BTC/TRY
% 4.27
41494
41496
DOLAR : 6.245
BTC/USD
% 4.85
6688.7
6689.4
DOLAR : 6.245
ETH/USD
% 7.60
224.78
224.82
DOLAR : 6.245
AltınAlışSatış
Gram Altın242.92242.95
Cumhuriyet1600.001620.00
14 Ayar Bilezik138.01138.31
18 Ayar Bilezik176.76177.13
22 Ayar Bilezik220.82221.29
Ata Altın1598.061640.28
Beşli Altın7723.987885.96
Çeyrek Altın387.41396.72
Gremse Altın3874.103967.25
İki Buçuk Altın3874.103940.55
Yarım Altın772.40793.45
Ziynet Altın1549.641582.05
Kilo Altın (Dolar)38636.0038641.00
Has Altın241.70241.73
DövizAlışSatış
Euro7.33007.3400
Dolar6.23506.2450
B.A.E. Dirhemi1.69661.7068
Arjantin Pezosu0.16330.1643
Avustralya Doları4.54924.5720
Bahreyn Dinarı16.532016.6320
Brezilya Reali1.52831.5375
Kanada Doları4.82824.8573
İsviçre Frangı6.52466.5639
Çin Yuanı0.91080.9163
Kolombiya Pezosu0.00200.0020
Çek Korunası0.28740.2891
Danimarka Kronu0.98430.9902
Sterlin8.23668.2779
Gürcistan Larisi2.37892.3932
Hong Kong Doları0.79770.8025
Macar Forinti0.02270.0228
İsrail Şekeli1.74481.7554
Hint Rupisi0.08620.0867
Ürdün Dinarı8.78548.8383
Japon Yeni5.52735.5606
G.Kore Wonu0.00550.0056
Kuveyt Dinarı20.544120.6679
Kazak Tengesi0.01750.0176
Libya Dinarı4.52154.5487
Meksika Pezosu0.33060.3326
Norveç Kronu0.76560.7702
Y.Zelanda Doları4.17354.1986
Filipin Pezosu0.11520.1159
Polonya Zlotisi1.71061.7210
Rumen Leyi1.57641.5859
Rus Rublesi0.09390.0945
S.Arab Riyali1.66311.6715
İsveç Kronu0.70930.7135
Singapur Doları4.57104.5986
Suriye Poundu0.01200.0121
Tunus Dinarı2.25532.2689
Ukrayna Grivnası0.22130.2226
G.Afrika Randı0.43860.4412
CoinFiyat(USD)Piyasa Büyüklüğü
Bitcoin7136.22121,755,331,152
Ethereum519.7651,838,322,089
Ripple0.556921,332,541,155
Litecoin112.856,403,481,190
Monero152.042,444,547,847
Dash290.512,352,332,097
Ethereum Classic14.391,466,276,000
Stratis4.146143820
Nxt0.1265126,373,493
Dogecoin0.00318364,521,706
Bitcoin Cash895.9815,369,349,727
EOS11.1911,190,000,000
Stellar0.25184,678,070,338
Cardano0.18524,801,693,464
TRON0.059425,942,000,000
NEO48.513,153,150,000
Binance Coin11.853261422,311,054,892
Qtum12.231,223,000,000
Zcash231.86932,096,039
Lisk8.57911,763,774
Bitcoin Gold40.29690,322,256
Steem2.128734426212,218,061
Verge0.03612543,587,533
Siacoin0.01396462,052,220
BitShares0.1871116884470,015,789
Nano4.0669317780
Waves4.02402,000,000
DigiByte0.03064316,108,577
Waltonchain10.69005756748,304,029
MonaCoin3.289083798196,649,222
Syscoin0.3194172072170,572,535
PariteAlışSatış
USD/TRY6.25596.2595
EUR/TRY7.37577.3793
EUR/USD1.17801.1781
EUR/AED4.32584.3283
EUR/AUD1.61531.6154
EUR/BRL4.80314.8056
EUR/CAD1.52011.5205
EUR/CHF1.12581.1260
EUR/CLP785.6800785.9300
EUR/CNY8.05868.0611
EUR/CZK25.549025.5530
EUR/DKK7.45857.4588
EUR/GBP0.89280.8929
EUR/HUF323.1400323.6400
EUR/INR85.054285.0663
EUR/JPY132.8230132.8270
EUR/KRW1312.70001315.2000
EUR/KWD0.35740.3577
EUR/KZT419.1100419.3600
EUR/NOK9.59189.5934
EUR/NZD1.75891.7591
EUR/PLN4.29094.2915
EUR/RON4.65564.6581
EUR/RSD117.8143118.6143
EUR/RUB78.083078.1150
EUR/SAR4.41674.4171
EUR/SEK10.351510.3531
EUR/ZAR16.763316.7748
TRY/JPY17.991017.9990
USD/AED3.67273.6732
USD/ALL107.5800107.8300
USD/ARS38.156038.1610
USD/AZN1.69951.7005
USD/BAM1.66261.6651
USD/BHD0.37680.3770
USD/BRL4.07654.0779
USD/CAD1.29041.2905
USD/CHF0.95560.9557
USD/CLP666.7100667.2800
USD/CNH6.83576.8365
USD/CNY6.84236.8451
USD/COP3002.00003004.0000
USD/CRC575.6000585.6000
USD/CSK21.685821.6890
USD/DKK6.33086.3321
USD/DZD117.1610119.1610
USD/EGP17.870017.9350
USD/GEL2.60932.6293
USD/GHS4.74354.7635
USD/HKD7.81197.8124
USD/HRK6.29996.3099
USD/HUF274.4700274.5900
USD/IDR14813.000014820.0000
USD/ILS3.56803.5780
USD/INR72.200072.2100
USD/IQD1190.00001192.0000
USD/IRR42000.000042050.0000
USD/ISK110.3700110.8900
USD/JOD0.70920.7107
USD/JPY112.7440112.7460
USD/KRW1115.30001115.5000
USD/KWD0.30250.3045
USD/KZT355.8600355.9100
USD/LBP1508.00001515.0000
USD/LKR167.8000168.8000
USD/LYD1.37461.3816
USD/MAD9.33319.3431
USD/MDL16.705016.8050
USD/MKD51.990052.2900
USD/MXN18.850218.8544
USD/MYR4.12854.1305
USD/MZN60.290061.2900
USD/NOK8.14128.1426
USD/NZD1.49281.4938
USD/OMR0.38490.3851
USD/PEN3.29303.3030
USD/PHP54.080054.0900
USD/PKR124.0200124.0400
USD/PLN3.64173.6427
USD/QAR3.63983.6408
USD/RON3.94753.9570
USD/RSD100.0027100.6045
USD/RUB66.296966.3032
USD/SAR3.75033.7508
USD/SEK8.78648.7882
USD/SGD1.36311.3633
USD/SYP514.9800515.4800
USD/THB32.350032.4000
USD/TMT3.41003.6000
USD/TND2.76592.7679
USD/TWD30.610030.7100
USD/UAH28.030028.2800
USD/UYU32.820032.9200
USD/UZS8005.00008085.0000
USD/ZAR14.230714.2355
AUD/CAD0.94100.9414
AUD/CHF0.69690.6972
AUD/JPY82.231082.2360
AUD/NZD1.08891.0891
AUD/USD0.72920.7294
CAD/CHF0.74050.7407
CAD/JPY87.364087.3730
CAD/RON3.06263.0636
CHF/JPY117.9500118.0200
CHF/NOK8.51808.5215
CHF/RON4.13494.1374
CHF/TRY6.54616.5486
GBP/AUD1.80901.8094
GBP/CAD1.70291.7030
GBP/CHF1.26111.2612
GBP/EUR1.11981.1202
GBP/JPY148.7800148.7880
GBP/NZD1.97021.9704
GBP/RON5.21485.2173
GBP/TRY8.25878.2668
GBP/USD1.31951.3196
GBP/ZAR18.777418.7900
NOK/SEK1.07901.0796
NZD/CAD0.86420.8643
NZD/CHF0.64000.6401
NZD/EUR0.56800.5690
NZD/JPY75.503075.5110
NZD/USD0.66970.6698
GBP/CNY9.02649.0289
GBP/RUB87.467087.4970
EUR/SGD1.60591.6061
CHF/SEK9.18909.1990
DKK/JPY17.797017.8170
DKK/NOK1.28451.2875
DKK/SEK1.38541.3904
GBP/DKK8.35308.3560
GBP/KWD0.39920.4017
GBP/NOK10.743210.7460
GBP/SAR4.94354.9535
GBP/SEK11.593311.5966
CAD/NOK6.30596.3130
NOK/JPY13.845013.8480
SAR/JPY30.038030.0880
CAD/SEK6.80396.8138
SEK/JPY12.780012.8800
AUD/TRY4.55874.5687
CAD/TRY4.84374.8537
EUR/HKD9.20449.2048
EmtiaAlışSatış
Ham Petrol70.17 $70.22 $
Bakır2.757 $2.758 $
Benzin2.014 $2.015 $
Kalorifer Yakıtı2.2282 $2.2289 $
