken kısa vadeli 6.3054'deki önemli desteğini aşağı yönlü kırdı. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 6.2600 ve 6.3800'de, destek seviyeleri ise 6.1300 ve 6.0100'de bulunmaktadır.

Deniz Yatırım Altın Analizi Yorumu - 20/09/2018

Son bir aydır dar bantta hareket eden altın için göstergeler yukarı yöne işaret etmeye başladı. Yukarı yönlü hareketlerin devamı adına 50 günlük ortalamasını oluşturan 1207 seviyesinin aşılması önem taşırken sonrasında 1215 ve 1236 seviyeleri takip edilecektir. Aşağı yönlü hareketlerde 20 günlük ortalamasını oluşturan 1200 seviyesi sırasıyla 1188 ve 1160 seviyeleri öncesindeki destek noktası olarak dikkat çekiyor.

DESTEK : 1200 - 1188 - 1160
DİRENÇ : 1207 – 1215 -1236

Deniz Yatırım Euro Analizi Yorumu - 20/09/2018

Göstergelerin yukarı yönlü hareketlere işaret ettiği EURTRY’de dün yaşanan satış baskısı sonrasında 20 günlük ortalaması olan 7.4290 seviyesinin altında kapanış gerçekleşti. Aşağı yönlü hareketlerin devamında kısa vadeli üçgen formasyonunun alt bandını oluşturan 7.1330 seviyesi destek noktası olarak dikkat çekiyor. Yukarı yönlü hareketlerin devamı durumunda ise 7.4290 seviyesi üçgenin üst bandı olan 7.4935 öncesindeki ilk direnç noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 7.2000 – 7.1330 – 6.9300
DİRENÇ : 7.4290 – 7.4935 – 7.6220

Deniz Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 20/09/2018

Bugün açıklanacak ve ekonominin 3 yıllık yol haritasını içerecek olan Orta Vadeli Plan (OVP) öncesinde kurda aşağı yönlü hareketlerin geldiğini görüyoruz. Göstergelerin yukarı yöne işaret etmeye başladığı USDTRY için 20 günlük ortalamasını oluşturan 6.3760 seviyesinin altında dün gerçekleşen kapanış aşağı yönlü hareketleri destekliyor.

Aşağı yönlü hareketlerin devamı için kapanış bazında 6.2000 seviyesi takip edilmelidir. Bu seviyenin altındaki kapanışlar sonrasında 5.9750 seviyelerine doğru satış baskısı yeniden görülebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6.3760 seviyesi Ağustos ayından itibaren alçalan zirvelerin oluşturduğu düşüş trendinin geçtiği 6.5440 öncesindeki direnç noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 6.2000 – 6.1000 – 5.9750
DİRENÇ : 6.3760 - 6.5440 – 6.7500

Şeker Yatırım Altın Analizi Yorumu - 20/09/2018

Dünkü işlem gününde 1198 sınırından aldığı destekle yükselen değerli metal kendisini 1202 direnç bölgesi üzerine atmayı başardı. Bu direnç bölgesi üzerinde kalıcılık yakalanması halinde sarı metalde 1214 direnci gündeme gelebilir. Olası satış baskısında ise 1202 aşağısındaki fiyatlamalarda 1192 noktasına kadar geri çekilmeler görülebilir.

Şeker Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 20/09/2018

Hafta başından bu yana yükseliş eğiliminde olan Dolar/TL kuru, Salı günkü işlemlerde TCMB'nin sert faiz artışı öncesi seviyelere dönerken, dün kademeli olarak gerileyerek 6.24 aşağısını test etti. Yeni güne 6.2556 seviyesinden başlayan kur için bugün açıklanacak OVP önemli. Teknik olarak bakıldığında; Dolar kurunda 6.20 destek bandının aşağı kırılması halinde 6.12 ve 6.00 seviyeleri test edilebilir. Olası yükselişlerde ise 6.32 ve 6.50 dirençleri önemini korumaktadır.