Doğal Gaz2.957 $2.962 $
Paladyum1042.3 $1042.6 $
Platin835 $835.2 $
Gümüş14.36 $14.365 $
Kakao2201 $2211 $
Kahve99.25 $99.5 $
Mısır352.5 $352.5 $
Pamuk77.96 $78.96 $
Canlı Sığır112.65 $112.775 $
Portakal Suyu147.15 $148.15 $
Soya Yağı27.86 $27.86 $
Soya Fasulyesi845.25 $845.25 $
Şeker10.8 $10.84 $
Buğday521 $521 $
DövizAlışSatış
Euro (Efektif)7.33867.368
ABD Doları (Efektif)6.26746.2925
Euro / ABD Doları1.17091.1709
Euro7.34377.357
ABD Doları6.27186.2831
ABD Doları / Avusturayla Doları1.37571.3757
ABD Doları / Bulgar Levası1.67031.6703
ABD Doları / Kanada Doları1.2911.291
ABD Doları / İsviçre Frangı0.96550.9655
ABD Doları / Çin Yuanı6.85236.8523
ABD Doları / Danimarka Kronu6.37046.3704
ABD Doları / İran Riyali4200042000
ABD Doları / Japon Yeni112.21112.21
ABD Doları / Norveç Kronu8.17688.1768
ABD Doları / Pakistan Rupisi123.22123.22
ABD Doları / Rumen Leyi3.97243.9724
ABD Doları / Rus Rublesi66.4266.42
ABD Doları / Suudi Arabistan Riyali3.75053.7505
ABD Doları / İsveç Kronu8.84258.8425
Avustralya Doları4.54814.5778
BA BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ DİRHEMİ1.70911.7091
BA ARNAVUTLUK LEKİ0.058350.05835
BA ARJANTİN PESOSU0.159630.15963
BA AZERBAYCAN YENİ MANATI3.70023.7002
BA BOSNA HERSEK MARKI3.733.73
BA BAHREYN DİNARI16.650616.6506
BA BREZİLYA REALİ1.51941.5194
BA ÇEK KORUNASI0.288860.28886
BA MISIR LİRASI0.350450.35045
BA GÜRCİSTAN LARİSİ2.39782.3978
BA HONG KONG DOLARI0.800320.80032
BA HIRVATİSTAN KUNASI0.993790.99379
BA MACAR FORİNTİ0.02280.0228
BA ENDONEZYA RUPİSİ0.000420.00042
BA YENİ İSRAİL ŞEKELİ1.75611.7561
BA HİNDİSTAN RUPİSİ0.087170.08717
BA IRAK DİNARI0.005260.00526
BA İZLANDA KRONU0.056950.05695
BA ÜRDÜN DİNARI8.84468.8446
BA GÜNEY KORE WONU0.005610.00561
BA KAZAKİSTAN TENGESİ0.017620.01762
BA MAKEDONYA DİNARI0.119860.11986
BA MEKSİKA PESOSU0.334910.33491
BA MALEZYA RİNGGİTİ1.51721.5172
BA YENİ ZELANDA DOLARI4.18934.1893
BA PERU YENİ SOLU1.9011.901
BA FİLİPİN PESOSU0.116330.11633
BA POLONYA ZLOTİSİ1.71871.7187
BA KATAR RIYALİ00
BA SİNGAPUR DOLARI4.59774.5977
BA SURİYE LİRASI0.012180.01218
BA TAYLAND BAHTI0.194110.19411
BA TÜRKMENİSTAN MANATI1.79611.7961
BA UKRAYNA HRYVNASI0.223750.22375
BA ÖZBEKİSTAN SOMU0.000780.00078
BA GÜNEY AFRİKA RANDI0.434070.43407
Bulgar Levası3.73383.7826
Kanada Doları4.85174.8736
İsviçre Frangı6.48116.5227
ÇİN YUANI0.910150.92206
Danimarka Kronu0.9830.98782
Avustralya Doları (Efektif)4.52724.6053
Kanada Doları (Efektif)4.83384.8921
İsvicre Frangı (Efektif)6.47136.5325
Danimarka Kronu (Efektif)0.982310.9901
Sterlin (Efektif)8.26318.3245
100 Japon Yeni (Efektif)5.55555.6344
Kuveyt Dinarı (Efektif)20.293321.185
Norveç Kronu (Efektif)0.764610.77206
Suudi Arabistan Riyali (Efektif)1.65971.6878
İsveç Kronu (Efektif)0.705770.71522
Sterlin / ABD Doları1.32071.3207
Sterlin8.26898.312
100 İran Riyali0.014850.01504
100 Japon Yeni5.57615.613
Kuveyt Dinarı / ABD Doları3.30343.3034
Kuveyt Dinarı20.602420.8719
Norveç Kronu0.765140.77028
PAKİSTAN RUPİSİ0.050620.05128
Rumen Leyi1.571.5905
Rus Rublesi0.09390.09513
Suudi Arabistan Riyali1.67231.6753
İsveç Kronu0.706260.71358
investing
ABD’deki Politikacılar Kripto Para Vergilerinin Açıklığa Kavuşturulmasını İstiyorlar
investing
Uluslararası Düzenleme Organizasyonu FATF Kripto Paraları Araştırıyor
uzmancoin
SEC, Bitcoin ETF’si için karar sürecini resmen başlattı
uzmancoin
Kripto para akımının godfather’ı Bitcoin’den çok daha iddialı bir projeyle geri döndü
investing
Eski Federal Sigorta Kurumu Başkanı: Kripto Para Birimleri İçin Federal Düzenlemeye İhtiyacımız Var
uzmancoin
Bitcoin madencilik şirketleri mevcut fiyatlardan endişelenmiyor
investing
Kripto Para Öncülerinden David Chaum, Yeni Projesinin Bitcoin’den İyi Olduğunu İddia Ediyor
investing
Bitcoin Cash’in Bitmain Kavgası Büyüyor: ”Bitmain İflasa Gidiyor”
investing
Japonya: Kripto Para Hırsızlıkları Bu Yıl 3 Katına Çıktı, 540 Milyon Dolara Ulaştı
uzmancoin
XRP, son 48 saatte büyük abileri Bitcoin ve Ethereum’u geride bıraktı
investing
Charlie Lee Litecoin’i Savundu ve Suçlamalara Cevap Verdi
investing
Hacklenen Japon Kripto Para Borsası, Kullanıcıların 40 Milyon Dolarlık Zararını Telafi Edecek
uzmancoin
Charlie Lee: Litecoin’i baskılamak için ortak bir çaba var
investing
İsviçre Yeni Hazırlayacağı Kripto ve Blockchain Yasal Düzenlemesinde, İsrail İle İşbirliği Yapacak
investing
Ripple (XRP) 48 Saatte %36 Yükseldi, Kripto Piyasası 2 Milyar Dolar Genişledi
investing
OKCoin 5 Yeni Kripto Para Listemelesi İle Büyümeye Devam Ediyor
investing
Fas’ta Rüzgar Enerjili Mega Bitcoin Madencilik Tesisi Açılıyor!
investing
Bitcoin Fiyatları 6.000 Dolar Üzerinde; XRP %15 Yükseldi
investing
Bitcoin Ağını Çökertebilecek Olan Yazılım Hatası Çözüldü
uzmancoin
Yıllar sonra ortaya çıktı: Ethereum’un kurucusundan skandal seks yazısı
investing
Brezilya’nın En Önde Gelen Bankaları Kripto Para Sektöründe ‘Tekel’ Olmaya Çalışıyorlar
investing
Kripto Para Borsası Huobi, Rusya’daki Finansal Hizmet Platformuna Katıldı
investing
Japonya’daki Kripto Para Borsası Hacklendi, 60 Milyon Dolar Çalındı
uzmancoin
Bir kripto para borsası daha hack’lendi: 60 milyon dolar çalındı!
uzmancoin
Willy Woo: Bitcoin hala ayı piyasasının ortasında
investing
Abu Dabi’deki Düzenleyiciden Çağrı: Kripto Paralara Uluslararası Düzenleme Gerekiyor
investing
Eski Twitch Kıdemli Başkan Yardımcısı, Kripto Startup Firması Kin’e Katıldı!
uzmancoin
İşte Bitcoin’de akşam saatlerinde görülen sert dalgalanmanın nedeni
investing
Amazon Kendi Kripto Para Birimini Mi Üretecek?
investing
Yatırım Devi Fidelity, ”Yıl Sonuna Kadar” Kripto Ürünlerini Piyasaya Sürecek
Yorum Yap
çağrıkripto-coin


piyasalara tekrardan bir heyecan geldiği aşikar :)


traderkripto-coin


millet dolar bu aralar kriptolardan daha heyecanli ;)


Mehmet1240kripto-coin


arkdaşlar bi paratickden bitcoin satın alabilirmiyoz yada kıs bi yolu varmı yardım lütfen ? :

escobar paraticten satin alamiyoruz


y.aydogdukripto-coin


anlayan varsa kısaca açıklama yapabilir mi?

çağrı selam. valla öyle bir soru sordunuz ki nereden anlatsam bilemedim, ancak şunu unutmayınız bu piyasada birçok teknik terim ve metadoloji var. bu nedenle iyice araştırmanız lazım. öğrenmeden hiçbir borsada yatırım yapmanızı tavsiye etmem.


y.aydogdukripto-coin


kripto da para kazanma işi nasıl alıyor


muhammetozturkkripto-coin


benim dilim bu kripto belasından bir kere yandı daha yatırım yapmam dedim ama herkeste boğa piyasasına girdi fiyatlar daha uçacak falan diyorlar.


doganturgutkripto-coin


kriptolar yükselmeye başladı. millet boğa piyasasına girdiğini söylüyor. tam olarak güvenemiyorum, yine bir keriz silkeleme operasyonuda olabilir ama özellikle bitcoin almakta istiyorum, kararsızım aaaa dostlar!


altaybilginkripto-coin


@yemreaslan bence bitcoin 5k dolar seviyesine kadar düşer, piyasalarda sürekli negatif haber yapılıyor çünkü.


yemreaslankripto-coin


Arkadaşlar dolarda fiyat yükselişi bitcoini nasıl etkiler fiyat yükselirmi düşermi


altaybilginkripto-coin


arkadaşlar şu an piyasa direnç gösteriyor. dün ve bugün yaşadığımız yükseliş bana göre geçici. piyasada kripto piyasasının yükselmesi için bir veri bulunmuyor. neredeyse tüm analistler olumsuz teknik analizler açıklıyor. umut vardır ancak ben düşüşün nisan ayında da devam edeceğini düşünüyorum...


waroikripto-coin


Nisan-Mayıs-Haziran Büyük çıkışlar gelebilir, eski fiyatların da üzerine çıkmaya hazır olun. :)


çağrıkripto-coin


kripto para piyasası tekrar yükseliş trendine girdi gibi gözüküyor.


doganturgutkripto-coin


vallaha kripto coin yatırımcısı olmak sağlam kalp istiyor. ben çekildim arkadaşlar, daha da almam bitcoin etherreum ripple hepsinden gına geldi. çektim tüm paramı ne kurtarırsak kar dedim, yatırdım gram altına. kafam rahat. az kazanırım öz kazanırım. bu nedir yahu, bir gecede elimizdekinin hepsini kaybediyoruz, 3 gün sonra kazanıyoruz. 3 aydır kafayı yedim psikolojimi bozdu benim bu kripto para denilen illet.


çağrıkripto-coin


bitcoin toparlamaya başlıyor gibi yavaştan.


mehmetaslankripto-coin


bitcoin'in maşallah'ı var ses etmeyelimde yavaşça çıksın :)


GCM Forex Gram Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Önemli Seviye : 240,50 – 245,00

Gram altın fiyatı dün oluşan hareketlilik ardından tekrar 240,50 – 245,00 aralığında seyrediyor. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış sürecinde oluşabilecek fiyatlamalar takip edilebilir. Bu süreçte, 34 periyotluk Envelope’un desteklediği 240,50 – 245,00 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

Düşüş isteği 240,50 seviyesi altındaki seyir ve 4 saatlik kapanışlarla ağırlık kazanabilir. Bu durumda 236,80 ve 232,50 seviyeleri hedeflenebilir. Olası toparlanmalarda ise 245,00 seviyesinin aşılması ve bölgede gerçekleşebilecek 4 saatlik kapanışlar yükseliş isteğine ağırlık kazandırabilir. Bu durumda 249,00 ve 252,00 seviyeleri gündemimize gelebilir.