İntegral Yatırım Altın Analizi Yorumu - 20/09/2018

Ons altın 1200$ üzerinde tutunuyor

ABD ve Çin arasında bir süredir devam eden gerginlik sürüyor. Gümrük tarifelerinde karşılıklı olarak alınan hamleler piyasalar tarafından sürpriz karşılanmamakla birlikte fiyatlamalar üzerinde ciddi etkilere neden olmadığı da dikkat çekiyor. İki gün öncesinde hem ABD kanadından hem Çin cephesinden gelen adımlar ons altın üzerinde sınırlı da olsa güvenli liman talebi yaratmış ve kıymetli metalin 1200$ üzerine çıkmasına yardımcı olmuştu.

Yaşanan bu yukarı yönlü harekette yalnızca bu gelişme değil doların küresel piyasalarda yaşadığı değer kaybı da etkili olurken, dolar endeksinin 94.5 çevresinde şekilleniyor olması ons altının kazançlarını korumasını destekliyor. Son günlerde ABD 10 yıllık tahvil faizleri %3 seviyesinin üzerinde kalmaya devam ediyor olması da doların kayıplarını tetikleyen bir başka gelişme olarak izleniyor. Bugün içerisinde çok fazla majör bir veri akışı yer almıyor. ABD kanadında yer alan ikincil düzey verilerin dışında olası gelişmelere karşı dikkatli olmakta fayda var.

Ons altın 1200$ üzerinde gösterdiği inatçı duruşunu sürdürmesi halinde 1207$ direncine doğru hamleler gelebilir. Fakat bu seviyenin üzerinde çok güçlü ataklar görülmez ise bu fiyat hareketinin kısa vadeli kalması beklenebilir. Özellikle de 1212$ direncine doğru oluşacak adımların temel olarak güçlü dayanaklara bağlı olarak yaşanması gelecek periyotlarda yükselişi için önemli olacak. Aşağıda ise 1200$ desteği ana destek konumunda yer alıyor.

Direnç: 1207 / 1212 / 1221
Destek: 1200 / 1190 / 1180

İntegral Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 20/09/2018

USDTRY kuru, OVP'ye odaklandı

Dolar/TL kurunda 6 TL üzerindeki seyirler devam ediyor. Bugün iç piyasada TSİ ile 11:00’de açıklanacak olan Orta Vadeli Program (OVP) bekleniyor. Raporda enflasyona yönelik alınacak önlemler merakla beklenirken, bütçe ve mali politikalar konusundaki açıklamalarda önemli olacak. Hazine ve Maliye Bakanı B.Albayrak’ın sunumu ile birlikte açıklanacak olan raporun durumuna göre TL varlıklar üzerinde hareketliliğin oluşmasına neden olabilir.

Bu nedenle volatil hareketler karşısında dikkatli olmakta fayda var. 6.2380 üzerinde işlem gören USDTRY kurunun rapor sonrasındaki seyri önemli olacak. EURTRY paritesi ise 7.32 üzerinde işlem görüyor. Kur hareketine bağlı olarak EURTRY paritesinde de hareketliliğin artması muhtemel olabilir.

USDTL kurunda 6.00 seviyesini destek noktası olarak takip etmeyi sürdürüyoruz. Paritede teknik seyirlerin bu seviye üzerinde karşılandığı sürece yukarı yönlü olduğunu belirtelim. Yukarıda ise en yakın direnç 6.40 – 6.50 alanından geçmekte. Ancak, kurun 6.40 seviyesinin üzerindeki performansı 6.50 bölgesine doğru yükselişi tetikleyebileceğini unutmamakta fayda var.

Destekler: 6.00 / 5.70 / 5.50
Dirençler: 6.40 / 6.50

AHL Forex Altın Analizi Yorumu - 20/09/2018

Dün, küresel piyasalarda dolarda yaşanan değer kayıpları ile birlikte sarı metalin fiyatlamalarda 1197-1206 aralığında hareket ettiğini ve günü 1203 seviyeleri civarında tamamladığını gördük. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan değer kazanımı sarı metal fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor.