Özetle: Önümüzdeki süreçte 240,50 – 245,00 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

GCM Forex Ons Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Önemli Seviye : 1197,50 – 1203,00

Ons altın fiyatı Dolar endeksindeki kayıplara bağlı olarak 1208,00 bölgesini test etti. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış sürecinde oluşabilecek fiyatlamalar takip edilebilir. Bu süreçte fiyatlamalar, 75 periyotluk üssel hareketli ortalamanın desteklediği 1197,50 – 1203,00 bölgesi üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi bir adım önde olabilir.

Gerçekleşebilecek yükselişlerde 1214,00 ve 1220,00 seviyesi hedeflenebilir. Olası düşüşler 1197,50 – 1203,00 bölgesi üzerinde sınırlandığı müddetçe yeni yükseliş potansiyeli oluşabilir. Dolayısıyla düşüş isteğinin devamı için 1197,50 seviyesi altındaki seyri ve 4 saatlik kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 1192,00 seviyesi gündeme gelebilir.

Özetle:Önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 1197,50 – 1203,00 bölgesi üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi ön planda olabilir.

GCM Forex Euro Analizi Yorumu - 21/09/2018

Önemli Seviye : 7,2800 – 7,4100

EURTRY paritesi 4 saatlik kapanışlarına 4,2800 – 4,4100 aralığında devam ediyor. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının açılış süreci takip edilebilir. Bu süreçte, 34 periyotluk Envelope’un desteklediği 7,2800 – 7,4100 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

Düşüş isteği 7,2800 seviyesi altındaki seyir ve 4 saatlik kapanışlarla ağırlık kazanabilir. Bu durumda 7,1800 ve 7,0600 seviyeleri hedeflenebilir. Olası toparlanmalarda ise 7,4100 seviyesinin aşılması ve bölgede gerçekleşebilecek 4 saatlik kapanışlar yükseliş isteğine ağırlık kazandırabilir. Bu durumda 7,5200 ve 7,6300 seviyeleri gündemimize gelebilir.

Özetle: Önümüzdeki süreçte 7,2800 – 7,4100 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

GCM Forex Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

Önemli Seviye : 6,26 – 6,31

Türk varlıklarının yol haritası için kritik olan yeni ekonomi programı açıklandı. YEP önceki dönemlere göre kıyaslandığında daha rasyonel ve yurt dışı dinamikler ile daha uyumlu olduğundan piyasa beklentilerini karşılamıştır. Yurt içi dinamiklerde TCMB ve YEP ile yapılacak proaktif eylemler yapıldığı dikkate alındığında ABD borsa endekslerinde devam eden yukarı yönlü hareket ve Dolar endeksinde gerileme pozitif etki olarak yansıyabilir.

Bu bağlamda Küresel piyasalarda Dolar temasında farklı bir fiyatlama davranışı dikkat çekmektedir. Ticaret savaşları temasında risk algısının iyileşmesi ile iyimserlik öne çıkarken Dolar endeksinde gerileme 94 seviyesi altında 93.38 seviyelerine kadar ulaşmıştır. Dolar’ın değer kaybetmesi sürecine karşın ABD 10 yıllık tahvil faizi yükselişi 3,0943% seviyesine kadar ulaşmıştır.

Mevcut durumda 3,0664% seviyesinde bulunması dikkate alındığında fiyatlamalar tarafında farklılaşma risk algısında soru işaretleri oluşturmaktadır. Bu noktada Dolar endeksi için Çin’in para biriminde devalüasyon yapmayacağı teması etkin oluyor olabilir. Dolar endeksinde yaşanan TRY için pozitif etkileri ABD 10 yıllık tahvil faizi yükseliş hareketi ile sınırlanması öne çıkıyor.
USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde, aşağı yönlü hareket öne çıkarken, fiyatlama davranışı 21 ve 89 periyotluk EMA bölgesi altında devam etmektedir. Parite, analizin hazırlandığı şu sıralarda 6,22 seviyelerinden işlem görmektedir.

Parite için 20/09/2018 tarihli akşam analizimizde beklentimizi karar aşaması olarak belirttik. Mevcut fiyatlama davranışlarında, 21 ve 89 periyotluk EMA bölgesi altında ki fiyatlama devam ettiği için beklentimizi karar aşamasında aşağı yön olarak değiştiriyoruz.

USDTRY paritesi 6,26 – 6,31 bölgesini temsil eden ilgili ortalamalar altında 4 saatlik kalıcılık ile aşağı yönlü hareket 6,15 başta olmak üzere 6,0750 ve 6,0200 seviyelerine doğru devam edebilir. Bu noktada kısa periyotlu olarak 144 periyotluk EMA seviyesi (6,22) altında kalıcılık durumunun devamı, aşağı yönlü fiyatlama davranışının devamını destekleyebilir ve 233 periyotluk EMA seviyesine (6,02)ulaşma potansiyelini yüksletebilir.

USDTRY paritesi için negatif beklentinin sona ermesi ve yukarı yönlü alternatif senaryonun devreye girmesi için, 6,26 – 6,31 bölgesi üzerinde 4 saatlik kalıcı hareketler gerekmektedir, yukarı yönlü olası senaryoda 6,41 başta olmak üzere 6,48 ve 6,53 seviyeleri takip edilebilir.

Özetle: 6,26 – 6,31 bölgesi altında aşağı yön öne çıkabilir.

Anadolu Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

6,10-6,38 bandını takip ediyoruz
Merkez Bankası’nın 625 bp’lık faiz artışı sonrasında dün OVP, yeni adıyla Yeni Ekonomik Program (YEP) açıklandı. Her ne kadar piyasa açıklanan yeni ekonomik programı gerçekçi olarak değerlendirse de uygulamayı görmek istiyor. Bunun dışında bankacılık sektörüne yönelik risklerin azaltıldığını görmek istiyor. Bakan Albayrak’ın bankacılık sektörüne yönelik mali durum tespiti yapıldıktan sonra gerekli adımların atılacağına yönelik sözlerini görüyoruz.

Bu anlamda bu konu önümüzdeki hafta için oldukça yakından izlenecektir. Teknik olarak 6,10-6,38 bandını ve bu bandın kırılımını kısa vadeli hareket için takip edeceğiz. Dün açıklanan yeni ekonomik programda 2018 yılı USDTRY kuru ortalaması 4,90 olarak alınırken, 2019 yılı 5,60, 2020 yılı 6,00, 2021 yılı 6,20 baz alınarak hazırlandığını görüyoruz.

Son Fiyat : 6,2326
Destekler : 6,1800-6,1300-6,0150
Dirençler : 6,2800-6,3300-6,3800

Gedik Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

Dolar/TL dün gün içerisinde 6,1311 ve 6,3739 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,1967 seviyesinden kapattı. Kurda aşağı yönlü hareketler görüldü. Bu sabah günlük grafikte 5 periyotluk üssel hareketli ortalaması altında hareket eden kur 6,2148 seviyelerinden işlem görüyor.

Teknik olarak kısa vadede en kuvvetli destek 6,1870 ve en kuvvetli direnç 6,2415 seviyelerinde bulunmaktadır. Gün içinde aşağı yönlü hareketlerde destek olarak 6,2040 – 6,1870 – 6,1470 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6,2415 – 6,2570 – 6,2760 seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Saatlik grafikte MACD negatif bölgede triggeri üzerinde yukarı yönlü hareket etmektedir. RSI kendi ortalaması üzerinde aşağı yönlü hareket etmektedir.