Teknik olarak bakıldığında, sarı metalin 4 saatlik grafikte 200 periyotluk hareketli ortalaması olan 1200 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1212, 1217 ve 1225 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1196, 1192 ve 1188 destek seviyeleri izlenebilir.

AHL Forex Euro Analizi Yorumu - 20/09/2018

EURTRY’de dün orta vadeli plana dair fiyatlamaların etkisi Türk Lirası’nda artan değer artışı nedeniyle düşüş yönünde oldu. Bugün ise saat 11:00’de açıklanacak plan detayları Türk Lirası varlıklar üzerinde önemli hareketler yaratma potansiyeline sahip olabilir Burada önemli olan açıklanan planın detaylarının ne kadar gerçekçi, uygulanabilir ve kararlılık içereceği olacak.

EURTRY’de bu önemli günde 7.45 seviyesi kritik öneme sahip olacak. Ağustos sonundan itibaren başlayan düşüş hareketinin kısa vadeli trend direnci olan bu seviye aşılabildiği takdirde yükseliş ivmesi artarak 7.57 ve 7.6460 seviyeleri hedef olabilir.

7.45 altında sürecek kalıcılıkta satış tarafında kalmak isteyen yatırımcılar ise devam edecek geri çekilmelerde 7.25 ilk desteğini izlemeli. Bu seviye altında ise düşüş hareketi 7.19 ve 7.14 seviyelerinin de test edilmesine neden olabilir.

cevirici

DÖVİZ NEDİR? DÖVİZ KURU NE DEMEKTİR? ÇEŞİTLERİ VE SİSTEMLERİ NELERDİR?

Döviz dendiği zaman, hemen herkesin aklına birbirinden farklı konular gelebilir. Çoğunlukla gelenler ise döviz piyasaları ve yatırımlarıdır. Eski zamanlarda dolar ve mark (sonrasında Euro), bizim toplumumuz için en önemli dövizler olmuştur. Döviz piyasalarını temsil eden en önemli para birimleriyken, yatırım yapılmak istendiğinde de bunlar kullanılmıştır. Günümüzde bu işlemler daha farklı piyasalarda ve işlem koşullarında yapılmaya devam etmektedir.

Bir döviz yatırımcısının bilmesi gereken önemli konuların başında, kur kavramı gelmektedir. Çünkü yatırımlar, bu kur farkları üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle de kur sistemleri ve oluşumları iyi bir şekilde bilinmelidir. Hem genel kültür hem de yatırım bilgisi kapsamında; döviz nedir, döviz kuru ne demektir, çeşitleri nelerdir, hesaplama işlemleri nasıl yapılmaktadır, hangi piyasaları temsil etmektedir gibi detaylara göz atalım:

Döviz Nedir?

Türkçede yabancı ülke para birimleri için kullandığımız döviz kelimesi, uluslararası ödemelerde kullanılan araçların tamamıdır. Yani sandığınızın aksine dövizler yalnızca para birimlerinden oluşmamaktadır. Uluslararası ödemelere konu olan çek ve poliçe de döviz olarak bilinmelidir. Bu nedenle döviz nedir konusunda en iyi tanımlama; uluslararası ödemelerde kullanılan araç şeklinde yapılmalıdır. Döviz kelimesi dilimize ise Fransızca 'devise' kelimesinden geçmiştir.

Menkul kıymetlerde, yurt içi döviz hesaplarında, poliçelerde, çeklerde ve havalelerde de hep döviz söz konusudur. Dövize ek olarak bir yerel para biriminin olması sebebiyle de birbirine çevrilebilirlikleri önem kazanmaktadır. Buna bağlı olarak kur dediğimiz değişimler ve oranlar ortaya çıkmaktadır. Uluslararası ticari işlem yürütenlerin ve yatırımcıların ise döviz kuru hakkında detaylı bilgi sahibi olması, tahmin edeceğiniz gibi çok önemlidir.

Döviz Kuru Ne Demektir?

Döviz kuru, iki farklı para birimini kapsamaktadır. Bir ülkenin para biriminin, başka bir ülkenin para birimi cinsinden değeri, döviz kuru olarak tanımlanmaktadır. Uluslararası ticari ilişkilerde ve yatırım işlemlerinde bilinmesi gereken nokta, burasıdır. Son zamanlarda sürekli 'dolar kuruna müdahale' şeklinde duyduğumuz ve artık ilgisi olmayan kişilerin bile dikkatini çeken konu, ithalat – ihracat gibi konuların da temelini oluşturmaktadır. Örneğin; Türk bir işadamı, Almanya ile bir ticari ilişki içerisindeyse Euro/TL kuru hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Aynı zamanda bütçesinde de Euro bulundurmak zorundadır.

Döviz kurlarından bahsedildiği zaman; ülke ekonomilerinden, merkez bankalarından ve para politikalarından da konuşmak gerekmektedir. Çünkü bu 3 konu, döviz kurlarını etkileyen en önemli konulardır. Döviz kurlarında görülen hareketler, tüm ilişkileri etkileyeceği için sürekli kontrol edilmektedir. Merkez bankaları tarafından belirlenen kurlar, ülke ekonomisinde ve para politikasında çeşitli değişikliklere gidilmesinde önemli birimlerdendir.

Döviz Kuru Çeşitleri Nelerdir?

Döviz kurları, 4 çeşide sahiptir. Bu çeşitler; nominal ve reel, vadeli ve vadesiz, döviz alış – satış ve çapraz kurdur. Şimdi bu çeşitlere detaylı bir şekilde göz atalım:

Nominal ve Reel Döviz Kuru

Nominal döviz kuru, yerel paranın, yabancı bir ülke parası ile değişimini ifade eden türdür. Reel döviz kuru ise bir ülkenin mal veya hizmetini, diğer ülkeninkilerle değiş – tokuş etmesini sağlayan türdür. Reel döviz kurunda önemli olan nokta ise mal veya hizmetin adet cinsinden ifade edilmesidir.

Ek olarak reel döviz kuru; nominal döviz kurlarının, belli bir zaman içinde dış enflasyon oranı ve yurt içi enflasyon oranı baz alınarak düzeltilmesinden elde edilen kur olarak da tanımlanmaktadır.

Reel döviz kurunun düşmesi durumu; Türk lirası cinsinden bakıldığında yerli fiyat düzeyinin, yabancı fiyat düzeyine düşmesidir. Bu ise yurt içi fiyat düzeyinin, yurt dışı fiyat düzeyine göre düşmesi demektir. Aynı zamanda bu durum; "Türk lirasında reel değer kaybı" şeklinde tanımlanır.

Reel döviz kurunun yükselmesi durumu; Türk lirası cinsinden bakıldığı zaman yerli fiyat düzeyinin, yabancı fiyat düzeyine oranının artmasıdır. Bu durum ise yurt içi fiyat düzeyinin, yurt dışı fiyat düzeyine göre artması anlamına gelmektedir. Bu ise "Türk lirasında reel değer artışı" olarak tanımlanmaktadır.

Vadeli ve Vadesiz Döviz Kuru

Vadesiz döviz kuru; güncel değeri ifade eden ve vadeli döviz kurunun tersine kurun gelecek tarih için şimdiden belirlenmesine gerek duyulmayan çeşittir.

Vadeli döviz kuru ise genel olarak dış ticaret yapan, varlık yönetimi gerçekleştiren, döviz piyasalarını takip ederek kurdaki beklentiye sahip olan kişi veya kurumların kullandığı yatırım aracıdır. Gelecek bir tarih için kur, bugünden belirlenir ve sabitleme işlemi yapılır.

Döviz Alış – Satış Kuru

Döviz piyasası, alıcı ve satıcının, bir aracı ile karşılaştığı yerdir. Aracılar, belli bir kar marjı ile alıcı ve satıcıya işlem yaptırırlar. Doğal olarak döviz almak ve satmak isteyen arasında da bir fiyat farklılığı bulunmaktadır. Satmak isteyenlere, döviz alış kuru; almak isteyenlere ise döviz satış kuru üzerinden işlem yaptırılmaktadır.