Tacirler Yatırım Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Dün öğle saatlerinde, Çin’in önümüzdeki ay itibariyle, ithalata uyguladığı gümrük vergilerini birçok ticaret ortağını kapsayacak şekilde düşüreceği ifade edildi. Bu haber akışı sonrasında euronun sert bir şekilde değer kazandığını ve gerek eurodaki yükseliş gerekse de güvenli liman talebindeki azalma ile birlikte dolar endeksinin de sert bir şekilde değer kaybettiğini gördük. Endeks 94 seviyesine altına inerek 93,82 seviyesine kadar geriledi.

Dolar endeksindeki gerileme ile birlikte altın fiyatları 1210 seviyesi üzerini test etti. Aşağıdaki grafik üzerinden de görebileceğimiz üzere, altın fiyatları düşüş kanalını yukarı yönlü kırmış ve bir yükseliş hareketi başlatmış durumda. Bu noktada altın fiyatlarındaki mevcut yükseliş eğilimini sürebileceğini ve altının ilk etapta 1225 ve daha sonrasında 1250 seviyesini sırasıyla hedef haline getirebileceğini düşünüyoruz. Bugün içerisinde ise altın fiyatlarının 1210 seviyesi üzerinde tutunma çabası içerisinde olmasını ve kısa vadede bu seviye üzerine yerleşmesini bekliyoruz.

Tacirler Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

USDTRY paritesi, dün sabahki bültenimizde de belirttiğimiz üzere, dolar endeksindeki erileme ve TL’deki güçlü görünüm ile birlikte sabah saatlerinde 6,20 seviyesi altına inerek 6,13’lere doğru geriledi. Ancak, yurt dışı piyasalardaki olumlu havaya rağmen, Yeni Ekonomik Programın açıklanması sonrasında oluşan yüksek volatilite nedeniyle Türk lirası kazançlarını geri vererek kurun yeniden yükselişe geçmesine neden oldu. USDTRY paritesi öğle saatlerinde 6,37 seviyesi üzerine çıktı.

Küresel piyasalardaki görünüm bu sabah saatleri itibariyle yapıcı olmaya devam ediyor. Dün Çin’in ithalata uyguladığı gümrük vergilerini indireceğine yönelik haber akışı sonrasında euronun sert bir şekilde değer kazandığını ve dolar endeksinin ise sert satış baskılarına maruz kalarak 93,80’lis eviyelere kadar indiğini gördük. Dolar endeksi bu sabah saatleri itibariyle 94 seviyesi altında seyrini sürdürüyor.

Gelişmekte olan ülke para birimlerinde ise pozitif bir seyir hakimken, Türk lirasının dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olarak negatif bir ayrışma içerisinde olduğu görülüyor. Bu noktada USDTRY paritesinin bugün içerisinde 6,20 – 6,25 seviyeleri arasında bir seyir izlemesini beklemekteyiz. Ancak, gerek dolar endeksindeki gerilemenin kur üzerinde henüz fiyatlanmamış olması, hem de TL varlıklarına yönelik olumlu risk algısının yeniden devreye girebileceği beklentimiz ile birlikte kurun önümüzdeki günlerde 6 seviyesi altını hedef alabileceğine yönelik beklentimizi koruyoruz.

Alan Yatırım Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Altın doların düşüşüne rağmen prim yapamadı
Dolar endeksindeki ciddi değer kaybına rağmen sarı metalde yukarı ataklar trend oluşturamıyor. Global hisse piyasalarındaki iyimser hava, ticaret savaşı gündeminin yumuşaması ve yaklaşan FED toplantısı altının baskı altında kalmasına neden oluyor.

Altının ons cinsi, günü 0.25% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli yükseliş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 1211.75'deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,207.00 ve 1,215.00'de, destek seviyeleri ise 1,200.00 ve 1,192.00'de bulunmaktadır.

Alan Yatırım Euro Analizi Yorumu - 21/09/2018

Göstergelerin aşağı yönlü hareketlere işaret ettiği EURTRY’de son iki gündür yaşanan satış baskıları sonrasında 20 günlük ortalaması olan 7.4460 seviyesinin altında kapanışlar gerçekleşti. Aşağı yönlü hareketlerin devamında kısa vadeli üçgen formasyonunun alt bandını oluşturan 7.1515 seviyesi destek noktası olarak dikkat çekiyor. Yukarı yönlü hareketlerin devamı durumunda ise üçgenin üst bandı olan 7.4085 seviyesi 7.4460 öncesindeki ilk direnç noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 7.2000 – 7.1515 – 6.9300
DİRENÇ : 7.4085 – 7.4460 – 7.5000

Alan Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

Kur yön bulma çabasını koruyor
Dün açıklanan YEP ile yüksek volatilitenin görüldüğü kur 6.12 ile 6.37 arasında dalgalandı ve günü %-0.86 düşüşle 6.1967 seviyesinden kapattı. FED toplantısına ilişkin faiz arttırım beklentileri korunurken gelişmekte olan ülkelerdeki iyimser hava ve dolar endeksindeki satıcılı seyir kuru desteklemeye devam ediyor.

Türk Lirası, Dolar karşısında günü 0.86% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Dolar karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 6.2400 ve 6.3600'de, destek seviyeleri ise 6.1100 ve 5.9900'de bulunmaktadır.

Deniz Yatırım Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Son bir aydır dar bantta hareket eden altın için göstergeler yukarı yöne işaret etmeye başladı. Dün dolarda yaşanan değer kayıplarına bağlı olara yükselişe geçen altın 50 günlük ortalamasını oluşturan 1206 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirdi.

Yukarı yönlü hareketlerin devanında 1215 seviyesi sırasıyla Nisan ayından itibaren görülen düşüş trendinin geçtiği 1220 ile 1236 seviyeleri öncesindeki direnç noktasını oluşturuyor. Aşağı yönlü hareketlerde ise 50 günlük ortalamasını oluşturan 1206 seviyesi 20 günlük ortalaması olan 1200 sırasıyla ve 1188 seviyeleri öncesindeki destek noktası olarak dikkat çekiyor.

DESTEK : 1206 - 1200 - 1188
DİRENÇ : 1215 – 1220 -1236

Deniz Yatırım Euro Analizi Yorumu - 21/09/2018

Göstergelerin aşağı yönlü hareketlere işaret ettiği EURTRY’de son iki gündür yaşanan satış baskıları sonrasında 20 günlük ortalaması olan 7.4460 seviyesinin altında kapanışlar gerçekleşti. Aşağı yönlü hareketlerin devamında kısa vadeli üçgen formasyonunun alt bandını oluşturan 7.1515 seviyesi destek noktası olarak dikkat çekiyor. Yukarı yönlü hareketlerin devamı durumunda ise üçgenin üst bandı olan 7.4085 seviyesi 7.4460 öncesindeki ilk direnç noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 7.2000 – 7.1515 – 6.9300
DİRENÇ : 7.4085 – 7.4460 – 7.5000

Deniz Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

Dün birkez daha 20 günlük ortalamasını oluşturan 6.3850 seviyesini test ettikten sonra geri çekilen kur tarafında dün 6.2000 seviyesinin altında gerçekleşen kapanış dikkat çekti. Göstergelerin aşağı yöne işaret etmeye başladığı USDTRY için 20 günlük ortalamasını oluşturan 6.3850 seviyesinin altında gerçekleşen kapanışlar aşağı yönlü hareketleri destekliyor.