Çapraz Döviz Kuru

Çapraz döviz kuru; iki yabancı para birimi arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Çapraz kurlarda baz alınan döviz ise genel olarak Amerikan dolarıdır. Bunun nedeni de Amerikan dolarının uluslararası sistemde, rezerv para birimi olarak kabul edilmesidir.

Döviz Kuru Sistemleri Nelerdir?

Döviz kuru sistemleri genel anlamıyla iki ana başlık altında incelenmektedir. Bunlardan ilki, ülkeler arası ilk ticari ilişkilere dayalı olan sabit kur sistemidir. Sizlere, altın standardı ismiyle daha tanıdık gelecek olan sistemdir. İkinci sistem ise günümüzde de geçerli olan dalgalı kur (serbest değişken – esnek) sistemidir.

Sabit kur sistemi, günümüz için oldukça ilkel diye tanımlayabileceğimiz bir çeşittir. Çünkü hatırlayacağınız gibi dolar – altın dönüştürülebilirliği üzerinden diğer tüm para birimlerinin çevrimi yapılmaktadır. Bu ise günümüz şartlarına hiç uymayan bir standardı oluşturmaktadır.

Döviz kuru sistemleri detaylı bir şekilde incelenecek olursa;

Sabit Kur Sistemleri

Sabit kur sistemleri; yerel para biriminin değerinin, para otoriteleri tarafından yabancı para birimine veya döviz sepetine sabitlenmesi şeklinde tanımlanmaktadır. Merkez bankalarının rezerv gücüyle yakından ilgili olan sabit kur rejimi, altın standardı ile de yakından tanıdığımız sistemdir. Ülkeler arası ticari ilişkilerin canlanmaya başladığı dönemlerde, para birimlerinin birbirine dönüştürülebilirliği konusunda yaşanan sorunların önüne geçilmek için oluşturulan altın standardı, sabit kur sistemlerinin başlangıcı olarak tanımlanmaktadır.

Sabit kur sisteminde döviz kurlarının istikrarı, merkez bankaları tarafından sağlanmaktadır. Merkez bankasının döviz piyasasına, alıcı ve satıcı olarak müdahale etmesiyle istikrar oluşturulmaktadır. Bu nedenle de merkez bankasının hem döviz hem de altın stokunun güçlü olması gerekmektedir. Bu stoklara ise döviz veya kambiyo istikrar fonu isimleri verilmektedir.

Merkez bankası tarafından sabitlenen yerel para biriminin değeri, piyasadaki arz ve talebi yansıtmamaktadır. Bu nedenle referans alınan para birimindeki değişikliklere göre yerel para biriminin değeri, merkez bankası tarafından yeniden belirlenebilmektedir. Merkez bankası, bu değeri değiştirinceye kadar hep aynı kalmakta ve bunun garantisi de verilmektedir.

Yerel para birimi ile ölçü alınan para birimi arasındaki değer, parite kuru olarak adlandırılmaktadır. Bu kurun izlenmesi ve seviyesinin sabit kalması da merkez bankasının sorumluluğundadır. Buna karşın parite kurunun, dar bir bantta değişmesine izin verilebilmektedir.

Örnek vermek gerekirse; ayarlanabilir sabit kur sistemlerinde yerel kur sabitlenir ve aşağı – yukarı % 1 civarında hareket etmesine izin verilir. Bu seviyenin dışına çıkılması durumunda ise merkez bankası anında müdahalede bulunur. Eğer bu müdahale yetersiz kalırsa merkez bankası, yerel para biriminin değerini yeniden belirler. Fazla değer kaybı durumunda süreklilik söz konusu ise yerel para biriminin değerinin düşürülmesi gerekebilir. Bu işleme devalüasyon denmektedir. Bunun tersi durumda yani yerel paranın referans alınan para birimi karşısındaki değerinin arttırılması revalüasyon olarak tanımlanır.