Aşağı yönlü hareketlerin devamı için kapanış bazında 6.2000 seviyesi takip edilmelidir. Bu seviyenin altındaki kapanışlar sonrasında 5.9750 seviyelerine doğru satış baskısı yeniden görülebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6.3850 seviyesi Ağustos ayından itibaren alçalan zirvelerin oluşturduğu düşüş trendinin geçtiği 6.4490 öncesindeki direnç noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 6.2000 – 6.1000 – 5.9750
DİRENÇ : 6.3850 - 6.4490 – 6.5000

Şeker Yatırım Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Dün gerçekleşen işlemlerde 1208 direncini test eden ons altın, bu seviyenin geçilememesiyle geri çekildi. Yeni günde 1208 üzerinde tutunması 1217 direncini gündeme getirebilir. Olası satış baskısında ise 1200 seviyesi test edilebilir. Bu seviyeden sonra ise 1192 desteğine kadar geri çekilmeler olabilir.

Şeker Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

Yurt içinde Orta Vadeli Program’ın açıklandığı dünkü işlem gününde Dolar/TL kuru volatil bir gün geçirdi. Dolar endeksindeki baskılanma da günün diğer önemli gelişmesiydi. Kur gün içerisinde 6.12-6.40 bandı arasında dalgalansa da gün sonuna doğru 6.20 bandının aşağısına çekildi. Bugün gerçekleşecek işlemlerde kurun 6.20 aşağısındaki fiyatlamalarında 6.12 ve 6.00 destek seviyeleri takip edilebilir. Öte yandan olası yukarı yönlü fiyatlamalarda ise 6.32 ve 6.47 direnç noktaları önem kazanabilir.

İntegral Yatırım Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Ons altın ABD'nin yaptırım kararlarının etkisi ile primlendi

ABD’nin Çin ve Rusya’ya yönelik almış olduğu yaptırım kararları küresel piyasalarda güvenli limanlara kaçışları destekledi. Ons altın bu sabah 1210.25$ seviyesine kadar yükseldi ve an itibariyle 1207$ üzerinde işlem gördüğü dikkat çekiyor. Haber bazlı yaşanan bu fiyatlamalarda olası gelişmelere karşı dikkatli olmakta fayda var. Bugünkü veri takviminde ise ABD kanadındaki PMI verileri takip edilecek. Ons altın 1207$ üzerindeki seyrini koruyabilirse 1212$ direncine doğru hamle yapmak isteyebilir. Aksi halde aşağıda 1207$ - 1200$ destek alanı hedeflenebilir.

Direnç: 1207 / 1212 / 1221
Destek: 1200 / 1190 / 1180

İntegral Yatırım Dolar Analizi Yorumu - 21/09/2018

DolarTL OVP sonrasında sıkışık alanda dalganıyor
DolarTL kuru bugün forex piyasalarında 6.2286 seviyesinde seyrediyor. USDTRY paritesi düne göre yüzde 0.55 yukarıda bulunurken, şu ana kadar yapılan işlemlerde en düşük 6.1840 ve en yüksek 6.2416 seviyelerini gördü. Dün açıklanan OVP sonrasında kurda gözlenen yükselişi kar realizasyonu olarak algılıyoruz. DolarTL kurunda olağanüstü bir gelişme yaşanmadıkça 6-6.50 arasında sıkışık bir alanda hareketin devamını bekliyoruz.

Kısa vadede USDTRY 6.17 seviyesini destek yaptı ve bu seviyeden sınırlı tepkiler gösteriyor. Şimdilik 6.30 seviyesi direnç olarak alınabilir. Bu seviyeyi geçmesi durumunda 6.40 bölgesine doğru yükselişler görebiliriz. Aşağıda ise 6.17 seviyesinin altına gerilemesi durumunda 6 desteği güçlü bir destek. Bu seviyenin kırılması durumunda aşağı yönlü seyir 5.70-5.80 bölgesine doğru devam edebilir. Günlük grafikte göstergeler güçlü değil ve herhangi bir yön vermiyor.

Destekler: 6.17 / 6.00 / 5.80
Dirençler: 6.30 / 6.40 / 6.50

AHL Forex Euro Analizi Yorumu - 21/09/2018

EURTRY’de yeni ekonomik programın açıklanmasının ardından bugün 7.22 seviyesi kritik öneme sahip olacak. Temmuz sonundan itibaren başlayan yükseliş hareketinin trend desteği olan bu seviye aşağı yönlü geçildiği takdirde düşüş ivmesi artarak 7.18 ve 7.07 seviyeleri hedef olabilir.

7.22 üstünde sürecek kalıcılıkta alış tarafında kalmak isteyen yatırımcılar ise gelebilecek tepki yükselişlerinde 7.3640 ilk direncini izlemeli. Bu seviye üstünde ise yükseliş hareketi 7.4265 kısa vadeli düşüş trend direnci geçilebilirse 7.5260 seviyesinin de test edilmesine neden olabilir. 7.22 altına olası geçişte ise 7.2070 ve 7.10 destekleri hedeflenebilir.

AHL Forex Altın Analizi Yorumu - 21/09/2018

Dün, dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kayıpları ile birlikte sarı metalin 1208 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan yükseliş eğilimi sarı metal fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği gözlemleniyor.

Teknik olarak bakıldığında, sarı metalin 4 saatlik grafikte 200 periyotluk üssel hareketli ortalaması olan 1205 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1215, 1218 ve 1225 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1200, 1196 ve 1192 destek seviyeleri izlenebilir.

cevirici

KRİPTO PARA NEDİR? BİRİMLERİ NELERDİR? NASIL ALINIR? PİYASASI HAKKINDA BİLGİLER

Geleceğin para birimleri olarak tanımlanan kripto paralar, teknolojik gelişmelerin bir ürünü olarak hayatımıza girmiştir. Aynı zamanda hemen hepsinde mantık, para transferi işlemlerinde üçüncü tarafları ortadan kaldırmaktır. Diğer alıcı ve satıcı arasında işlemlerin gerçekleşmesi, herhangi bir aracı kurum veya bankaya ihtiyaç duyulmaması mantığına sahiptirler. Aynı zamanda merkez bankası anlayışını da ortadan kaldırmaktadır.

2008 yılından beri hayatımızda olan kripto paralar, 2017 yılında gösterdikleri üstün performans ile herkes tarafından tanınmışlardır. Bitcoin ile başlayan yolculuk, binlerce dijital paranın geliştirilmesiyle devam etmektedir. Toplamda 1628 adet kripto para birimi olduğu bilinmektedir ve her geçen gün yenileri bu listeye dahil olmaktadır. Her biri kendinden öncekilerde görülen sorunları ortadan kaldırmak için yaratılmakta ve gelişimlerini sürdürmektedir.

Şimdi kripto para nedir daha yakından tanıyalım, birimlerine göz atalım, alım – satım işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenelim ve piyasası hakkında bilgiler edinelim:

Kripto Para Nedir?

Kripto paralar; dijital ortamda geliştirilen, yazılım uzmanları tarafından yüksek performanslı bilgisayarlar kullanılarak üretilen, herhangi bir merkez bankasına bağlı olmayan ve aracıya ihtiyaç duyulmadan alışveriş yapılabilen araçlardır. Kripto para kelimesinden önce aklınıza bitcoin geliyor olabilir. Bu konuda haklısınız; çünkü kripto para kavramı ile ilk kez 2008 yılında bitcoin sayesinde tanıştık.

Kripto paraların hayatımıza girişi, 2008 yılında başlayan Mortgage Krizi ve devamında tüm dünyaya yayılan küresel krizdir. Bitcoin bu sırada geliştirilme aşamasındaydı ve ekonomik bunalımın şiddetinin artmasıyla birlikte para birimlerine güven azalmaya başlamıştı. Merkez bankaları tarafından üretilmeyen bir ödeme aracı nasıl olurdu düşüncesi yayılmaya başladığında ise bitcoin sahneye çıktı. O dönemde düşük bir değeri bulunan bitcoin, günümüzde geleceğin para birimi olarak anılıyor.

Kripto paralarla ilgili birçok sansasyon bulunmaktadır. Kimilerine göre yok olup gidecekler kimilerine göre geleceğin para birimi olarak hayatımızda kalacaklar. En güçlü olanların gelecekte para birimi olarak işlem görebilecekleri de söylenenler arasında yer almaktadır. Buna göre kimileri bitcoinin yok olup gidecek bir balon olduğunu söylemekte kimileri de bitcoin dışındaki kripto paraların yok olacağını söylemektedir.

Kripto Para Birimleri Nelerdir?

Kripto paralar 2008 yılında bitcoin ile hayatımıza girdikten sonra 2017 yılında 1500 sınırını geçmiştir. Bu sayı 2018 yılının ilk yarısında 1628 adete kadar yükselmiştir. Hızlı bir şekilde çeşitlenen kripto para birimleri, yaşadıkları bölünme işlemleri ile de yeni altcoinleri ortaya çıkarmıştır. Çeşitliliğin hızla artması, ilginin arttığını gösterirken bir yandan da bazılarının yok olup gideceği gerçeğini göstermektedir.

Piyasanın seyrini yorumlamak için genel olarak ilk 100 listesinde yer alan kripto para birimleri incelenmektedir. Aynı zamanda ilk 10'da yer alan kripto paralar da uzmanların yakın markajında yer almaktadır. Bu sıralama yapılırken piyasa büyüklükleri üzerinden yorum yapıldığını da bilmelisiniz. Bu sıralamada ilk 3 isim uzun zamandır değişmiyor; ama diğer kısımda yer alan kripto paralar fazlasıyla değişiyorlar.

Piyasa büyüklüklerine göre ilk 3'e baktığımız zaman; bitcoinin birinci, ethereumun ikinci, Ripple'nin ise üçüncü sırada yer aldıkları görülmektedir. İlk 10'da yer alan diğer tanınmış isimler ise bitcoin cash, litecoin, cardano, stellar şeklinde sıralandırılabilir. Litecoin, uzunca bir süre listenin üçüncü ismi olarak boy gösterdikten sonra yaratıcısının yorumları ile değer kaybetmeye ve piyasa büyüklüğünde küçülmeye gitti.

En büyük kripto para birimleri hakkında bilgilere göz atacak olursak;

Bitcoin Hakkında Bilgiler

Bitcoin, kripto paralarla tanışmamızı sağlayan ilk birimdir. 2008 yılında Satoshi Nakamato tarafından geliştirildiği iddia edilmiştir. Herkes Satoshi'nin kim olduğunu sorgulamaya başlamışken, bunun sadece takma bir isim olduğu belirtilmiştir. Daha sonraları Craig Wraight isimli Avustralyalı bilişim uzmanının, bitcoinin yaratıcısı olduğu ortaya atılmıştır. Üstelik bunu kanıtladığı söylenen birkaç belge ile iddialar güçlendirilmiştir.

Bitcoin, bir merkez bankası tarafından üretilmeyen, transferi için üçüncü bir tarafa gerek kalmayan ve dünyanın en büyük kripto para birimi olarak tanınmaktadır. Blockchain teknolojisi üzerinden üretilen bitcoin, kendinden sonra üretilenlere de yol gösterici olmuştur. Kimisi blockchain teknolojisi üzerinden kimisi ise kendi blok zincirini oluşturarak yeni coinler üretmişlerdir.

Blockchain ise şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanıdır. Zincirleme şeklinde inşa edilen, takip edilebilen, kırılamayan bir teknolojidir. Bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin veren de blockchain denen teknolojidir. Blok zinciri ismiyle de anılan bu teknoloji, alıcı ve satıcı arasında işlemler sorunsuz bir şekilde gerçekleşmektedir.

Bitcoin Hakkında Daha Detaylı Bilgi için Tıklayın!

Ethereum Hakkında Bilgiler

Bitcoine benzeyen ama daha gelişmiş bir altyapıya sahip olan ethereum, Vitalik Buterin tarafından geliştirilmiştir. Altcoin değildir ve kendi sistemi üzerinden doğan bir kripto paradır. İlk defa Kuzey Amerika'da yapılan bir bitcoin konferansında tanınmıştır ve bir proje olarak hayatımıza gitmiştir. Ethereum projesinin kripto para birimi ise etherdir. Vitalik Buterin'e göre; ethereum internetin enerji kaynağıdır. Ether ise ethereum için kripto yakıttır ve işlem ücretlerinin ödenmesi için kullanılır.

Ethereum, kendi özel yazılım dilinin sahibidir ve bu nedenle bitcoin vol.2 şeklinde tanımlanır. Blockchain mantığından yola çıkılarak oluşturulan ethereum, ademi merkeziyetçi uygulamalar oluşturmak için alternatif bir protokol yaratmıştır. Amacı da bu şekilde açıklanmaktadır. Madenciliği ise bitcoinden daha kolay şekilde ve CPU yerine GPU ile yapılmaktadır. Birkaç temel bileşen ile Windows bilgisayarlarda bile üretilebilmektedir.

Ethereum, bitcoinden farklı olarak akıllı kontratlara sahiptir. Bu kontratlar, vadeli işlem sözleşmelerine benzer şekilde çalışmaktadır. Sistem aracılığıyla iki tarafın anlaşma sağladığı bir kontrat zamanı geldiğinde ve gerekli şartlar sağlandığında otomatik olarak işleniyor. Sonuçta da para aktarımı yapılıyor. "if-then" mantığıyla yani "eğer koşul sağlanırsa işlemi gerçekleştir" şeklinde çalışmaktadır.

Ethereum Hakkında Daha Detaylı Bilgi için Tıklayın!

Ripple Hakkında Bilgiler

Bankaların desteğini alan Ripple, uluslararası para transferlerinde kullanılan swift işlemlerinin yerini alabilecek bir kripto para sistemidir. Bu sistemin kripto para birimi ise XRP'dir. Ülkemizden Akbank'ın da desteğini alan Ripple, ödeme protokolü olarak hayatımıza girmiştir. Hatta mevcut koşullar değerlendirildiği zaman, şu an kullanılan tek kripto para birimi olarak da görebiliriz. Çünkü birkaç banka tarafından testleri yapılmış ve kullanımı ile ilgili işlemlerde sona gelinmiştir.