Sabit Kuru Sisteminin Avantajları

Sabit kur sistemi savunucuları tarafından 3 belirleyici avantajdan bahsedilmektedir. Bu avantajlar;

  • Fiyat İstikrarının Sağlanması: Sabit kur sisteminin ülkeye sağlamış olduğu fiyat disiplini, esnek kur sisteminde bulunmamaktadır.
  • İstikrar Sağlayıcı Spekülasyonlar: Esnek kur sisteminde spekülasyon, daha fazla istikrar bozucudur. Bu mantığa göre döviz kuru yükseldiği zaman, spekülatörler kurun daha da yükseleceğini düşünerek alım yapmaktadır. Tersi durumda ise döviz satılmaktadır. İşte bu durum, döviz kurunun daha büyük dalgalanma göstermesine neden olmaktadır. Bu durumun yaşanma olasılığı, sabit kur sisteminde daha azdır.
  • Belirsizliğin Daha Az Olması: Sabit kur rejiminde, esnek kur sisteminde görülen ve uluslararası ticaret ile sermaye akımlarını tehlikeye sokan günlük dalgalanmalar ortadan kaldırılmıştır.

Sabit Kur Sisteminin Dezavantajları

  • Para Politikasından Yararlanamamak: Sabit kur sisteminin en temel sorunu, hükümetlerin istikrar sağlamak amacıyla para politikasından yararlanamamasıdır. Hükümet, paranın değişim oranını sabitleştirdiği için yurt içi para arzının kontrolünü kaybetmektedir. Örneğin; bir ülkenin ihracatının sürekli düştüğünü varsayalım. Bu ortamda fiyatların esnek olduğu düşünülürse durum kötüleşecektir. Ama döviz kurlarının sabit olduğu ortamda, ekonomide yıkım fazlasıyla yüksek olacaktır. Böyle bir ortamda da kısa sürede ithalat ve ihracat nispi fiyatları ayarlanamayacağından, yurt içinde istihdam ve üretimde düşüş yaşanacaktır.
  • Dünya Ticaretinde Sapmalar: Sabit kur sistemi, kaynakların etkin bir şekilde kullanımını engellemektedir. Örnek vermek gerekirse; döviz kurunun yüksek olduğu varsayılırsa ülke denge kuruna göre daha fazla ihracat yapılacaktır. Bu nedenle bir ülke karşılaştırmalı olarak dezavantajlı malların da ihracını yapmış olacaktır.
  • Döviz Arz veya Talep Fazlası Oluşması: Sabit kur sisteminde; ödemeler bilançosunda, bir açık veya fazla oluşmaktadır. Bu dengesizlik ise döviz kurundan daha çok ekonomik politikalarda gidilecek değişikliklerle çözülmeye çalışılacaktır.
  • Belirsizlik Ortamı: Sabit kur sisteminin neden olduğu belirsizlik, olası devalüasyonlar ve direkt kontroller şeklinde ortaya çıkmaktadır. Sonucunda ise uluslararası ticaret ve sermaye akımları olumsuz şekilde etkilenmektedir.

Esnek Kur Sistemleri

Bir ülkenin yerli para biriminin, yabancı paralarla ilişkisinin arz ve talebe göre belirlendiği kur rejimine, esnek kur denmektedir. Esnek kur sistemi, dalgalanan veya yüzen kur sistemi olarak da tanımlanmaktadır. Bu rejim sisteminde; yerel para biriminin, yabancı paralara karşı değeri, gün içerisinde sürekli olarak yeniden belirlenmektedir. Esnek kur sisteminde, döviz kuruna resmi bir müdahale söz konusu değildir.

Esnek kur rejiminde, döviz piyasasının dengesi ve ödemeler bilançosunun düzeltme işlemleri, direkt döviz kurundaki serbest değişim ile sağlanmaktadır. Esnek kur sisteminin savunucuları, ödemeler bilançosunun dengesinin sağlanmasında, sabit kur sisteminin başarısız olduğunu söylemektedir. Çünkü esnek kur sistemi sayesinde bir ülkenin ödemeler bilançosunun kolay ve otomatik bir şekilde dengelenmektedir. Aynı zamanda ülkenin iç dengelerinin ve diğer ekonomik amaçlarının da basit bir şekilde sağlanabileceği savunulmaktadır.