Oldukça kısa sürede fon aktarımı sağlayan Ripple, uluslararası para transfer ağı şeklinde tanımlanmaktadır. Diğerlerinden farklı olarak Ripple madenciliği yapılamaz. Kripto paraların dikkat çekmeye başladığı zaman, blockchainin bir deneyi olarak ortaya çıkmıştır. 2012 yılında hayatımıza girmiştir ve Arthur Britto, David Scwartz, Ryan Fugger isimleri tarafından geliştirilmiştir.

Farklı para birimlerine hızlı bir şekilde dönüştürülebilen Ripple, kripto paralardaki dönüştürülebilirlik sorununa çözüm olmuştur. Sunduğu çözüm ise farklı defter ve ağlar arasındaki ödemeleri, küresel çapta güçlendirmek için açık ve tarafsız bir protokol kullanılmasıdır. Buna ise Interledger Protokolü adı verilmektedir ve uçtan uca güvenli bir şekilde akış sağlamaktadır.

Ripple Hakkında Daha Detaylı Bilgi için Tıklayın!

Litecoin Hakkında Bilgiler

Bitcoinin kardeşi olarak görülen litecoin, yaratıcısının sözleri ile gerilemeye başlayan bir kripto paradır. Charlie Lee'nin elindeki tüm litecoinleri satması ile kötü günler yaşamaya başlamıştır. Önceleri, ilk 3 kripto para biriminden biriyken 6. sıraya kadar gerilemiştir. Buna karşın sektörün ilk altcoini olarak tanınmaktadır.

Bitcoinin açık kaynak kodlu yazılımından esinlenilerek geliştirilmiştir. Bu nedenle de altcoin olarak görülmektedir. 13 Ekim 2011 tarihinde kimliği açıklanmayan kişiler tarafından geliştirildiği ortaya atılmıştır. Ardından bir Google mühendisi olan Charlie Lee'nin gerçek geliştirici olduğu öğrenilmiştir. Lee'nin bitcoine olan ilgisi ve araştırmaları sonrasında ortaya çıkması litecoini bitcoinden daha üstün yapmaktadır. Ama bu üstünlük, yalnızca özellikler olarak kalmıştır ve fiyat performansına yansımamıştır.

Matematik tabanlı bir teknoloji ile ağını koruyan litecoin, diğer kripto para birimlerinden daha hızlı bir işlem onay süresine sahiptir. İşlem kanıtlama algoritması ise scrypt tabanlı çalıştığı için normal bilgisayarların standart GPU işlemleri ile üretilebilmektedir. Bitcoinde üretim miktarı 21 milyon adet ile sınırlı iken, litecoinde 84 milyondur. Bu miktar bile litecoini daha üstün yapmaktadır.

Litecoin Hakkında Daha Detaylı Bilgi için Tıklayın!

Blockchain (Blok Zinciri) Nedir?

Dilimize blok zinciri olarak geçen blockchain, dijital verilerin dağıtılmasına izin veren bir teknolojidir. Bitcoin ile hayatımıza giren blok zinciri, şifrelenmiş işlem takibi sağlamaktadır. Zincirleme bir modelle inşa edilen, takip edilebilen ama kırılamayan bir teknolojidir. Aynı zamanda bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapılmasını da blockchain sağlamaktadır. Blockchain sayesinde alıcı ve satıcı güvenli bir şekilde alışverişini gerçekleştirebilmektedir.

Kripto paralarla tanınan blok zinciri teknolojisi, birkaç bankanın dikkatini çekmiş ve kendi sistemlerine entegre etme çalışmaları yürütmüşlerdir. Çünkü bu teknoloji, hızlı ve güvenli bir şekilde para akışının pek çok kaynak tarafından aynı anda onaylanması prensibi ile çalışmaktadır. Özellikle uluslararası ve büyük boyutlu para transferi işlemlerinde swift ile sağlanan işlemlerin, blok zinciri teknolojisi ile çok daha hızlı ve ucuz yapılacağı düşünülmektedir.

Blok zinciri, hesap defteri girişini veya bir hesap hareketinin kaydını temsil eden veri yapısı şeklinde de tanımlanmaktadır. Her hesap hareketi, gerçekliğini koruma altına almak için dijital olarak imzalanır ve kimse bu kayda müdahale edemez. Bu sayede de hem hesap defterinin kendisi hem de içindeki hesap hareketlerinin güvenilir olduğu varsayılır.

Sistemin güvenliğini sağlayan asıl nokta ise dijital hesap defterlerinin bir ağ veya altyapı üzerinde dağıtılmasıdır. Altyapıda yer alan bu ek devreler ve katmanlar, bir hesap hareketinin durumu ile ilgili istenilen her an mutabakat sağlanabilmesi amacına hizmet etmektedir. Gerçekliği koruma altına alınmış hesap defterlerinin birer kopyası her katmanda yer almaktadır.

Kripto Paralar Nasıl Alınır?

Kripto para alım – satım işlemleri, tıpkı hisse senetleri gibi kendine ait borsalar üzerinden gerçekleşmektedir. Kripto para borsası; herhangi bir aracı kurum olmaksızın listelediği kripto para birimlerinin alım – satım işlemlerinin yapıldığı yerlerdir. Elinizdeki parayı bir hesap oluşturarak yatırır ve ilgilendiğiniz kripto parayı istediğiniz fiyattan alırsınız. Paranızın karşılığı olan kripto para birimi ise portföy diyebileceğiniz sanal cüzdanlara aktarılır.

Sanal cüzdanlar, borsa portföyü gibi alımını yaptığınız her enstrümanın güvenli bir şekilde saklanması için geliştirilmiştir. Sizin kendinize uygun bir tanesini seçerek depolamanız mümkündür. Genellikle hacklenme gibi olaylar nedeniyle soğuk depolama olarak bilinen harici alanlarda saklanmaktadır. Bu sayede herhangi bir yerle bağlantısı olmadan sahip olduğunuz kripto paraları güvenli bir şekilde saklamanız sağlanmaktadır.

Herhangi bir kripto paranın alım – satım işlemini yapabilmek için seçebileceğiniz borsa seçeneklerini değerlendirmelisiniz. İster ülkemizde faaliyet gösterenleri ister küresel borsaları yatırım için seçebilirsiniz. Aynı zamanda Türk borsada işlem yapmak istemenize rağmen portföyünde yer almayan bir kripto para birimi ile işlem yapmak istiyorsanız çeşitli transfer işlemleri ile alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ülkemizde BTCTürk, Koinim, Koineks, Paribu gibi çeşitli kripto para borsaları faaliyet göstermektedir. Bu borsalar hakkında bilgiler edinip, hangi birimlerle işlem yaptırdıklarını öğrenebilirsiniz. Daha sonra web sitesini ziyaret ederek bir hesap oluşturmanız ve para yatırmanız sonucunda yatırım yapmaya uygun hale gelirsiniz. Üçüncü taraflar ve aracı kurumlar söz konusu olmadığı için herhangi bir prosedür işlemle uğraşmadan kripto para alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin, ethereum, litecoin, XRP gibi en bilindik kripto paralar, genellikle yerel borsalar üzerinden alınıp satılabilmektedir. Ama ülkemizde henüz popüler olmamış birkaç altcoinle işlem yapmak istiyorsanız yerel borsalardan yabancı borsalara transfer gerçekleştirerek işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

E-Posta :

Parola :

Kayıt
Giriş
Ad, Soyad :
E-Posta :
Kullanıcı Adı :

Parola :

Giriş
Gönder