Dalgalı kur sisteminin birbirinden farklı uygulanma şekilleri bulunmaktadır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak;

  • Tam Dalgalı Kur Rejimi: Merkez bankası veya başka bir kurum tarafından paranın dış değerine müdahale edilmiyordur.
  • Müdahaleli Dalgalı Kur Rejimi: Merkez bankasının kurdaki değişimlere, döviz alım – satımı ile müdahale ediyordur.
  • Bant İçinde Dalgalanma Rejimi: Döviz kurunun bir bant içerisinde dalgalanmasına izin verilir; ama belirlenen bandın altına veya üstüne çıkılması durumunda, merkez bankası tarafından müdahale edilir.

Esnek Kur Sisteminin Avantajları

  • Ödemeler Dengesi Açıklarının Otomatik Kapanması: Esnek kur rejiminin savunucularına göre; ödemeler bilançosu dengesizlikleri sürekli ve düzenli olarak ortaya çıktıkça düzeltilmektedir. Bunun nedeni ise döviz kurlarında görülen dalgalanmayı azaltan istikrar sağlayıcı spekülasyonlardır.
  • Hükümetlerin Rezerv Bulundurmasına Gerek Yoktur: Esnek kur sisteminde, döviz kurlarının sabit tutulmasına gerek olmadığı için hükümetlerin rezerv tutmasına da gerek yoktur. Çünkü hükümetlerin müdahalesi veya ülkede rezerv azalışı olmamaktadır.
  • Politika Avantajı Bulunması: Esnek kur sisteminde, ülkeler dış dengeyle ilgilenmezler ve iç dengeyi kurmak için gerekli olan her politikayı uygulayabilirler. Bu şekilde her ülke istediği enflasyon – işsizlik oranına ulaşmak için bağımsız iç politika izleyebilir.

Esnek Kur Sisteminin Dezavantajları

Esnek kur sisteminin en büyük dezavantajı; belirsizliğin çok fazla ama kademeli ortaya çıkmasıdır. Bu duruma da ekonomik birimler kolay bir şekilde uyum sağlayabilmektedir.

Türkiye'de Hangi Kur Sistemi Kullanılıyor?

Ülkemizde 1980'li yıllara kadar sabit kur sistemi benimsenmiştir. Bu sistemde; Türk lirasının değeri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirleniyordu ve bu değerde sabit tutuluyordu. Türk lirasında ortaya çıkan değer kayıpları ise genel olarak tek seferde devalüasyon müdahalesi ile düzeltilmiştir. Bunun sonucunda yeni parite sabit kuru belirlenmiştir.

1980'li yıllarda ise döviz kurunun piyasada belirlendiği ama TCMB'nin sürekli müdahale ile yön verdiği müdahaleli dalgalı döviz kuru rejimi benimsenmiştir. Bu rejim ise 2000'li yıllara kadar devam etmiştir.

Türkiye'de kur rejiminde üçüncü değişiklik, 2000'lerde yapılmıştır. 2001 krizinden önce Türkiye bant içinde dalgalanma rejimi uygulanmaya başlamıştır. Ama bu döviz kuru rejimi, 2001 kriziyle çökmüştür. Kriz sonrasında ise Türkiye'de dalgalı kur rejimine geçiş yapılmıştır. Bu kur sisteminin farklı uygulanma biçimlerinden olan müdahaleli dalgalı kur rejimi benimsenmiştir.

Ülkemizde günümüzde uygulanan kur sistemi, müdahaleli dalgalı kur rejimidir. TCMB, döviz kurunda görülen aşırı oynaklığı ise ihale yoluyla veya önceden ilan edilmemiş alım – satım uygulamalarıyla müdahalede bulunmaktadır. Bu müdahalelerle döviz kurunu istediği seviyelere çekmektedir.

E-Posta :

Parola :

Kayıt
Giriş
Ad, Soyad :
E-Posta :
Kullanıcı Adı :

Parola :

Giriş
Gönder